Sunteți pe pagina 1din 25

PROIECT DIDACTIC

I. PARTEA INTRODUCTIVĂ
Data: 02.02.2023
Profesor: Ionescu Irina
Unitatea de învățământ:
Clasa: a-V-a A
Disciplina de învățământ: Biologie
Unitatea de învățare: Viețuitoare din mediul apropiat și mediul îndepărtat
Tema lecției: Fixarea cunoștințelor – Ecosisteme acvatice
Tipul lecției: Lecție de recapitulare, fixare și sistematizare a cunoștințelor
Durata de desfășurare a lecției: 50 minute

Competențe specifice:
1.2. Realizarea dirijată a unor activități simple de investigare pe baza unor fișe de lucru date;
2.2. Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală și scrisă;
3.1. Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor;
4.1. Utilizarea achizițiilor din domeniul biologiei în viața cotidiană;

Scopul lecției: Recapitularea și consolidarea cunoștințelor elevilor cu privire la cunoașterea


componentelor ecosistemelor acvatice, ape curgătoare -râul, ape stătătoare -lacul, Delta
Dunării și Marea Neagră.

Obiective operaționale:
La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:
O1: Să identifice și să compună din imagini un ecosistem acvatic;
O2: Să construiască lanțuri trofice specifice ecosistemelor acvatice.
O3: Să realizeze sarcinile din cadrul unei investigații urmând etapele indicate în fișele de
lucru.
O4: Să formuleze opinii privind importanța ecosistemelor acvatice și necesitatea protejării
și conservării lor, rolul lor în menținerea echilibrului natural.

Strategia didactică:
Metode și procedee: demonstrația (cu ajutorul materialelor grafice), explicația, exercițiul,
conversația euristică, de fixare și de verificare, observarea independentă, metoda RAI.
Mijloace de învățământ: manual pentru clasa a V-a, laptop, fișe de lucru, filmuleț didactic,
coli, imagini printate cu factori ai biotopului și biocenozei din ecosistemele acvatice studiate,
coli de hârtie, mingie, foarfecă, lipici, creioane colorate.
Resurse umane: elevii de clasa a V-a A.
Locul desfășurării activității: sala de clasă.
Forme de organizare a activității elevilor: frontal, individual, pe grupe.
Resurse temporale: 50 min.

1
Anticiparea dificultăților:
- Eventuale căderi de curent, întrucât lecția presupune utilizarea internetului, laptopului
și a videoproiectorului. În acest caz, profesorul va avea materiale alternative pregătite
și va folosi desene realizate pe tablă pentru predarea lecției și pentru a fixa
cunoștințele acumulate de către elevi.
- Profesorul poate estima greșit timpul de desfășurare a activităților în clasă și nu se
încadrează în intervalul alocat lecției. În această situație, cadrul didactic va adapta
lecția pe parcurs, astfel încât să se încadreze în timpul alocat (de exemplu, va
completa fișa recapitulativă împreună cu elevii).

Bibliografie:
 Ministerul Educației Naționale, 2007. Programa școlară pentru disciplina
BIOLOGIE, Clasele a V-a – a VIII-a. București.
 Olteanu S., Giersch Ș., Tanur I., Manea C., Lazăr T., 2022. Biologie: manual pentru
clasa a V-a. București: Edit. Corint.
 Șăitan T., Olteanu S., Afrim C., Tanur I., Miricel F., Manea C., Neagu A., Divoiu M.,
Mihai A., 2017. Ghid de pregătire pentru profesorii de biologie. București: Edit.
Didactica Publishing House.

2
II. DESFĂȘURAREA LECȚIEI (SCENARIUL DIDACTIC)

Conținut și sarcini de învățare


Strategia instruirii
Comp
Etapele Ob Resurse
etențe Forme Evaluare
activității . tempora Mijloac
specifi Metode și de
didactice op. le Activitatea profesorului Activitatea elevilor e
ce procedee organiza
re
Momentul 2 min Verifică prezența și Conversați
organizatori notează absenții. Anunță absenții. a
c Verifică mijloacele de Se pregătesc pentru Frontală
învățământ necesare începerea lecției.
lecției.
1-Captarea 2.2. 5 min Adresează câteva
atenției întrebări elevilor: Elevii observă Conversația
pentru lecția 1. Ce este un ecosistem? imaginile, recunosc de Evaluare
nouă 2. De câte feluri pot fi ecosistemele și le verificare Frontală orală
ecosistemele? încadrează în tipul de formativă
3. Dar după tipul de ecosistem din care
substrat de câte feluri pot fac parte.
fi ecosistemele?
4. Ce ecosisteme acvatice
cunoașteți?
2- 1 min Profesorul anunță faptul
Precizarea că urmează o lecție de Elevii ascultă Conversația Prezenta
conținutului fixare a noțiunilor explicațiile re PPT,
ce urmează studiate referitoare la profesorului și laptop,
a fi Ecosistemele acvatice notează în caiete videopro Frontală
recapitulat (ape curgătoare -râul, ape titlul lecției. iector
stătătoare -lacul, Delta
Dunării și Marea Neagră)
3- Dirijarea O1 1.1., 15 min Împarte clasa în patru Reprezentantul Modelarea învățarea Frontală, Evaluare

3
Conținut și sarcini de învățare
Strategia instruirii
Comp
Etapele Ob Resurse
etențe Forme Evaluare
activității . tempora Mijloac
specifi Metode și de
didactice op. le Activitatea profesorului Activitatea elevilor e
ce procedee organiza
re
învățării 1.3., grupe de lucru și oferă fiecărei echipe Conversația prin Pe orală
O2 2.1., fiecărei echipe, prin extrage un plic. Explicația descoper grupe, formativă
3.1., extragere, câte un Elevii analizează ire Individu
4.1. pliculeț în care se află foi informațiile din plic - foi ală
imprimate cu imagini și sunt atenți la Observarea imprimat
aparținând unor explicațiile independen e cu
ecosisteme acvatice și profesorului. Se tă imagini
întrebări referitoare la grupează după și
acestea. indicațiile noțiuni,
Astfel: profesorului. coli,
- Grupa 1: plicul 1; lipici /
- Grupa 2: plicul 2; Vor realiza un poster bolduri
- Grupa 3: plicul 3:; cu ecosistemul planșe/
- Grupa 4: plicul 4; identificat, prin polistire
lipirea imaginilor din n
Solicită elevilor să plic pe o coală/
identifice ecosistemul planșă de polistiren,
ascuns în plic și să adăugând
realizeze un poster , informațiile
utilizând imaginile și necesare, ghidați de
informațiile din plic. cerințele atașate în
Profesorul împarte plic
tuturor elevilor fișe de
lucru. După 10 minute de
Explică metoda R.A.I.: lucru, fiecare grupă
cel care aruncă mingea își va expune

4
Conținut și sarcini de învățare
Strategia instruirii
Comp
Etapele Ob Resurse
etențe Forme Evaluare
activității . tempora Mijloac
specifi Metode și de
didactice op. le Activitatea profesorului Activitatea elevilor e
ce procedee organiza
re
trebuie să pună o posterul pe tablă și
întrebare din fișa de lucru va explica colegilor
celui care o prinde. Cel logica după care au
care prinde mingea lucrat.
răspunde la întrebare și
20 min apoi aruncă mai departe În timp ce o grupă
altui coleg, punând o prezintă posterul. Conversația
O3 nouă întrebare. Elevul celelalte grupe Explicația Fișe de Frontală,
O4 care nu cunoaște ascultă și cer Exercițiul lucru Individu
O5 răspunsul iese din joc, iar clarificări, unde este Observarea Metoda ală
răspunsul va veni din cazul. Elevii răspund independen R.A.I
partea celui care a pus la întrebările tă -Minge
întrebarea. Acesta are profesorului.
ocazia de a mai arunca
încă o dată mingea deci,
de a mai pune o Elevii analizează
întrebare. În cazul în fișele de lucru și sunt
care, cel care atenți la explicațiile
interoghează este profesorului.
descoperit că nu cunoaște
răspunsul la propria
întrebare, este scos din Profesorul alege
joc, în favoarea celui primul elev, care v-a
căruia i-a adresat răspunde la o
întrebarea. Eliminarea întrebare, după care
celor care nu au răspuns acesta v-a arunca Conversația

5
Conținut și sarcini de învățare
Strategia instruirii
Comp
Etapele Ob Resurse
etențe Forme Evaluare
activității . tempora Mijloac
specifi Metode și de
didactice op. le Activitatea profesorului Activitatea elevilor e
ce procedee organiza
re
corect sau a celor care nu mingea altui elev și îi Explicația Fișe de Frontală,
au dat nici un răspuns, va adresa o întrebare. Exercițiul lucru individu
conduce treptat la Astfel, elevii încep Observarea Metoda ală
rămânerea în grup a celor să pună întrebări și independen R.A.I
mai bine pregătiți. să răspundă. tă -Minge

4- O1 1.1., 5 min Verificarea și corectarea Toți elevii notează Prezenta Frontală, Evaluare
Asigurarea O2 2.1. posterelor și a fișelor de răspunsurile corecte re PPT, Individu orală
conexiunii O3 lucru. în fișa de lucru. laptop, ală formativă
inverse și O4 videopro
obținerea O5 iector
performanțe
i
5– 2 min Face aprecieri colective Frontală Evaluarea
Feedback sau individuale, în urma individual
(aprecierea răspunsurilor date de ă
activității elevi. ulterioară
elevilor) prin
analiza
răspunsuri
lor

6
III.a ANEXĂ PLICURI
PLICUL NR. 1

Sarcini de lucru:
1. Priviți cu atenție imaginile prezentate și identificați ecosistemul din care fac
parte ..................................................., acesta reprezintă numele posterului.

2. Lipiți pe poster imaginile alăturate și notați denumirea viețuitoarelor


3. Alcătuiți 2 lanțuri trofice cu viețuitoarele din imagini, dar și altele din același
ecosistem.

4 Precizați cele două zone ale ecosistemului prezentat.


1) ............................
2) .................................
5. Completează spațiile punctate din tabelul de mai jos, cu exemple de viețuitoare din
râu:
Zona superioara un exemplu de animal: ...................................
un exemplu de planta: ....................................
Zona inferioara doua exemple de animale: ...............................
doua exemple de plante: .................................

7
6. Caracterizați zonele identificate, completând tabelul de mai jos:
Nr. Zonele Caracteristici
ecosistemului Substratul Cantitatea Viteza Temperatura
Crt. apei apei
(albia) de oxigen
din apă

- -

6. Completează spațiile libere, utilizând noțiunile următoare: strica, liniștea, râu, păsări,
vântul, liniștea.
Daca faci o excursie în preajma unui ................, apropie-te în liniște, mergând spre
direcția din care bate.................., pentru a nu fi descoperit de .................sau de mamifere.
Păstrează............., pentru a nu deranja animalele. Ai descoperit un cuib? Nu-l ................!

7. Scrieți o afirmație care trebuie sa fie un mesaj pentru generațiile viitoare, referitor la
protejarea râurilor.

8. Adăugați și alte informații despre ecosistemul pe cere-l prezentați.

8
PLICUL NR. 2

Sarcini de lucru:
1. Priviți cu atenție imaginile prezentate și identificați ecosistemul din care fac
parte ..................................................., acesta reprezintă numele posterului.

2. Lipiți pe poster imaginile alăturate și notați denumirea viețuitoarelor.


3. Alcătuiți 2 lanțuri trofice cu viețuitoarele din imagini, dar și altele din același
ecosistem.

4. Precizați cele două tipuri de ale acestui ecosistem, în funcție de altitudine.


1)
2)

9
5. Specificați caracteristicile celor două tipuri, completând tabelul de mai jos:
Nr. Tipurile de ecosistem Caracteristici
(după altitudine) Substratul Temperatura Transparența
Crt. apei apei

6. Completează spațiile libere, utilizând noțiunile următoare: zone de agrement,


echilibrul, poluează, mediului înconjurător, comportamentul, natura,.
Lacurile reprezintă și _________ de ____________ unde oamenii se pot relaxa
admirând ___________. Deseori se întâmplă ca în urma lor să rămână pet-uri, sticle care
___________ și atrag unele animale care perturbă _____________ acestor ecosisteme
(șoareci, șobolani, câini). Înțelegând relațiile dintre animale, precum și dintre ele și mediul lor
de viață, putem să ne schimbăm ________________ și să-i influențăm și pe cei care fac rău
___________ ____________.
7. Scrie o afirmație care trebuie sa fie un mesaj pentru generațiile viitoare, referitor la
protejarea lacurilor.

8. Adăugați, pe poster, și alte informații despre ecosistemul pe care-l prezentați.

10
PLICUL NR. 3

Sarcini de lucru:
1. Priviți cu atenție imaginile prezentate și identificați ecosistemul din care fac
parte ..................................................., acesta reprezintă numele posterului.

11
2. Lipiți pe poster imaginile alăturate și notați denumirea viețuitoarelor, apoi precizaţi
pentru fiecare o adaptare a acestuia la mediul de viață;

3. Alcătuiți 2 lanțuri trofice cu viețuitoarele din imagini, dar și altele din același
ecosistem.

4. Completați textul, decupați-l și lipiți-l pe poster


Delta Dunării este un ecosistem .................................., cuprinzând atât
ecosisteme ..................................... cât și ........................................
Dunărea se varsă în .......................................... prin cele trei
brațe:..,,..................., ........................................, ....................................
Factori abiotici sunt reprezentați
de ................................................................................................................................................
......
Factori biotici prezintă o bogăție de plante și animale, multe dintre acestea fiind
declarate ...............................................................
În adâncul apei întâlnim plante submerse, precum .......................... Plantele naturale,
ca ................................., au frunze rotunde, late cu spații pline cu aer, care favorizează
plutirea lor.
Pe malul apei, cresc plante lemnoase precum: ......................
Peștii sunt reprezentați de: ............................,
Păsările, numeroase datorită abundenței hranei sunt
înotătoare ................................................... Pe mal
trăiesc ........................................................Mamiferele sunt rozătoare de talie
mică .............................

5. Scrie pe poster o afirmație care trebuie sa fie un mesaj pentru generațiile viitoare,
referitor la protejarea Deltei Dunării.

6. Adăugați, pe poster, și alte informații despre ecosistemul pe care-l prezentați.

12
PLICUL NR. 4

Sarcini de lucru:
1. Priviți cu atenție imaginile prezentate și identificați ecosistemul din care fac
parte ..................................................., acesta reprezintă numele posterului.

13
2. Lipiți pe poster imaginile alăturate și notați denumirea viețuitoarelor;

3. Alcătuiți 2 lanțuri trofice cu viețuitoarele din imagini, dar și altele din același
ecosistem.

4. Completează spațiile libere:

În adâncime Marea Neagră are oxigen în cantitate…….......………..Salinitatea apei la


suprafață este mai …………………….

1. În adâncime Marea Neagră are oxigen în ............................. Salinitatea apei la


suprafață este mai .......................

5. Decupează și lipește pe poster afirmațiile corecte, iar pe cele false corectează-le și


notează-le alături de cele lipite

 În zona abisală trăiesc doar bacterii.


 Rechinii îi întâlnim doar în zona litorală.
 Sturionii produc icre negre.
 Cormoranul este un pește de adâncime mare.
 Salata de mare este o meduză.
 Crabul este un animal asemănător racului.

6. Completează rebusul:

1. Pot fi roșii, verzi sau brune.


2. Animal asemănător racului.
3. Scoică cu valve negre.
4. Algă verde cu aspect de frunză mare.
5. Organisme microscopic din mare.
6. Zona 5. 6. din largul mării.
7. 3. Petrecută vara pe malul mării.
7.
Zona hașurată- Zona de adâncime
1. 4.
a Mării Negre.

14
7. Scrie o afirmație care trebuie sa fie un mesaj pentru generațiile viitoare, referitor la
protejarea lacurilor.

8. Adăugați, pe poster, și alte informații despre ecosistemul pe care-l prezentați.

III.b ANEXĂ REZOLVARE PLICURI

PLICUL NR. 1

Sarcini de lucru:
1. Priviți cu atenție imaginile prezentate și identificați ecosistemul din care fac parte ...Ape
curgătoare - Râul........, acesta reprezintă numele posterului.
2. Lipiți pe poster imaginile alăturate și notați denumirea viețuitoarelor, apoi precizați
pentru fiecare o adaptare a acestuia la mediul de viață;

3. Alcătuiți 2 lanțuri trofice cu viețuitoarele din imagini, dar și altele din același
ecosistem
4. Două zone ale ecosistemului prezentat.
1) Zona de amonte

15
2) Zona de aval

5. Completează spațiile punctate din tabelul de mai jos, cu exemple de viețuitoare din
râu:
Zona superioara un exemplu de animal: păstrăvul
un exemplu de planta: mușchi de apă
Zona inferioara doua exemple de animale: crapul, rața sălbatică
doua exemple de plante: trestia, săgeata apei

6. Caracterizați zonele identificate, completând tabelul de mai jos:


Nr. Zonele Caracteristici
ecosistemului Substratul Cantitatea Viteza Temperatura
Crt. apei apei
(albia) de oxigen
din apă
- stâncos cu - scăzută
albia îngustă,
Zona de amonte - cu diferențe
- cu praguri și
1 (cursul superior) mare mare mici între vară
căderi de apă și iarnă
- mâlos și - ridicată
nisipos
2 Zona de aval scăzută redusă - cu variații
-albia se lărgește mari de la
(cursul inferior)
vară la iarnă
6. Completează spațiile libere, utilizând noțiunile următoare: strica, liniștea, râu,
păsări, vântul, liniștea.

Daca faci o excursie în preajma unui râu, apropie-te în liniște, mergând spre direcția
din care bate vântul, pentru a nu fi descoperit de păsări sau de mamifere. Păstrează liniștea,
pentru a nu deranja animalele. Ai descoperit un cuib? Nu-l strica!

7. Adăugați și alte informații despre ecosistemul pe cere-l prezentați.

16
REZOLVARE PLICUL NR. 2

Sarcini de lucru:
1. Priviți cu atenție imaginile prezentate și identificați ecosistemul din care fac parte
APE STĂTĂTOARE - LACUL......., acesta reprezintă numele posterului.
2. Lipiți pe poster imaginile alăturate și notați denumirea viețuitoarelor.
3. Alcătuiți 2 lanțuri trofice cu viețuitoarele din imagini, dar și altele din același
ecosistem.

4. Precizați cele două tipuri de ale acestui ecosistem, în funcții de altitudine.


1) Lacul de munte
2) Lacul de șes
5. Specificați caracteristicile celor două tipuri, completând tabelul de mai jos:

17
Nr. Tipurile de ecosistem Caracteristici
(după altitudine) Substratul Temperatura Transparența
Crt. apei apei

Lacul de munte pietros rece, tot timpul mare


anului
1

Lacul de șes nisipos, mâlos, Crește vara, de la redusă


argilos suprafața apei spre
2
adâncime

6. Completează spațiile libere, utilizând noțiunile următoare: zone de agrement,


echilibrul, poluează, mediului înconjurător, comportamentul, natura,.
Lacurile reprezintă și _______zone__ de _______agrement_____ unde oamenii se pot
relaxa admirând ___natura________. Deseori se întâmplă ca în urma lor să rămână pet-uri,
sticle care _____poluează______ și atrag unele animale care perturbă
______echilibrul______ acestor ecosisteme (șoareci, șobolani, câini). Înțelegând relațiile
dintre animale, precum și dintre ele și mediul lor de viață, putem să ne schimbăm
_______comportamentul_________ și să-i influențăm și pe cei care fac rău __mediului
înconjurător_________ ____________.
7. Scrie o afirmație care trebuie sa fie un mesaj pentru generațiile viitoare, referitor la
protejarea lacurilor.
PLICUL NR. 3

Sarcini de lucru:
1. Priviți cu atenție imaginile prezentate și identificați ecosistemul din care fac
parte .......DELTA DUNĂRI.............., acesta reprezintă numele posterului.

18
Pelicani Nuferi

Broască și Nufăr

Hamsie alge Câine de mare

Ton fitoplancton

2. Lipiți pe poster imaginile alăturate și notați denumirea viețuitoarelor, apoi precizați


pentru fiecare o adaptare a acestuia la mediul de viață;

3. Alcătuiți 2 lanțuri trofice cu viețuitoarele din imagini, dar și altele din același
ecosistem.

4. Completați textul, decupați-l și lipiți-l pe poster


Delta Dunării este un ecosistem DIVERS.................................., cuprinzând atât
ecosisteme ACVATICE..................................... cât și TERESTRE........................................
Dunărea se varsă în ....MAREA NEAGRĂ.................. prin cele trei brațe:
CHILIA..................., .SULINA............................, SFÂNTUL GHEORGHE..............

19
Factorii abiotici sunt reprezentați de ...APA BOGATĂ ÎN SUSPENSII ȘI SOLURI
SATURATE ÎN APĂ, TEMPERATURĂ ANUALĂ RIDICATĂ...
Factorii biotici prezintă o bogăție de plante și animale, multe dintre acestea fiind
declarate ......SPECII UNICE ȘI MONUMENTE ALE
NATURII....................................................
În adâncul apei întâlnim plante submerse, precum ......CIUMA APELOR.... Plantele
naturale, ca ...NUFĂRUL..., au frunze rotunde, late cu spații pline cu aer, care favorizează
plutirea lor.
Pe malul apei, cresc plante lemnoase precum: .......ARIN, SALCIE PLOP
Peștii sunt reprezentați de: ......ȘTIUCĂ, CRAP. ȘALĂU, BIBAN,
Păsările, numeroase datorită abundenței hranei sunt înotătoare .....RAȚĂ
SĂLBATICĂ, LIȘIȚĂ, PELICAN..... Pe mal trăiesc ........ BARZĂ, STÂRC, EGRETA
Mamiferele sunt rozătoare de talie mică ..ȘOBOLAN, NUTRIA, NURCA,
VIDRA...........................

PLICUL NR. 4

Sarcini de lucru:
1. Priviți cu atenție imaginile prezentate și identificați ecosistemul din care fac
parte ..................................................., acesta reprezintă numele posterului.

Hamsie Alge

20
Câine de mare Ton Fitoplancton

2. Lipiți pe poster imaginile alăturate și notați denumirea viețuitoarelor;

3. Alcătuiți 2 lanțuri trofice cu viețuitoarele din imagini, dar și altele din același
ecosistem.

4. Completează spațiile libere:

În adâncime Marea Neagră are oxigen în cantitate scăzută. Salinitatea apei la suprafață este
mai mică.

5. Decupează și lipește pe poster afirmațiile corecte, iar pe cele false corectează-le și


notează-le alături de cele lipite

 În zona abisală trăiesc doar bacterii. A


 Rechinii îi întâlnim doar în zona litorală. F
 Sturionii produc icre negre. A
 Cormoranul este un pește de adâncime mare. F
 Salata de mare este o meduză. F
 Crabul este un animal asemănător racului. A
1. Completează rebusul:

1. Pot fi roșii, verzi sau brune.


2. Animal asemănător racului.
3. Scoică cu valve negre.
4. Algă verde cu aspect de frunză mare.
5. Organisme microscopice din mare.
6. Zona din largul mării.
7. Petrecută vara pe malul mării.

Zona hașurată- Zona de adâncime a Mării Negre.

21
C 5. 6.
R 3. P P 7.
1. A M 4 L E V
A B I S A L A
L D A N A C
G I L C G A
E E A T I N
T O C Ț
Ă N Ă Ă

V a FIȘĂ DE LUCRU (RECAPITULATIVĂ)


Nume și prenume:
Data:

Ecosisteme acvatice

A. Ce știu eu despre ecosistemele acvatice?

1 E
2 C
3 O

22
4 S
I 5
6 S
7 T
8 E
9 M

1. Tip de ecosistem clasificat în funcție de substrat.


2. Alt tip de ecosistem clasificat în funcție de substrat.
3. Bradul, molidul și pinul alcătuiesc ecosistemul pădurii de………
4. Însușire a apei, dată de cantitatea de săruri dizolvate.
5. Procesul de înmulțire excesivă a algelor.
6. Specie de pești care trăiește în zona de amonte a râurilor.
7. Totalitatea plantelor care plutesc în masa apei.
8. Cel mai “fierbinte” ecosistem.
9. Factor de mediu care pătrunde în apă doar la suprafață.

B.
I. Alege răspunsul corect:
1. Pe plantele din apă se pot fixa:
a. scoicile; b. peștii; c. hidrele.
2. Substratul format din stânci și bolovani este specific:
a. zonei de munte; b. zonei de câmpie; c. zonei de lac;

II. Asociază noțiunile din cele două coloane:


A B
1. Caracatița a) vierme acvatic parazit temporar.
2. Păstrăvul b) împrăștie cu cerneală.

23
3. Rechinul c) este un pește răpitor din apele de munte.
4. Lipitoarea d) răpitor feroce, poate ataca și omul.

III. Adevărat sau fals:


Citiți, cu atenție, următoarele enunțuri și scrieți în dreptul fiecăruia, litera A,
dacă este adevărat sau litera F, dacă este fals.

1) În zona superioară a unui râu, viteza de curgere a apei este mare.


2) În zona litorală a Mării Negre trăiesc bacterii sulfuroase.
3) Apa lacului de șes este bogată în oxigen.
4) Eutrofizarea apei este o consecință a poluării.

V b FIȘĂ DE LUCRU (RECAPITULATIVĂ)


BAREM DE CORECTARE ȘI NOTARE

A. 45 puncte (9 x 5 p)

1 T E R E S T R U
2 A C V A T I C
3 C O N I F E R E
4 S A L I N I T A T E A

E U T R O F I Z A R E 5
6 P A S T R A V

24
7 F I T O P L A N C T O N
8 D E S E R T
9 L U M I N A

B.
I. 1. c; 2. A 10 puncte (5 + 5)
II. 1 – b; 2 – c; 3 – d; 4 – a; 10 puncte (2,5 + 2,5 + 2,5 + 2,5)
III. 1 – A;
2 – F; În zona abisală a Mării Negre trăiesc bacterii sulfuroase;
3 – F; Apa lacului de munte este bogată în oxigen;
4 – A.
10 puncte (2,5 + 2,5 + 2,5 + 2,5)

C Participare la realizarea posterului 15 puncte

10 puncte din oficiu

25

S-ar putea să vă placă și