Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 22.03.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Teoretic Băneasa
CLASA: A VII-a A,
PROPUNĂTOR: Dodiș Viorel – Ionuț
DISCIPLINA: Biologie
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE :Funcția de reproducere
SUBIECTUL LECȚIEI: Reproducerea la plantele cu flori - Recapitulare
TIPUL LECȚIEI: Lectie de recapitulare, fixare și sistematizare

COMPETENȚE GENERALE:
3. Rezolvarea unor situații problemă din lumea vie pe baza gândirii logice și a creativității

COMPETENȚE SPECIFICE:
3.1. Interpretarea diverselor modele ale unor sisteme biologice
3.2. Aplicarea unor algoritmi selectați adecvat în investigarea lumii vii

OBIECTIVE OPERAȚIONALE (competente derivate)- la sfârșitul lecției, elevii pot fi capabili să:

O1: definească funcția de reproducere


O2: enumere funcțiile florii;
O3: numească elementele componentele ale unei flori;
O4: identifice tipurile de fructe și clasificarea semințelor;
O5: precizeze condițiile favorabile pentru pentru germinație, creșterea și dezvoltarea plantelor;
O6: recunoască tipurile de înmulțire vegetativă;
O. PSIHOMOTOR: percepere, dispoziții, reacție dirijată, reacție automatizată, reacție complexă;
O. AFECTIV: receptare, reactive, valorizare, organizare, caracterizare.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE: M1-Conversația euristică;


M2-Metoda ciorchinelui;
M3-Brainstorming;
M4- Demonstrația cu mijloace tehnice
M5- Studiu de caz

MIJLOACE ȘI MATERIALE DIDACTICE: m1-Manual;


m 2-Fișe;
m2-Televizor
m 4-PPT.

FORMA DE ORGANIZARE:
-Frontală;
-Pe frupe
-Individuală;

RESURSE:
- umane:profesorul și elevi;
- spațiale: sala de clasă;
- temporale: 50 min.
BIBLIOGRAFIE:
1) Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lectia- forma de baza a organizarii
procesului depredare invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES, 2007.
2) Viorel Lazar,Daniela Caprarin:”Metode didactice utilizate in predarea biologiei”, Ed.Arves,
2008.
3) Programa de biologie.
4) Biologie. Manual pentru clasa a VII-a.
Obiectivele de învățare, în termeni de formare/ dezvoltare/ exersare de…

Atitudini: vor arăta interes pentru, vor fi Cunoaștere: vor defini, vor caracteriza, vor
Abilități: vor exprima, vor fi capabili să…
stimulați să… aplica să….

- identifice tipurile de fructe și clasificarea - precizeze condițiile favorabile pentru pentru


- enumere funcțiile florii;
semințelor; germinație, creșterea și dezvoltarea plantelor;

Elemente de conținut - ideile cheie sau fluxul de ide:

- floare;

- fruct;

- sămânță;
Desfășurarea lecției
ELEMENTE DE CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE
NR. MOMENTEL MIJL. ȘI
DURATA OBV. MET. ȘI FORME DE EVALUARE
CRT. E LECȚIEI Activitate profesor Activitate elev MATER.
PROCEDEE ORG.
DID.
Asigurarea climatului Pregătirea
necesar desfășurării instrumentelor de
Moment
1. 2 minute activității. lucru necesare
organizatoric
Pregătirea materialelor pentru desfășurarea
didactice. lecției.
Prin chestionare orală cu
ajutorul uniu PPT se Elevii participă în
reactualizează cunoștințele mod activ la
acumulate anterior. reactualizare.
Î1: Ce asigură funcția de
Ascultă întrebările,
reproducere la plante?
le analizează,
Î2: De căte tipuri poate fi
gândesc și
Actualizarea reproducerea?
2. 6 minute formulează Conversația PPT Frontală Orală
cunoștințelor Î3: Ce reprezintă floarea,
răspunsurile la
dar fructul și sămânța?
întrebările adresate
Î4: Care sunt condițiile
de profesor.
favorabile pentru creșterea
și dezvoltarea plantelor? Aduc completări
Î5: Prin ce se face colegilor, acolo
înmulțirea vegetativă la unde este cazul.
plante?
Profesorul prezintă un
filmuleț cu recapitularea Elevii urmăresc cu Demonstrația
funcției de reproducere la atenție filmulețul și cu mijloace Observarea
Captarea
3. 4 minute plantele cu flori răspund la tehnice Filmuleț Frontală interesului
atenției
https://eduboom.ro/video/ întrebările Conversația elevilor
2834/recapitulare-functia- profesorului. euristică
de-reproducere
4. Anunțarea 3 minute Profesorul anunță tema Urmăresc Conversația Tabla Frontală
lecției „ Recapitulare -
Reproducerea la plantele
cu flori” și prezintă
indicațiile
temei și a obiectivele pe care elevii
profesorului și
obiectivelor trebuie să le dobândească
notează în caiete.
la sfârșitul lecției.
Notează pe tablă tema
recapitulării.
5. Profesorul notează în
OBV mijlocul tablei tema ce
1
urmează a fi studiată în
OBV
2 cadrul acestei ore:
OBV „Recapitulare –
3 Reproducerea la plantele Elevii notează pe
OBV cu flori” - Anexa 1. tablă și în caiete Orală
4 ideile solicitate de
OBV profesor.
5
Solicită elevilor să noteze
OBV pe tablă și în caiete
6 informații ce au legătură Prin linii aceștia Metoda
cu reproducerea la plantele unesc tema inițială ciorchinelui
cu flori. cu ideile notate de Observarea
Dirijarea 20-25 Antrenează elevii într-o colegi. Brainstorming comportame
Frontală
învățării minute discuție cu privire la ntului față
reproducerea plantelor. Elevii participă la de lecție
discuție.
Distribuie elevilor fișe de
recapitulare, și îi împarte
în patru grupe:
1. Operațiunea „Fructul” Elevii se așează în Conversația
2. Operațiunea „Floarea” grupe la cerința Pe grupe
euristică
3. Operațiunea „Sămânța” profesorului.
4. Operațiunea
„Germinația”
Va solicita elevilor să Analizează
completeze fișa de răspunsurile
recapitulare (Anexa 3) iar
la final fiecare
reprezentent va comunica
Elevii vor rezolva
rezultatele și concluziile.
cerințele din fișa de
Individual, elevii vor
lucru.
completa fișa de evaluare.
Profesorul solicită
grupelor de elevi să Conversația
participe activ la Grupele de elevi euristică Pe grupe
Obținerea Analizează
6. 7 minute rezolvarea jocurilor de participă la
performanței răspunsurile
recapitulare cuprinse în activitate. Dezbaterea Frontală
fișele de recapitulare –
Anexa 3.
Elevii vor coopera
pe tot parcursul
Are loc pe tot parcursul
lecției și vor oferă Observarea
lecției, prin aprecierile Individuală
Asigurarea feed-back după interesului
7. profesorului și observațiile
feedbackului modelul: 3-2-1 față de
acestuia cu privire la Frontală
-ȘTIU lecție
răspunsurile elevilor.
-VREAU SĂ ȘTIU
- AM REȚINUT
Profesorul împarte o fișă Individuală
Elevii completează Fișa de
8. Evaluare 5 minute de evaluare elevilor -
fișa de evaluare evaluare
Anexa 4 Scrisă
Aprecieri Apreciază elevii, îi
9. 3 minute Conversația Frontală
finale încurajează și notează.
Schița lecției

RECAPITULARE – REPRODUCEREA LA PLANTE


ANEXA 1

REPRODUCEREA
LA PLANTE
Anexa 2

Anexa 2
Anexa 3 – GRUPA 1
FIȘĂ DE RECAPITULARE
Operaținea „FRUCTUL”
1.Alegeți varianta corectă
Fructele iau naștere de obicei din: a. ovarele florii;
b. ovulele florii;
c. pistil
d. gineceu

2. Asociați noțiunile din coloana A cu informatia din coloana B


A B
1. Fructe cărnoase a. smochine și porumb
2. Fructe uscate b. roșie și piersic
3. Fructe multiple c. stejar, fag și rapiță
4. Fructe compuse d. pară și măr
5. Fructe false e. mure și căpșune

1-......, 2-......, 3-........, 4-....... , 5-.......


3.Notati cu adevarat A sau fals F urmatoarele enunturi:
..... Fructul este organul specific angiospermelor.
..... Fructele se formează din stamine în urma fecundației, însă de multe ori, la formarea fructului,
participă și alte componente ale florii
...... Dacă fructele se deschid la maturitate pentru a elibera semințele, ele se numesc dehiscente,
dacă nu, indehiscente.

4. Joc Interactiv:
Chestionar concurs https://wordwall.net/ro/resource/29932436/fructul
Chestionar https://wordwall.net/ro/resource/29932436/fructul

SUCCES!
Anexa 3 – GRUPA 2
FIȘĂ DE RECAPITULARE
Operațiunea „FLOAREA”
1.Alegeți varianta corectă
Petalele:
a. Sunt, în majoritatea cazurilor, colorate.
b. Formează învelișul floral.
c. Au rol în polenizare și fecundație.
d. Sunt prinse pe receptacul.
2. Asociați noțiunile din coloana A cu informatia din coloana B
A B
1. unisexuate a. codița florii
2. peduncul b. staminele și carpelele
3. înveliș floral c. fecundație și plenizare
4. organe de reproducere d. masculine și feminine
5. fucțiile florii e. tepale, sepale și petale

1-......, 2-......, 3-........, 4-....... , 5-.......

3.Notati cu adevarat A sau fals F urmatoarele enunturi:


..... De receptacul se prind elementele învelișului floral și organele de hrănire;
..... Fecundația reprezintă unirea unui grăuncior de pole cu un ovul din care se formează o celulă
ou;
...... După modul de realizare, polenizarea poate fi: naturală-fără intervenția omului și artificială-
realizată de către om.

4. Joc Interactiv:
Diagramă etichetă :
Anagramă:
https://wordwall.net/resource/13242738/alc%C4%83tuirea-florii-la-plantele-angiosperme
Quiz: https://wordwall.net/ro/resource/13636536/floarea-la-angiosperme-structur%c4%83-
%c8%99i-func%c8%9bii

SUCCES!
Anexa 3 – GRUPA 3
FIȘĂ DE RECAPITULARE
Operaținea „SĂMÂNȚA”
1.Alegeți varianta corectă
O componentă a unei semințe este: a. embrionul;
b. androceul;
c. frunza
d. tulpina

2. Asociați noțiunile din coloana A cu informatia din coloana B


A B
1. Endosperm seminal a. soia, mazăre, fasole.
2. Cotiledoane b. cerealele;
3. Semințe bogate în glucide c. substanțe de rezervă
4. Semințe bogate în lipide d. țesut de rezervă
5. Semințe bogate în proteine e. floarea soarelui, in, dovleac;

1-......, 2-......, 3-........, 4-.......

3.Notati cu adevarat A sau fals F urmatoarele enunturi:


..... Sămânța – este un organ al plantelor cu flori, care poate să fie liberă sau închisă în fruct.
..... Cotiledoanele au rol de fixare a substanțelor organice în sol.
....... Provine din transformarea ovulului în urma fecundației.

4. Joc Interactiv:
https://wordwall.net/ro/resource/2289533/de-las%C4%83m%C3%A2n%C8%9B%C4%83-
la-plant%C4%83

SUCCES!
Anexa 3 – GRUPA 4
FIȘĂ DE RECAPITULARE
Operaținea „GERMINAȚIA”
1.Alegeți varianta corectă
Fructele iau naștere de obicei din: a. ovarele florii;
b. ovulele florii;
c. pistil
d. gineceu

2. Asociați noțiunile din coloana A cu informatia din coloana B


A B
1. Plante anuale a. nuc și stejar
2. Plante bnienale b. temperatura, umiditatea și aerisirea
3. Plante perene c. varză și sfecla de zahăr
4. Condiții externe d. vărsta semințelor și sănătaea plantei
5. Condiții interne e. fasole și porumb

1-......, 2-......, 3-........, 4-.......

3.Notati cu adevarat A sau fals F urmatoarele enunturi:


..... Germinația ( încolțirea), cuprinde totalitatea proceselor fiziologice și morfologice prin care
trece embrionul din sămânță de la starea de repaus la starea activă de creștere.
..... Organele de reproducere sunt: rădăcina, tulpinaă și frunzele
...... Când planta devine capabilă să producă semințe, spunem că a ajuns la maturitate.

4. Joc Interactiv:
https://wordwall.net/ro/resource/16855933/recapitulare-reproducerea-la-plante

SUCCES!
Anexa 4
FIȘĂ DE EVALUARE
1. Înmulțirea vegetativă se poate realiza pornindu-se de la un______________ sau fragment de
organ_________________( rădăcină, ____________, frunză)

2. Asociați noțiunile din coloana A cu noțiunile din coloana B:


A B

1. Marcotaj a. îmbinarea a două fragmente de plantă;


b. Constă în punerea la înrădăcinat a unui fragment
2. Altoire de organ vegetativ;
c. constă în punerea la înrădăcinat a unui lăstar fără
3. Butășire a fi detașat de planta mamă.

1-......, 2-......, 3-........

3.Notati cu adevarat A sau fals F urmatoarele enunturi:


..... Prin reproducerea vegetative se obțin descendenți identici cu părinții.
..... Marcotajul se practică la vițade vie, mur și zambilă.

4. Alegeți tipul de înmulțire vegetativă corespunzător plantelor ilustrate mai jos:

1. altoire______ B
2. rizomi ______ A
3. bulbi______
4. marcotaj______
5. butași______

C D

SUCCES!

S-ar putea să vă placă și