Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

.
Data:15.05.2012
Profesor : URSACHE MARIA
Unitatea de invatamant:ŞCOALA CU CLS. I-VIII NR.1 OITUZ
Clasa: a VII-a
Aria curiculara:MATEMATICA SI STIINTELE NATURII
Locul de desfăşurare: sală de clasă
Unitatea de învăţare: Funcţiile de nutriţie
Subiectul lecţiei: Sistemul respirator si respiratia
Scopul lectiei:cunoasterea alcatuirii aparatului respirator si rolul acestuia ca aparat ce deserveste functia de nutritie.
Tipul lecţiei: de recapitulare, sistematizare si consolidarea cunostintelor,varianta bazata pe conceperea si rezolvarea de exercitii practice de catre
elevi.
I. COMPETENŢE GENERALE :
1. Cunoaşterea şi înţelegerea terminologiei, a conceptelor şi a principiilor specifice biologiei
2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare-investigare în scopul rezolvării de probleme specifice biologiei
3. Dezvoltarea capacităţii de comunicare, utilizând limbajul specific biologiei
4. Formarea unor atitudini şi deprinderi referitoare la impactul biologiei asupra naturii şi a societăţii.

II. COMPETENŢE SPECIFICE :


1.2. Stabilirea relaţiilor între funcţiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman şi influenţa factorilor de mediu.
2.2. Realizarea activităţilor experimentale şi interpretarea rezultatelor .
4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.
5.1. Interpretarea relaţiilor dintre propriul comportament şi starea de sănătate.

III. COMPETENŢE OPERAŢIONALE :


La sfârşitul activităţii, elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele:
C1: definirea noţiunii de sistem respirator;
C2 :enumerarea componentele sistemului respirator ;
C3: identificarea componentele sistemului respirator precizând particularităţile anatomice ale acestora;
C4: precizarea rolului fiecărei componente a sistemului respirator
C5: enumerarea factoriilor de risc care pot afecta sănătatea sistemului respirator precum şi a efectelor acestora ;
C6: identificarea bolilor care afectează sănătatea sistemului respirator, a întregului organism.
C7: stabilirea cauzele care produc aceste boli, care sunt urmările şi cum se manifestă.
C8: identificarea modalităţilor prin care se poate preveni îmbolnăvirea.

C9.să utilizeze corect materialul didactic pus la dispozitie;


C10:vor manifesta interes pe parcursul întregii activităţi.
C11: Sensibilizarea şi educarea sănătăţii elevilor în vederea evitării bolilor prin cunoaşterea cauzelor şi efectelor lor
Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul,problematizarea,conversatia euristica,ciorchinele,
experimentul integrat,modelarea
Mijloace de învăţământ: manual, fişe de lucru,ceas,centimetru,truse de disectie,manusi, mulaje,material natural
proaspat,laptop,material Power Point,
Forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală
Evaluare :formativa prin chestionare orala si observare sistematica ;
Bibliografie:
- Mihaela Marcu-Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran, Biologie-Manual pentru clasa a VII-a, Ed. Teora, 2007
– Florica Ţibea ,Anatomia omului, Atlas şcolar, 2007,Editura Corint, Bucureşti
– Viorel Lazăr, Daniela Căprărin, Metode didactice utilizate în predarea biologiei, Ed. Arves, Craiova, 2007
Desfăşurarea lecţiei

Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Etapele lecţiei

Notarea absenţelor, stabilirea ordinii, Participă la organizarea lecţiei,pregatind caietele si manualele.


1. Moment asigurarea celor necesare lecţiei
organizatoric

Profesorul deschide materialul PowerPoint si Sunt atenţi.


2. Anunţarea face cunostinta elevilor cu tema ce urmeaza a Urmăresc competenţele prezentate
temei şi a fi recapitulata comunica elevilor acum titlul •notează titlul lecţiei în caiete
competenţelor lecţiei
•prezinta competenţele lecţiei
•Noteaz titlul lecţiei pe tablă
3.
Dirijarea Adreseaza întrebări cu privire la funcţiile  Un elev va trece la fleap-chart si va incepe sa realizeze un
învăţării organismului uman, si cu privire la sistemele ciorchine, apoi pe rand ceilalti elevi il vor completa. Ciorchinele
de organe studiate care deservesc funcţia de va contine notiuni despre functiile organismului uman:de relaţie,
nutriţie,realizand pe fleap-chart un de nutriţie şi reproducere.De asemenea in timp ce ei ei vor
ciorchine,plecand de la cuvantul” Functii”.In completa ciorchinele vor raspunde si oral la intrebarile adresate de
timp ce se realizeaza ciorchinele se profesor.
recapituleaza atat aparatele care deservesc
aceste functii cat si procesele lor specifice.De
asemenea voi adresa frontal,intrebari care sa
evidentieze rolul aparatului digestiv, circulator,
respirator si excretor in nutritia organismului.
Elevii impartiti in 4 grupe observa materialul PowerPoint,
Realizez cu ajutorul elevilor planul lecţiei, materialul natural(plamanii naturali),raspund oral intrebarilor adresate
utilizand materialului Power Point şi de professor.
materialul natural. Stabilesc impreuna cu Elevii noteaza in caiet planul de recapitulare.
acestia care sunt componentele aparatului Elevii trec la realizarea experimentelor din fisa de lucru .Fiecare grupa de
respirator : căile respiratorii şi plămânii ,apoi elevi observa plamanii naturali din tava pe care o au pe masa,ii
. solicit elevilor sa localizeze si sa prezinte analizeaza,observa culoarea,aspectul, alcatuirea lobulara a fiecaruia ,ii
caracteristicile si rolul acestora. De asemenea sectioneaza si observa bronhiile intrapulmonare.Apoi se cupleaza cate
profesorul adreseaza intrebari legate de doi elevi din fiecare grupa isi numara reciproc numarul de respiratii pe
fiziologia aparatului respirator:sa defineasca minut si masoara cu centimetru marimea cutiei toracice din timpul
etapele respiratiei,ale ventilatiei inspiratiei si al expiratiei.In final noteaza in fisele de lucru raspunsurile
pulmonare,numarul de respiratii pe minut in la cerintele date .
functie de varsta,sex.In acest scop profesorul
distribuie o fisa de lucru in care elevii inpartiti
in 4 grupe trebuie sa noteze observatiile,datele
rezultate din timpul experimentelor realizate
conform cerintelor din fisa.

4 Obtinerea Inventariaza principalele informatii si solicita Raspund rapid,clar si concret la intrebarile adresate de profesor
performantei elevilor sa dea raspunsuri rapide,clare,concrete,prin
care verifica modul in care s-au atins competentele
propuse.
5. Evaluarea Se fac aprecieri frontale şi individuale atat pe tot Participă la evaluare.
performantei parcursul lectiei cat si la sfarsitul ei.
elevilor

S-ar putea să vă placă și