Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

I . PARTEA INTRODUCTIVĂ
Data: 10.12.2018
1. Nume prenume: Avram Daniela
2. Şcoala: Gimnaziala, Comuna Plopu
3. Clasa: a-VI-a
4. Aria curriculară: Matematică și Științe ale Naturii
5. Disciplina: Biologie
6. Unitatea de învățare: Funcțiile de nutriție în lumea vie
7. Subiectul lecţiei: Tipuri de nutriție în lumea vie
8. Tipul şi varianta de lecţie: fixare de cunoștințe
9. Durata de desfăşurare a lecţiei: 1 oră

Competențe generale și specifice

Obiectivul central (scopul) lecţiei: Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor privind structura, funcţiile şi importanţa principalelor tipuri de nutriție.

10. Competente specifice:


1.3 Colaborarea în echipă pentru îndeplinirea sarcinilor de exploatare a sistemelor vii.
2.1 Organizarea informațiilor științifice după un plan propriu .
4.1 Interpretarea diverselor modele ale unor sisteme biologice.

11. Obiectivele operaţionale. Elevii pot fi capabili:

O1. Să enumere cele 3 tipuri prinicipale de nutriție în lumea vie.


O2. Să localizeze poziția 4-5 componente ale sistemului digestiv și rolul acestora.
O3. Să descrie traseul alimentelor prin tubul digestiv pe baza filmuletului prezentat.
O4. Să identifice diferitele substanțe ce alcătuiesc hrana.

11. Resurse procedurale (metode de învăţământ): conversaţia euristică, descoperirea dirijată, explicaţia, exercițiul joc didactic.
1) 12. Resurse materiale: laptop, videoproiector, ecran de proiecție, tablă, cretă, manuale, coli flipp-chart, imagini
13. Forma de organizare a activităţii: frontal, individual și pe grupe.
14. Bibliografia :
 Manual pentru clasa a VI-a, Silvia Olteanu Stefania Giersch, Iuliana Tanur, Florina Miricel, Elena Camelia Afrim, Editura Didactică și
Pedagogică S.A, Ordin nr. 3393/28.02.2017
 Atlas școlar – Funcțiile de nutriție în lumea vie, Silvia Olteanu Stefania Giersch, Iuliana Tanur, Camelia Manea, Florina Miricel, Editura
Corint, 2018
 Metodica predarii biologiei, Naela Costica, Editura Grahpys, Iasi, 2008.
 Silvia Olteanu, Camelia Voicu, Iuliana Tanur, Adriana Neagu - O călătorie prin corpul uman, Editura DPH, 2013
 Nicoleta Ianovici, Ancuța Oana Frenț - Metode didactice în predare, învățare și evaluare la biologie, Editura Mirton, 2009

II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI


Momentul Ob. Activitatatea profesorului Activitatea elevului Metode și Modalități de
lecției operațio mijloace evaluare
-nale didactice
I. Moment Notarea absențelor și stabilirea Elevii se pregătesc de
organizatoric atmosferei propice desfășurării lecției lecție și se asează la
(1 min) mesele de lucru
II. Captarea Le solicită elevilor să identifice Elevii identifică fructele Converație Observație
atenției fructele și legumele aflate în coșuri și și legumele. euristică dirijată
ce importanță au acestea pentru ei.
III. Anunțarea Profesorul pregătește lecția Elevii răspund:
temei și a adresându-le câteva întrebări elevilor
obiectivelor •Care sunt funcţiile de nutriţie ale •digestia, circulaţia,
(1min) organismului? respiraţia şi excreţia Conversație
•Cine îndeplineşte funcţia de •sistemul digestiv euristică
digestie?
Profesorul anunță titlul lecției Tipuri
de nutriție în lumea vie
și obiectivele operaționale pe care
elevii trebuie să le atingă.
IV. Profesorul împarte elevii în patru Elevii sunt atenți la
Prezentarea grupe și le distrbuie coli de flipp-chart indicații și încep să
optimă a pentru a descrie tipurile de nutriție. resolve sarcinile de lucru
conținutului, Prin extragerea unui plic, elevii vor cu tipurile de nutriție
dirijarea afla sarcinile ce trebuie îndeplinite.
învățării și Elevii răspund la
sistematizării. întrebări și lipesc pe tablă
componentele sistemului Explicația Conversația
digestive. Conversația
Profesorul prezintă elevilor mai multe Elevii localizează poziția Joc didactic
componente ale sistemului digestive. componenetelor
sistemului digestiv
realizând modelarea
acestuia.

Pentru enumerarea substanțelor ce Elevii completează


alcătuiesc hrana li se propune elevilor ciorchinele din fișa de
să completeze ciorchinele din fișa de lucru.
lucru.

V. Fixarea Se realizează pe bază de întrebări Elevii ascultă cu atenție


cunoștintelor vizând cunoștințele temei din lecție întrebările și dau
și asigurarea răspunsuri. Conversație Conversație
conexiunii euristică
inverse (feed-
back)
VI. Evaluare Profesorul face aprecieri generale Elevii ascultă aprecierile
asupra participării elevilor la lecție profesorului.
evidențiind anumiți elevi activi.

S-ar putea să vă placă și