Sunteți pe pagina 1din 8

INSPECTORATUL ȘCOLAR JUDEȚEAN BRĂILA

ȘCOALA PROFESIONALĂ „EMIL DRĂGAN”,


COMUNA GRĂDIȘTEA, JUDEȚ BRĂILA
Tel. / Fax : 0239 698 500 CUI 17378850
e-mail : scoalagradisteabraila@yahoo.com

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: ȘCOALA PROFESIONALĂ „EMIL DRĂGAN” Grădiștea, județul Brăila


Data: 15.05.2019
Clasa: aVI-a
Aria curriculara: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Biologie
Profesor: Antohe Florica
Unitatea de învățare: Funcţiile de nutriţie în lumea vie
Lecția: Relații între funcțiile de nutriție
Tipul lecției: Însușire de noi cunoștințe
Scopul lecției: Recunoașterea de către elevi a componentelor sistemelor de organe care realizează funcțiile
de nutriție, rolul acestora și interconexiunile dintre ele, în vederea evidențierii corelației structură-funcție.

Competențe generale:
1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor, cu instrumente și metode științifice
2. Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale
3. Rezolvarea unor situații problemă din lumea vie, pe baza gândirii logice și a creativității
4. Manifestarea unui stil de viață sănătos într-un mediu natural propice vieții.

Competențe specifice:
1.1. Selectarea unor texte, filme, tabele, desene, scheme, grafice, diagrame ca surse pentru extragerea unor
informații referitoare la unele procese, fenomene și sisteme biologice
1.3. Colaborarea în echipă pentru îndeplinirea sarcinilor de explorare a sistemelor vii
2.1. Organizarea informațiilor științifice după un plan propriu
3.1. Interpretarea diverselor modele ale unor sisteme biologice
3.2. Aplicarea unor algoritmi selectați adecvat în investigarea lumii vii

Obiective operaţionale:
La sfârșitul lecției, elevii trebuie:
O1 - Să recunoască organele şi sistemele de organe ale corpului, precum şi funcţiile acestora;
O2 - Să cunoască interdependența dintre organele plantelor și rolul acestora în procesul de hrănire;
O3 - Să stabilească relaţii între funcţiile organelor şi sistemelor de organe din corpul uman;
O4 - Să cunoască interconexiunile dintre organele corpului uman;
O5 - Să formuleze ipoteza că organismul funcționează ca un tot unitar;
Strategia didactică:
Metode didactice: Conversația euristică, explicația, observația, învățarea prin descoperire, problematizarea

Mijloace de învățământ: tablă, cretă, videoproiector, laptop, flipchart, markere;

Instrumente de evaluare: observarea sistematică a elevilor, verificarea curentă orală, analiza raspunsurilor date

Forme de organizare a activității: Frontală, individuală, pe grupe

Evaluare: formativă prin chestionare orală și scrisă

Locul desfășurării: laborator

Resurse:
a. Umane: 17 elevi
b. Temporale: 50 minute
c. Materiale: manual, mulajele organelor interne, torsul uman, planșe, fișă de lucru (Rebus).

Bibliografia
 Elena Crocnan, manual Biologie cls. a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică, S.A., 2018
 Cerghit Ioan -,,Metode de învățământ’’, Editura Polirom,2006
 Lazăr Viorel, Nicolae Mariana ,,Lecția, forma de bază a organizării procesului de predare-învățare-evaluare la
disciplina Biologie’’, Editura Arves, 2007
 Programa școlară aprobată prin O.M. nr. 3393/28.02.2017
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lecției
Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Metode Evaluarea
Resurse de Conținuturi operaționale (Întrebări adresate elevilor, coordonarea (Răspunsuri la întrebări, lucrul în materiale didactice
timp lucrului pe echipe, evaluare) echipă)
Moment Se crează climatul favorabil începerii Elevii se mobilizează pentru
organizatori orei de biologie. începerea orei şi ascultă cu
c  Profesorul face prezenţa şi notează atenţie îndrumările şi
elevii absenţi (în cazul în care există). indicaţiile date de profesor
1’ Organizează materialele. pentru lecţia ce va urma
Evocare Elevii sunt anuntați că vor avea o lecție Sunt pregătiți pentru
de predare, în care vor studia legătura desfășurarea lecției
funcțională între sistemele funcției de
nutriție studiată.

Pentru început profesorul face o scurtă Elevii ascultă cu atenție și


recapitulare a sistemelor învățate, răspund întrebărilor. Verificare
orală
sisteme care participă la hrănirea
organismului.
Actualizarea Sistemele care îndeplinesc
cunoștințelor Adresează întrebări elevilor funcția de nutriție a Manual
acumulate organismului, sunt: Conver- Observarea
din lecțiile sația sistematică
-sistemul digestiv
predate, euristică a elevilor
despre
-Care sunt sistemele care îndeplinesc -sistemul circulator
Sistemele funcția de nutriție (hrănire) a -sistemul respirator
care fac organismului? -sistemul excretor
parte din O1
funcția de Elevii răspund întrebărilor,
Analiza
nutriție recapitulând noțiunile învățate. raspunsuri-
lor date
-Sistemul digestiv este alcătuit
Explicația
10’ -Din ce este alcătuit sistemul digestiv la din: tubul digestiv (cavitatea
om? bucală, faringe, esofag, stomac,
intestin subțire, intestin gros,
rect, anus) și glandele anexe
(glandele salivare, ficatul și
pancreasul) Planșă
-Din ce este alcătuit sistemul circulator? -Sistemul circulator este
alcătuit din inimă și vasele de
sânge. Video Individual
proiector
-Care sunt organele care alcătuiesc -Sistemul respirator este
sistemul respirator? alcătuit din plămâni și căile Observația
respiratorii (fosele nazale,
faringe, laringe, trahee,
bronhii)
-Dar cele care alcătuiesc sistemul
excretor? -Sistemul excretor este
alcătuit din rinichi și căile Observarea
Pentru fiecare sistem prezentat, urinare (uretere, vezica sistematică
profesorul întreabă cum funcționează urinară, uretră). a elevilor
fiecare și care este importanța lor în Planșă
procesul de hrănire al organismului. Elevii privesc cu atenție
Predarea imaginile, amintindu-și
noului Profesorul anunță lecția nouă și scrie funcționarea fiecărui sistem și Conversația
euristică
conținut O2 titlul pe tablă. răspund întrebărilor.
“Relații Prezintă obiectivele lecției.
între
funcțiile -Organismul nu poate funcționa fără ca Elevii notează în caiete titlul
de nutriție” toate sistemele sale să funcționeze bine lecției noi și ascultă
și împreună. obiectivele.
35’ Analiza
-Mai întâi, întreabă elevii cum se Elevii numiți prezintă organele răspunsu-
rilor date
hrănesc plantele și care sunt organele plantelor. Explicația
care participă la procesul de hrănire.

Amintește elevilor că planta își extrage


seva brută din pământ (apa și sărurile
minerale) cu ajutorul perișorilor Problema-
absorbanți ai rădăcinilor. Transportul tizarea
Video-
sevei brute spre frunze, este asigurat de
proiector
vasele lemnoase. Absorbția apei și a
sărurilor minerale depinde de
transpirația de la nivelul frunzelor. Observația
La nivelul frunzelor are loc procesul de Elevii explică modul de hrănire
fotosinteză al plantelor, prin procesul de
fotosinteză.
Frontală
Urmăresc imaginile prezentate. Explicația

Laptop
O3

-Profesorul subliniază faptul că toate Învățarea


organele plantei participă la procesul de prin
nutriție, iar activitatea fiecărui organ descoperire
depinde de celelalte organe ale plantei. Pe grupe

-În continuare, profesorul face referire


la activitatea organelor și a sistemelor
de organe din organismul uman.
Amintește faptul că toate sistemele de
organe sunt interdependente.

-Atunci când inspirăm, sistemul


respirator funcționează împreună cu
sistemul circulator, care asigură
transportul oxigenului către toate
celulele organismului.

-Sistemul circulator funcționează


O4
împreună cu sistemul digestiv, de
unde preia nutrimentele absorbite și le
transportă în tot corpul, până la celule.

-Sistemul circulator funcționează și


împreună cu sistemul excretor.
Sângele transportă substanțele
nefolositoare rezultate din activitățile
celulare, către rinichi unde sunt
eliminate sub formă de urină.

-Profesorul precizează faptul că și


organele Sistemului circulator depind
de celelalte sisteme de organe.
Inima, vasele de sânge dar și sângele,
sunt alcătuite din celule care consumă
nutrimente și oxigen și produc CO2 dar
O5 și resturi nefolositoare.
Nutrimentele provin de la sistemul
digestiv, iar oxigenul provine de la
sistemul respirator
Resturile nefolositoare rezultate din
activitățile celulare, sunt eliminate prin
sistemul excretor.

În concluzie: Organismul funcționează


ca un tot unitar, componentele sale
fiind conectate structural și funcțional.

Evaluarea Pentru verificarea noțiunilor predate și Elevii solicitați trec pe rând la


4’ pentru aprofundarea acestora, profesorul flipchart și scriu cuvintele
propune rezolvarea unui Rebus pe foaie potrivite definițiilor, din Rebus.
flipchart. La o rezolvare corectă, se va găsi
pe verticală relația dintre toate organele
corpului participante la hrănirea și Elevii notați prezintă carnetul de
dezvoltarea organismului. note.
Notează elevii care au răspuns
și care au fost cei mai activi
SCHIȚA LECȚIEI

Întrebare: Care sunt organele unei plante? Ce rol are fiecare organ? Cum se
hrănește planta? Explicați procesul de fotosinteză.

-În concluzie: Toate organele plantei participă la procesul de nutriție, iar


activitatea fiecărui organ depinde de celelalte organe ale plantei.

-În continuare, profesorul face referire la activitatea organelor și a sistemelor de


organe din organismul uman.
Amintește faptul că toate sistemele de organe sunt interdependente.
Scrie pe tablă:
 Sistemul respirator funcționează împreună cu sistemul circulator, care
asigură transportul oxigenului către toate celulele organismului.

 Sistemul circulator funcționează împreună cu sistemul digestiv, de unde


preia nutrimentele absorbite și le transportă până la celule.

 Sistemul circulator funcționează și împreună cu sistemul excretor. Sângele


transportă substanțele nefolositoare rezultate din activitățile celulare, către
rinichi unde sunt eliminate sub formă de urină.

Pe scurt, explică cu ajutorul elevilor, activitatea fiecărui sistem.

 Organele Sistemului circulator depind de celelalte sisteme de organe.


Explică:
Inima, vasele de sânge dar și sângele, sunt alcătuite din celule care consumă
nutrimente și oxigen și produc CO2 , dar și resturi nefolositoare.
-Nutrimentele provin de la sistemul digestiv, iar oxigenul provine de la sistemul
respirator
-Resturile nefolositoare rezultate din activitățile celulare, sunt eliminate prin
sistemul excretor.
În concluzie: Organismul funcționează ca un tot unitar, componentele sale fiind
conectate structural și funcțional.

La sfârșitul lecției, profesorul propune rezolvarea unui rebus, pentru aprofundarea


cunoștințelor.

S-ar putea să vă placă și