Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 20.12.2021

DISCIPLINA: Științe

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu”

CLASA: a II-a șansă secundar inferior

PROFESOR: Filip Claudiu-Denis

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Organismul un tot unitar

TITLUL LECȚIEI: Țesuturi animale

TIPUL LECȚIEI: Lecție de însușire de noi cunoștințe

DURATA: 2 ore

SCOPUL: Însușirea cunoștințelor despre țesuturile animale.

COMPETENȚE GENERALE

CG1. Explorarea mediului înconjurător cu ajutorul metodelor specifice științelor

COMPETENȚE SPECIFICE

CS1. Identificarea identificarea principalelor componente ale sistemelor / proceselor naturale şi


artificiale precum şi a funcţiilor / rolului acestora;

CS2. Recunoaşterea informaţiilor ştiinţifice referitoare la procese şi fenomene din mediul


înconjurător utilizând diferite surse de informare;

CS3. Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor ştiinţifice în contexte corespunzǎtoare nevoilor şi


intereselor personale

OBIECTIVE OPERAȚIONALE DERIVATE DIN COMPETENȚELE SPECIFICE

CD1. Să definească țesutul.

CD2. Să fie atenți și să participe afectiv la lecție.

CD3. Să-și dezvolte interesul pentru studiul biologiei.

CD4. Să-și dezvolte spiritul de observație, tenacitatea, perseverența, capacitatea de concentrare și


a atenției distributive.

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE

 Conversația euristică

 Explicația

 Demonstrația

 Observația

 Munca independentă
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT

 Caietul

 Videoproiector

FORME DE ORGANIZARE

 Frontal

 Individual

BIBLIOGRAFIE

Manual Clasa VI-a – Biologie 2021. , Olteanu S., Tanur I., Miricel F., Giersch Ș., Manea C., Afrim
E. C., Ed. Didactică și Pedagogică
ETAPELE LECȚIEI COMPETENȚE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA STRATEGII DIDACTICE METODE DE
DERIVATE ELEVULUI EVALUARE
METODE MIJLOACE Forme de
organizare
Moment organizatoric CD2 Notează în agendă elevii Elevul este Conversația Activitate
absenți. Verifică dacă sunt pregătit cu toate frontală
condiții optime pentru cele necesare
desfășurarea lecției. pentru lecție.
Actualizarea CD2 Amintește elevilor că în lecțiile Răspunde la Conversația Activitate Întrebări
cunoștințelor asimilate anterioare: Țesuturile vegetale întrebări. frontală frontale
anterior

Captarea atenției CD2 Lecția de azi va prezenta Elevul este atent. Conversația Activitate
țesuturile animale Explicația frontală
Observația
Anunțarea subiectului CD4 Anunță titlul lecției: Tesuturile Elevul notează Conversația Activitate
lecției și a obiectivelor animale titlul. Explicația frontală
operaționale Observația
Prezentarea conținutului CD1 Scrie pe tabla titlul lecției Elevul este atent Conversația Tabla Activitate Observarea
și dirijarea învățării CD2 Le este prezentat elevilor și transcrie Explicația Caietul frontală sistematică a
CD3 definiția și alcătuirea generala noțiunile de pe Observația Videoproiec elevilor.
CD4 a celulei animale. tablă. Demonstrația tor
Elevii vor nota anumite Dacă are Laptop
informații în caiete, informații nelămuriri, ridică
corespunzătoare prezentării mâna și când
power point, prezentată cu profesorul îi dă
ajutorul videoproiectorului. voie, elevul cere
În lecția de azi se vor învăța informații
noi lucruri despre: ‚țesutul suplimentare sau
epitelial, țesutul conjunctiv, solicită reluarea
țesutul muscular, țesutul unor explicații.
nervos.
Fixarea cunoștințelor CD1 Le vor fi prezentate informații Elevul rezolvă Conversația Tabla Activitate Observarea
asimilate în etapa CD2 despre țesuturile animale. exercițiile Explicația Caietul frontală sistematică a
anterioară CD3 Elevii rezolvă fișa de lucru dată împreună cu Exercițiul Activitate elevilor.
CD4 de către profesor. profesorul și individuală
colegii. Dacă are
nelămuriri, trebuie
să ceară ajutorul.
Aprecierea activității CD2 Concluziile si aprecierile Elevul ascultă cu Conversația Agenda Activitate
elevilor profesorului vor fi orale, critice atenție. personală frontală
(dacă este cazul), dar, mai
ales, de încurajare pentru toți
elevii. Se vor nota elevii care
au fost activi si au răspuns
corect la întrebările adresate.

S-ar putea să vă placă și