Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecție

Data: 14.05.2019
Clasa: a X-a
Obiectul: Biologie
Unitatea de învăţare: Funcția de reproducere. Reproducerea la plante.
Subiectul: Reproducerea sexuată la plante.
Structura florii la angiosperme.
Funcțiile florii.
Tipul lecţiei: mixtă: transmitere şi însuşire a noilor cunoştinţe.

Scopul lecţiei: Cunoaşterea de către elevi a părţilor componente ale unei flori, a proceselor de
polenizare, fecundaţie şi rolul pe care îl au acestea în viaţa plantelor.

Profesor: Diniță Andreea Lavinia

Competenţe specifice:

1.1. Culegerea de date din surse variate de informare/ documentare în scopul asimilării de
cunoştinţe despre structura şi funcţiile organismelor;

1.2. Recunoaşterea organelor şi sistemelor de organe vegetale şi animale în scopul


comparării lor

1.4 Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori;

2.1 Utilizarea metodelor şi mijloacelor adecvate explorării / investigării lumii vegetale;

2.2. Prelucrarea rezultatelor obţinute din investigaţii şi formularea concluziilor

3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor;

4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare

4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare.

Obiective operaționale

La sfârșitul lecției elevii trebuie:

O1: să descrie părțile componente ale florii la angiosperme pe baza observării materialului
didactic natural și a mulajului;

O2: să identifice funcțiile florii pe baza planșelor prezentate și a desenelor reprezentate grafic la
tablă;

O3: să diferențieze reproducerea sexuată de cea asexuată.


Demersul didactic

Resurse procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, observaţia,


modelarea.

Resurse materiale: planşe, atlas botanic, mulaj cu alcătuirea florii, material biologic
natural, prezentare documentar.

Forma de activitate: frontal, individual.

Evaluare: fişă de lucru, formativă prin chestionare orală, observarea sistematică.

Bibliografie:

- Ene S., Sandu Ghe., Gămăneci Ghe., Manual pentru clasa a X-a, Editura LVS crepuscul,2005.

- MEN Programa şcolară, Bucureşti

- Viorel Lazăr, Mariana Nicolae – Lecţia formă de bază a organizării procesului de predare –

învăţare – evaluare la disciplina biologie, Editura Arves 2007.

- Mariana Ciobanu Didactica ştiinţelor biologice, Editura Didactică şi Pedagogică.


Desfășurarea lecției

Nr.
Crt ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA Resurse Resurse Resurse Evaluare
. LECȚIEI ELEVILOR temporale procedurale materiale
1. Momentul Pregătesc materialul didactic. Notez în Îşi pregătesc cărţile şi 2 minute Conversația Catalog
organizatoric catalog elevii absenţi şi verific dacă caietele.
sunt condiţii optime pentru
desfăşurarea lecţiei.
2. Verificarea Prin chestionare orală verific lecţia: Răspund la întrebări: 5 minute Conversația Manual Evaluare
cunoștințelor ”Reproducerea asexuată la plante” Explicația Planșă orală
dobândite anterior - De câte feluri este reproducerea la Sexuată și asexuată. euristică
plante? Comapația
- Cum se realizează reproducerea Prin structuri
sexuată? Dați exemple. specializate (spori- la
mucegai, mușchi,
ferigi), prin organe
vegetative (stoloni,
rizomi, tuberculi, bulbi)
sau fragmente de organe
vegetative (separarea
rădăcinilor tuberizate,
- Dați exemple de modalități de despărțirea)
realizare a reproducerii artificiale la
plante și explicați în ce constă fiecare -Butășirea: un fragment
metodă. desprins este înrădăcinat
în sol. Ex: mușcată,
begonii, violete,
trandafiri.
-Marcotajul:
înrădăcinarea unor
fragmente fără a le
separa deocamdată de
planta mama. Ex: vita de
vie, coacaz etc.
- Altoirea: îmbinarea a
două plante: portaltoiul
și altoiul. Ex:pomi
fructiferi.
-Microbutășirea:
utilizarea unor
fragmente de meristem.
3. Captarea atenției și Solicit elevilor răspunsuri la întrebări: 3 minute Explicația Manual Evaluare
reactualizarea - Cum se realizează reproducerea Vizionează imaginile. Conversația orală
Planșă
cunoștințelor sexuată? euristică
- Care sunt organele vegetative Observația floarea
specializate pentru reproducere și
originea lor?
Prezentarea unor imagini cu diferite
tipuri de flori, albine care realizează
polenizarea.
4. Anunțarea temei și Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi Notează în caiete titlul 2 minute
a competențelor prezint competenţele pe care elevii lecţiei şi urmăresc
trebuie să le cunoască la terminarea competenţele.
lecţiei.
5. Dirijarea învățării Utilizând materialul biologic natural, Examinează florile puse 25 de Explicația Manual Evaluare
cere elevilor să examineze din ce este la dispoziție. minute orală
Conversația Planșă
alcătuită o floare completă.
Folosind mulajul (floare de mazăre) Urmăresc explicația euristică floare
prezintă alcătuirea externă a florii: profesorului și notează
Fișe de
pedicel și receptacul. în caiete alcătuirea
Explică alcătuirea învelișului floral cu externă a florii. Descrierea lucru
ajutorul mulajului: Observă alcătuirea florii
Observația
- Învelișul floral este alcătuit din și notează în caiete
caliciu și corola, care învelesc explicația profesorului. Reprezentare Mulaj
organele reproducătoare ale
grafică prin floare
florii.
- Organele reproducătoare ale desen
florii conțin: androceul și
Comparația
gineceul. Desenează în caiete
Androceul reprezintă partea stamina, gineceul și Învățarea prin
bărbătească, iar gineceul partea receptaculul floral.
descoperire
femeiască. Notează definiția în
Reprezintă prin desen schematic caiete. Modelarea
receptaculul floral, alcătuirea staminei
și a gineceului. Notează funcțiile florii:
Definește poleniarea: proces ce constă Formarea celulelor
în transportul grăunciorului de polen sexuale.
pe stigmatul gineceului. Tipuri de polenizare
Făcând apel la imaginile vizionate de Răspund la întrebare:
elevi, clasifică polenizarea după locul albinele.
de unde provine polenul: directă
(autopolenizare) și indirectă Fecundația dublă
(încrucișată). Completează desenul cu
Prin conversație euristică la nivel fucțiile organelor de
frontal lansează întrebarea : ”Cine reproducere.
poate transporta polenul?”
Subliniază faptul că grăunciorul de Notează explicațiile
polen poate fi transportat de la o floare profesorului.
la alta de către insecte, păsări și chiar
vânt și uneori de om când acesta
urmărește obținerea de soiuri noi de
plante cu importanță economică.
Explică faptul că nu este de ajuns ca
polenul să ajungă pe stigmatul unei
flori pentru a obține fructe și semințe.
Definește procesul de fecundație.

6. Obținerea Îi invită pe elevi să identifice pe baza Răspund la întrebări 4 minute Evaluare


performanței noțiunilor prezentate, elementele unei observând materialele orală
flori. prezentate..
7. Evaluarea Distribuirea fișei de lucru. Rezolvarea fișei de 4 minute Evaluare
performanței Chestionare orală pe tot parcursul orei. lucru. orală
Răspund la întrebări.
Schița lecției
Reproducerea sexuată la angiosperme
I. Structura florii la angiosperme

O floare este alcatuită din: 1. Peduncul


2. Receptacul
3. Învelișul florii: - sepale
- petale
4. Organele de reproducere: - androceul
- gineceul

1. Pedunculul – codița care susține floarea


2. Receptaculul (axa florală) – partea lățită pe care sunt fixate elementele florii
3. Învelișul florii:
a) Sepalele - de regulă verzi
- totalitatea lor formeaza CALICIUL (K)
b) Petale - de regulă colorate
- totalitatea lor formează COROLA (C)
Caliciul și corola învelesc elementele de înmulțire.

4. Organele de reproducere

a) Stamine: - partea bărbătească a florii


- totalitatea lor formează ANDROCEUL (A)
- o stamină este alcatuită din - filament
- conectiv
- anteră cu polen
b) Carpele: - partea femeiască a florii
- totalitatea lor formează GINECEUL (G)
- sunt alcătuite din: - stigmat
- stil
- ovar cu ovule

II. Funcțiile florii

a) Polenizarea - trecerea polenului de pe stamină pe stigmatul pistilului;


- poate fi: - directă ( în interiorul aceleiași flori)
- indirectă (cu ajutorul insectelor, vântului, omului)
b) Fecundația - polenul ajunge pe stigmat, încolțește și formează un tub polinic
care străbate stilul și ajunge în ovar;
- în ovar celula bărbătească se unește cu celula femeiască din ovul
→ Fecundația- zigotul (celula ou) - embrionul
- după fecundație: - sepalele și petalele cad
- staminele, stilul și stigmatul se usucă și cad
- ovulele fecundate se transformă în semințe
(rădăciniță, tulpiniță și muguraș)
- ovarul crește și devine fruct.
Fișă de evaluare

S-ar putea să vă placă și