Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

PROFESOR: SIMIONESCU LILIANA


ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTE
CLASA : a IX a
UNITATEA DE INVATARE: ALGE.MUSCHI.FERIGI.CONIFERE
TEMA: GIMNOSPERMELE
SCOPUL LECTIEI: CUNOASTEREA DE CATRE ELEVI A
CICLULUI DE DEZVOLTARE A CONIFERELOR
TIPUL LECTIEI: INSUSIRE / DOBANDIRE DE NOI CUNOSTINTE

COMPETENTE SPECIFICE:
1.1. Culegerea de date din surse variate de informare/documentare
despre organizarea lumii vii
1.2. Clasificarea indivizilor biologici pe baza caracterelor generale
2.1. Utilizarea investigatiei pentru identificarea unor caractere generale
ale organismelor si evidentierea componentelor si proceselor celulare
2.2. Prelucrarea rezultatelor obtinute din investigatii si formularea
concluziilor
3.1. Reprezentarea lumii vii pe baza modelelor
3.2. Aplicarea unor algoritmi de identificare si rezolvare de probleme

COMPETENTE DERIVATE:
La sfarsitul lectiei elevii trebuie:
- sa identifice caracterele de superioritate a coniferelor fata de muschi si
ferigi
- sa descrie cele doua generatii de dezvoltare a coniferelor
- sa observe caracterele morfologice ale conurilor barbatesti si femeiesti
- sa recunosca diferiti reprezentanti ce aparti coniferelor
- sa reprezinte schematic ciclul de dezvoltare a coniferelor

DEMERSUL DIDACTIC:
Resurse procedurale: invatarea prin descoperire, investigatia, observatia,
comparatia, braistormingul, metoda ciorchinelui, metoda stiu/ vreau sa
stiu/ am invatat
Resurse materiale: atlase, fise de lucru, materiale proaspete, planse,
manuale
Forma de organizare:frontal si pe perechi
Evaluare: orala si prin rezolvarea unei fise de lucru
DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE LECTIEI ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR


PROFESORULUI
Organizarea clasei Notarea elevilor absenti Elevii se grupeaza in perechi
Pregatirea materialelor de lucru si isi pregatesc
didactice caietele
Gruparea elevilor in perechi

Reactualizarea Se reactualizeaza lectia Elevii vor completa scema de


cunostintelor muschii si ferigile pe baza recapitulare la tabla prin
metodei ciorchinelui metoda ciorchinelui
Profesorul initiaza schita Elevii vor completa pe schema
ciorchine a lectiei anterioare ciorchinelui caracterele
Profesorul cere elevilor sa morfologice ale muschilor si
prezinte si sa completeze ferigilor, ciclul de dezvoltare a
schema cu urmatoarele acestora prin comparatie si
cerinte: importanta lor
- de ce sunt muschii talofite?
- de ce este reprezentata
generatia sporofitica la
muschi si la ferigi?
- comparati generatia
gametofitica a muschilor si
ferigilor
- exemple de muschi si ferigi

Captarea atentiei Profesorul prezinta elevilor Elevii sesizeaza tema de


imagini cu conifere cerand studiat si dau cateva de
elevilor sa deduca lectia denumiri de conifere pe care le
noua recunosc
Prezinta elevilor metoda Elevii formeaza perechi pentru
“stiu/vreau sa stiu/ am a lucra
invatat” prin care se va
desfasura lectia

Anuntarea temei si a Prezinta tema si o noteaza Elevii noteaza titlul lectiei pe


obiectivelor , pe tabla caiet si schiteaza tabelul cu
competentelor si a Prezinta obiectivele ce vor fi urmatoarele coloane relizat si
modului de realizare urmarite pe parcursul lectiei de profesor pe tabla:
a acestora Prezinta elevilor
competentele pe care trebuie Ceea ce Ceea Ceea
sa le dobandeasca in urma stim/credem ce ce am
indeplinirii sarcinilor de ca stim vrem invatat
lucru sa
stim
Dirijarea invatarii Profesorul cere elevilor sa Elevii din perechi isi noteaza
faca o lista cu ceea ce stiu pe caiet notiunile pe care le
despre tema noua cunosc despre conifere , apoi le
Cere perechilor sa spuna ce prezinta cu voce tare si dupa
au scris si cere unui elev sa ce se cade de acord asupra
noteze pe tabla in coloana celor corecte se scriu pe tabla
din stanga informatiile cu
care tot grupul este de Un elev va nota intrebarile
acord. puse de elevi pe tabla si ceilalti
Profesorul le cere sa le vor nota pe caiete
formuleze o lista cu Elevii citesc textul si incearca
intrebari despre tema noua . sa isi raspunda la intrebarile
formulate de ei in coloana a
Dupa citirea textului de doua.
catre elevi profesorul revine
asupra intrebarilor din Vor face comparatie intre ceea
coloana a doua pentru a ce cunosteaun ei despre tema
constata la cate dintre ele au abordata , tipul si continutul
gasit raspunsul. intrebarilor si ceea ce au
invatat prin lecturarea
Profesorul ii va lamuri textului.
asupra intrebarilor ramase Vor discuta la care din
fara raspuns sau poate folosi intrebarile lor au gasit raspuns
utilizarea acestora ca punct si care din ele necesita inca un
de plecare pentru raspuns.
investigatiile ulterioare.
Pe baza raspunsurilor date Elevii vor completa in caiete
la intrebarile elevilor coloana a treia cu notiunile
profesorul cere unui elev sa nou aflate in urma citirii
completeze la tabla cu textului si a raspunsurilor la
ajutorul colegilor si sub intrebarile lor cu ajutorul
indrumarea lui coloana a profesorului.
treia. Un elev va schita pe tabla cu
ajutorul profesorului schema
ciclului de dezvoltare la
conifere
Evaluarea Profesorul imparte elevilor o Elevii completeaza fisa de
performantei elevilor fisa de evaluare evaluare si discuta
raspunsurile date.
METODA CIORCHINELUI

Mediul de viata

Generatia sporofitica
MUSCHI Ciclul de viata
Generatia gametofitica
Increngatura
Bryophyta Nutritia

Reproducerea

Reprezentanti

Schema ciclului de viata

Mediul de viata
Generatia sporofitica
Ciclul de dezvoltare
Generatia gametofitica
FERIGILE
Subincrengatura Nutritia
Pteridophyta
Reproducerea

Reprezentanti

Ciclul de viata le ferigi


METODA STIU/ VREAU SA STIU/ AM INVATAT
STIU

Ce sunt coniferele din cunostintele asimilate in anii anteriori( ce fel de plante sunt,
unde traiesc, cum arata, ce rol au , ce importanta au)
SA STIU
VREAU

Coniferele

Caracterele generale ale coniferelor: sunt plante lemnoase din zona montana, ce
au flori grupate in conuri. Se inmultesc prin seminte neinchise in fruct.

Etapele ciclului de dezvoltare la conifere :


- generatia sporofitica – radacina puternica , ramificata la suprafata.
- tulpina dreapta ce produce o substanata cleioasa
numita rasina.
- frunzele aciculare, asezate penat, in smocuri in jurul
ramurilor, cad pe rand.
- generatia gametofitica (sexuata) este reprezentata de gameti ce se
formeaza in flori ce sunt conurile:
- conuri barbatesti asezate in varful ramurilor,
formate dintr-un ax pe care se gasesc solzi staminali ce poarta sacii polinici cu
INVATAT

grauncioare de polen.
- conuri femeiesti situate la baza coroanei.Sunt
AM

inflorescente , fiecare con avand un ax cu solzi carpelari cu doua ovule si o


bractee.

Semintele formate in urma fecundatiei cad pe sol formand o noua planta.

Reprezentanti: - Pinus silvestris( pinul)


- Picea abies (molidul)
- Abies alba(bradul)
- Taxus baccata( tisa)
- Larix decidua( zada)

Samanta ---- sporofit --- con barbatesc---- grauncioare de polen


(Planta matura) --- con femeiesc ---- ovule

samanta --- formarea noii plantule


FISA DE EVALUARE

1. Completati spatiile punctuate:

Frunzele coniferelor sunt…………..si sunt asezate ……………………..


Conurile femeiesti au un ax cu…………………ce prezinta doua ovule si o
…………….
Ciclul de dezvoltare a coniferelor au doua
generatii………………………..si……………………………..

2. Alegeti raspunsul corect:

Coniferele sunt:
a. arbori si arbusti
b. plante cu ovare si fructe
c. plante cu samanta neinchisa in fruct

Gametofitul la conifere este reprezentat de :


a. graunciorul de polen
b. nuclei spermatici
c. zigotul

S-ar putea să vă placă și