Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,Nicolae Labiș’’, sector 3, București


Propunător: Ponov Andrada-Maria
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Clasa: a VII-a A
Data: 15.01.2024
Subiectul: Substantivul- actualizare
Tipul lecției: de actualizare, consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Studenți care asistă: Romanescu Romina Alexandra, Popa Alexandra Ioana Elena

Conținuturi:
- folosirea corectă a categoriei substantivului;
- clasificarea substantivului;
- categoriile gramaticale.

Competențe generale:
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată;
3. Receptarea mesajului scris din texte literare, în scopuri diverse;
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competențe specifice:
2.3 respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi în fraze;
3.3 sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit;
4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie.

Obiective operaționale:
a) cognitive:
Op.1- să identifice substantivul într-un text dat;
Op.2- să clasifice substantivul după formă și înțeles;
Op.3- să precizeze categoriile gramaticale specifice substantivului (număr, gen, caz);
1
Op.4- să utilizeze corect substantivele în diferite situații de comunicare.
b) afective: - să prezite interes pentru lecție, manifestat prin participarea activă;
-să utilizeze corect noțiunile însușite.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, brainstorming
b) Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu activitatea independentă individuală.
c) Resurse: - umane: 21 de elevi
- temporale: 50 de minute
- spaţiale: sala de curs
- materiale: fișe de lucru, videoproiector.

Forme și strategii de evaluare: observarea directă, aprecieri verbale pe tot parcursul lecţiei, bilețele

2
Scenariul didactic

Etapele Timp Activitatea de predare-învăţare Forme de Strategia didactică Evaluare


lecţiei organizare
Activitatea Activitatea Metode şi Resurse
profesorului elevilor procedee materiale
Moment 2’ - se asigură climatul de - se pregătesc pentru - activitate -conversaţia - catalogul observarea
organizatoric ordine şi disciplină necesar lecţie frontală directă
desfăşurării lecţiei în bune
condiţii
Captarea 5’ - profesorul îndeamnă - elevii participă activ la - activitate -conversația -cunoștințele aprecieri
atenției elevii să își amintească conversație frontală, elevilor despre verbale
noțiuni despre substantiv și brainstormin substantiv
ghidează învățarea g
Anunţarea 3’ - profesorul sintetizează - elevii ascultă - activitate -conversaţia - cunoștințele observarea
titlului lecţiei răspunsurile elevilor frontală elevilor despre directă
şi a - profesorul comunică substantiv
obiectivelor elevilor titlul lecţiei şi
operaţionale obiectivele operaţionale
- profesorul încurajează -elevii vor rezolva - activitate -conversația - videoproiector observarea
Dirijarea 35’ elevii să răspundă la cerințele și vor oferi frontală directă
învățării întrebările de pe fișa de răspunsuri și exemple, se -exercițiul
lucru (anexa 1) vor face corectări și -activitate
precizări unde este cazul. independentă - fișa de lucru aprecieri
-cu ajutorul răspunsurilor verbale
primite, profesorul -elevii notează pe caiet
sintetizează informația și teoria
3
proiectează definițiile și
teoria (anexa 2)

evaluare
reciprocă

observare
sistematică

Realizarea 5’ - profesorul împarte -elevii notează impresiile - activitate -lucrul - bilețele Observare
feedbackului elevilor bilețele despre lecție și o independentă individual sistematică
informație pe care au
reținut-o

4
Anexa 1

Fișă de lucru

1. Subliniați cu o linie toate substantivele întâlnite în textul de mai jos.


,,Dintre primele cărți care, copil fiind, mi-au căzut în mână, una se numea «Fram, ursul polar» [...].
Mi-a rămas în minte, ca o poveste tristă. Fram este un urs alb, care, luat de mic de la Cercul Polar, ajunge
într-un circ.’’ (Gabriel Liiceanu, Scrisori către fiul meu)

2. Subliniați cu o linie substantivele comune din textul de mai jos și cu două linii substantivele
proprii.
Părinții mei mi-au propus să aleg, în ce privește o excursie, între mai multe localități: Câmpulung,
Brașov, Vălenii de Munte, Râmnicu Sărat, Govora, Oradea, Cluj-Napoca. I-am convins să mergem însă la
Târgu-Mureș, fiindcă nu am văzut acest oraș. Am realizat un scurtmetraj în care am inclus păduri, râuri,
lanuri de porumb, flori și un sediu CEC neobișnuit.

3. Completează tabelul de mai jos cu substantivele de la exercițiul precedent.


Substantive simple Substantive compuse

4. Subliniază cu o linie forma corect scrisă a substantivelor compuse de mai jos.


▪ viță de vie/viță-de-vie ▪ bungust/bun-gust/bun gust ▪ bunsimț/bun-simț/bun simț ▪ bunăvoință/bună-
voință/bună voință ▪ calputere/cal-putere/cal putere
5
5. Indicați genul primelor patru substantive comune de la exercițiul 2.
Substantivul Genul

6. Încercuiți sufixele cu ajutorul cărora s-au obținut substantivele date.


▪ avocată ▪ broscoi ▪ pictoriță ▪ croitoreasă ▪ curcan ▪ ursoaică ▪ bivoliță ▪ colegă ▪
preoteasă ▪ păuniță ▪ vulpoi

7. Subliniați cu o linie, în versurile de mai jos, substantivele nume de animale care au o singură
formă pentru masculin și feminin.
,,Veverița din revistă
Suflă nasul în batistă
Se va duce în spital
La un doctor papagal’’
(Constanța Buzea – Veverița din revistă)

8. Extrageți din textul de la exercițiul 2 trei substantive comune la numărul singular și trei
substantive comune la numărul plural.

Substantive la singular Substantive la plural

6
Anexa 2

Substantivul este partea de vorbire flexibilă care denumește ființe, lucruri, fenomene ale naturii,
însușiri, acțiuni, stări sufletești, în sens larg, obiecte.

Substantivele sunt:
▪ comune, când denumesc clase de obiecte de același fel (floare, copil, urs)
▪ proprii, când denumesc individualități (Dunărea, Ionel, Austria)

Substantivele pot fi:


▪ simple (ducesă, bărbat)
▪ compuse (scurtmetraj, Cluj-Napoca)

Categoriile gramaticale ale substantivului sunt genul, numărul și cazul.

Substantivul este de trei genuri:


- masculin (un băiat, doi băieți)
- feminin (o fată, două fete)
- neutru (un scaun, două scaune)

În limba română se pot forma feminine de la masculine și invers, cu ajutorul unor sufixe numite
sufixe moționale.
Acestea sunt sufixe lexico-gramaticale, fiindcă dau în același timp o informație gramaticală, dar
formează și cuvinte noi
Exemplu: avocat-avocată, duce-ducesă, urs-ursoaică, italian-italiancă, primar-primăriță, rață-rățoi,
gâscă-gâscan

Există substantive nume de animale, de păsări, de insecte, pești, dar și de funcții sociale, profesii etc.
care au o singură formă pentru masculin și feminin. Acestea se numesc substantive epicene.
Exemplu: albină, călăuză, crap, elefant, părinte, rector, star, vultur.

Substantivele au două numere:


-singular, când indică un obiect;
-plural, când indică două sau mai multe obiecte

7
8

S-ar putea să vă placă și