Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA: 17 noiembrie 2023


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala primară „Mărgăritare”, Roman
CLASA: pregătitoare
PROFESOR: Vișan Diana
ARIA CURRICULARĂ: Arte
DISCIPLINA: Educatie Plastica
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: „ Divertismente grafice”
SUBIECTUL: „ Copacul toamnei ”
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL LECȚIEI: Formarea priceperilor şi deprindelor de a executa un desen utilizand diferite insrumente si culori şi
dezvoltarea simtului şi emoţiilor artistice, a îndemânării, a spiritului de observaţie, ordine, acurateţe şi a simţului practic de lucru

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

O1- Să denumească anotimpul în care ne aflăm;


O2- Să denumească câteva caracteristici ale anotimpului toamna;
O3- Să utilizeze tehnicile învăţate pentru realizarea lucrării ;
O4- Să aprecieze intuitiv calitatea lucrărilor realizate;

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, demonstraţia, dialogul dirijat, exerciţiul,explicaţia,observaţia,amprenta,


munca independentă.

MATERIALE DIDACTICE: planşe cu anotimpul toamna, dopuri de pluta, bloc de desen, acuarele, pahar, lucrare model.

1
FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: frontal şi individual

Forme de evaluare :

- aprecieri verbale ;
- chestionare orală;
- observarea sistematică (comportamentul la lecţie);

RESURSE:
-Temporale: 35 minute
-Umane: 9 elevi

BIBLIOGRAFIE:
 Programa scolara pentru disciplina Educatie plastica , clasa pregatitoare, clasa I si clasa a II a, 2014

 Prof. Dr. Elena Joiţa - ,, Didactica aplicată,,- învăţământ primar, Editura Gheorghe Cârţu Alexandru, Craiova, 1996

 Cerghit, I. – “Didactica” ,E.D.P. – Bucureşti 1997

 Stan Lucian,Stan Ileana - ,, Educatie plastica – ghid metodic, clasele I-IV, Editura Aramis, 2003.

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Momentele Ob. Conținutul instructiv-educativ Strategii didactice MODALITĂȚI
activităţii DE
Op. ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE MIJLOACE
ELEVILOR ȘI DIDACTICE EVALUARE
PROFESORULUI
PROCEDEE
1. Moment Asigură condiţiile bunei Elevii aşezaţi în bănci
organizatoric desfăşurări ale activităţii. sunt atenţi la profesor.
Pregăteşte materialul -observarea
didactic pe care îl va sistematică a
-conversaţia
utiliza la activitate. comportamentu-
Împarte elevilor Elevii au pe bănci cele lui elevilor
materialele necesare. necesare.

2. Captarea -Cere elevilor să Elevii sunt atenţi şi -conversaţia -observarea


atenției răspundă la următoarele răspund la întrebările -dialogul dirijat sistematică a
întrebări: adresate de profesor. -observaţia comportamentu-
În ce anotimp ne aflăm? lui elevilor
OC1 Care sunt lunile de - chestionare
toamna? orală
OC2 Cum sunt zilele toamna? - aprecieri verbale
Dar nopţile?
Ce se întâmplã cu
pãsãrile cãlãtoare?
3. OC2 Prezintă elevilor mai Elevii sunt atenţi şi -conversaţia -planşe cu -observarea
Reactualizarea multe imagini care participă la activitate. -dialogul dirijat anotimpul sistematică a
cunoștințelor ilustrează anotimpul -explicaţia toamna comportamentu-
toamna şi iniţiază o -observaţia lui elevilor
anterioare
discuţie pe baza acestor - chestionare
imagini. orală
- aprecieri verbale

3
- Propune elevilor
să realizeze o
schiţă care să
reprezinte
caracteristicile
anotimpului
toamna.(ceaţa ,
bruma , vântul
rece , ploile dese ,
frunzele
îngãlbenesc şi
cad , copacii
rãmân goi , florile
se ofilesc şi se
scuturã ) .

-Ce fac elevii în acest


anotimp?

(Elevii încep şcoala


în luna septembrie.)

„Când aud cuvântul


toamnã mã gândesc
la.......” (Anexa1)
4. Anunțarea Vom realiza o lucrare cu Elevii sunt atenţi la -conversaţia -observarea
temei și a tema:,,Copacul profesor şi urmăresc -dialogul dirijat sistematică a
obiectivelor toamnei” . explicaţiile acestuia. -explicaţia comportamentu-
lui elevilor

4
5. Prezentarea Prezintă elevilor Elevii analizează - conversaţia, -lucrare -observarea
şi intuirea materialele de lucru materialele de lucru şi - explicaţia, model sistematică a
modelului (bloc de desen, acuarele, modelul expus de - observaţia, comportamentu-
(lucrării) profesor. - demonstrația
dopuri de pluta, lui elevilor
pahar,apa).

“Vom avea de realizat un


copac in culorile toamnei
caruia ii cad frunzele.”

Prezintă elevilor un
model.

6. Explicarea Prezintă elevilor etapele Elevii sunt atenţi la - conversaţia -bloc de -observarea
tehnicii de de lucru: explicaţiile - demonstraţia desen, sistematică a
lucru şi 1. Fiecare elev primeşte profesorului. - explicaţia comportamentu-
realizarea o coală de desen pe care - amprenta -acuarele, lui elevilor
lucrării este deja desenat un -apecieri verbale
copac(Anexa 2 -dop de pluta,
2. Se intuiesc părţile -pahar,
OC3 componente ale
copacului :trunchi,ramur -apa
i
3. Se reamintesc culorile
toamnei: rosu, maro,
portocaliu, galben,
verde. (Anexa 3)
Se ia dopul de plută, se
înmoaie puţin în apă, se
introduce în culoare şi se
lasă amprenta pe coala
de desen, însemnând
frunzele copacului.

5
Cer elevilor să respecte
etapele de lucru, să - conversaţia
lucreze îngrijit. Elevii încep să lucreze. - demonstraţia
- explicaţia
- observaţia
Cere elevilor să înceapă - amprenta
să lucreze.

Atrage elevilor atenţia să -chestionare orală


lucreze ordonat. -aprecieri verbale
-observarea
Trece pe la fiecare elev sistematică a
şi unde observă că este comportamentului
- conversaţia
necesar reia explicaţiile elevilor
- demonstraţia
după care urmăreşte Elevii lucrează cu - explicaţia
modul de realizare al atenţie. - dactilopictura
fiecărei sarcini, făcând
OC3 observaţiile necesare.

După ce au terminat
desenul îndrumă fiecare
elev să expună lucrarea
pe panoul din faţa clasei. Elevii expun lucrările -aprecieri verbale
terminate în faţa clasei. -observarea
sistematică a
comportamentului
elevilor
Solicită elevilor să Elevii îşi exprimă - conversaţia -chestionare orală
7. Etapa de privească lucrările părerile despre cum au - demonstraţia -aprecieri verbale
analiză şi realizate de ei şi să-şi lucrat atât ei înşişi cât - explicaţia -observarea
evaluare exprime părerea, ţinând şi colegii lor. - dialogul dirijat sistematică a
OC4 cont de următoarele comportamentului
criterii: elevilor
6
 Dacă s-au
urmărit etapele
de lucru
prezentate la
începutul lecţiei;
 Dacă s-a
respectat tema
dată de profesor;
 Dacă aspectul
lucrării este
îngrijit.
- conversaţia
- explicaţia
Îndrumă activitatea de - observaţia
strângere a materialelor
şi de realizare a
curăţeniei.
Elevii strâng
materialele folosite şi
fac curăţenie la locul de
muncă.

8. Încheierea Analizează şi apreciază Elevii sunt atenţi la -conversația -aprecieri verbale


activității activitatea elevilor ,iar observaţiile şi -explicația -observarea
cele mai bine realizate aprecierile profesorului. sistematică a
planşe le expun pe comportamentului
panoul din clasă.
elevilor
- Apreciez întregul
colectiv al clasei pentru
disciplina, atenţia,
răspunsurile clare și
corecte, seriozitatea de

7
care au dat dovadă.

- Încurajez pe cei care s-


au descurcat mai greu,
recomandându-le ca pe
viitor să fie mai atenți.

Anexa 1

„Când aud cuvântul toamnã mã gândesc la.......”

se coc fructele şi legumele


ceaţã
oamenii şi animalele îşi
fac provizii pentru iarnã frunzele îngãlbenesc
şi cad

se ofilesc florile
TOAMNA
plouã des
8
pleacã pãsãrile
cãlãtoare
, elevii încep şcoala
bate vântul

9
Anexa 2

10
Anexa 3

CULORILE TOAMNEI:

ROSU GALBEN VERDE

PORTOCALI
MARO
U

11

S-ar putea să vă placă și