Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data : 24.11.2021
Clasa: a-VI-a / CES
Propunător: Prof. de sprijin-Filip Cornelia Viorica
Unitatea de învăţământ: Centrul Şcolar Pentru Educaţie Incluzivă-Simleu Silvaniei
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul: Timpurile verbului – Exercitii.
Tipul lectiei: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor despre verb.
Durata: 50 minute

Obiective de referinţă:

- să utilizeze corect în exprimarea orală proprie elementele de construcție a comunicării;


- să recunoască în texte diferite elementele de construcție a comunicării studiate ;
- - să realizeze acordurile gramaticale în enunțurile redactate .

La sfârşitul lecţiei elevii vor fii capabili să :


a.) Obiective cognitive :
OC1 - să recunoască verbele în enunțurile date ;
OC2 - să recunoasca verbele la numărul singular și plural;
OC3 - să precizeze timpul verbelor ;
OC4 - să grupeze verbele în funcție de stare ;
OC5 - să alcătuiască enunțuri cu verbe date;
OC6 - să completeze propoziții cu verbe potrivite.

b.) Obiective afective:


OA1- să participe cu interes la lecție;
OA2- să manifeste un comportament adecvat pe parcursul orei.
STRATEGII DIDACTICE :

 Metode şi procedee : conversaţia,observaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, activitatea


independentă,jocul didactic.
 Mijloace de învăţământ: manualul de limba română, tabla, creta colorată, fişă de lucru, fișă de
evaluare, planșă – verbul - schemă recapitulativă, cub cu timpurile verbului, copac, plicuri cu flori.
 Resurse umane: 6 elevii /clasei a- VI a CES
 Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate în grupe.
 Evaluare: observarea sistematică, probă scrisă, proba orală.
 Locul de desfăşurare : sala de clasă
Desfășurarea lecției

Etapele lecției Desfășurarea lecției Elemente de strategie didactică


Obiective Dozare Metode şi Forme de
Activitatea profesorului Activitatea (minute) procedee organizare
elevilor Mijloace de
Evaluarea învățământ
1.Momentul Asigurarea condiţiilor organizatorice şi pregătirea Pregătesc 1’ Conversaţia Acitivitate
organizatoric materialelor didactice desfăşurării optime a lecţiei. manualele, Obsevarea frontală
caietele, sistematică
instrumentele de a elevilor
scris.
2.Captarea Elevii primesc câte o sarcină, pe baza căreia vor Sunt atenți și 3’ Conversaţia Activitate
atenției trebui să o rezolve. lucreaza . Observarea frontală
Afisez pe flip-chart cuvinte ordonate gresit.Sunt OC-2 sistematică a
solicitați să ordoneze cuvintele pentru a obtine o OA-1 elevilor Activitate
definitie. OA-2 Observația individuală
Evaluarea
orală

3’ Activitate
3.Anunțarea Se anunţă tema activităţii şi se notează titlul lecţiei Elevii îsi notează Conversația frontală
temei și a la tablă . titlul în caiete. OC-1 Manualul
obiectivelor ”Timpurile verbului –Exerciții” OC-2 Observarea Tabla
Astăzi vom identifica verbele din enunțuri, vom sistematică a
preciza timpul lor si vom face exerciții diverse cu elevilor Creta colorată
partea de vorbire studiată până acum.
Dar în mod deosebit ,vom lucra la timpurile OC-3 Activitate
verbului:prezent, trecut,viitor. OC-4 frontală
Rețin și pun
Comunic obiectivele operaționale pe înțelesul întrebări . OC-5 Explicația Planșa format
eleviilor. OC-6 Expunerea mare- schema
verbului
4.Desfășurarea Elevii sunt întrebați cu privire la definiția verbului. 25’ Explicatia Activitatea
activității Pun întrebări cu privire la noțiunile învățate : Elevii ascultă, OA-1 Observarea frontală
1.Ce este verbul ? sunt atenți și OA-2 sistematică a individuală
2.Verbul are persoane?Care sunt? răspund la elevilor
3.Ce mai știm despre verb? întrebări. Expunerea
4.Cunoașteti timpurile verbului?Dar numărul? OC-1
OC-3 Evaluare Planșa format
Verbul este partea de vorbire flexibilă care orală mare- schema
arată acțiunea, starea sau existența. verbului
Se discută cu elevii despre timpurile verbului din
următoarele enunțuri afisate pe flip-chart: Jetoane cu
1. Ea a mers la bibliotecă. timpurile
2. Maria va pregăti un tort. verbului
3. Elevii învață la școală.
4. Andrei va juca fotbal. Elevii scriu în Exercițiul
5. Anca merge la bunici. caiete și urmăresc Activitatea Creta colorată
Acest exercițiu se realizează la tablă. cu atenție . independentă
Activitatea
Primesc o fișă de lucru cu sarcini despre verb. Identifică verbul frontală
(anexa 1) și precizează OC-1 Evaluarea Conversația individuală
Se inițiază o conversație cu privire la definiția timpul. OC-3 scrisă Exercițiul
verbului. Explicația

(Anexa 2.) Solicit câte un


Constă în completarea propozițiilor lacunare cu elev pentru a
verbe potrivite. rezolva fișa. Activitatea
frontală
Observarea
OC-4 sistematică a Conversația
Ascultă elevilor
indicațiile și Fișa de lucru
rezolvă fișa de
lucru. Evaluarea Fișa de
scrisă Explicația evaluare
OC-6
5.Obținerea Joc didactic 8’
performanței Joc didactic Activitatea
„Am învăţat, arătam!”.Solicit pe rand câte un
Elevii sunt atenți OA-1 frontală
elev să aleagă câte o floricica din cos. Pe fiecare și îsi notează OA-2
propozițiile. Evaluarea Tabla
fata a cubului va fi scrisa cate o intrebare
orală Creta colorată
referitoare la verb. Elevii vor fi grupati in doua OC-5
grupe .Fiecare grupa vor rezolva sarcinile dupa
Flori colorate
floricica primita.La fiecare raspuns corect vor cu timpurile
Răspund la verbului
pune o floricica pe pom. Grupa cu mai multe flori
întrebări.
7. Încheierea pe pom, va castiga. Conversația
Evaluare
activităţii Profesorul face aprecieri asupra modului în care
scrisă
elevii au participat la desfășurarea lecției și asupra
comportamentului pe toată perioada aceasta. - “Ați
lucrat foarte frumos astăzi, ați fost cuminți, sunt Conversația
Elevii sunt atenți Activitatea
foarte mulțumită de voi.!
și bucuroși. OA-1 frontală
OA-2 Evaluare
orală

3’
Nume și prenume :
Anexa 1
Fişă de lucru
Completaţi cu verbe ce arată :
a) acţiunea :
Vântul _______________prin tufişuri.
Elevul _______________un text.
Clopoţelul ___________ de ieşire.

b) starea :
Fata babei ____________pe prispă .
Ion _________________ trenul pe peron .
Bătrânul _____________pe scaun .

c) existenţa :
Ea _________________ în grădină .
În acvariu ____________ mulţi peşti .

Nume și prenume:
Anexa 2
Fişă de evaluare/grupe
1. Subliniaţi si analizati verbele din următoarea enumerare: EX:culege-verb,timpul prezent
bătrân; culege, aruncă, alb, amar, urcă, vale, citea, mergeau,
începe, vrabie, a aruncat, gingaş, rău, frumos, va traversa.

2. Scrie acţiuni care se potrivesc:


Vântul _________________________.
Soarele ____________________________ .
Câinele ________________________.
Doctorul ___________________________.

3. Puneţi în locul punctelor verbele potrivite:


Cine______________ de dimineaţă, departe __________________.
Nu ____________ pe mâine ce poţi __________ azi.
Apa _________pietrele______.
Buturuga mică ____________carul mare .

S-ar putea să vă placă și