Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Numele şi prenumele studentului practicant:


Mentor: Prof. Cârstea Laura Maria
Şcoala: Liceul Tehnologic Economic Virgil Madgearu Iași
Specializarea: XI A - Servicii /Economic
Modulul: M 1 - Administrarea firmei
An școlar: 2019 - 2020
Data:
Programa aprobată prin Anexa nr.1 la O. M.E.N: 3501/29.03.2018

Unitatea de învăţare: Managementul resurselor umane


Titlul lecţiei: Selecţia personalului
Tipul lecţiei: Comunicarea şi însuşirea de noi cunoştinţe – varianta „Lecţie mixtă” sub forma însuşirii intensiv – participative
Timp: 50 de minute

Scopul lecţiei: însuşirea cunoştinţelor privind importanţa întregului proces de recrutare și selecție din cadrul unei organizații și stabilirea
etapelor pentru selectarea personalului.
Motivaţia: Lecţia este foarte importantă, întrucât tema pe care ne propunem să o abordăm este reprezentativă pentru practica economică,
elevii fiind nevoiți să cunoască importanţa procesului de recrutare și selecție, cât și etapele parcurse din momentul stabilirii necesarului de resurse
umane și până la instalarea pe post.

Cunoștințe
7.1.12. Managementul resurselor umane

Abilități
7.2.10 Definirea noțiunii de Personal și delimitarea sa conceptuală
7.2.11 Identificarea și stabilirea etapelor parcurse pentru selectarea personalului
7.2.12 Exemplificarea acestor etape prin exemple concrete

Atitudini
7.3.8 Manifestarea receptivității în asimilarea conceptelor privind etapele selecției personalului
Obiective operaționale:
La șfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
O1 – prezinte definiția personalului;
O2 – enumere etapele parcurse pentru recrutarea resurselor umane;
O3 – sintetizeze informațiile primite prin rezolvare de aplicații.

Obiective pedagogice:
Dezvoltarea atenţiei concentrate;
Dezvoltarea gândirii şi a spiritului de observaţie;
Utilizarea limbajului specific antreprenoriatului.
Condiţii prealabile:
 Cunoaşterea unor noţiuni despre resursele umane referitor la drepturile și obligațiile acestora, tehnici de motivare, metode de promovare
în cadrul unității economice etc.
 Exercițiul, conversaţia (catehetică, euristică), problematizarea, Metoda Sinelg și Metoda RAI1
 Resurse materiale: Fișă de documentare, tablă, minge, videoproiector, laptop.
Forme de organizare a activităţii cursanților: activitate individuală, activitate pe echipe.
Evaluare: Dovezi privind însuşirea noilor cunoştinţe:
a. de conţinut: răspunsurile la întrebări, rezolvarea sarcinilor de lucru.
b. de utilizare a operaţiilor gândirii: identificarea variantelor corecte, realizarea de conexiuni şi paralelisme, argumentarea unor afirmaţii,
sintetizarea informaţiilor.
Bibliografie:
 Viorel Lefter, Iulia Chivu, Economia Întreprinderii – Manual pentru clasa a X a , filiera tehnologică, profilul servicii, Editura Economică
- Preuniversitaria, Bucuresti, 2005.
 Constantin Cucoș - Psihopedagogie pentru examenele definitivare si grade didactice, Editura Polirom, Iași, 2005.
Anexe: Fișă de documentare, Fișe de lucru.

1
este foarte important să se precizeze metoda/medodele didactice aplicate în cadrul orelor față-n față sau online și să fie descrise înainte de scenariul didactic
Descrierea metodei Sinelg și a metodei
RAI

Metoda Sinelg presupune implicarea elevilor în introducerea noilor informații în schemele de cunoaștere pe care le posedă deja.
Pas 1: Elevul citește textul cu atenție.
Pas 2: Pe parcursul lecturării textului elevul trebuie să noteze pe marginea lui niște semne ce au o anumită semnificație:
Bifă (√) dacă ideile confirmă ceea ce ştiu
Minus (-) dacă informaţia contrazice sau diferă de ceea ce ştiu
Plus (+) dacă informaţia citită este nouă pentru ei
Semnul întrebării (?) dacă ideile sunt neclare sau doresc mai multe informaţii

Pas 3: Elevul reflectează asupra celor citite și completează un tabel pentru a categoriza informațiile, în timp ce profesorul clarifică unele aspecte,
dacă este cazul.

Metoda RAI are la bază stimularea şi dezvoltarea capacităţilor elevilor de a comunica ( prin întrebări şi răspunsuri ) ceea ce tocmai au
învăţat.
Denumirea provine de la iniţialele cuvintelor Răspunde – Aruncă – Interoghează şi se desfăşoară astfel: la sfârşitul unei lecţii sau a
unei secvenţe de lecţie, profesorul împreună cu elevii săi, printr-un joc de aruncare a unei mingi mici şi uşoare de la un elev la altul verifică
achiziția noilor cunoștințe. Cel care aruncă mingea trebuie să pună o întrebare din lecţia predată celui care o prinde. Cel care prinde mingea
răspunde la întrebare şi apoi aruncă mai departe altui coleg, punând o nouă întrebare. Evident interogatorul trebuie să cunoască şi răspunsul
întrebării adresate. Elevul care nu cunoaşte răspunsul iese din joc, iar răspunsul va veni din partea celui care a pus întrebarea. Acesta are ocazia
de a mai arunca încă o dată mingea, şi, deci, de a mai pune o întrebare. În cazul în care, cel care interoghează este descoperit că nu cunoaşte
răspunsul la propria întrebare, este scos din joc, în favoarea celui căruia i-a adresat întrebarea. Eliminarea celor care nu au răspuns corect sau a
celor care nu au dat niciun răspuns, conduce treptat la rămânerea în grup a celor mai bine pregătiţi.
Desfășurarea lecției

Strategie didactică

Obiective
Activitatea profesorului/studentului Activitatea elevilor Metode de Mijloace de Forme de Evaluare
Secvențele practicant învățamânt învățământ organizare
lecției a activității

1.Secvența
organizatorică - face prezența elevilor şi - anunță prezenţa, își însușesc Conversația Catalog Frontală -
(2min) face observații, dacă este cazul observațiile primite.

2.Verificarea
cunoştinţelor -solicită prezentarea noțiunilor deja -sunt atenţi şi răspund la Conversaţia Caiet Individuală Evaluare
anterioare cunoscute despre personalul întrebări. catehetică Frontală orală
(3 min) întreprinderii Explicaţia

3.Captarea
atenției -adresează elevilor unele întrebări -răspund la solicitările
(2 min) legate de resursele umane pentru a profesorului Conversația Caiet Individuală Evaluare
afla nivelul de cunoștințe cu privire la -se implică în discuții Caiet de Frontală orală
noua temă Răspunsuri așteptate: lucru
1. Care credeti ca ar fi etapele 1. Stabilire necesar personal,
principale ale unui proces de selecție Prospectare piață, Interviu,
?. Decizia de angajare.
2. Ați participat la un interviu de 2. Da.
angajare ( sau recrutare pentru o
activitate de voluntariat ) ?
4.Transmiterea
de noi -notează în centrul tablei titlul lecției
cunoștințe Selecția personalului -ascultă și își notează titlul Explicația
5.Dirijarea O1 și obiectivele urmărite lecției Observația Caiet Individuală Evaluare
învățării -prezintă noțiunea de Personal de -notează noile conținuturi Învățare prin Frontală orală
(20 min) -enumeră etapele parcurse pentru primite descoperire
selectarea pesonalului -răspund la întrebările
profesorului

O1 - oferă elevilor Fișa de documentare, -aceștia sunt atenți la indicațiile Explicația Observare
O2 apoi cere acestora să citească profesorului Conversația Fișă de Individuală curentă
(3 min) O3 materialul cu atenție și să facă -notează pe marginea textului Tehnica documentare Frontală Evaluare
însemnări pe marginea textului noțiunile conform cerinței. SINELG orală
conform cerințelor notate în foaie.
- solicită completarea tabelului -elevii notează
O1 conform metodei de lucru noțiunile/expresiile din text în Observare
O2 - solicită elevilor să citească textul și tabelul din fișa de documentare Explicația Fișă de Individuală curentă
(10 min) O3 să prezinte expresiile din fișa de -elevii prezintă răspunsurile Conversația documentare Frontală Evaluare
documentare conform cerinței. conform cerinței din Fișă. Flipchart orală
- se oferă lămuriri acolo unde este
cazul.
6.Fixarea și - oferă elevilor fișele de lucru -își însușesc încă o dată noțiunile Observare
consolidarea O1 - solicită rezolvarea fișelor de lucru predate, fixându-le mai bine. Individuală curentă
noilor O2 - solicită comunicarea principalelor - rezolvă fișele de lucru cu Conversatia Fișe de lucru Frontală Evaluare
cunoștințe O3 cunoştinţe însuşite şi rezolvarea interes mărit. Exercițiul orală
7.Evaluarea O4 Fişelor de lucru pentru noua lecție - prezintă rezolvarea fișelor de Metoda RAI Evaluarea
performanței însuşită. lucru. scrisă
(7 min)
8.Secvența -formulează aprecieri, observații și
finală recomandări. -rețin aprecierile, observațiile și Conversația Catalog Individuală
Aprecierea -apreciază prin note răspunsurile recomandările. Frontală
desfășurării elevilor activi, motivându-le. -
lecției si a -cei mai activi primesc puncte “+” ce
asimilării pot fi utilizate la o evaluare viitoare.
cunoștințelor
(2 min)
9.Prezentarea -recomandă însușirea cunoștințelor. -notează tema de rezolvat și rețin Explicația Portofoliu Individuală
temei pentru O4 Anunță tema pentru acasă. precizările profesorului. Conversația Frontală -
acasă (1 min)

S-ar putea să vă placă și