Sunteți pe pagina 1din 6

PLAN DE LECTIE

Student: Apostol
Adelina
Facultatea:
Informatiei

Electronica,

Telecomunicatii

si

Tehnologia

Anul de studiu:
III
Specialitatea studentului: Electronica aplicata
Anul de studiu : a X-a
A
Specialitatea elevilor: Tehnica
Disciplina la care se sustine lectia: Electronica digitala
Subiectul lectiei: Codificatorul
Tipul de lectie: comunicare (transmitere) de noi cunotine
Timp: 50 minute
Locul de desfasurare: ColegiulTehnicdePostasiTelecomunicatii"Gh.Airinei"

1. Competente
specifice
Cod
Continutul competentei specifice
CS1
Codificatorul SN74148 - codificator zecimal-BCD de 3 bii
CS2
Codificatorul SN74147 - codificator zecimal-BCD de 4 bii

2. Obiective pedagogice operationale


CodTip
O1/
cognitiv
O2/
cognitiv

Continutul
obiectivului
Sa identifice
componentele
codificatorului

Conditii de
probare
Se va desena un
codificator SN74148

Criteriul de
reusita
Recunoasterea
corecta
a
componentelor sale

Sa completeze
tabelele de adevar
pentru un
codificator
SN74148

Se vor testa cu
ajutorul tabelelor, sub
indrumarea
profesorului

Raspunderea corecta
la intrebarile adresate
de profesor.

O3/
formativ

Sa scrie
concluziile care
reies din tabelul
ce ilustreaza
functionarea
circuitului

Se vor scrie de catre


elevi, tot sub
indrumarea
profesorului

Se va observa daca
elevul
a
inteles
principiul folosit

3. Organigrama continutului de instruire


Arii de continut
Subarii de continut
1. Codificatorul
SN74148
2. Codificatorul
SN74147
3. Utilizarea practica a
unui codificator

1.1 Schema bloc a codificatorului SN74148


1.2 Tabel de adevar
1.3 Concluzii pe baza tabelului de adevar
2.1 Schema bloc a codificatorului SN74147
2.2 Tabel de adevar
2.3 Concluzii pe baza tabelului de adevar
3.1 Identificarea principalelor codificatoare
3.2 Domeniile de utilizare

Codul
obiectiv
ului
O
1

O
2

O
3

4.Metode si procedee de invatamant


Conversatia, expunerea, explicatia, observatia dirijata, exercitiul.
5.Mijloace de invatamant
Tabla, creta. fisa de lucru

Bibliografie
- Circuite integrate digitale Indrumator de laborator, Editura ISBN,
Claudiu Lung, Stefan Oniga, Radu Joian, Ciprian Gavrincea
- http://www.etti.pub.ro
- http://en.wikipedia.org/
- http://eprofu.ro/docs/electronica/carte/codificatoare.pdf

DESFASURAREA LECTIEI

1. Momentul organizatoric:
durata:
minut;

obiective urmrite: crearea unei atmosfere specifice bunei desfurri a


activitii didactice;
activitatea profesorului: verifica prezena, resursele materiale necesare
desfurrii leciei (tabl, cret, fie de lucru ).
-

activitatea elevului: pregteste caietul si raspunde la strigarea prezentei

metode
conversaiei.

procedee

didactice: metoda

2. Verificarea temei pentru acas i a cunotinelor dobndite


anterior:
durata:
minute;

activitatea
profesorului:
- verificarea prin ntrebri a cunotinelor elevilor necesare nelegerii coninutului
leciei noi;
activitatea elevului: ascult ntrebrile i elaboreaz rspunsurile n concordan
cu coninuturile asimilate anterior i cu experiena dobndit n aplicarea acestora n
exerciii i probleme;
metode i procedee didactice: metoda
conversaie

3. Captarea ateniei, prezentarea titlului i a obiectivelor leciei noi


durata:
minute

activitatea profesorului: ntrebri care s permit trecerea spre lecia nou,


anuntarea subiectului si titlul lectiei
activitatea elevului: elevii particip activ, rspund la ntrebri, noteaz
cele prezentate.
metode
problematizrii.

procedee

didactice:

metoda

conversaiei,

4. Prezentarea leciei noi:


durata:
minute

35

activitatea
succesiv :
-

profesorului:

prezint

Definirea celor doua tipuri de codificatoare :


- definirea codificatoarelor si prezentarea schemelor bloc

Realizarea tabelelor de adevar ce implica ambele tipuri de codificatoare de


catre elevi si concluziile aferente acestora.

activitatea elevului: ascult, noteaz pe caiete cele prezentate sau notate pe tabl
i pune ntrebri care s poat lmuri aspectele neclare, particip activ la exercitii,
iese la tabla
-

metode i procedee didactice: metoda expunerii, problematizrii,


exerciiului, metoda nvrii prin descoperire, invatarea dirijate

5. Prezentarea temei pentru ora viitoare:


activitatea profesorului: D tema pentru acas. D indicaii pentru rezolvarea
temei;
-

durata: 2 minute

activitatea elevului: este atent si noteaza indicaiile date.

metode i procedee didactice: metoda conversaiei, explicaia, notarea

S-ar putea să vă placă și