Sunteți pe pagina 1din 6

PLAN DE LECȚIE- Traductoare de temperatura

Clasa: XII Tehnician în automatizări


Disciplina: M5 Sisteme de reglare automată
Unitatea de învățare: Traductoare
Titlul lecției: Traductoare de temperatură termorezistive
Tipul lecţiei: Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi – activităţi practice cu rol aplicativ /
aplicarea şi folosirea facilităţilor puse la dispoziţie de Google
Data: 28.01.2015
Scopul lecţiei: Prezentarea tipurilor de traductoare de temperatură, dezvoltând concomitent
interesul pentru explorarea resurselor web. Se va insista pe aspectul transdisciplinar şi pe realizarea
unei conexiuni permanente între cunoştinţele teoretice şi viaţa reală.
Plan de lecție propus de: .......- prof. discipline tehnice, electronică
Google Apps folosite
✓ Docs ✓ Search
Spreadsheet ✓ YouTube
Presentatio Blogger
n
✓ Forms Calendar
✓ Drive Maps
GMail Hangouts
✓ Sites ✓ Altele: Drawings

COMPETENŢE GENERALE
1. Cunoaşterea şi înţelegerea fenomenelor care stau la baza funcţionării traductoarelor, a
terminologiei, a conceptelor, a legilor şi a metodelor specifice domeniului;
2. Explicarea funcţionării şi utilizării unor traductoare în viaţa de zi cu zi;
3. Comunicarea folosind limbajul ştiinţific;

COMPETENŢELE SPECIFICE
 Caracterizarea  elementelor componente ale unui traductor;
 Prezentarea tipurilor de traductoare de temperatură
 Formarea limbajului specific disciplinei;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1. Să recunoască elementele componente din schema bloc a unui traductor;
O2.Să enumere tipurile de traductoare de temperatură;
O3. Să prezinte principiul de funcţionare pentru traductoarele de temperatură;
O4. Să realizeze, în rezolvarea problemelor-întrebări propuse, transferuri interdisciplinare;
O5 Să-şi susţină propriile puncte de vedere, prin observaţiile făcute în decursul lecţiei şi prin
documentarea pe internet.

STRATEGII DIDACTICE
 documentarea online
 descoperirea dirijată
 conversaţia euristică
 problematizarea
 investigarea
 observaţia
 experimentarea (virtual, folosind animaţii interactive)
 autoevaluarea.
1
Resurse materiale: manual, tablă electronică interactivă/proiector, traductoare de temperatură.
Resurse spațiale: clasa digitală Google sau laborator de informatică.

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul Activitatea Tim


Activitatea profesorului
instrucțional elevilor p
Momentul  notarea absenţelor; Pregătirea 4 min
organizatoric  verificarea materialului didactic chromebookurilor.
Captarea Profesorul le solicită elevilor să caute pe internet Elevii caută pe 10
atenţiei informaţii despre traductoare: definiţie, tipuri, internet informaţii min
elevilor schemă bloc. Dacă elevii nu găsesc informaţii despre traductoare
sugestive le sugerează să caute la adresele: folosind Google
http://cursuri.flexform.ro/courses/L2/document/Cluj search..
-Napoca/grupa4/Rus_Maria/site/index.html
http://sistemedeautomatizare.wikidot.com/1-
traductoare
Enunţarera Profesorul prezintă în mod succint obiectivele Elevii ascultă 1 min
obiectivelor lecţiei explicaţiile
lecţiei profesorului
Reactualizarea Profesorul le distrinuie  elevilor un test cu 5 Elevii răspund la 5 min
cunoştinţelor întrebări la care elevii urmează să răspundă şi le întrebarea asociată
anterioare cere să trimită testul la adresa specificată. din test (Google
Drive Forms).
Fişă de lucru
recapitulativă
Profesorul enunţă principiul de funcţionare pentru Elevii ascultă 20
traductoarele termorezistive. noţiunile despre min
Prezentarea Profesorul le indică elevilor să folosească Google principiul de
conţinutului Search, Google Images pentru a găsi informaţii funcţionare al
noii învăţări. despre traductoarele de temperatură termorezistive: traductoarelor
- termirezistoare; termorezistive;
-termistoare; şi realizează
Dacă elevii nu găsesc informatii sugestive desenul schematic
profesorul le sugerează elevilor să utilizeze folosind aplicaţia
următoarele linkuri: Google Drive
http://users.utcluj.ro/~mbirlea/s/01s.htm Drawing.
http://users.utcluj.ro/~mbirlea/a/03a.htm
Obţinerea Profesorul le cere elevilor să răspundă la un test cu Elevii răspund la 5 min
performanţei 5 întrebări legate de conţinuturile prezentate întrebările
şi realizarea asociate din test
feed-back-ului (Google Drive
Forms), referitoare
la aplicaţii ale
traductoarelor de
temperatură.
Intensificarea Profesorul discută rezultatele chestionarului, Elevii verifică 3 min
retenţiei şi centralizate automat prin Google Forms și răspunsurile şi
asigurarea subliniază răspunsurile corecte. trimit profesorului
transferului. testul (Google

2
Evenimentul Activitatea Tim
Activitatea profesorului
instrucțional elevilor p
Drive Forms).
Fişă de feed-back
Tema pentru Profesorul prezintă tema pentru casă şi notează Elevii îşi notează 2 min
casă elevii care au răspuns. tema pentru acasă.
Tema pentru acasă: un referat de o pagină despre
Traductoare de temperatură termorezistive, cu
imagini de pe net.

BIBLIOGRAFIE ȘI LINKURI UTILE


1. http://cursuri.flexform.ro/courses/L2/document/Cluj-
Napoca/grupa4/Rus_Maria/site/index.html
2. http://sistemedeautomatizare.wikidot.com/1-traductoare
3. http://users.utcluj.ro/~mbirlea/s/01s.htm
4. http://users.utcluj.ro/~mbirlea/a/03a.htm

Auxiliare curriculare
1.       Mihaela Pintea, „Auxiliar curricular Modulul Sisteme de automatizare”, auxiliar curricular
pentru nivel 3;
2.       Nina Ciobanu „Sisteme de reglare automată”, auxiliar curricular pentru nivel 3, tehnician in
automatizări”,  partea  a I a;

Fişă de documentare -Traductoare de temperatură


Măsurarea electrică a temperaturii prezintă importanţă nu numai în ceea ce priveşte
mărimile termice; ea poate furniza, indirect, informaţii şi despre debite, presiuni joase, tensiuni,
curenţi.
Traductoarele de temperatură sunt dispozitive care funcţionează fie pe principiul generării
unei tensiuni electromotoare, fie pe principiul convertirii temperaturii într-o variaţie a unui
parametru al circuitelor electrice (de obicei rezistenţă) sau, cele mai simple convertesc temperatura
într-o deplasare sau dilatare (gaz sau metal).

Traductoare termorezistive

Din această categorie fac parte :


 Traductoare termorezistive metalice - termorezistenţele
 Traductoare termorezistive semiconductoare - termistoarele
Termorezistenţele – sunt traductoare la care, odată cu modificarea temperaturii (datorită
variaţiei energiei interne proprii), materialele din care se confecţionează suferă o serie de schimbări
ce se referă la structura cristalină, agitaţia termică ş.a., schimbări ce duc la modificarea rezistenţei
electrice în raport cu temperatura. Această dependenţă poate fi exprimată cel mai simplu prin
relaţia:
R = R0 (1 + α ΔT),
unde R0 e rezistenţa electrică la 00C, α e coeficientul de temperatură iar ΔT este variaţia de
temperatură.
Elementul sensibil al termorezistenţei este realizat dintr-o înfăşurare plată sau cilindrică
peste un suport izolant din mică, ceramică, textolit ş.a., cu un fir bobinat neinductiv pe suport şi
fixat de acesta prin impregnare sau presare mecanică.

3
Constructiv, termorezistentele sunt alcatuite
dintr-o înfasurare de fire sau benzi 1, executate
pe un suport izolator din punct de vedere electric
2 (ceramica, mica). Aceasta înfasurare se
acopera cu un strat izolant 3 si se introduce într-
un tub de protectie 4, confectionat din cupru sau
otel.

Dependenţa cu temperatura a rezistenţei electrice se exprimă prin coeficientul de


temperatură α al conductorului din care se execută înfăşurarea elementului sensibil şi definit ca
mărime a variaţiei rezistenţei de 1 Ω la o variaţie de 10C a temperaturii.
La alegerea materialelor din care se execută termorezistoarele se va ţine cont de următoarele
criterii:
 rezistivitate mare pentru reducerea gabaritelor;
 coeficient de variaţie a rezistivităţii cu temperatura ridicat, ceea ce permite şi sensibilităţi
ridicate;
 caracteristica de transfer să prezinte o bună liniaritate pentru a nu utiliza circuite
suplimentare de liniarizare;
 o bună stabilitate în timp şi la acţiunea agenţilor chimici;
 puritate ridicată pentru o bună reproductibilitate;
 preţ de cost redus.
Toate aceste cerinţe nu pot fi îndeplinite simultan, în realizarea termorezistenţelor folosindu-ce
materiale ca: platina (-180 ÷+6000C şi mai rar –200 ÷ +10000C), nichelul (-100÷+2500C), cupru,
wolfram, fier.
Constructiv, termorezistenţele trebuie :
să asigure protecţia la acţiunea agenţilor externi,
să preia rapid temperatura mediului de măsură,
să permită măsurarea atât în curent continuu cât şi alternativ,
să nu fie influenţate de fenomenul dilatării.
Timpul de răspuns al acestor traductoare este de ordinul secundelor în apă şi de ordinul zecilor de secunde în
aer, iar pentru reducerea influenţei conductoarelor de legătură se construiesc în variante cu 2, 3 sau uneori 4
borne de conectare.

Termistoarele - sunt traductoare de temperatură realizate din material semiconductor,


fenomenele de conducţie în acest caz fiind mult mai complexe.

Variatia rezistentei unui Varianta constructiva a unui termistor


termistor functie de 1 – sticla (ceramica); 2 – termistor; 3 – fire de legatura.
temperatura.
Se execută din oxizi cu proprietăţi semiconductoare ca oxizii de mangan, nichel, cobalt,
cupru, magneziu, zinc, aluminiu, fier, care sunt măcinaţi şi apoi presaţi prin sinterizare la o
temperatură ridicată, la extremităţi aplicându-se prin metalizare electrozi de legătură.
Se realizează în forme miniaturizate de discuri, plachete, perle, cilindri şi permit măsurarea
cvasipunctuală a temperaturii cu o viteză de răspuns ridicate.

4
Domeniul de măsură poate acoperi plaja –200 ÷ +4000C, uzual fiind până la 2000C şi se
poate demonstra că rezistenţa lor variază cu temperatura după relaţia:
B
T
R(T )= A⋅e
unde: T – temperatura absolută; A – constantă dependentă de dimensiuni şi forma constructivă
(T→∞ => R = A, rezistenţa convenţională a termistorului); B – constantă caracteristică a
materialului din care e confecţionate termitsorul, cu valori între 2500 ÷ 5000 pentru temperaturi
până la 2000C.
Aceste traductoare prezintă o serie de avantaje ca sensibilitate foarte ridicată, putând
atinge rezoluţii până la 0,010C, fiind indicate în măsurările de presiuni diferenţiale dar, prezintă
marele dezavantaj de interşanjabilitate (nu pot fi “împerecheate”).
Termistoarele au coeficienti mari de variatie a rezistentei cu temperatura. Modificarea cu un
grad a temperaturii produce o variatie a rezistentei de 3 % din rezistenta termistorului. Aceasta
sensibilitate mare face ca ele sa fie utilizate pentru masurari de precizie. Rezistivitatea mare a
semiconductoarelor face posibila utilizarea termistoarelor pentru masurari la distante mari, deoarece
rezistenta conductoarelor de legatura este neglijabila.

Fişă de lucru recapitulativă

1. Elementul care permite convertirea unei mărimi fizice (de obicei neelectrică) într-o altă
mărime (de obicei electrică) dependentă de prima, în scopul introducerii acesteia într-un
circuit de automatizare, se numeşte:
a) Senzor;
b)Traductor;
c)Adaptor;
d)Element de execuţie.
2.Traductoarele parametrice permit transformarea mărimii măsurate într-un parametru de
circuit electric:
a)Rezistenţă, tensiune electrică;
b)Rezistenţă, inductanţă sau intensitate curent electric;
c) Tensiune electromotoare, inductanţă sau capacitate electrică
d) Rezistenţă, inductanţă sau capacitate electrică.
3. Completaţi spaţiile punctate astfel încât enunţurile să fie corecte.
a) În structura ….1…..se întâlnesc, în general, o serie de subelemente constructive ca, de
exemplu: convertoare, elemente sensibile, adaptoare.
b) Traductoarele generatoare transformă mărimea de intrare într-o …2… proporţională cu mărimea
de intrare.
4. Desenaţi schema bloc a unui traductor. Pentru această schemă precizaţi:
a) Denumirea elementelor componente;
b) Care este rolul unui traductor în cadrul unui SRA;
c) Enumeraţi 2 mărimi neelectrice care pot fi transformate în mărimi electrice cu ajutorul unui
traductor.
5. Pe calea de reacţie a unui S.R.A.( sistem de reglare automată) se află:
a)Elementul de execuţie;
b)Instalaţia tehnologică;
c)Regulatorul automat;
d)Traductorul.

Răspuns
1-b;
5
2-d
3. 1- traductoarelor; 2- tensiune electromotoare;
4.
a) 1- element sensibil, 2- adaptor
b) Traductorul este elementul care permite convertirea unei mărimi fizice (de obicei neelectrică)
într-o altă mărime (de obicei electrică) dependentă de prima, în scopul introducerii acesteia într-
un circuit de automatizare.
c) Temperatură, debit, presiune, viteză, etc.
5.d

Fişă de feed-back

1. În sistemul internaţional de unităţi de măsură temperatura este exprimată în:


a) Grade Kelvin;
b) Grade Celsius
c) Grade Fahrenheit;
d) Radiani.
2. Dependenţa rezistenţei electrice în raport cu temperatura la termorezistenţe este dată de
relaţia:
a) R = R0 /(1 + α ΔT);
b) R = R0 (1 + α ΔT);
c) R = T0 (1 + α ΔT);
d) R = R0 (1 + ΔT).
3. Pentru măsurarea temperaturilor mari 600- 2000 0C ale unor corpuri fără contact direct
între elementul sensibil şi corp se utilizează:
a)Traductoare pirometrice;
b) Traductoare rezistive;
c) Traductoare generatoare;
d) Traductoare piezoelectrice.
4.Termocuplele se realizează din două conductoare metalice sau aliaje diferite
(termoelectrozi) sudate împreună la unul din capete, are funcţionează pe baza:
a) Efectul termoelectric invers;
b)Efectului peiezoelectric;
c)Eectului electrocaloric;
d) Efectului termoelectric direct.
Atribuiţi calificativul A dacă enunţul este adevărat şi F dacă enunţul este fals. Pentru
enunţurile false scrieţi varianta corectă :Termistoarele - sunt traductoare de temperatură realizate
din material metalice
Răspuns
1-a;
2-b;
3-a;
4-d
5. F/ Termistoarele - sunt traductoare de temperatură realizate din material semiconductoare

S-ar putea să vă placă și