Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECIE

TRADUCTOARE

Profesor ing. : Radu Violeta


Student: Eremiea Andreea,IMST
Data :08.05.2015
-Disciplina: TRADUCTOARE
- Clasa: 10 B.
- Unitatea de nvare: COLEGIUL TEHNIC DE POSTA SI TELECOMUNICATII GH.AIRINEI
- Titlul leciei: TRADUCTOARE DE PRESIUNE
- Scopul leciei: nsuirea cunotinelor referitoare la traductoarele de presiune
- Tipul leciei: comunicare (transmitere) de noi cunotine.
- Locul desfurrii leciei: sala de clasa
- Durata leciei: 50 minute.
Competente specifice:
C1. Realizarea corespondenei dintre mrimea fizic neelectric i modul de conversie n mrime electric.
C2. Identificarea tipurilor constructive de traductoare de presiune.
C3. Interpretarea caracteristicii traductoarelor .
Competente derivate:
CD1. Descrierea fenomenelor care stau la baza construciei traductoarelor de presiune
CD2. Identificarea aplicatiilor acestor traductoare in practica curenta
CD3. Explicarea construciei i functionarii traductoarelor de presiune
CD4. Interpretarea parametrilor specifici traductoarelor de presiune

Strategie didactic :
Metode i procedee de instruire:
-conversaia;
-explicaia;
-expunerea
Resurse materiale :
- calculator, videoproiector.
Forma de evaluare :
- Intrebari
Desfurarea leciei:

Nr.
crt.

Etapele lectiei si
evenimentele
instruirii

1.

Moment
organizatoric

2.

Verificarea
cunotinelor
anterioare

Activitatea
profesorului

-face prezena
-pregtete clasa pentru lecie
-pregtete materialul didactic
-adreseaz intrebri frontal i
individual in legtura cu
traductoarele studiate anterior

Activitatea
elevilor

-raspund solicitrilor
profesorului
-rspund la intrebari

Strategii didactice
Metode de
invatamant
- metoda
,,turul

Mijloace
de invatamant
-caiete
-portofolii

Forme
Timp
de organizare a
activitati
i
-frontal
5min

Evalu
are

-frontal

-oral

7min

galeriei

3.

Transmiterea
noilor cunotine
-Captarea ateniei
-Anunarea
titlului leciei i a
obiectivelor

-trezete curiozitatea si
interesul pentru tema anuat
-anun titlul leciei i
comunic elevilor obiectivele
leciei i modul de organizare a
acesteia

-sunt ateni

25min
-prezentare
video

-sunt ateni

-frontal
-expunerea

-noteaz n caiete

-caiete

-oral
- fie
de
lucru

-Prezentarea
coninutului i
dirijarea nvrii

-prezint o clasificare a
traductoarelor de presiune, n
funcie de principiul de
funcionare

-noteaza in caiete

-demonstraia

-frontal

-observarea
sistematic
-explicaia

4.

5.

Asigurarea
conexiunii
inverse, (feedback)

-prezinta cateva imagini si cere


identificarea acestora pe baza
detaliarii tipurilor de
traductoare de presiune

Formularea
concluziilor

-argumentarea necesitii
utilizrii traductoarelor de
presiune
-realizeaza intrebari in legatura
cu modul de predare

-urmresc imaginile
-identific tipul traductoarelor

-activitate
practic

-calculator
- videoproiector

-frontal

10min -proba
practi
ca

3min

-isi exprima opinia

S-ar putea să vă placă și