Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea : Liceul Tehnologic “Ion I. C. Bratianu” Satu Mare


Data : 16.01.2017
Disciplina : MIII – Realizarea circuitelor electronice
Clasa : IX B
Titlul lectiei: Marcarea rezistoarelor
Tipul lecţiei: Mixta
Loc de desfăşurare: laborator
Timp: 50 min
Propunator: Takacs Gheorghe
Competente generale: Formarea de priceperi si deprinderi ;aplicarea in practica a cunostintelor insusite ; familiarizarea elevilor cu diferite
procedee de munca.

Conţinutul activităţii de instruire:

Arii de Subarii de
Cod
Conţinut conţinut
C1 1. Marcarea 1.1.Inscriptionarea rezistoarelor in clar
rezistoarelor in 1.2.Semnificatia codului alfa numeric la inscriptionarea in clar
clar
C2 2. Marcarea 2.1. Inscriptionarea rezistoarelor in codul culorilor
rezistoarelor in 2.2. Semnificatia fiecarei benzi colorate
codul culorilor
Obiective operaţionale

Condiţii de probare a
Comportamentul urmărit Criteriul de reuşită
Cod comportamentului
(ce se cere) (ce se acceptă)
(ce se oferă)
O1 Să identifice rezistoarele din Se oferă diverse Să identifice cel puţin două
multitudinea de componente componente rezistoare (unul marcat in cod
electronice. electronice. alfa numeric iar celalalt
marcat in codul culorilor).
O2 Să stabileasca valoarea Se oferă fisa de lucru Realizarea obiectivului în
fiecarui rezistor marcat in realizata in PPT. totalitate
cod alfa numeric/codul
culorilor.

Metode şi procedee de instruire:

 conversaţia;
 explicaţia;
 expunerea;
 obsevaţia dirijată

Mijloace de învăţământ :

Prezentare PPT, Fişa de lucru, componente electronice, aparate electrice si electronice, table, creta, videoproiector.

Cod Denumirea resursei materiale


P Prezentare PPT
F Fişa de lucru
C Componente electronice
A Aparate electrice si electronice
T Table, creta
V Videoproiector, aplicatia de calcul
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Strategii didactice
Evenimen- Forme de
Mijloace Timp
Obiective tele Activitatea Activitatea organi- Eva-
Metode de (min.)
operaţionale instruirii. profesorului elevilor zare a luare
de învăţământ Învăţă-
Conţinut activităţii
mânt
elevilor
1. Organizarea clasei pentru lecţie 5

- Notează absenţii. - Comunică Conversaţia Frontal


- Distribuie elevilor fişele de profesorului
lucru. absenţii.
- Creează condiţiile necesare - Răspund
bunei desfăşurări a lecţiei. solicitărilor
profesorului.
2. Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior 5

Adresează elevilor Răspund întrebărilor Conversaţia; Frontal Orală


următoarele întrebări: profesorului: Explicaţia.
1. “ Ce este o rezistorul 1. “Rezistorul
electric?” electric este un
element pasiv,
deoarece nu poate
furniza energie
2. “Cum se numeste electrica.”
proprietatea ce 2. “ Proprietatea ce
caracterizeaza un rezistor?” caracterizeaza un
rezistor se numeste
3. “Care sunt modurile prin REZISTENTA”.
care se pot conecta trei 3. “Conectarea a
Strategii didactice
Evenimen- Forme de
Mijloace Timp
Obiective tele Activitatea Activitatea organi- Eva-
Metode de (min.)
operaţionale instruirii. profesorului elevilor zare a luare
de învăţământ Învăţă-
Conţinut activităţii
mânt
elevilor
rezistoare?” trei rezistoare, se
poate realiza prin:
4. Enumerati min. trei legare serie, paralel
parametrii nominali ai si mixt”.
rezistoarelor. 4.” Parametrii
nominali ai
rezistoarelor sunt:
rezistenta nominala,
toleranta admisa,
puterea nominala,
tensiunea nominala,
coef. de variatie a
rezistentei etc.”
3.Comunicarea noilor cunoştinţe 30

Captarea - Trezeşte curiozitatea Răspuns: Problemati- Frontal


atenţiei elevilor întrebându-i: “La ce “Rezistoarele sunt zarea;
credeţi că sunt folosite folosite la realizarea Conversaţia;
rezistoarele?” diferitelor scheme
electrice.”

Anunţarea Prezintă elevilor obiectivele Ascultă cu interes şi Expunerea Frontal


subiectului şi noii lecţii şi titlul acesteia. notează titlul lecţiei
a în caiete.
Strategii didactice
Evenimen- Forme de
Mijloace Timp
Obiective tele Activitatea Activitatea organi- Eva-
Metode de (min.)
operaţionale instruirii. profesorului elevilor zare a luare
de învăţământ Învăţă-
Conţinut activităţii
mânt
elevilor
obiectivelor
lecţiei noi
O1: Să Pezentarea 1.Marcarea rezistoarelor in Sunt atenţi şi ascultă Explicaţia P Frontal
identifice conţinuturi- clar explicaţiile V
rezistoarele lor şi 1.1.Inscriptionarea profesorului, C
din dirijarea rezistoarelor in clar urmând să efectueze
multitudinea învăţării 1.2.Semnificatia codului alfa problemele date.
de C1 numeric la inscriptionarea in
componente clar
electronice.

O2: Să Prezentarea 2. Marcarea rezistoarelor in Ascultă explicaţiile; Explicaţia P, Frontal


stabileasca conţinuturi- codul culorilor Rezolva exercitiile; T
valoarea lor şi 2.1. Inscriptionarea -folosesc aplicatia de
fiecarui dirijarea rezistoarelor in codul culorilor calcul a valorilor
rezistor învăţării; 2.2. Semnificatia fiecarei rezistoarelor
marcat in cod C2. benzi colorate
alfa
numeric/cod-
ul culorilor.
Obţinere Folosind fişele de lucru Răspund întrebărilor Conversaţia F Frontal
performanţe completate pe parcursul adresate de către
lecţiei, solicită elevii să: profesor.
- identifice rezistoarele
Strategii didactice
Evenimen- Forme de
Mijloace Timp
Obiective tele Activitatea Activitatea organi- Eva-
Metode de (min.)
operaţionale instruirii. profesorului elevilor zare a luare
de învăţământ Învăţă-
Conţinut activităţii
mânt
elevilor
marcate in cod alfa numeric
si codul culorilor
- analizeaza rezistoarele
privind marcarea acestora;
- să interpreteze corect
valorile rezistorilor marcati in
codul alfa numeric si codul
culorilor;
Asigurarea Confirmă răspunsurile Ascultă explicaţiile Explicaţia Frontal
conexiunii corecte şi intervine cu suplimentare.
inverse explicaţii, dacă este cazul.
4. Fixarea cunoştinţelor 10

Asigurarea Împarte elevilor fişa-test şi Completează fişa- Explicaţia; Fişa-test Indivi Scrisă 5
retenţiei şi a oferă explicaţii privind modul test propusă. Exerciţiul. -dual
transferului de completare.
celor
învăţate
Anunţarea şi Propune spre rezolvare acasă Notează tema; Explicaţia Manual Frontal 5
explicarea două dintre aplicaţiile din Ascultă explicaţiile
temei pentru manual. referitoare la modul
acasă de rezolvare a temei.

S-ar putea să vă placă și