Sunteți pe pagina 1din 7

Rebegea Oana Andreea

Rebegea Oana Andreea


Conversie Educație Tehnologică

PROIECT DIDACTIC
Electrotehnică

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic


CLASA: a X-a A
PROPUNĂTOR: prof. Rebegea Oana Andreea
DISCIPLINA: Măsurări electrice
TEMA ACTIVITĂȚII: Măsurarea puterilor electrice în circuite de c.c.
TIPUL ACTIVITĂȚII: Lecție de comunicare și transmitere de noi cunoștiințe
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dobândirea cunoștințelor referitoare la metodele și mijloacele de măsurare a puterii electrice în circuite de c.c.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Stabilirea metodelor de măsurare a puterii în circuite de c.c. electrice;
O2: Identificarea mijloacelor destinate măsurării puterilor;
O3: Utilizarea simbolurilor pentru ampermetre, voltmetre şi wattmetre la realizarea sau completarea schemelor;
O4: Montarea aparatelor de c.c. în circuit;
Rebegea Oana Andreea

STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode didactice: conversația, explicația, demonstrația, problematizarea, simularea, modelarea, învățarea prin descoperire, exercițiul.
2. Mijloace didactice: prezentări power-point, laptop, videoproiector, grafice, exponate, soft didactic;
3. Metode de evaluare: verificarea curenta orală, observarea sistematică a elevilor, aplicația practică, analiza produselor, metoda 3-2-1;
4. Forme de organizare a activității: colectiv, individual
BIBLIOGRAFIE:
 Eugenia Isac - „Măsurări electrice şi electronice”, E.D.P. Bucureşti, 1981
Rebegea Oana Andreea

FORME DE
ORGANIZARE.
NR. EVENIMENTELE METODE ȘI MIJLOACE A ÎNVĂȚĂRII
OB. TIMP CONȚINUTUL LECȚIEI EVALUARE
CRT LECȚIEI PROCEDEE DIDACTICE
C I G

Se verifică modul de pregătire al elevilor


Momentul pentru lecție; Conversația x Obsevația
1. 2 min
introductiv Se stabilește ordinea și disciplina clasei. curentă

Elevii sunt solicitați să aleagă dintr-o Observația


cutie un obiect pe care au sarcina de al Conversația Chestionarea
Cutie cu
2. descrie. Problemati- x x orală
Captarea atentiei 4 min aparate
Aceste obiecte sunt: wattmetrul, zarea
multimetrul, voltmetrul, ampermetrul.

Se scrie pe tablă titlul noi lecții.


Astăzi vom studia:
MĂSURAREA PUTERII ÎN
CIRCUITE DE C.C.
Anunțarea Ne vom axa pe următoarele:
Expunerea Observația
3. subiectului și a 1 min  Definirea puterii; x
sistematică
obiectivelor lecției  Stabilirea metodelor de măsurare a
puterii în circuite de c.c. electrice.;
 Identificarea mijloacelor destinate
măsurării puterilor;
 Montarea aparatelor de c.c. în circuit;
4. Reactualizarea O1 3 min x x Aprecirea
cunoștințelor O2 Profesorul adresează întrebări elevilor Conversația verbală
Rebegea Oana Andreea

- Ce aparate de măsură analogice și


digitale cunoașteți?
- Care sunt metodele de măsurare? Chestionarea
anterior învățate Explicația
- Ce erori de măsurare pot interveni ? orală
Elevii răspund la întrebări.
5.
Profesorul:
 Definește puterea:
Prezentarea noului O1 20
conținut O2 min Energia electrică transferată în
O3 unitatea de timp poartă denumirea de
O4 putere electrică Expunerea Grafice Observația
Explicația Exponate x x sistematică
În c.c. puterea este debitată de Observația Prezentări
sursă Modelarea Power-point Chestionarea
( PE=E·I ) Problemati- Laptop orală
și este absorbită de către un receptor. zarea Video-
( P=U·I ) proiector
U = tensiunea la bornele receptorului;
I = curentul prin acesta
Puterea consumată de un receptor
cu rezistența R, parcurs de curentul I
este:
P = R·I2
Unitatea de măsură pentru putere
este wattul (w)
 Analizează metodele de măsurare
a puterii în c.c.:
 Metoda indirectă
- prin utilizarea ampermetrului și
Rebegea Oana Andreea

voltmetrului
 Metoda directă
- prin utilizarea wattmetrului

 Identificarea mijloacelor
destinate măsurării puterilor
Metoda indirectă (a
ampermetrului și voltmetrului)
presupune 3 etape în procesul măsurării:
1. Se măsoară tensiunea UR la bornele
receptorului (rezistența R) cu ajutorul
unui voltmetru;
2. Se măsoară intensitatea IR a curentului
prin rezistența cu un ampermetru
3. Se calculează puterea consumată de
rezistență prin introducerea valorilor
obținute anterior în expresia matematică
P = UR IR
Ampermetrul
- se conectează în serie în circuit
Voltmetrul
- se conectează în paralel
METODA AMONTE
Se recomandă la măsurarea
puterilor consumate de receptoare cu
rezistența R>>rA , deci pentru puteri
mari.
METODA AVAL
Se recomandă la măsurarea
puterilor consumate de receptoare cu
rezistența R<< rV, deci pentru puteri
Rebegea Oana Andreea

mici.
Metoda directă a wattmetrului
Măsurarea directă a puterii în c.c.
se realizează cu un aparat numit
wattmetru analogic sau digital.
Caracteristica de conversie a aparatului
pentru funcționarea în c.c. este:
α = K·I1·I2

 Descrie montajul aparatelor de


c.c. în circuit
Montarea wattmetrului în circuit
Wattmetrul electrodinamic are 4 borne
pt. conectarea în circuit:
 Bornele de tensiune notate U* și U
se conectează în paralel cu sarcina
(ca un voltmetru)
 Bornele de curent I* și Ise conectează
în serie cu sarcina (ca un
ampermetru)
Montajul poate fi în amonte sau în
aval după cum bobina de tensiune este
conectată înaintea sau după bobina de
curent
Elevii:
Rebegea Oana Andreea

 Notează titlul lecției în caiete;


 Notează în caiete, ascultă,
urmăresc expunerea, pun întrebări
dacă au nelămuriri;
 Participă la realizarea montajelor
aparatelor de c.c. în circuit

Explicația
Observația
Se prezintă elevilor un soft didactic de
Exercițiul Aplicația
Fixarea simulare a unui montaj volt- Laptop
Simularea practică
cunoștiințelor prin O3 15 ampermetric. Soft
6. Învățarea x Analiza
feed-back-ul O4 min Elevii sunt antrenați să realizeze scheme didactic
prin produselor
evaluativ electrice cu diferite componente de
descoperire
circuit.
Analiza
produselor

Se aplică metoda de evaluare 3-2-1, prin


care se solicită elevilor să enunțe:
- 3 lucruri noi învățate în lecția curentă; Metoda de
- 2 lucruri pe care le consideră evaluare 3-2-
importante; Conversația 1
7. Momentul evaluativ 5 min x x
- 1 deziderat (dorință). Aprecierea
Profesorul formulează aprecieri, verbală
observații și recomandări.
Elevii rețin aprecierile, observațiile și
recomandările

S-ar putea să vă placă și