Sunteți pe pagina 1din 7

Liceul Tehnologic de Transporturi şi de Construcţii -Iaşi

Profesor: ing. Iftode Lacramioara;


Disciplina/Modulul: M3- Masurari electrice in curent continuu
Clasa :a IX-a
Tipul lectiei: Lecţie de formare de priceperi si deprinderi (Lurare de laborator)
Timp alocat: 50’
Loc de desfăşurare : Cabinet de specialitate

PROIECT DE LECȚIE

Titlul lecţiei : Masurarea intensitatii eletrice(Aplicatii practice)

Scopul lectiei:

 Insusirea de catre elevi a cunostintelor referitoare la masurarea intensitatii curentului electric


cu aparate analogice si digitale
 Formarea de priceperi si deprinderi de a utiliza corect aparatele de masura din dotarea
laboratorului

Competenţe specifice vizate :

C.S.1.- Utilizarea mijloacelor pentru masurarea marimilor electrice

I. COMPETENTE DERIVATE:

La sfarsitul lectiei vor fi capabili:


 sa aleaga corect aparatele necesare masurarii intensitatii curentului electric.
 sa efectueze montajul lucrarii conform schemelor electrice corespunzatoare
 sa noteze datele rezultate in urma masurarilor.
 sa determine erorile ce apar in circuite odata cu introducerea aparatelor
de masura
 sa respecte normele de securitate a muncii.

II. RESURSE DIDACTICE:


1. Procedurale:
 Discuţii dirijate  Învăţarea prin descoperire
 Conversaţie euristică  Demonstraţia
 Exerciţiul  Expunerea cu ajutorul
 Problematizarea videoproiectorului

2. Materiale:
 Fisş de lucru
 Auxiliare curriculare
 Manuale
 Videoproiector
 Calculator
 Prezentare Power Point
1
 Fise de documentare (conspect )
 Tabla
 Caiet de notiţe

3. Forme de organizare a lecţiei:


 Frontal
 Pe grupe
 Individual

4. Mediul de instruire :
 Cabinet de specialitate

5. Evaluarea :
 Observarea curentă
 Evaluarea orală
 Evaluarea scrisă

Desfasurarea lectiei in timp:


M.1 – Moment organizatoric
M.2 – Stimularea şi reactualizarea elementelor şi cunoştinţelor învăţate anterior
M.3 – Informarea elevilor cu privire la obiectivele urmărite şi competenţele ce urmeazaă a fi dobândite
M.4 – Prezentarea materialului stimul
M.5 – Asigurarea dirijării învăţării -Realizarea şi dobândirea competenţelor derivate C.D.1.-C.D.5.
M.6 – Intensitatea procesului de retenţie - Sistematizarea şi fixarea noilor cunoştinte prin realizarea
unor aplicaţii din fişa de lucru (asigurarea feed-backului) şi a întrebărilor adresate oral
M.7 – Notarea elevilor , tema pentru acasă şi concluzii finale
Bibliografie
 ISAC Eugenia- Masurari electrice si electronice
 C.N.C.- Ghid metodologic pentru aplicarea programelor scolare ,,Tehnologii”-2002
 PETRE Onu, Luca C.-Didactica specialitatii, Ed.Ghe.Asachi, Iasi, 2002
 PURTUC Dumitru- Modele de instruire formativa specifice disciplinelor tehnice, Ed. Spiru Haret, Iasi, 2002
IOAN Cerghit- Metode de invatamant , Ed. Polirom, Iasi, 2006
 www.didactic.ro

2
Organizarea didactică a succesiunii parcurgerii conţinutului de instruire
Etapele lecţiei Rezultate ale invatarii Conţinutul Strategie didactica
invatarii
( scenariul Activitatea Activitatea
Durata
Metode de Mijloace de Forme de
didactic) profesorului elevilor invatamant invatamant organizare Evaluare
Cun Abilita Atitu
ostin ti dini
te
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Stabileşte ordinea Elevii isi pregatesc


Dialog,
în clasă şi verifică caiete, , manuale, Catalog frontala
1. Moment conversatie
1´ prezenţa elevilor instrumente de scris
organizatoric

Formulează
3.1.7. 3.2.17. 3.3.1. cerinţe, adresează
întrebări frontal şi
2. Stimularea şi 3.3.2. individual privitor Elevii sunt atenţi, Conversaţie
reactualizarea la tema studiata răspund întrebărilor euristică
elementelor şi 3´ 3.3.3. Masurarea anterior, în adresate de către Tablă Frontală şi orală
capacităţilor intensitatii legătură directă cu profesor Discuţii calculator individuală
învăţate 3.3.4. curentului lecţia ce urmeaza, dirijate
anterior electric si anume o lectie Participă activ la Manual
3.3.5.
de formarea reactualizarea Învăţare prin
priceperilor si cunoştinţelor descoperire
3.3.6. dobândite anterior
deprinderilor.
Astfel profesorul
provoaca elevii la
o dicutie dirijata
cu privire la:
* definitia
intensitatii
curentului si
relatiile de calcul;
* cum se
monteaza un
ampermetru intr-

3
un circuit si ce
erori introduce
acesta;
* care sunt
consecintele
montarii gresite a
unui ampermetru

3. Informarea Anunţă titlul


elevilor cu Titlul
lucrarii de
privire la lucrarii de laborator ce
1´ laborator : urmeaza sa se Elevii sunt atenti la Conversaţie Tabla
obiectivele
urmărite si „Masurarea desfasoare, cele precizate de
competenţele intensitatii competenţele ce profesor.
curentului trebuie atinse la
ce urmeaza a fi calculator
sfârşitul lucrarii şi
dobândite în electric”
le notează pe tablă
cadrul lecţiei
noi
Propune Reaminteste pe Consemnează în
3.2.17. 3.3.1. elevilor o scurt normele de caiete precizările
4. Prezentarea nouă situaţie protectia muncii făcute de profesor.
materialului 3.2.18. de învăţare
specifice Conversaţie Fisa de lucru
3.3.2.
stimul laboratorului. Întreabă şi cer euristică
(lucrare de Tabla
lămuriri
3.2.19. laborator): Reactualizeaza
Transmiterea 3.3.3. suplimentare pentru Videoproiec-
cunostintele a depăşi dificultăţile tor
noilor 3.2.20. Observare
35´ 3.1.7. teoretice necesare în înţelegerea noii
cunostinte 3.3.4. formarii de teme. Discuţii
3.2.21. Masurarea priceperi si dirijate curentă
Calculator
Dirijarea 3.3.5. intensitatii deprinderi prin
învăţării 3.2.22. adresarea de Creta
curentului
intrebari si Exerciţiu
3.3.6. Fişe de
3.2.25. notarea pe tabla Expunere cu documentare
cu ajutorul Elevii participă
3.2.26. ajutorul
elevilor a activ, notându-şi în videopro- orală
schemelor de caiete noţiunile noi iectorului
montaj si relatiile Frontală
de calcul pentru manuale
intensitatea
curentului
Demons-
4
electric. traţie individuală

Posteaza pe Învăţare prin


ecranul descoperire
retroproiector cele
doua montaje si
modul de calcul
intensitatea
curentului
electric.

Prezinta modul de
desfasurare a
lucrarii, tipurile
de aparate.

Prezinta fisa de
lucru si modul de
completare a sa.

Coordoneaza
elevii in vederea
realizarii
montajelor.

Verifica
montajele
executate de
fiecare grupa si
datele rezultate.

Urmareste modul
de lucru a fiecarui
elev, in sensul
organizarii grupei,
aplicarii corecte a
relatiilor de
calcul, citirea
corecta si
transformarea in
unitati de masura
din sistemul
international,
respectarii
normelor de
protectia muncii
5
si completarii
corecte a fisei de
lucru.

3.1.7. 3.2.21 3.3.6 -Solicită elevilor Elevii prezinta Tabla


să specifice rezultatele obtinute Discuţii
5. Obţinerea 3.2.26 rezultatele si concluziile emise dirijate Orala
performanţei obtinute si sa
şi asigurarea prezinte aspecte Creta Obser-varea
feed- back-ului observate in Exerciţiu Fişe conspect sistematică
(analizarea 5´ timpul lucarii Reţin şi notează Frontala
rezultatelor Fisa de lucru
aprecierile şi
activitatii si -Confirmă şi problema-
apreciază explicaţiile tizare Manuale
eleborarea de suplimentare
răspunsurile Individuala
concluzii) corecte ale
elevilor.
-Face observaţii şi
corecţii dacă este
cazul.

6. Secvenţa 3´ 3.1.7. Formuleaza Reţin aprecierile, Catalog Individuală orală


finală aprecieri, observaţiile si
Aprecierea observatii si recomandările. Conversaţia frontală
desfăsurării recomandari cu Elevii apreciaţi se
lecţiei şi a privire la autoevaluează şi sunt
asimilării formarea de evaluaţi şi de către
cunoştinţelor priceperi si elevi.
deprinderi corecte
de identificare a
tipurilor de
aparate utilizate,
de interpretare a
rezultatelor ,de
ulizare in practica
a cunostintelor
invatate
Noteaza elevii
dupa modul de
participare la
lucrare.
7. Prezentarea 2´ Prezinta tema Retin aprecierile, Explicaţia Caietul de Individuală
temei pentru pentru acasa, si observatiile si Conversaţia notiţe Frontală
acasă anume o fisa cu recomandarile cu

6
doua probleme. privire la lectia de zi
Anunta titlul si pentru tema de
lectiei urmatoare: acasa.
Masurarea
tensiunii
electrice

S-ar putea să vă placă și