Sunteți pe pagina 1din 30

Lectie mixta

- Proiect didactic
- Obiective operationale
- Fise de lucru
- Diploma
- Fisa documentara
- Planificarea calendaristica
- Planificarea pe unitatea de invatare
Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Goga Ionescu, Titu

Clasa: a X a F

Profesor : Marica Denisa

Data: 07.12.2020

Anul școlar: 2020 -2021

Domeniul de pregătire profesional: Turism și alimentație

Domeniul de pregătire general: Alimentație

Modulul III: Sortimentul de preparate și băuturi

Unitatea de învățare: Tehnologia de obținere a garniturilor

Unitatea de rezultate ale învățării: Procese tehnologice de obținere a preparatelor


culinare cu grad redus de complexitate
Cunoștințe:7.1.4. Descrierea proceselor tehnologice de obținere a semipreparatelor
și a produselor cu grad redus de complexitate;
Abilități: 7.2.4. Efectuarea operațiilor tehnologice de obținere a semipreparatelor
culinare și a produselor cu grad redus de complexitate cu respectarea normelor de igienă, de
siguranță și securitate a muncii;
Atitudini:7.3.2. Respectarea principiilor dezvoltării durabile la obținerea
semipreparatelor culinare și a preparatelor culinare cu grad redus de complexitate, în
condiții de igienă, siguranță și securitate a muncii;
Tema: Tehnologia de obținere a garniturilor
Tipul lecției: Lecție mixtă.
Scopul: Oferirea informaților referitoare la tehnologia de obținere a garniturilor.
Durata: 40 minute
Locul de desfășurare: sala de clasă
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili :
O1: să caracterizeze garniturile ;
O2: să identifice beneficile garniturilor;
O3: să clasifice garniturile;
O4: să descrie modul de obținere al garniturilor.
Resurse procedurale (strategie didactică)
Metode și procedee didactice: explicația, conversația, observarea dirijată, diagrama Venn,
dezbaterea, organizatorul grafic
Mijloace de învățământ: calculator, Meet, Google Classroom, telefon, Whatsapp,
prezentare Power Point.
Forme de organizare a activității: activitate frontală, activitate individuală, activitate
online
Evaluarea: observarea, evaluarea orală.
Resurse bibliografice:
1. Gabriela Pîrjol și alții, Tehnologie culinară - manual pentru clasele X, XI și XII profil
alimentație publică, editura Didactică și pedagogică, București, 2006;
2. Constanța Brumar și alții, Turism și alimentație, manual pentru clasa aX-a, filiera
tehnologică, Editura CD PRESS, 2011
SCENARIU DIDACTIC

Eșalonarea conținutului Strategia didactică


Nr. Ob.
Etapele lecției/ Metode si Forme de Evaluare
crt. Op. Activitatea Mijloace de
dozare timp Activitatea profesorului procedee organizar
elevilor invatamant
didactice e
1. Moment Saluta elevii, realizeaza conexiunea Elevii sunt atenți și se Conversația Caiete Pixuri Activitate Observare
organizatoric/ 3’ (deschide aplicatia Meet) verifica pregătesc pentru desfășurarea Catalog frontală sistematica
prezenta online si existența lecției. Meet Activitate
materialelor necesare lecției.
online
Stabilește o atmosfera favorabila
desfășurării lecției.(elevii primesc
cu o zi inainte fisa documentara a
lectiei pe google classroom)
2. Captarea atenției/ 3’ Cere elevilor să răspundă la un Răspund la întrebarile Explicația, Meet Activitate Evaluare orală
set de intrebari legate de adresate de profesor. Conversați, Caiete, pixuri frontală
mancarurile preferate, garniturile Activitate
preferate.
online

3. Anunțarea temei Anunță titlul lecției și prezintă Notează titlul lecției și ascultă Explicația, Meet Activitate Observare
lecției și a obiectivele lecției care sunt atenți la profesor. Conversația Google frontală sistematica
obiectivelor prezentate pe tot parcursul orei de classroom Activitate
operaționale / 4’ curs.
online
Tehnologia de obținere a
garniturilor
Obiective:
O1: să caracterizeze
garniturile ;
O2: să identifice beneficile
garniturilor;
O3: să clasifice
garniturile;
O4: să descrie modul de
obținere al garniturilor;
4. Conducerea O1 Profesorul le pune un set de Elevii raspund la intrebari si Conversația Meet Activitate
procesului de intrebari elevilor despre preparatele completeaza fisa jocului Explicația Google frontala
predare și învățare invatate in ora trecuta (despre primita pe whatsapp Dezbaterea classroom Observare
de noi cunoștințe/ salate) folosind jocul BINGO. Cooperarea sistematică
20’ Profesorul le prezintă elevilor
caracteristicile garniturilor, Sunt atenți la caracteristicile Metoda Tabla
O2 prezentare power point, cu ajutorul garniturilor expuse într-o Bingo Activitate
videoproiectorului/ meet. prezentare Power Point. individual
Activitate Evaluare orală
online Evaluare
Profesorul prezintă informații Conversația online
referitoare la clasificarea Organizatoru
garniturilor prin intermediul unui Elevii sunt atenti la l grafic
O3 organizator grafic. prezentarea profesorului. Explicația
Profesorul face aprecieri globale și
individuale asupra modului de Calculator
implicare al elevilor. Meet
Fisa
Profesorul le prezintă elevilor cu documentara
ajutorul videoproiectorului modul Elevii noteaza in caiete si sunt Dezbaterea
de obținere al garniturilor din atenti la prezentarea Cooperarea Google Observare
O4 legume . profesorului. Completeaza fisa Explicația classroom Activitate sistematica
Profesorul prezintă caracteristicile cu caracteristicile Meet individuală Evaluare orală
de calitate pe care trebuie sa le organoleptice ale garniturilor. Activitate
indeplineasca garniturile, le explica Cooperarea online
elevilor cum sa completeze fisa cu Explicația
caracteristicile organoleptice ale
garniturilor.

Evaluare orală

Activitate
de
individuală
5. Obținerea feed- Conversația Activitate Observare
back-ului și Profesorul le cere elevilor sa Elevii ajuta la completarea Explicația Diagrama Venn individuală sistematica
realizarea de realizeze o comparatie intre diagramei Venn prezentand Activitate
precizări, beneficile preparatelor invatate in comparatia dintre salatelor si frontală Evaluare orală
completări etc./ 8’ ora trecuta(salatele) si garnituri, garnituri. Fișă de Activitate Evaluare
folosind diagrama Venn. autoevaluare online online
Sunt atenți la precizările pe
Profesorul face aprecieri globale și care profesorul le face cu
individuale asupra modului de privire la activitatea
implicare al elevilor, pe tot desfășurată pe tot parcursul
parcursul lecției și le mulțumește lecției.
pentru colaborare.

6. Asigurarea retenției Cere elevilor să întocmească o fișă Notează tema în caiete. Conversația Caiete Frontal
si transferului de tehnologică pentru o garnitura la Explicația Pixuri Activitate
cunoștințe si alegere online
deprinderi / 2’
Obiective operationale:
O1: să caracterizeze garniturile ;
O2: să identifice beneficile garniturilor;
O3: să clasifice garniturile;
O4: să descrie modul de obținere al
garniturilor.
JOCUL DE BINGO
Completați fiecare căsuță cu răspunsul corect la întrebare. Când ați
completat o linie, o coloană sau o diagonală strigați LINIE. Când ați
completat toate căsuțele strigați BINGO.
Jocul este câștigat de cel care strigă primul BINGO.
1. Salatele sunt 2. Din punct de 3. In salate gasim 4.Salatele au o
preparate vredere nutritive un continut ridicat digestibilitate .........
culinare care: salatele contin: de .....
-……………….. -........................... ................
-.................. -............................
-............................

5. Exemple de 6. Exemple de 7. Exemple de 8.Exemple de salate


salate din salate din legume salate din legume combinate
legume crude fierte .............. coapte
............................
.............. ........................

9. Asezonarea 10. Aspectul 11. Culoarea 12.Mirosul si gustul


este o operatie salatelor trebuie salatelor trebuie salatelor trebuie sa
de formare a sa fie sa fie ............ fie………………..
........................... ............................. ……………………..
Nume si prenume elev:

FISA DE LUCRU

CONDITII DE CALITATE LA GARNITURI

1. Completati tabelul urmator:

NR
CRT.
CARACTERISTICA PRODUS

1 ASPECT

2 CULOARE
3 GUST

4 MIROS

5 CONSISTENTA

6 GRAMAJ
Fisa de lucru

1. Identificati caracteristicile salatelor si garniturilor apoi realizati o


comporatie intre ele completand diagrama Venn:

Salate

SALATE +
GARNITURI
Garniture
FISA DE DOCUMENTARE

TEHNOLOGIA DE OBTINERE A GARNITURILOR

Garniturile sunt preparate culinare care insotesc sau completeaza alte preparate pentru:

- A mari valoarea nutritive si gustative


- A conferi preparatului un aspect cat mai estetic
- A stimula consumul

Structura lor trebuie sa se asocieze intotdeauna cu preparatul pe langa care sunt servite,
asigurand nu numai aroma culorilor, ci si o buna digestibilitate.

Garniturile se pregatesc prin tratara termica a alimentelor: inabusire, sotare, prajire, fierbere.

Garniturile pot fi clasificate, dupa materiile prime din care se obtin, in trei grupe:

- Garniture din legume: legume natur, piureuri, soteuri, prajite


- Garniture din crupe: mamaliguta, pilaf simplu
- Garniture din paste fainoase: macaroane cu unt

Echipament tehnologic: vase, cutite, blat de lemn, platouri, paleta, ceaun, lopatica, tel, sita, lingura de
lemn.

A. Garnituri din legume

Garniturile din legume se obtin prin fierbere, inabusire, prajire, operatii in urma caroralegumele
capata proprietati noi si se produce o crestere a digestibilitatii si a sapiditatii.

Clasificare

Sortimentul de garniture din legume cuprinde:

- Legume natur: cartofi


- Piureuri: cartofi, spanac, morcovi, mazare
- Soteuri : cartofi, morcovi, mazare, dovlecei, conopida, broccoli, varza, fasole, ciuperci.
- Prajite: cartofi.

Proces tehnologic
Prelucrarea primara – dupa verificarea calitatii prin examen organoleptic, legumele sunt prelucrate
primar: spalare pentru indepartarea pamantului, curatare pentru indepartarea partilor necomestibile
si taierea in forme specific tipului de legume prelucrat.

Prelucrarea termica:

- Prin fierbere – pentru legume natur: fierberea in apa clocotita cu sare, pana la patrunderea
complete a legumelor, fara a se sfarama, apoi asocierea cu celelalte elemente specific
retetei.

- Prin sotare – pentru soteuri: legumele partial prelucrate termic sunt supuse procesului de
sotare, adaugand, dupa caz celelalte elemente din reteta.

- Prin prajire – prajirea in ulei incins pan ace capata culoarea aurie.

Conditii de calitate

Aspect Garniturile obtinute din legume taiate trebuie sa-si mentina


forma, sa fie bine patrunse, dar nesfaramate.

Culoare Specifica materiilor prime folosite

Miros si gust Specific materiilor folosite, iar condimentarea normala

Consistenta Garn.iturile obtinute prin prajire sa prezinte crusta rumen- aurie


Piureurile sa fie omogene, fara aglomerari, cu consistenta de
pasta

Gramaj / portie Cartofi natur – 150g; piure de cartofi – 100g; cartofi prajiti –
100g; mazare sote- 90g

B. Garniture din crupe


Sortimentele representative din grupa garniturilor din crupe sunt pilaful simplu si mamaliga.
Tehnologia specifica garniturilor din grupe

Mamaliguta romaneasca Mamaliguta pripita

- In apa clocotita cu sare se adauga - In apa clocotita se adauga malaiul


malaiul in bloc sub forma de ploaie,

- Se fierbe 30-40 min, apoi se amestecand continuu, cu telul

amesteca pentru omogenizare - Fierberea dureaza aproximativ 15


- Se aduna de pe margine catre min

centru, cu o lingura inmuiata in - Se prezinta pe farfurie, portionata


apa sau in supa – 100g/ portie

- Se lasa la foc mic pana se


dezlipeste de pe marginea
vasului

- Se rastoarna pe un taler de lemn


- Se prezinta portionata

Mamaliga se serveste calda, la diferite preparate: sarmalute, pui la ceaun cu mujdei, peste,
tocana, tochitura etc.
Unitatea de învăţământ:Liceul Tehnologic Goga Ionescu
Profilul: Servicii Director
Domeniul de pregătire de bază: Turism si alimentatie
Modulul III: SORTIMENTE DE PREPARATE SI BAUTURI
Nr de ore/an:28 T, 56 LT
Nr. ore /săptămână: din care: T:1 LT:2 IP: -
Clasa: a X-a F
Profesor: Marica Denisa
Avizat,
Plan de învăţământ aprobat prin OMENCS: 3915 din 18.05.2017 Şef catedră
Programa aprobata prin OMENCS: 3915 din 18.05.2017

PLANIFICARE CALENDARISTICĂ
AN ŞCOLAR:2020-2021

Unitatea de rezultate ale


Nr. ore Săptămâna
Nr. învățării /Rezultate ale învățării
Conținuturile învățării Obs.
crt.
I
Cunoștințe Abilități Atitudini T LT IP T LT
P
(1
(0) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (11)
0)
Prezentarea modulului PC:
Recapitulare, test initial 2 4 S1,S2 S1,S2 S6,
7.1.1 7.2.1 7.3.1 Dozarea materiilor prime S10,S
7.1.2 7.2.2 -Calcule specifice de determinare a 2 4 S3,S4 S3,S4 12,
7.2.3 cantitatilor de materii prime S18,
necesare conform retetei si S21,
numarului de portii: adunari, S26,
scaderi, calcul procentual, S35,
impartiri,inmultiri. S36,
- Eticheta produselor 1 2 S5 S5 S37
-Aparate si ustensile pentru
cantarirea si masurarea volumetrica
a materiilor prime:cantare, balante,
pahare si cani gradate, cilindrii
7.3.2 gradati etc.
7.1.3 7.2.4 7.3.3 Recapitulare 1 2 S7 S7
7.1.4 7.2.5 7.3.4 Procese tehnologice de obtinere a
7.1.5 7.2.6 semipreparatelor culinare si de
7.1.6 7.2.7 patiserie – cofetarie;
7.1.7 7.2.8 Sortimentul de semipreparate
7.1.8 culinare ( fonduri, sosuri reci, sosuri
7.1.9 calde, umpluturi, panade): 1 2 S8, S8,
-operatii de prelucrare termica si
asezonare;
-metode de remediere a defectelor
- metode de pastrare a
semipreparatelor culinare si
conservare; 1 2 S9 S9
- verificarea organoleptica a
semipreparatelor;
1 2 S11 S11
Procese tehnologice de obtinere a
preparatelor culinare si a
produselor de cofetarie- patiserie cu
grad redus de complexitate (salate,
garnituri, antreuri etc):
- Operatii de prelucrare
termica si asezonarea; 1 2 S13 S13
- Metode de remediere a
defectelor 1 2 S14 S14
- Verificarea organoleptica a
preparatelor
1 2 S15 S15
Sortimentul de semipreparate
culinare si de patiserie- cofetarie:
-aluaturi :aluat dospit, oparit,
fraged, foietaj. 1 2 S16 S16
-semipreparate de cofetarie:
siropuri,blaturi, foi, creme simple,
baroturi simple, fondant.
Recapitulare
Sortimente de preparate culinare si
de produse de patiserie-cofetarie: 1 2 S17 S17
- Gustari reci: pe baza de
umpluturi;
- Gustari calde pe baza de
aluaturi: aluat oparit, aluat
foietaj, aluat fraged; 1 2 S19 S19
- Preparate lichide
- Preparate din peste
- Preparate servite ca prim fel:
din legume, din crupe, paste
fainoase si branza 1 2 S20 S20
- Preparate de baza din
legume cu sos
- Preparate din carne de 1 2 S22 S22
macelarie cu legume si sos
- Preparate din carne tocata: 1 2 S23 S23
tocaturi din legumer
- Preparate din carne de 1 2 S24 S24
pasare cu sos alb si rosu
- Preparate simple din
subproduse comestibile 1 2 S25 S25
- Dulciuri de bucatarie
- Produse simple din aluaturi
- Prajituri si torturi simple cu 1 2 S27, S27,
blat alb si colorat, barotate si
acoperite cu crema
Calitatea
semipreparatelor,preparatelor
culinare,produselor de cofetarie-
patiserie cu grad redus de
complexitate si a bauturilor
- Indici de calitate ai
semipreparatelor,
preparatelor culinare,
produselor de patiserie – 1 2 S28 S28
cofetarie si a bauturilor
- Validarea nutritiva si
energetica a
semipreparatelor, preparate
culinare, produse de 1 2 S29 S29
cofetarie – patiserie si a
bauturilor
Norme si regulamente specifice
- Norme de igiena in timpul 1 2 S30 S30
prelucrarii si pastrarii
semipreparatelor,
preparatelor culinare,
produselor de cofetarie-
patiserie si a bauturilor
- Norme de siguranta si
securitate a muncii in
bucatarie si laboratoarele de
patiserie si cofetarie 1 2 S31 S31
Finisarea preparatelor culinare,
a produselor de cofetarie-
patiserie si a bauturilor
– tehnici de montare a
preparatelor culinare, a
produselor de cofetarie-
patiserie si a bauturilor
7.1.10 7.2.9 7.3.5 pe/in obiecte de inventar
7.1.11 7.2.10 7.3.6 specifice
7.1.12 - Decorarea preparatelor 1 2 S32 S32
7.1.13 culinare, a produselor de
cofetarie-patiserie si a
bauturilor
Criterii de clasificare a 1 2 S33 S33
bauturilorconcentratia
alcoolica,continut de zahar,
tehnologia de obtinere, locul si
rolul in preparate si bauturi;
sortimente de bauturi;
Caracteristici ale bauturilor
identificate prin analiza 1 2 S34 S34
organoleptica; aspect-
limpiditate, culoare, gust ,
aroma, moros, degajare Co2
Reguli privind procesul de
degustare a bauturilor
Reguli de asociere a bauturilor
cu preparate servite: compozitia
preparatelor, locul in meniu,
preferintele consumatorilor,
obiceiuri si traditii de consum,
tipul si durata mesei.

7.1.1- prezentarea modalitatilor de stabilire a necesarului de materii prime conform retetarelor specifice de bucatarie, patiserie, cofetarie.
7.1.2.- caracterizarea aparatelor si ustensilelor de masurat folosite in bucatarie, laboratoare de cofetarie-patiserie si bar.
7.1.3 – clasificarea semipreparatelor culinare, de patiserie-cofetarie si a produselor cu grad redus de complexitate.
7.1.4- descrierea proceselor tehnologice de obtinere a semipreparatelor si a produselor cu grad redus de complexitate.
7.1.5- prezentarea normelor de siguranta si securitatea muncii si de igiena in bucatarie si laboratoare de patiserie cofetarie,
7.1.6 – caracterizarea indicilor de calitate ai semipreparatelor culinare si de patiserie-cofetarie si a produselor cu grad redus de
complexitate.
7.1.7- descrierea elementelor care caracterizeaza valoarea nutritiva a semipreparatelor culinare si de patiserie-cofetarie a produselor cu
grad redus de complexitate
7.1.8 – identificarea obiectelor de inventar necesare aranjarii produselor pentru servire.
7.1.9 – descrierea elementelor de decorare si ornare a preparatelor culinare, a produselor de patiserie cofetarie si a bauturilor si a
defectelor care pot sa apara.
7.1.10 – clasificarea bauturilor dupa diferite criterii
7.1.11- prezentarea caracteristicilor organoleptice ale bauturilor
7.1.12 – precizarea regulior de degustare a bauturilor si a succesiunii operatiilor de degustare
7.1.13 – prezentarea regulior de asociere a bauturilor cu preparatele servite.

7.2.1- efectuarea calculelor matematice simple pentru dozarea materiilor prime;


7.2.2- stabilirea necesarului de materii prime in functie de numarul de portiilor.
7.2.3 – utilizarea aparatelor si ustensilelor de masurat pentru cantarirea si masurarea volumetrica a materiilor prime
7.2.4 – efectuarea operatiilor tehnologice de obtinere a semipreparatelor culinare, de patiserie cofetarie si cu grad redus de complexitate
cu respectarea normelor de igiena, de siguranta si securitatea muncii.
7.2.5 – realizarea analizei calitative a semipreparatelor culinare si de patiserie- cofetarie si a produselor cu grad redus de complexitate.
7.2.6 – determinarea valorii nutritive a semipreparatelor culinare si de patiserie cofetarie si a produselor cu grad redus de complexitate.
7.2.7- montarea preparatelor culinare, a produselor de cofetarie – patiserie si a bauturilor pe/in obiecte de inventar specifice in conditii de
igiena.
7.2.8- decorarea preparatelor culinare, a produselor de cofetarie-patiserie si a bauturilor pentru prezentarea acestora manifestand
creativitate si simt estetic.
7.2.9- verificarea caracteristicilor bauturilor conform regulior de verificare.
7.2.10 – asocierea bauturilor cu preparate servite conform regulior de asociere.
7.3.1 – implicarea responsabila in utilizarea echipamentelor pentru dozarea materiilor prime conform retetelor de obtinere a diferitelor
preparatelor, sub supravegherea, in conditii de igiena si siguranta.
7.3.2 – respectarea principiilor dezvoltarii durabile la obtinerea semipreparatelor culinare si de patiserie- cofetarie, a preparatelor
culinare, de patiserie-cofetarie cu grad redus de complexitate, in conditii de igina, siguranta si securitatea muncii.
7.3.3- asumarea responsabila a interpretarii valorii nutritive si a indicilor de caliate pentru diferite semipreparate culinare si de patiserie-
cofetarie si pentru preparate culinare si de patiserie cofetarie cu grad redus de complexitate.
7.3.4 – manifestarea responsabila a simtului estetic si creativ in pregatirea, pentru servire, a preparatelor culinare, a produselor de
cofetarie – patiserie si a bauturilor, cu respectarea regulior de montare, decorare, ornare si a modalitatilor de remediere a defectelor.
7.3.5 – implicarea responsabila in stabilirea caracteristicilor organoleptice ale bauturilor, pe baza fisei de degustare, sub supraveghere.
7.3.6 – argumentarea pertinenta a modalitatilor de asociere corecta a bauturilor cu preparatele servite, individual si in echipa.

Unitatea de învăţământ:LICEUL TEHNOLOGIC GOGA Avizat,


IONESCU
Profilul: SERVICII Director
Domeniul de pregătire de bază:TURISM SI ALIMENTATIE
Modulul 3 Sortimente de preparate si bauturi
Nr de ore/an: 56T, 28 LT
Nr. ore /săptămână: din care: T: 2 LT:1 IP:
Clasa: a X-a F
Profesor: Marica Denisa
Avizat,
Plan de învăţământ aprobat prin OMENCS: 3915 din 18.05.2017 Şef catedră
Programa aprobata prin OMENCS: 3915 din 18.05.2017

PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE

Unitatea de învăţare: Dozarea materiilor prime 12ORE

Nr. Rezultate ale învățării


(codificate conform SPP) Resurse
crt Conținuturile învățării Activități de învățare Evaluare Perioada
procedurale
. Cunoștinţe Abilităţi Atitudini
(0) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)
Dozarea materiilor 7.1.1 7.2.1 7.3.1 Navigarea pe internet pentru - documentaţie test de S3-S7
prime 7.1.2 7.2.2 a descoperi aspecte specifice specifică evaluare;
-Calcule specifice de 7.2.3 valorii nutritive a alimentelor; alimentaţiei - probe
determinare a - Lucru în echipă; publice/ reţetar orale;
cantitatilor de materii - Discuţii; tip; - probe
prime necesare conform - Demonstraţia; - videoproiector; practice
retetei si numarului de - Joculde rol - computer; individual
portii: adunari, scaderi, - Turul galeriei - telefon, google e/ fişe de
calcul procentual, - Organizatorul grafic classroom observare;
impartiri,inmultiri. - Studiul de caz; - fişe de lucru; -
Eticheta produselor - Studierea materialelor de - fişe miniproiec
-Aparate si ustensile specialitate; tehnologice; t/
pentru cantarirea si - fişe de calitate; portofoliu;
masurarea volumetrica a - echipamente - fişe de
materiilor de lucru autoevalua
prime:cantare, balante, individuale; re;
pahare si cani gradate,
cilindrii gradati etc.
Unitatea de învăţare: Sortimentul de semipreparate culinare 9ORE

Nr. Rezultate ale învățării


(codificate conform SPP) Resurse
crt Conținuturile învățării Activități de învățare Evaluare Perioada
procedurale
. Cunoștinţe Abilităţi Atitudini
(0) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)
Procese tehnologice de 7.1.3 7.2.4 7.3.2 Navigarea pe internet pentru - documentaţie test de S8,S9,S11
obtinere a 7.1.4 7.2.5 7.3.3 a descoperi aspecte specifice specifică evaluare;
semipreparatelor 7.1.5 7.2.6 7.3.4 sortimentului de preparate alimentaţiei - probe
culinare si de patiserie – 7.1.6 culinare; publice/ reţetar orale;
cofetarie; - Lucru în echipă; tip; - probe
Sortimentul de - Discuţii; - videoproiector; practice
semipreparate culinare - Demonstraţia; - computer; individual
( fonduri, sosuri reci, - Joculde rol - telefon, google e/ fişe de
sosuri calde, umpluturi, - Turul galeriei classroom observare;
panade): - Organizatorul grafic - fişe de lucru; -
-operatii de prelucrare - Studiul de caz; - fişe miniproiec
termica si asezonare; - Studierea materialelor de tehnologice; t/
-metode de remediere a specialitate; - fişe de calitate; portofoliu;
defectelor - echipamente - fişe de
- metode de pastrare a de lucru autoevalua
semipreparatelor individual; re;
culinare si conservare;
- verificarea
organoleptica a
semipreparatelor;

Unitatea de învăţare: Procese tehnologice de obtinere a preparatelor culinare si a produselor de cofetarie- patiserie cu grad redus de
complexitate (salate, garnituri, antreuri etc)
9ORE

Nr. Rezultate ale învățării


(codificate conform SPP) Resurse
crt Conținuturile învățării Activități de învățare Evaluare Perioada
procedurale
. Cunoștinţe Abilităţi Atitudini
(0) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)
Procese tehnologice de 7.1.3 7.2.4 7.3.2 Navigarea pe internet pentru - documentaţie test de S13,S14,S
obtinere a preparatelor 7.1.4 7.2.5 7.3.3 a descoperi aspecte specifice specifică evaluare; 15
culinare si a produselor 7.1.5 7.2.6 7.3.4 proceselor tehnologice de alimentaţiei - probe
de cofetarie- patiserie cu 7.1.6 obtinere a preparatelor publice/ reţetar orale;
grad redus de culinare si a produselor de tip; - probe
complexitate (salate, cofetarie- patiserie cu grad - videoproiector; practice/
garnituri, antreuri etc): redus de complexitate - computer; fişe de
- Operatii de (salate, garnituri, antreuri - telefon, google observare;
prelucrare etc); classroom -
termica si - Lucru în echipă; - fişe de lucru; miniproiec
asezonarea; - Discuţii; - fişe t/
- Metode de - Demonstraţia; tehnologice; portofoliu;
remediere a - Joculde rol - fişe de calitate; - fişe de
defectelor - Turul galeriei - echipamente autoevalua
- Verificarea - Organizatorul grafic de lucru re;
organoleptica a - Studiul de caz; individuale;
preparatelor - Studierea materialelor de
specialitate;

Unitatea de învăţare: Sortimentul de semipreparate culinare si de patiserie- cofetarie


6ORE

Nr. Rezultate ale învățării


(codificate conform SPP) Resurse
crt Conținuturile învățării Activități de învățare Evaluare Perioada
procedurale
. Cunoștinţe Abilităţi Atitudini
(0) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)
Sortimentul de 7.1.3 7.2.4 7.3.2 Navigarea pe internet pentru - documentaţie test de S16,S17
semipreparate culinare 7.1.4 7.2.5 7.3.3 a descoperi aspecte specifice specifică evaluare;
si de patiserie- cofetarie: 7.1.5 7.2.6 7.3.4 sortimentului de alimentaţiei - probe
-aluaturi :aluat dospit, 7.1.6 semipreparate culinare si de publice/ reţetar orale;
oparit, fraged, foietaj. patiserie- cofetarie tip; - probe
-semipreparate de - Lucru în echipă; - videoproiector; practice/
cofetarie: - Discuţii; - computer; fişe de
siropuri,blaturi, foi, - Demonstraţia; - telefon, google observare;
creme simple, baroturi - Joculde rol classroom -
simple, fondant. - Turul galeriei - fişe de lucru; miniproiec
- Organizatorul grafic - fişe t/
- Studiul de caz; tehnologice; portofoliu;
- Studierea materialelor de - fişe de calitate; - fişe de
specialitate; - echipamente autoevalua
de lucru re;
individuale;

Unitatea de învăţare: Sortimente de preparate culinare si de produse de patiserie-cofetarie


24 ORE

Nr. Rezultate ale învățării


(codificate conform SPP) Resurse
crt Conținuturile învățării Activități de învățare Evaluare Perioada
procedurale
. Cunoștinţe Abilităţi Atitudini
(0) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)
Sortimente de preparate 7.1.3 7.2.4 7.3.2 Navigarea pe internet pentru - documentaţie test de S19-S27
culinare si de produse de 7.1.4 7.2.5 7.3.3 a descoperi aspecte specifice specifică evaluare;
patiserie-cofetarie: 7.1.5 7.2.6 7.3.4 sortimentelor de preparate alimentaţiei - probe
- Gustari reci: pe 7.1.6 7.2.7 culinare si de produse de publice/ reţetar orale;
baza de 7.1.7 7.2.8 patiserie-cofetarie tip; - probe
umpluturi; 7.1.8 7.2.9 - Lucru în echipă; - videoproiector; practice/
- Gustari calde pe 7.1.9 - Discuţii; - computer; fişe de
baza de aluaturi: - Demonstraţia; - telefon, google observare;
aluat oparit, aluat - Joculde rol classroom -
foietaj, aluat - Turul galeriei - fişe de lucru; miniproiec
fraged; - Organizatorul grafic - fişe t/
- Preparate lichide - Studiul de caz; tehnologice; portofoliu;
- Preparate din - Studierea materialelor de - fişe de calitate; - fişe de
peste specialitate; - echipamente autoevalua
- Preparate servite de lucru; re;
ca prim fel: din
legume, din
crupe, paste
fainoase si branza
- Preparate de
baza din legume
cu sos
- Preparate din
carne de
macelarie cu
legume si sos
- Preparate din
carne tocata:
tocaturi din
legumer
- Preparate din
carne de pasare
cu sos alb si rosu
- Preparate simple
din subproduse
comestibile
- Dulciuri de
bucatarie
- Produse simple
din aluaturi
- Prajituri si
torturi simple cu
blat alb si colorat,
barotate si
acoperite cu
crema

S-ar putea să vă placă și