Sunteți pe pagina 1din 34

Lectie mixta

- Proiect didactic
- Obiective operationale
- Jocul Bingo
- Diploma
- Fisa de lucru
- Fisa documentara
- Planificarea calendaristica
- Planificarea pe unitatea de invatare
PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Goga Ionescu

Clasa: a XI a C

Profesor: Marica Denisa

Data: 07.12.2020

Anul școlar: 2020-2021

Domeniul de pregătire profesională: Turism și alimentație

Domeniul de pregătire generală: Alimentație

Modul V: CDL PREPARATE SI TRADITII SPECIFICE MUNTENIEI

Unitatea de învăţare: Bucătăria tradițională din Muntenia

Unitatea de rezultate ale învățării: 15. Organizarea productiei in gastronomie

Cunoștințe:

15.1.49. Descrierea caracteristicilor bucătăriei tradiționale românești

Abilități:
15.2.47.Participarea la planificarea activităților de producție a produselor culinare si de patiserie-cofetărie
tradiționale românești
Atitudini:

15.3.13.Implicarea activă și responsabilă în realizarea operațiilor de pregătire a diferitelor grupe de


preparate culinare, de preparate la comandă,în decorarea preparatelor și în remedierea defectelor și în
conservarea alimentelor cu respectarea normelor de dezvoltare durabilă, de igienă, siguranță și securitatea
muncii

Tema: Preparate de baza de post din Muntenia

Tipul lecției: Lectie mixta

Scopul: Transmiterea de noi cunostinte referitoare la preparatele de baza de post din Muntenia

Durata: 40 minute
Locul de desfășurare: sala de clasa

Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili :
• O1: să defineasca preparatele de baza de post;
• O2: să clasifice preparatele de baza de post;
• O3: să descrie procesul tehnologic de obtinere al preparatelor de baza cu sos, de
post, din Muntenia;
O4: să caracterizeze preparatele de baza de post din Muntenia
Resurse procedurale (strategie didactică)

Metode și procedee didactice: explicația, conversația, observarea dirijata, jocul ”BINGO”, ’


Stiu/ Vreau sa stiu/ Am invatat`, `Brainstorming’, organizatorul grafic, joc de rol.

Mijloace de învățământ: fișe de lucru, diploma, whatsapp, Meet, google classroom, telefon,
calculator.

Forme de organizare a activității: activitate frontală, activitate individuală, activitate online

Evaluarea: observarea, evaluarea orală, autoevaluare, evaluare online.

Resurse bibliografice:
1. Gabriela Pîrjol și alții, Tehnologie culinară - manual pentru clasele X, XI și XII profil
alimentație publică, editura Didactică și pedagogică, București, 2006;
2. Constanța Brumar și alții, Turism și alimentație, manual pentru clasa a IX-a, filiera
tehnologică, Editura CD PRESS, 2011;
SCENARIU DIDACTIC
Eșalonarea conținutului Strategia didactică
Nr. Ob.
Etapele lecției/ Activitatea Metode si Forme de Evaluare
crt. Op. Mijloace de
dozare timp Activitatea profesorului procedee organizar
elevilor invatamant
didactice e

1. Moment Saluta elevii, verifica prezenta Elevii sunt atenți și se Conversația Caiete Pixuri Activitate Observare
organizatoric/ 3’ online si existența materialelor pregătesc pentru desfășurarea frontală sistematica
necesare lecției. Stabilește o lecției. Catalog
atmosfera favorabila desfășurării Activitate
Meet
lecției. online

2. Captarea atenției/ 3’ Pune elevilor cateva intrebari legate Răspund la întrebarile Explicația, Calculator/ Activitate Evaluare orală
de preparatele de baza de post adresate de profesor. telefon frontală
consumate de ei. Conversați, Evaluare
Caiete, pixuri Activitate online
online
Meet

3. Anunțarea temei Profesorul anunță titlul lecției: Notează titlul lecției și ascultă Explicația, Meet Activitate Observare
lecției și a atenți la profesor. frontală
obiectivelor Preparate de baza de post din Conversația sistematica
operaționale / 4’ Muntenia Activitate
online
Prezintă obiectivele lecției:

O1: să defineasca preparatele de


baza de post;
O2: să clasifice preparatele de baza
de post;
O3: să descrie procesul tehnologic
de obtinere al preparatelor de baza
cu sos, de post, din Muntenia;
O4: să caracterizeze preparatele de
baza de post din Muntenia

4. Reactualizarea Profesorul face recapitularea orei Elevii participa la joc. Conversația Meet Activitate Evaluare
cunoştinţelor și trecute folosind jocul de orala/scrisa
deprinderilor/ 5` Jocul Google Frontala
„BINGO„ si felicita castigatorul.
”BINGO„ classroom Evaluare
Activitate online
online

5. Conducerea Explicația Observare


Profesorul folosește metoda STIU, Elevii completeaza tabelul
procesului de O1 sistematica
predare și învățare VREAU SA ȘTIU, AM ÎNVĂȚAT metodei STIU, VREAU SA Exercițiul
de noi cunoștințe/ pentru predarea noului conținut. ȘTIU, AM ÎNVĂȚAT Evaluare orală
Stiu/vreau să
23’ Solicită elevilor să realizeze tabelul
știu/am
aferent metodei de predare.
învățat Calculator/ Activitate
O2 telefon individuală
Îi îndeamnă pe elevi să răspundă la
Conversatia
întrebările despre ce ȘTIU și ce Activitate
VOR SĂ ȘTIE despre preparatele online
de baza de post din Muntenia.

Profesorul inițiază o mică ședință Elevii raspund la intrebari.


de BRAINSTORMING cu tema Brainstormin
`definiti preparatele de baza de post Sunt atenți la explicațiile g
Activitate
din Muntenia`. Dupa definirea lor, profesorului. frontala
O3 realizeaza impreuna cu elevii
clasificarea acestor preparate de Participă fiecare la sedința de Activitate
baza. brainstorming. online

Profesorul prezinta elevilor :

- procesul de obtinere al
O4 preparatelor de baza cu sos Elevii raspund la intrebari. Explicatia
- diverse preparate de baza
de post din Muntenia Sunt atenți la explicațiile Dezbaterea
profesorului.
Apoi ii ajuta sa intocmeasca o
schema tehnologica a unui preparat Realizeaza schema
de baza din Muntenia: orez cu tehnologica.
prune uscate.
Elevii completeaza rubrica
Pentru completarea rubricii” AM
AM ÎNVĂȚAT .
ÎNVĂȚAT” pune la dispoziția
elevilor fișe documentare(pe
classroom)

6. Obținerea feed- Se completează rubrica AM Completează în caiete . Conversația Meet Observare


back-ului și ÎNVĂȚAT Explicația sistematica
realizarea de
precizări,
completări etc./ 5’

7. Asigurarea retenției Tema constă în realizarea unei fise Notează tema în caiete. Conversația Caiete Frontal
si transferului de tehnologice a unui preparat de baza
cunoștințe si de post consumat de ei acasa, Explicația Pixuri
deprinderi / 2’ specific zonei lor.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE

Pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii


vor fi capabili:
O1: să defineasca preparatele de baza de
post;
O2: să clasifice preparatele de baza de post;
O3: să descrie procesul tehnologic de
obtinere al preparatelor de baza cu sos, de
post, din Muntenia;
O4: să caracterizeze preparatele de baza de
post din Muntenia
JOCUL DE BINGO
Completați fiecare căsuță cu răspunsul corect la întrebare. Când ați completat
o linie, o coloană sau o diagonală strigați LINIE. Când ați completat toate
căsuțele strigați BINGO.
Jocul este câștigat de cel care strigă primul BINGO.

1. Preparatele 2. Pentru 3. Denumirea 4.Preparatele


lichide sunt prepararea lor se preparatului lichid lichide se clasifica
preparate utilizeaza: se face in functie in ..............
culinare care: de
........................... ………………..
-……………….. ................
...........................
5. Dati un 6. Dati un exemplu 7. Dati un 8.Supele sunt
exemplu de de preparat lichid exemplu de preparate lichde:
preparat lichid condimentat cu preparat lichid
............................
condimentat cu leustean : condimentat cu
patrunjel: marar:
..............
.............. ........................

9. Ciorbele si 10. Dati exemplu 11. Dati exemplu 12. Dati exemplu de
borsurile sunt de o supa specifica de o ciorba un bors secifica
preparate zonei Muntenia: secifica zonei zonei Muntenia:
lichide: Muntenia:
............................. ……………………..
........................... ...............
FISA DE LUCRU

1. Completati tabelul urmator cu informatii referitoare la preparatele de baza de post din


Muntenia:

STIU VREAU SA STIU AM INVATAT


FISA DE DOCUMENTARE

Preparatele de baza de post se mai numesc preparate de felul doi sau mancaruri plat du
jour, fiind incluse, de obicei in componenta meniului pentru dejun. Comparativ cu preparatele
culinare servite in prima parte a meniului, preparatele de baza sunt mai consistente, avand in
structura legume, sosuri, condimente, diverse adaosuri.

Sructura complexa a preparatelor de baza asigura:

- Diversificarea sortimentala a grupei si varietatea meniurilor;


- Realizarea unor preparate cu valoare biologica si energetica ridicata, cu calitatii
senzoriale deosebite.

Clasificare preparatelor de baza de post:


Dupa materiile prime din care se obtin, preparatele de baza se pot clasifica astfel:
- Din legume (din legume cu sos, din legume cu umplutura de orez, din legume diferite)
- Din orez (orez cu legume, orez cu ciuperci, orez cu prune)

Preparate de baza din legume (de post)

Preparatele de baza din legume sunt formate din una sau mai multe legume, asociate cu
sosuri condimentate si diferite adaosuri, in functie de sortiment, si se caracterizeaza prin
urmatoarele:
- Colorit variat, ceea ce asigura prezentarea estetica a preparatelor si a meniurilor in care
sunt incluse;
- Timp de prelucrare termic redus;
- Se pot servi calde sau reci;
- Aport mare de saruri minerale, de calciu, fosfor, potasiu, fier, vitamine, etc.
- Actiune alcalina, avand rol in mentinerea echilibrului acido-bazic al sangelui;
- Favorizeaza digestia prin continutul in celuloza;
- Valoare nutritiva mai mica decat a preparatelor de baza cu carne in compozitie.

Clasificare

Dupa structura, preparatele din legume se clasifica in trei grupe:


a) Preparate din legume cu sos: cu sos alb (ciulama de ciuperci) si cu sos rosu (iahnie de
fasole, iahnie de cartofi)
b) Preparate din legume cu umplutura de orez: ardei, rosii sau dovlecei umpluti cu orez,
sarmale.
c) Preparate din legume diferite – ghiveci de legume.
Preparate din legume cu sos
Echipament tehnologic : tocator, cutite, desfacator de conserve, razatori, castroane,
cratitepalete, linguri, plite, cuptor, autoclava.

Materii prime
- Legume proaspete: cartofi, varza alba, conopida, ardei, rosii, bambe, dovlecei, vinete,
fasole verde, fasole boabe, mazare verde, ciuperci, telina, praz, ceapa si legume
condimentate.
- Legume conservate prin sterilizare (in apa, in bulion) sau legumele conservate prin
congelare, inlocuind sau insotind legumele proaspete
- Grasimi: ulei
- Faina alba pentru prepararea sosurilor albe si rosii.

Proces tehnologic
1. Pregatirea materilor prime
Cuprinde verificarea calitatii, dozarea si prelucrarea termica- se realizeaza conform
modalitatilor cunoscute; de mentionat ca pasta de tomate se dilueaza intr-o cantitate
egala de apa, cu scopul asigurarii raspandirii uniforme in masa preparatului.
2. Prelucrarea termica partiala a legumei de baza
Se aplica doar la preparatele din legume cu sos rosu. Pentru majoritatea preparatelor
se realizeaza inabusirea sau fierberea legumei de baza:
- Inabusirea legumelor se realizeaza prin incalzirea acestora cu grasime si o cantitate mica
de lichid fierbinte (apa sau supa), intr-un vas acoperit; lichidul se adauga treptat pe tot
parcursul procesului tehnologic si fara sa se depaseasca jumatate din inaltimea materiei
prime; se realizeaza lent, la foc mic sau la cuptor, procedeu care asigura inmuierea
uniforma a legumelor si evita arderea; inabusirea este unul din tratamentele termice la
care pierderile de factori nutritivi sunt mici;
- Fierberea legumelor se poate realiza in apa, in apa si vapori sau in vapori sub presiune;
frecvent se foloseste fierberea in apa; se recomanda introducerea legumelor in apa
clocotita deoarece:
a) Se elimina oxigenul si se inactiveaza anumite enzime care pot distruge vitaminele;
b) Apa clocotita formeaza la suprafata legumelor un strat mai putin permeabil, care
impiedica pierderea substantelor hidrosolubile din compozitia acestora.

Legumele ajunse la consistenta necesara trebuie scoase imediat din apa de fierbere, pentru a
nu se imbaia cu apa si a nu pierde in continuare factorii nutritivi hidrosolubili.

Leguminoasele uscate (mazarea, fasolea) se pun la fiert in apa; dupa 15 min se inlocuieste
prima apa de fierbere cu apa calda, asigurand, in acest fel eliminarea excesului de saruri de
potasiu; sarea se adauga la sfarsit.

3. Prepararea sosului – frecvent, sunt utilizate sosurile albe si rosii, care se pregatesc
conform tehnologiei cunoscute.
4. Formarea preaparatului este faza tehnologica in care se realizeaza structura
preparatului si consta in asocierea legumelor inabusite cu sos, condimente si adaosuri.
5. Fierberea preparatului este operatia care asigura formarea calitatilor gustative
specifice ale preparatului. In timpul fierberii, acestea se amesteca pentru omogenizare
si pentru a evita lipirea legumelor de baza vasului; fierberea poate sa fie definitiva sau
urmata de gratinare.
6. Gratinarea se poate aplica in ultima parte a procesului tehnologic, prin prelucrarea
termica a preparatelor in cuptor incins, cu vasul descoperit, timp de 10-15 min;
preparatul se rumeneste la suprafata si isi imbunatateste gustul; in ultima parte a
acestei faze se adauga rosiile si vinul, se aplica numai preparatelor din legume cu sos
rosu.
7. Montarea preparatului pentru prezentare si servire. Preparatele de baza de legume se
pot monta in legumiera, pe farfurie sau platou. Majoritatea se servesc calde.

Conditii de calitate la preparate din legume si sos

Aspect – placut, atragator, prezentat estetic; legumele sa isi pastreze forma;


Culoare – specifica componentelor; legumele sa aiba culoarea cat mai apropiata de
cea naturala;
Miros si gust – placute, specifice componentelor din structura preparatului,
condimentate corespunzator;
Consistenta – legumele bine patrunse, sosul de consistenta corespunzatoare, nici prea
des, nici prea fluid.

Preparate de post din zona Munteniei:

-orez cu prune uscate;


-dovlecei ţărăneşti;
-ţelină cu măsline;
-mâncare de castraveţi muraţi;

Urmariti prezentarea incarcata pe classroom despre preparate de baza de post din Muntenia
!!!
MANCARE DE CASTRAVETI MURATI

•  castraveti murati, în saramură


• ulei
• bulion sau suc de roşii
• cartofi
• morcovi
• ardei iute roşu
• căţei de usturoi
• cepe
• foi de dafin, cimbru, marar
• sare si piper macinat dupa gust

Mod de preparare:
• Tăiaţi castraveţii în rondele sau pe lung, apoi în jumate şi lăsaţi-i la desărat în
apă rece, timp de 10 ore;
• După ce s-au desărat, tocaţi ceapa şi adăugaţi-o în cratiţa unde aţi pus puţină
apă la fiert cu câteva picături de ulei.
• După ce s-a fiert ceapa în apa cu ulei, adăugaţi roşiile, castraveţii muraţi, cartofii,
morcovii şi ardeiul iute şi suficientă apă cât să-i acopere.
• Lăsaţi la fiert, la foc mic, timp de o oră.
• După ce au fiert legumele adăugaţi sarea, piperul, foile de dafin, cimbru, mărarul.
Mai lăsaţi cratiţa pe foc cam 5 minute, apoi băgaţi-o la cuptorul preîncălzit pentru
încă 15 de minute, pana scade. Dacă vreţi să fie mai consistentă puteţi adăuga
pe lângă castraveţii muraţi şi puţină sfeclă roşie murată.
Unitatea de învăţământ:Liceul Tehnologic Goga Ionescu
Profilul: Servicii Director
Domeniul de pregătire de bază: Turism si alimentatie
Modulul V: CDL ,,PREPARATE ŞI TRADIŢII SPECIFICE
MUNTENIEI”
Nr de ore/an:66 T
Nr. ore /săptămână: din care: T:2 LT: - IP: -
Clasa: a XI-a C Tehnician in gastronomie
Profesor: Marica Denisa
Avizat,
Plan de învăţământ aprobat prin : OMEN: 3500 din 29.03.2018 Şef catedră
Programa aprobata prin: OMEN: 3501 din 29.03.2018

PLANIFICARE CALENDARISTICĂ
AN ŞCOLAR:2020-2021

Nr. Unitatea de rezultate ale Conținuturile învățării Săptămâna Ob


crt. învățării /Rezultate ale învățării Nr. ore s.

Cunoștințe Abilități Atitudini T LT I T LT IP


P
(0) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7 (8) (9) (10 (11
) ) )
Recapitulare. Test initial. 1 S1 Pra
6.2.1Verificarea 6.3.1.Manifestare 1 ctic
I.Bucătăria tradițională a:
1. echipamentelor a interesului în 1 S2 S9
6.1.1. Clasificarea din Muntenia.
echipamentelor, identificarea și 1 S22
dotărilor specifice 1.Vase si ustensile
utilajelor, prezentarea
1 S3 ,
spațiilor de tradiționale muntenești. 1 S27
aparatelor, vaselor corectă a dotărilor ,
producție
și ustensilelor din spațiile de S36
,
necesare în prouctie din
S37
producția culinară alimentație ,
2.Elemente de decor și de
si de patiserie- căutând 1 S4
mobilier tradiționale 1
cofetarie oportunități de
6.1.2.Descrierea muntenești.
echipamentelor, 6.2.2.Împărtășirea îmbunătațire a
în grupul de lucru propriilor
3.Oferta locală de
a informațiilor performanțe
preparate.
referitoare la 1 S5
3.1.Salate 1
15.1.49. Descrierea dotările din 3.1.1.Salate crude:
caracteristicilor spațiile de
- salata de ridiche neagră;
15.3.30.Implicare
bucătăriei producție
3.1.2.Salate fierte: - salata 1 S6
a activă,
tradiționale de sfeclă roşie, salata de 1
responsabilă și
românești 15.2.47.Participar
ghebe cu usturoi; salata de
creativă în
ea la planificarea
conopidă.
realizarea
15.1.50. activităților de
3.1.3. Salate coapte: -
preparatelor S7
Prezentarea producție a
salata de ardei copţi; 1
tradiționale
obiceiurilor, produselor
3.1.4. Salate combinate: - 1
asigurând
tradițiilor și a culinare si de calitatea salata de praz cu
influențelor patiserie-cofetărie acestora,în castraveţi muraţi.
culinare în diferite tradiționale condiții de igienă,  Noţiuni de igienă 1
zone geografice românești securitate si în bucătărie; 1 S8
siguranță în  Organizarea
15.1.52. 15.2.48.Verificare muncă și locului de muncă
Descrierea a calității prevenirea și pentru obţinerea
particularităților materiilor prime stingerea salatelor
tehnologiilor de necesare obținerii incendiilor 3.2.Ciorbe,supe, borşuri;
obținere a preparatelor -supa de legume cu tăiţei
1 S10
preparatelor cu tradiționale de casă; 1
specific zonal românești și a -ciorba ţărănească;
celor specifice -ciorba musceleană cu
zonei lapte bătut;
-borş de leurdă.
1
15.2.49.Efectuare  Organizarea 1 S11
a operațiilor locului de muncă
specifice de pentru obţinerea
obținere a ciorbelor şi a 1 S12
diferitelor supelor; 1
preparate 3.3.Preparate de bază - de
tradiționale post:
românești sau S13
-orez cu prune uscate; 1
specifice zonei
1
-dovlecei ţărăneşti;
15.3.13.Implicare -ţelină cu măsline; 1
15.1.20. 1 S14
2. 15.2.18.Realizare a activă și -mâncare de castraveţi
Cunoașterea
a conservării responsabilă în muraţi;
metodelor moderne
alimentelor și a realizarea  Organizarea locului de
de conservare a 1 S15
preparatelor operațiilor de muncă pentru 1
alimentelor
obținute în pregătire a obţinerea preparatelor
spațiile de diferitelor grupe de bază 1
producție de preparate 3.4.Deserturi de bucătărie: 1 S16
culinare, de -plăcinta cu dovleac;
preparate la -mere în aluat de clătite;
comandă,în -dulceaţa de trandafiri.
decorarea Organizarea locului de
1 S17
preparatelor și în muncă pentru obţinerea 1
remedierea deserturilor de bucătărie
7.1.5. defectelor și în
Prezentarea conservarea
7.2.4.Efectuarea alimentelor cu 1 S18
normelor de
operațiilor 1
siguranță și respectarea
tehnologice de normelor de
securitatea muncii
obținere a dezvoltare
și de igienă în
semipreparatelor durabilă, de
bucătărie și culinare și de igienă, siguranță II. Conserve de legume si
laboratoarele de patiserie-cofetarie și securitatea fructe specifice
patiserie-cofetarie și a produselor cu
grad redus de muncii Munteniei
complexitate cu 7.3.2.Respectarea 1. Fructe şi legume
respectarea principiilor proaspete – sortimente de 1
normelor de durabile la legume şi fructe care se 1 S19
igienă, de obținerea recoltează toamna, condiţii
siguranță și semipreparatelor de depozitare,
securitatea muncii culinare și de
1
patiserie- 2. Fructe şi legume
S20
cofetarie, a conservate; 1
preparatelor 2.1. Conserve de fructe: 1
1 S21
culinare de - prune, caise uscate;
patiserie-cofetarie - dulceaţă de nuci verzi.
cu grad redus de
complexitate in 2.2. Conserve de legume: 1
condiții de igienă, -zacusca de vinete; 1 S23
1
siguranță și - zacusca de gogonele
1 S24
securitatea muncii verzi;
15.1.57. 15.2.53.Participă - pasta de roşii;
1
3. Cunoașterea la promovarea 15.3.32.Asumar - -gogoşari umpluţi cu 1
metodelor de calității ea varză. S25
promovare a produselor responsabilității
produselor și tradiționale și din 3. Sfaturi utile în
în folosirea
preparatelor bucătăria vederea obţinerii
diferitelor
tradiționale și din internațională preparatelor culinare.
metode moderne 1
bucătăria de promovare a 1 S26
internațională preparatelor
tradiționale și
III. Obiceiuri şi tradiţii
din bucătăria
din Muntenia: 1
inernațională și 1
 Ziua recoltei;
S28
tehnicilor de
 Târgul pâinii;
fidelizare a unor
 Festivalul ţuicii;
segmente de
 Bâlciul de Sf. 1
consumatori Dumitru; 1 S29

 Târgul Ispasului.

15.2.32. IV.Calcule si
15.1.34..Prezentare
4. Întocmirea 15.3.21.Asumarea documente specifice
a regulilor de
documentelor de responsabilităților contabilitatii
întocmire a
gestiune privind
doucmentelor de
economică întocmirea 1.Utilizarea PC pentru
circulație , de
corectă a elaborarea unor grafice S30
păstrare și arhivare
5.2.34..Calcularea documentelor reprezentând: volumul 1
a acestora
vanzărilor, fluxul de 1
prețului de contabile
producție, clienti, situatia stocurilor
15.1.36. Descrierea
dedesfacere și a 15.3.23.Manifesta de marfuri, etc.
modului de calcul a
prețului de rea
prețurilor
vânzare responsabilității și 2.Calcularea pretului de
preparatelor ,
prețului a corectitudinii în productie , de desfacere si
deproducție, 3.2.4..Calcularea diferite operații de pret de vanzare a
S31
prețului vâanzare prețurilor și calcul a prețurilor produselor. 2
tarifelor precum și de producție, de
3.1.3. a reducerilor de desfacere, de 3.Elaborarea analizei
Prezentarea preț oferite vânzare vânzărilor pe diferite
caracteristicilor clienților perioade (zilnice,
prețurilor , tarifelor 3.3.3.Asigurarea săptămânale, lunare, pe
2 S32
și reducerilor de 3.2.5.Aplicarea responsabilității sezoane etc.)
preț, a principiilor în calcularea
documentelor matematice de corectăa prețurilor 4.Modalităţi de plată 2 S33
specifice operațiilor bază în calculație , tarifelor și a (numerar, electronice,
economice și evaluare reducerilor de preț virament, etc.).
3.2.6..Utilizarea oferite clienților
softurilor
Recapitulare
contabile pentru 2 S34
evidența
documentelor

.
2 S35
Unitatea de învăţământ:Liceul Tehnologic Goga Ionescu
Profilul: Servicii Director
Domeniul de pregătire de bază: Turism si alimentatie
Modulul V: CDL ,,PREPARATE ŞI TRADIŢII SPECIFICE
MUNTENIEI”
Nr de ore/an:66 T
Nr. ore /săptămână: din care: T:2 LT: - IP: -
Clasa: a XI-a C Tehnician in gastronomie
Profesor: Marica Denisa
Avizat,
Plan de învăţământ aprobat prin OMENCS: 3501 din 29.03.2018 Şef catedră

Planificare pe unitatea de invatare

Unitatea de invatare : I.Bucătăria tradițională din Muntenia

Nr. Rezultate ale învățării


(codificate conform SPP) Resurse
crt Conținuturile învățării Activități de învățare Evaluare Perioada
procedurale
. Cunoștinţe Abilităţi Atitudini
(0) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)
Bucătăria tradițională din 6.3.1.Manif Navigarea pe internet pentru - documentaţie test de S1-S18
Muntenia. 6.1.1. 6.2.1Verifi estarea a descoperi aspecte specifice specifică evaluare;
carea prepartaelor din bucatariei alimentaţiei - probe
1.Vase si ustensile Clasificarea interesului traditionale din Muntenia; publice orale;
tradiționale muntenești. dotărilor echipament în - Lucru în echipă; - vase si - probe
2.Elemente de decor și de specifice elor identificare
- Discuţii; ustensile practice/
- Demonstraţia; - materii prime fişe de
mobilier tradiționale spațiilor de echipament a și - Joculde rol si auxiliare observare;
elor, - Turul galeriei - poze, albume, - fişe de
muntenești. producție utilajelor, prezentarea - Organizatorul grafic retetare, meniuri autoevalua
aparatelor, corectă a - Studiul de caz; - videoproiector; re;
- Studierea materialelor de - computer;
3.Oferta locală de preparate. vaselor și dotărilor specialitate; - fişe de lucru;
3.1.Salate ustensilelor din spațiile - organizatoare
3.1.1.Salate crude: necesare în de prouctie
grafice;
- echipamente
- salata de ridiche neagră; 6.1.2.Descrie producția din de lucru;
rea
3.1.2.Salate fierte: - salata culinară si alimentație
echipamentel
de sfeclă roşie, salata de or, de , căutând
ghebe cu usturoi; salata de patiserie- oportunități
conopidă. cofetarie de
3.1.3. Salate coapte: - salata 6.2.2.Împăr îmbunătațir
de ardei copţi; 15.1.49. tășirea în ea
3.1.4. Salate combinate: - Descrierea grupul de propriilor
salata de praz cu castraveţi caracteristicil lucru a performanț
muraţi. or bucătăriei informațiilo e
 Noţiuni de igienă în tradiționale r
bucătărie; românești referitoare
 Organizarea locului la dotările
15.3.30.Im
de muncă pentru 15.1.50. din spațiile
plicarea
obţinerea salatelor Prezentarea de
activă,
3.2.Ciorbe,supe, borşuri; obiceiurilor, producție
responsabil
-supa de legume cu tăiţei de tradițiilor și a
ă și creativă
casă; influențelor 15.2.47.Par
în
-ciorba ţărănească; culinare în ticiparea la
realizarea
-ciorba musceleană cu lapte diferite zone planificarea preparatelo
bătut; geografice activităților r
-borş de leurdă. de tradiționale
 Organizarea locului 15.1.52. producție a asigurând
de muncă pentru Descrierea produselor calitatea
particularități
obţinerea ciorbelor culinare si acestora,în
lor
şi a supelor; tehnologiilor de condiții de
de obținere a
3.3.Preparate de bază - de patiserie- igienă,
preparatelor
post: cu specific cofetărie securitate si
zonal
tradiționale siguranță în
-orez cu prune uscate; românești muncă și
-dovlecei ţărăneşti; prevenirea
-ţelină cu măsline; 15.2.48.Ver și stingerea
-mâncare de castraveţi ificarea incendiilor
muraţi; calității
 Organizarea locului de materiilor
muncă pentru obţinerea prime
preparatelor de bază necesare
3.4.Deserturi de bucătărie: obținerii
-plăcinta cu dovleac; preparatelo
-mere în aluat de clătite; r
-dulceaţa de trandafiri. tradiționale
Organizarea locului de românești
muncă pentru obţinerea și a celor
deserturilor de bucătărie specifice
zonei

15.2.49.Efe
ctuarea
operațiilor
specifice de
obținere a
diferitelor
preparate
tradiționale
românești
sau
specifice
zonei

Unitatea de invatare : Conserve de legume si fructe specifice Munteniei - 12 ore

Nr. Rezultate ale învățării


(codificate conform SPP) Resurse
crt Conținuturile învățării Activități de învățare Evaluare Perioada
procedurale
. Cunoștinţe Abilităţi Atitudini
(0) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)
Conserve de legume si 7.2.4.Efect 15.3.13.Im Navigarea pe internet pentru - documentaţie test de S19-S25
fructe specifice Munteniei 7.1.5. uarea plicarea a descoperi aspecte specifice specifică evaluare;
conservelor de legume si alimentaţiei - probe
1. Fructe şi legume Prezentarea operațiilor activă și fructe specifice zonei publice orale;
proaspete – sortimente de normelor de tehnologice responsabil Munteniei - diverse - probe
siguranță și - Lucru în echipă; preparate practice/
legume şi fructe care se securitatea de obținere ă în - Discuţii; - carti de bucate fişe de
recoltează toamna, condiţii muncii și de a realizarea - Demonstraţia; -retetare observare;
igienă în - Joculde rol - videoproiector; - fişe de
de depozitare, semiprepar operațiilor
bucătărie și - Turul galeriei - computer; autoevalua
laboratoarel atelor de pregătire - Organizatorul grafic - fişe de lucru; re;
2. Fructe şi legume e de culinare și a diferitelor - Studiul de caz; - organizatoare
patiserie- - Studierea materialelor de grafice;
conservate; de grupe de specialitate;
cofetarie - echipamente
2.1. Conserve de fructe: patiserie- preparate de lucru;
- prune, caise uscate; cofetarie și culinare, de
- dulceaţă de nuci verzi. a preparate la
produselor comandă,în
2.2. Conserve de legume: cu grad decorarea
-zacusca de vinete; redus de preparatelo
- zacusca de gogonele verzi; complexitat r și în
- pasta de roşii; e cu remedierea
- -gogoşari umpluţi cu respectarea defectelor
varză. normelor și în
3. Sfaturi utile în de igienă, conservarea
vederea obţinerii de alimentelor
preparatelor culinare. siguranță și cu
securitatea respectarea
muncii normelor
de
dezvoltare
durabilă, de
igienă,
siguranță și
securitatea
muncii
7.3.2.Respe
ctarea
principiilor
durabile la
obținerea
semiprepar
atelor
culinare și
de
patiserie-
cofetarie, a
preparatelo
r culinare
de
patiserie-
cofetarie
cu grad
redus de
complexitat
e in condiții
de igienă,
siguranță și
securitatea
muncii

Unitatea de invatare : Obiceiuri şi tradiţii din Muntenia:4 ore

Nr. Rezultate ale învățării


(codificate conform SPP) Resurse
crt Conținuturile învățării Activități de învățare Evaluare Perioada
procedurale
. Cunoștinţe Abilităţi Atitudini
(0) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)
Obiceiuri şi tradiţii din 7.2.4.Efect 15.3.13.Im Navigarea pe internet pentru - documentaţie test de S26-S28
Muntenia: 7.1.5. uarea plicarea a descoperi aspecte specifice specifică evaluare;
obiceiuri si traditii din alimentaţiei - probe
 Ziua recoltei; Prezentarea operațiilor activă și Muntenia publice orale;
 Târgul pâinii; normelor de tehnologice responsabil - Lucru în echipă; - diverse - probe
siguranță și - Discuţii; preparate practice/
 Festivalul ţuicii; de obținere ă în
securitatea - Demonstraţia; - carti de bucate fişe de
 Bâlciul de Sf. muncii și de a realizarea - Joculde rol -retetare observare;
igienă în semiprepar operațiilor - Turul galeriei -meniuri - fişe de
Dumitru; bucătărie și - Organizatorul grafic - videoproiector; autoevalua
laboratoarel atelor de pregătire - Studiul de caz;
 Târgul Ispasului. - computer; re;
e de culinare și a diferitelor - Studierea materialelor de - fişe de lucru;
patiserie- de grupe de specialitate; - organizatoare
cofetarie patiserie- preparate grafice;
- echipamente
cofetarie și culinare, de de lucru;
a preparate la
produselor comandă,în
cu grad decorarea
redus de preparatelo
complexitat r și în
e cu remedierea
respectarea defectelor
normelor și în
de igienă, conservarea
de alimentelor
siguranță și cu
securitatea respectarea
muncii normelor
de
dezvoltare
durabilă, de
igienă,
siguranță și
securitatea
muncii
7.3.2.Respe
ctarea
principiilor
durabile la
obținerea
semiprepar
atelor
culinare și
de
patiserie-
cofetarie, a
preparatelo
r culinare
de
patiserie-
cofetarie
cu grad
redus de
complexitat
e in condiții
de igienă,
siguranță și
securitatea
muncii
Unitatea de invatare : Calcule si documente specifice contabilitatii 14ore

Nr. Rezultate ale învățării


(codificate conform SPP) Resurse
crt Conținuturile învățării Activități de învățare Evaluare Perioada
procedurale
. Cunoștinţe Abilităţi Atitudini
(0) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)
Calcule si documente 15.2.32. 15.3.21.As Navigarea pe internet pentru - documentaţie test de S29-S35
specifice contabilitatii 15.1.34..Prez Întocmirea umarea a descoperi aspecte specifice specifică evaluare;
calculelor si documentelor alimentaţiei - probe
entarea documentel responsabil specifice contabilitatii publice orale;
1.Utilizarea PC pentru regulilor de or de ităților - Lucru în echipă; - portofoliu - probe
- Discuţii; - videoproiector; practice/
elaborarea unor grafice întocmire a gestiune privind
- Demonstraţia; - computer; fişe de
reprezentând: volumul doucmentelo economică întocmirea - Joculde rol - fişe de lucru; observare;
vanzărilor, fluxul de clienti, r de corectă a - Turul galeriei - organizatoare - fişe de
- Organizatorul grafic grafice; autoevalua
situatia stocurilor de circulație , de 5.2.34..Cal documentel - Studiul de caz;
- echipamente re;
marfuri, etc. păstrare și cularea or contabile - Studierea materialelor de de lucru;
arhivare a prețului de specialitate;

2.Calcularea pretului de acestora producție, 15.3.23.Ma


productie , de desfacere si dedesfacere nifestarea
pret de vanzare a 15.1.36. și a prețului responsabil
produselor. Descrierea de vânzare ității și a
modului de corectitudin
3.Elaborarea analizei calcul a 3.2.4..Calc ii în diferite
vânzărilor pe diferite prețurilor ularea operații de
perioade (zilnice, preparatelor , prețurilor și calcul a
săptămânale, lunare, pe prețului tarifelor prețurilor
sezoane etc.) deproducție, precum și a de
prețului reducerilor producție,
4.Modalităţi de plată vâanzare de preț de
(numerar, electronice, oferite desfacere,
virament, etc.). 3.1.3. clienților de vânzare
Prezentarea
caracteristicil 3.2.5.Aplic 3.3.3.Asigu
or prețurilor , area rarea
tarifelor și principiilor responsabil
reducerilor matematice ității în
de preț, a de bază în calcularea
documentelo calculație și corectăa
r specifice evaluare prețurilor ,
operațiilor 3.2.6..Utiliz tarifelor și
area
economice a
softurilor
contabile reducerilor
pentru
de preț
evidența
documentel oferite
or
clienților

S-ar putea să vă placă și