Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Școala Generala C. Savoiu, Tg-Jiu


Profesor: Baiatu Iuliana
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Geografie
Data: 10.06.2019
Clasa: a VII-a C
Subiectul: ANTARCTICA-CARACTERIZARE GENERALĂ
Unitatea de învăţare: Oceania,Australia, Antarctica
Tipul lecţiei: mixtă (verificarea şi insuşirea noilor cunoştinţe)
Durata lecţiei: 50 minute

Competenţe specifice:
1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi
3.3. Prezentarea structurată a componentelor geografice ale continentelor extraeuropene, a
regiunilor şi ţărilor acestora
4.1. Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi ale
continentelor extraeuropene
4.2. Citirea hărţii şi utilizarea semnelor convenţionale
4.3. Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice ale continentelor
extraeuropene
4.4. Utilizarea reprezentărilor grafice simple pentru ilustrarea elementelor de geografie a
continentelor extraeuropene

Obiective operaţionale:
O.1. să precizeze poziţia geografică şi limitele continentului Antarctica;
O.2. să identifice caracteristicile specifice cadrului natural al Antarcticei
O.3. să recunoască pe imagini elementele şi faptele geografice prezentate;
O.5. să manifeste interes pentru prezentarea power point realizată de profesor.

Metode şi procedee: explicaţia, dialogul, conversaţia euristică, observarea, lucrul cu harta,


descoperirea, lucrul cu manualul, prezentare PowerPoint.
Mijloace de învãţãmânt: harta fizică și politică a lumii, reprezentări grafice, manualul,
PowerPoint.

Bibliografie:
 Mândruț, O., Geografia continentelor extraeuropene, manual pentru clasa a VII a,
Editura Corint;
 Ilinca, Nicolae, „Didactica geografiei” Editura Corint, Bucureşti, 2002;
Desfășurarea lecției:

Momentele Activitatea de predare – învățare Strategii Evaluare


Dozare
Opert.

lecției didactice
Ob.

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1’ Organizarea - verificarea prezentei Pregătirea caietelor și a Observarea Atenționare


clasei elevilor documentelor școlare Aprecieri
- aranjarea materialului
necesar lecției
10’ Verificarea orală Adresează interogații de Ascultă, analizează, Dialogul Analiza
a cunostințelor control privitoare la gândesc și formulează răspunsurilor,
din lecția conținuturile predate și răspunsurile așteptate, stimularea
anterioară cu învățate anterior fiind îndrumați de elevilor și
titlul profesor evaluarea
Australia” prin rezultatelor
întrebări scurte învățării
1’ – Anunțarea temei Precizează obiectivele şi Ascultă, acceptă, se Expunere Observarea
2’ strategia de rezolvare, mobilizează, participă, comportamen
Comunică titlul lecţiei: scriu titlul lecţiei în tului elevilor
„Antarctica-caracterizare caiet.
generală”

1' Pregătirea Profesorul deschide Elevii reflectează și Conversația Observarea


aperceptivă prezentarea răspund sub euristică comportamen
PowerPoint, adresând îndrumarea tului elevilor,
întrebări de cultură profesorului stimularea
generală despre participării
elevilor la
Antarctica
formularea
răspunsului
20'- Dirijarea Lecția are loc în Sala Citesc informații Descoperire Provoacă
25' predării – de clasa și pe un perete despre Antarctica participarea
O1, învățării se poate urmări, cu ascultă cu atenție, își tuturor
O2, ajutorul iau notițe, lucrează cu Observarea elevilor
retroproiectorului, manualul și harta
O3,
O4, prezentarea Lucrul cu Observarea
O5, PowerPoint despre harta, cu comporame
O6 Antarctica – manualul ntului
caractere generale. elevilor în
Profesorul cere ca Prezentare timpul
elevii să citească PowerPoint activității
informațiile din
prezentarea PPT și să
își ia notițele necesare
în caiete.
3’ - Atingerea feed- Profesorul cere elevilor Citesc notițele din Dialogul Stimularea
4‘ backului să citească notițele din caiete participării
caiet. elevilor,
analiza
răspunsurilor
și evaluarea
prin note.
10’ Asigurarea si Profesorul expune o Răspund la întrebările Interogațiile Evaluarea
intensificarea prezentare PPT cu apărute în prezentare. de control și finală
retenției și întrebări despre dialogul.
transferului Antarctica.
cunoștințelor
1’ - Precizarea „Imaginați-vă că ați
2‘ activităților pe ajuns în Antarctica Ascultă si notează. Explicarea
care elevii le vor pentru o vacanță de
desfășura acasă neuitat. Descrieți unde
sunteți și ceea ce
vedeți din punct de
vedere al cadrului
natural. Cum vi se
pare totul?”

Antarctica cuprinde o masă continentală propriu-zisă şi o serie de insule, unele


grupate în arhipelaguri: Georgia de Sud, Shetland de Sud etc.

Poziţia geografică. Limitele :

Antarctica este axată pe Polul Sud geografic al planetei.


Are o formă aproape circulară, înscriindu-se în spaţiul din interiorul Cercului Polar de Sud.
Este un continent înconjurat în întregime de ape marine (extremităţile sudice ale oceanelor
Pacific, Atlantic, Indian)
Antarctica este continentul cu cea mai mare altitudine medie (2 165 m), toate celelalte
având sub 1 000 m altitudine.
Este acoperită aproape în totalitate (96%) de o masă de gheaţă, numită calota antarctică:
-grosimea medie este aprox. 2 500 m
-grosimea maximă este de aproape 5 000 m
Ţărmurile sunt mai articulate în vest, unde se află mările Ross, Weddell, Amundsen ş.a.
Partea vestică a Antarcticii este formată din munţi înalţi, care culminează la peste
5 000 m (Vîrful Vinson).
Partea estică este alcătuită dintr-un podiş înalt, care cuprinde centrul continentului, din
jurul Polului Sud
Imensa calotă glaciară antarctică se deplasează.
Gheaţa se revarsă în apele marine învecinate şi formează uriaşe platforme de gheaţă
plutitoare, din care se desprind aisbergurile

Factorii care influenţează clima sunt:


-Localizarea continentului centrată pe Polul Sud al planetei
-Altitudinea medie ridicată, care intensifică climatul polar
-Stratul permanent de gheaţă şi zăpadă care reflectă radiaţia solară
-Completa izolare de alte continente.

Vegetatia :Antarctica este unicul continent fără păduri. Are cel mai mic număr de
specii vegetale, mai numeroase fiind cele inferioare :muschi ., licheni

Fauna este prezentă îndeosebi la periferie şi cuprinde puţine specii, dar cu efective mari:
mamifere marine (balene, foci ş.a.) şi păsări (îndeosebi pinguini. Singurele animale care
trăiesc aici, vieţuiesc în apele din jur.

În Antarctica nu se desfăşoară activităţi economice. Singurele zone locuite sunt staţiunile


de cercetări ştiinţifice: Amundsen-Scott (americană), Vostok (rusă), Dumont d‘Urville
(franceză), Marele Zid (chineză).

Primul om care a ajuns în Antarctica a fost francezul Dumont d‘Urville, în anul 1840.
Polul Sud a fost atins la 14 decembrie 1911, de o expediţie norvegiană condusă de Roald
Amundsen.
lună şi ceva mai târziu a fost atins şi de o expediţie britanică avându-l în frunte pe Robert
Scott.
Marele savant român a participat la Expediţia Antarctică Belgiană din 1897-1899, cu
nava Belgica.Cu această ocazie a colecţionat 1 600 de exemplare din flora şi fauna regiunilor
cercetate, a studiat viaţa balenelor, a pinguinilor şi a altor păsări antarctice
Este locuit numai de membri ai expediţiilor şi ai colectivelor de oameni de ştiinţă din
staţiunile de cercetări.
Aproape toată suprafaţa uscatului este permanent acoperită de gheaţă şi zăpadă.
Este cel mai rece ţinut al Terrei. Este atât de frig, încât apa care fierbe, aruncată în aer,
îngheaţă înainte să ajungă pe sol.
Nume ………………………………………… data………………………………..

Test Antarctica

1 Care este pozitia Antarcticii si vecinii?


2 Care sunt factorii care influenteaza clima?
3. Cati locuitori are Antarctica?
4 Explicati de ce nu este locuit acest continent.

Nume ……………………………… data………………………………..

Test Antarctica

1 Care este pozitia Antarcticii si vecinii?


2 Care sunt factorii care influenteaza clima?
3. Cati locuitori are Antarctica?
4 Explicati de ce nu este locuit acest continent.

S-ar putea să vă placă și