Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecţie

Clasa: a V-a A
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ”Mihai Viteazul” Fetești
Profesor: Niță Romina Florentina
Disciplina: Geografie
Unitatea de învăţare: Terra – o planetă în transformare
Lecţie: Vulcanii și cutremurele
Tipul lecţiei: de formare a priceperilor şi deprinderilor

Competențe generale:
1. Prezentarea realității geografice utilizând mijloace și limbaje specifice.
2. Raportarea realității geografice spațiale și temporale la reprezentări cartografice.
3. Studierea spațiului geografic realizând conexiuni cu informații dobândite la alte
discipline școlare.
4. Elaborarea unui demers investigativ din perspectiva educației permanente și
pentru viața cotidiană.

Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea termenilor geografici în contexte diferite;
1.2. Descrierea unor elemente, fenomene sau procese geografice observate direct sau
indirect;
2.3. Citirea reprezentărilor grafice și cartografice simple;
3.2. Precizarea legăturilor dintre realitatea geografică și fenomene;
4.1. Utilizarea metodelor simple de investigare;
4.3. Aplicarea cunoștințelor și a abilităților dobândite în contexte noi/situații reale de
viață.

Obiective operaționale:
La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :
O1 - să precizeze componentele unui vulcan și produsele activității vulcanice;
O2 - să definească cutremurele;
O3 - să cunoască cauzele ce determină vulcanismul și cutremurele;
O4 - să explice modul de formare a vulcanismului și a cutremurelor;
O5 – să cunoască importanța vulcanismului și al cutremurelor;
O6 – să răspundă la întrebările din fișa de lucru.

Strategii didactice: cognitive, euristice, dirijate;

Metode: conversaţia euristică, explicaţia, lucrul cu harta, comparaţia, învăţarea prin


descoperire, jocul geografic;

Mijloace de învăţământ: Harta fizică a lumii, atlase, manuale, fişe de evaluare,


calculatorul;
Material bibliografic: Manualul, Geografie, clasa a V-a, Editura Art Klett, Silviu
Neguț, Carmen-Camelia Rădulescu, Ionuț Popa.
Desfăşurarea lecţiei:

Obiectiv Dozar Momentele lecției Activitatea de predare - învatare Strategii Evaluare


e Opera e didactice
Activitatea Activitatea
ționale profesorului elevilor
1’ Organizarea clasei - verificarea Pregatirea Observarea Atenționare
prezenței caietelor și a Aprecieri
elevilor documentelor
- aranjarea școlare
materialului
necesar lecției

10’ Verificarea orală a Adresează interogații Ascultă, Dialogul Analiza


cunostințelor din de control privitoare analizează, raspunsurilor,
lecția anterioară cu la conținuturile gândesc și stimularea
titlul “Relieful predade și învățate formulează elevilor și
Terrei ” prin anterior: Care sunt răspunsurile evaluarea
intrebări scurte formele majore de așteptate, fiind rezultatelor
relief ale îndrumați de învățării
continentelor? Dar profesor
ale bazinelor
oceanice?
2’ Captarea atenției Cere elevilor să se Ascultă și Conversația Observarea
gândească și să răspund: un vulcan euristică comportamentul
răspundă ce ui elevilor,
reprezintă imaginea stimularea
din prezentare. participării
elevilor la
formularea
răspunsului

1’ Anunţarea temei şi Notez titlul lecției pe Elevii își notează


a obiectivelor tablă: ”Vulcanii și titlul și ascultă cu
cutremurele” și anunț atenție
obiectivele urmărite
20’ Dirijarea învățării Îi întreb pe elevi ce Elevii raspund cu Descoperirea Provoacă
O1 și formarea noilor este un vulcan, dar cuvintele lor, participarea
deprinderi un cutremur. observând tuturor elevilor
Le cer elevilor să imaginile. Observarea și îi determină
urmărească desenul Elevii urmăresc Lucru cu să dialogheze
din manual și să desenul din manualul
răspundă care sunt manual, răspund și
componentele unui notează.
vulcan și produsele
activității vulcanice.

O2 Îi întreb pe elevii Elevii răspund că Dialogul Provoacă


dacă au simțit un au simțit participarea
cutremur și cum ar cutremurele ca pe tuturor elevilor
defini acest niște zguduituri. și îi determină
fenomen. să dialogheze
Le cer elevilor să își Elevii răspund și Conversația
O3 amintească din notează. Descoperirea
lecțiile anterioare Idem
care sunt cauzele ce
determină formarea
vulcanismul și a
cutremurelor.
- Să observăm în - Elevii observă, Conversația Provoacă
O4 manual, harta, pentru citesc și răspund. Descoperirea participarea
a descoperi cum se Lucru cu tuturor elevilor
produc vulcanismele manualul și îi determină
și cutremurele. să dialogheze,
să se
autoevalueze
sau să evalueze
răspunsurile
date de alți
colegi.
O5 4‘ Atingerea feed- Îi întreb pe elevi ce Elevii se gândesc Descoperirea Stimularea
backului cred despre aceste şi răspund. participarii
cutremure și elevilor, analiza
vulcanisme: răspunsurilor și
Cutremurele și Conversația aprecierea.
vulcanismul sunt euristică
necesare pentru
evoluția planetei sau
ele produc doar
pagube?
10’ Asigurarea și Profesorul împarte Elevii cites Exercițiul Evaluarea finală
O6 intensificarea fișele de lucru cernțele și
retenției și formulază
transferului răspunsurile.
cunoștințelor
2‘ Precizarea Comunică sugestiile Ascultă și noteză Explicarea
activităților pe care și conținuturile ce în caiete.
elevii le vor vor fi parcurse spre
desfașura acasă studiu.
Temă: Cu ajutorul
”hărții distribuției
vulanilor și
cutremurelor pe
glob” din manual,
pag. 53, să alegeți un
vulcan despre care să
precizați poziția
geografică și când a
erupt ultima dată.

Schema lecției:
Vulcanii și cutremurele

Componentele unui vulcan sunt: vatra, coșul vulcanic, conul vulcanic și crater.
Produsele activității vulcanice sunt: nori de gaze, vapori, cenușă vulcanică, bombe
vulcanice și lavă.
Cutremurele (seisme/ mișcări seismice/ mișcări telurice) sunt zguduiri bruște, de scurtă
durată, ale unei porțiuni din scoarța terestră.
Vulcanismul și cutremurele sunt efecte ale dinamicii scoarței terestre, ale forțelor
interne care acționează asupra sa.
Vulcanismul și cutremurele se produc la contactul dintre plăcile tectonice.
Vulcanismul și cutremurele sunt un „rău necesar”: încarcă atmosfera, apele, solul cu
minerale din interiorul planetei, eliberează energia, reciclează, reînnoiesc materia.

S-ar putea să vă placă și