Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a VI-a B
PROFESOR – Nita Romina Florentina
Disciplina - GEOGRAFIE
SUBIECTUL LECTIEI – Populația Terrei-evoluție numerică, răspândire geografică,
diversitatea umana, mobilitatea teritoriala
TIPUL LECTIEI -mixtă: predare-învăţare-evaluare
DATA: 13.10.2022

COMPETENȚE SPECIFICE
1.1 . Precizarea prin cuvinte proprii a sensului termenilor geografici;
2.1. Poziționarea elementelor geografice pe reprezentări cartografice;
2.2. Ordonarea spațială și cronologică a elementelor, fenomenelor și proceselor geografice după
criterii date;
3.3. Prezentarea diversității naturale, umane și culturale, realizând corelații interdisciplinare;
4.3. Compararea elementelor, fenomenelor și proeselor după caracteristicile geografice.

COMPETENȚE DERIVATE:
C1 – Recunoașterea și folosirea în contexte noi a termenilor: demografie, natalitate, mortalitate,
bilanţ natural; densitatea populaţiei;
C2 - Analizarea evoluţiei numerice a populaţiei Terrei, identificând perioade de creștere alertă și
creștere explozivă;
C3 – Identificarea factorilor care determină răspândirea populaţiei globului;
C4 – Localizarea pe suporturi cartografice a elementelor de geografie umană;
C5 – Stabilirea unor relații de cauzalitate între diferite aspecte demografice.

METODE ŞI PROCEDEE -: conversaţia, problematizarea, expunerea, lucrul cu harta,


comparaţia, descrierea.

MIJLOACE DIDACTICE: Harta fizică şi politică a Lumii, manualul, Editura Didactică şi


pedagogică, fișe de lucru, videoproiector.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC - Manual clasa a 6-a, EDP, București, 2021


- Wikipedia
- N.Ilinca, Didactica geografiei
- Maria Eliza Dulamă, Didactica geografică

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele Activitatea de predare - învătare Strategii Evaluare


etenţe.
Comp

Timp

lectiei Activitatea profesorului Activitateaelevil didactice


or
1’ Organizarea - verificarea prezenţei Pregătirea Observarea Atentionare
clasei elevilor caietelor şi a Aprecieri
- aranjarea materialului documentelor
necesar lecţiei școlare
10’ Verificarea Întreabă elevii ce Răspund la Apreciere
orală a reprezintă scara hărţii. întrebări orală
cunoştinţelor Explicația
din lecţia Propune clasei efectuarea Unul din elevi va
anterioară unui exercițiu de calcul al efectua calculele
Aplicații distanței folosind un solicitate la
practice: tablă.
suport cartografic clasic.
“Exerciții de
apreciere a Se dă o hartă cu scara de
distanțelor și
proporție 1:300000.
suprafețelor Exercițiul Evaluare
pe suporturi Calculați câți km Expunerea orală
cartografice
reprezintă în realitate
clasice și/sau
digitale„ distanța de 3 cm
măsurată pe hartă.

2’ Pregătirea Cere elevilor să enumere Enumeră Conversaţia Observarea


aperceptivă geosferele învăţate în geosferele comportame
anul școlar anterior, precizând că a ntului
profesorul adresează mai rămas elevilor,
întrebări de sprijin pentru antroposfera. stimularea
a obține răspunsurile participarii
solicitate. elevilor la
formularea
raspunsului.
1’ Anunţarea - Notează titlul lecţiei pe Îşi notează titlul Conversaţia Anunţarea
lecţiei noi şi tablă şi anunţă oral şi ascultă cu lecţiei noi şi
a competențele urmărite: atenţie. a
obiectivelor Populația Terrei- obiectivelor
propuse evoluția numerică, propuse
răspândirea geografică,
diversitatea umană,
mobilitatea teritorială

25‘ Dirijarea -Cu ajutorul clasei, Notează în caiete Conversaţia Provoacă


C1 învăţării şi profesorul apreciază că şi formulează euristică participarea
formarea pe Terra există răspunsuri. tuturor
noilor elevilor şi îi
aproximativ 7,7 miliarde
deprinderi Lucrul cu determină să
de locuitori. manualul dialogheze,
să se
2
Solicită elevii să observe Urmăresc Videoproiect autoevaluez
graficul cu evoluţia explicațiile or e sau să
populaţiei pe o perioadă profesorului, evalueze
răspund la Problematiza raspunsul
de timp şi adresează
întrebările rea dat de alţi
întrebări cu privire la adresate. colegi
cauzele creşterii
populaţiei.

Cum credeți că era


populația Terrei în
trecut? Cum a crescut
numeric populația
Terrei? Care sunt
cauzele perioadelor de
creştere numerică a
populației, după anul
1960?

Precizează factorii ce Sunt atenţi la Conversaţia


C2 determină creşterea explicaţiile Observarea
C4 numerică a populaţiei: profesorului.
C3 Problemati-
dezvoltarea medicinei,
C5 zare
lipsa războaielor, Aprecierea
scăderea mortalităţii, orală
creşterea calităţii vieţii.
Notează în caiet Lucru cu
Notează pe tablă schița schița lecției, manualul si
lecției, explicând adresează harta
termenii de natalitate, întrebări
mortalitate şi bialnţ profesorului.
natural.
Elevii vor Conversația
Profesorul solicită clasei euristică
răspunde că
formularea unei opinii
populația va
referitoare la prognoza
demografică: crește până la
Cum credeți că va evolua peste 10 mild. de
numeric populația locuitori.
Globului?
Elevii sunt atenţi
la imaginile de
pe
Videoproiec- Observarea
Pe baza răspunsurilor videoproiector şi
formulate de elevi, tor
la explicaţiile
profesorul explică
profesorului.
noțiunea de spor natural
şi deficit natural,
comparând România cu
Egipt.
3
Elevii observă
Privind hărţile din hărţile şi
imagini, profesorul formulează Videoproiec- Observarea
întreabă care sunt tor
răspunsuri.
continentele cu rata
natalitaţii şi a mortalităţii
cea mai mare.
C4 Utilizând Harta fizică a Privesc cu Observarea
lumii, profesorul atenţie, Comparaţia
evidențiază diversitatea analizează şi
condițiilor naturale ale Conversaţia
răspund. Aprecierea
Terrei, adresând frontal, euristică
întrebarea? orală
Sunt atenţi la
Ținând cont de Problemati-
explicaţiile
diversitatea reliefului, a zarea
condițiilor climatice, profesorului.
existența resurselor, cum
credeți că este
răspândită populația Lucru cu
Globului? manualul şi
Precizează că răspândirea harta
populaţiei este inegală
sau neuniformă, existând
regiuni cu populație mai
Cu ajutorul hărții Videoproiec-
deasă sau mai rară. tor
densităţii
Explică noțiunea de
populaţiei, elevii
densitatea populației, o
formuleazză
notează pe tablă și o
răspunsuri.
explică.

Solicită clasei să dea Notează în caiete Comparaţia


C5 exemple de factori care
influențează răspândirea Răspund la Conversaţia Observarea
neuniformă a populației, intrebări euristică
adresând întrebări de
sprijin. Completează Privesc cu Problemati-
schema tablei. atenţie, zarea Aprecierea
Se explică conceptul de orală
analizează şi
diversitate umană şi de răspund. Lucru cu
mobilitate teritorială. manualul şi
Profesorul explică prin Elevii noteză harta
imagini ce înseamnă termenii în
termenii: migraţie, Videoproiec-
caiete.
emigrant, imigrant. tor

10’ Atingerea Profesorul împarte fişele Recapitularea Stimularea


feed- backului de lucru cunoştinţelor participării
şi fixarea dobândite despre elevilor,
cunoştinţelor populaţia Terrei. Exerciţiul
analiza
Elevii răspunsuri-

4
completează fişa lor şi
de lucru. evaluarea
prin note.

1’ Tema pentru Sunt notați elevii care s- Ascultă şi Explicația


acasă au remarcat atât la notează în caiete.
verificarea cunoștințelor
anterioare, cât și pe
parcursul predării.
Precizați câte o cauză
care explică densitățile
reduse ale populației din
următoarele regiuni:
Insula Groenlanda,
Rusia, Deșertul Sahara,
Europa Nordică.

Populația Terrei: evoluția numerică, răspândirea geografică, diversitatea umană, mobilitatea


teritorială
5
-schița lecției-

Evoluția numerică

-Terra are aprox.7,7 miliarde locuitori;

Factorii ce au detrminat creşterea populaţiei după anul 1960 sunt:

- dezvoltarea medicinei;

- lipsa conflictelor militare;

- scăderea mortalităţii;

- creşterea calităţii vieţii şi a duratei medii de viaţă.

Explicaţii:

- natalitate- numărul de născuți la mia de locuitori pe an.


- mortalitate- numărul de decese la mia de locuitori pe an.
- bilanţ natural – diferenţa dintre natalitate şi mortalitate. BN=N-M
Răspândire geografică - populația este răspândită neuniform, existând zone cu o densitate
foarte mare şi zone lipsite de locuitori.

Densitatea populației- numărul de locuitori/suprafaţă (km²).

Factorii care determină răspândirea neuniformă a populației:

 Factorii naturali: relief, climă, reţea hidrografică.

 Factorii demografici: natalitate, mortalitate, migraţii.

 Factorii socio-economici: gradul de dezvoltare economică, condiţiile de trai şi calitatea


vieţii.

 Factorii istorici şi culturali: colonizarea, vechimea şi continuitatea unor aşezări,


tradiţiile, religia.

Diversitatea umană a populaţiei este dată de diferenţierile rasiale, confesionale, pe grupe


de vârstă şi sexe, cultural, etice etc.

Mobilitatea teritorială a populaţiei se referă la deplasările populaţiei dintr-un spaţiu


geografic în altul. Acest fenomen demogrfic se numeşte migraţie.

Cauzele migraţiei sunt: economice; studii; refugieri din cauza conflictelor militare.

Fişă de lucrul - Populaţia Terrei

6
Clasa a VI-a

I.Analizaţi harta de mai jos privind repartiţia populaţiei pe glob şi răspundeţi la cerinţe:

Densitatea populaţiei
loc/km²

1. Numiţi continentul cu valorile cele mai ridicate ale densităţii populaţiei.............................


2. Numiţi continentul cu valorile cele mai scăzute ale densităţii populaţiei..............................

II.Analizaţi datele din tabelul de mai jos şi precizaţi:

Statul Suprafaţa (km²) Populaţia (nr.loc.) Densitate loc./km²

Monaco 2 35.000 ...............................

România 238.391 20.121.641 84,40

Mongolia 1.564.116 2.821.800 1,80

1. Densitatea populaţiei pentru statul Monaco.


2. Precizează o cauză a densităţii mici din Mongolia.
................................................................................................................................................

7
Barem de corectare

I. 1. Asia
2.Australia

II. 1. 17.500 loc./km²

2.Condiţii nefavorabile locuririi – se întâlneşte Deşertul Gobi, vegetaţia este de deşert.

S-ar putea să vă placă și