Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Național Unirea


Data: 08.06.2023
Profesor: Dumbravă Petruța
Disciplina: Geografie
Clasa: a IX-a
Unitatea de învăţare: Atmosfera terestră
Subiectul lecţiei: Alcătuirea și structura atmosferei
Tipul lecţiei: lecţie mixta
Scopul : fixarea şi consolidarea cunoştintelor prin stabilirea de noi corelaţii între cunoştintele acumulate anterior de elevi şi
elaborarea unor generalizări.

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice (concepte, noţiuni) pentru prezentarea unei informaţii pertinente;
1.2. Argumentarea unui demers explicativ;
3.2. Sesizarea unor succesiuni de fenomene şi procese naturale;
4.1. Citirea şi interpretarea informaţiei grafice şi cartografice;
4.5. Construirea unui text structurat utilizând o informaţie cartografică sau grafică;
4.6. Descrierea şi explicarea faptelor observate pe teren sau identificate pe modele;
5.4. Utilizarea unor metode şi tehnici simple, specifice diferitelor discipline ştiinţifice, pentru analiza unor elemente ale climei,
hidrografiei şi învelişului biogeografic în contextul mediului înconjurător;
5.5. Utilizarea reprezentărilor cartografice în investigarea mediului geografic;
6.2. Îmbinarea diferitelor tipuri de analiză (empirică, holistică etc.);
COMPETENŢE DERIVATE:
C1- cunoaşterea noţiunilor specifice atmosferei;
C2- identificarea pe suportul cartografic a diferitelor tipuri de climă;
C3- precizarea ponderii elementelor chimice ȋn alcătuirea chimică a atmosferei;
C4- caracterizarea principalelor elemente climatice;
C5- enumerarea factorilor genetici ai climei;
C6- formarea deprinderilor de lucru cu harta şi atlasul geografic;
C7- efectuarea unei sarcini de lucru în timpul acordat.

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:


- conversaţia, observaţia dirijată, expunerea, analiza, descrierea, metoda cubului, brainstormingul, lucrul cu harta.

MIJLOACE DE INVǍŢǍMÂNT: Harta fizică a lumii, Atlasul geografic general, indicatorul, fişe de lucru, cubul, rebusul.

FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individuală, în grup

RESURSE UMANE: 30 elevi

RESURSE TEMPORALE: 50 minute

LOCUL DESFǍŞURǍRII: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:
* NICOLAE ILINCA – Elemente de didactica aplicata a geografiei – Ed. CD PRESS, 2006
* MARIA ELIZA DULAMA - Modele, strategii si tehnici didactice activizante cu aplicaţii ȋn geografie – Ed. CLUSIUM, 2002
* MARIA ELIZA DULAMA – Didactica geografiei – Ed. Bons Offices, 2007
* MARIA ELIZA DULAMA - Elemente de didactica, teorie şi aplicaţii – Ed. Clusium, 2008
* SILVIU NEGUŢ şi colab. (2011) - Geografia fizică generală - Ed. Humanitas, Bucureşti
* OCTAVIAN MÂNDRUŢ şi colab. (2004) - Geografia fizică - Ed. Corint, Bucureşti
* STAN L.(2003)−Elemente de didactica geografiei - Editura Polirom, Iaşi
* LILIANA NECULA (2013) – Caietul elevului, Geografie – clasa a IX a – Editura Cd Press, Bucureşti

DESFǍŞURAREA LECŢIEI
Nr Comp Momentele Activitatea de predare-învăţare Metode Evaluare
. etenţe Lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactice
crt deriva
. te
1 2 4 5 6 7 8
Verificarea prezenţei, Asculta, recepţionează, se
Momentul Atenţionare
1. organizează materialele şi clasa, organizează şi se pregătesc de Observarea
organizatoric Aprecieri
creează un climat cooperant lecţie
Adresează interogaţia: Dau răspunsul Braistormingul Stimularea
Care a fost cea mai mare Conversaţia participă
2. C4 Captarea atenţiei cantitate de precipitaţii rii elevilor la
ȋnregistrată pe Terra şi ce a răspuns
determinat ȋnregistrarea acesteia.
-notează pe tablă titlul lecţiei şi Notează în caiet titlul lecției
Analiza
explică modul în care se va Dialogul
răspunsurilor
3. Evocare desfăşura activitatea Conversaţia
-organizează învăţarea
-formează motivaţia învăţării
Dobândirea de -Asigură: Sunt atenţi la explicaţii Analiza
noi cunoştinţe a) răspunsurilor
4. cunoaşterea/receptarea/învăţarea Expunerea
- solicită elevilor ca pe baza
cunoştinţelor dobândite anterior:
- să definească atmosfera Conversaţia
Asigură formarea competenţei
1.1. Utilizarea termenilor
geografici în contexte diferite Orală

- să identifice pe baza
cunoştinţelor anterioare 3
caracteristici ale Atmosferei

Asigură formarea competenţei:


3.1. Descrierea unor elemente,
fenomene şi procese geografice
folosind noţiuni din matematică,
ştiinţe şi tehnologii Elevii răspund, completând Rebus Orală
C3 rebusul Descoperirea
C4 b) înţelegerea noilor conţinuturi
C5 - să recunoască asemănările şi
deosebirile între straturile
C6 atmosferei pe baza imaginii

Metoda cubului Practică


Asigură formarea/evaluarea Se formează 6 grupe
competenţei
3.1. Descrierea unor elemente,
C7 fenomene şi procese geografice Grupele işi aleg liderii
folosind noţiuni din matematică,
ştiinţe şi tehnologii
3.2. Precizarea legăturilor Primesc fişele şi activitatea de
dintre realitatea geografică şi făcut
fenomene din domeniul ştiinţe şi
tehnologii Echipa colaborează pentru a Conversaţia,
rezolva cerinţa
c)analiza
- să explice rolul atmosferei în
viaţa omului
C5 3.1. Descrierea unor elemente,
C1 fenomene şi procese geografice
folosind noţiuni din matematică, Analizează, observă, Analiza
C1 ştiinţe şi tehnologii acţionează şi precizează
3.2. Precizarea legăturilor dintre răspunsurile corecte
realitatea geografică şi Completarea
C2 fenomene din domeniul ştiinţe şi Observarea fişelor de lucru
C6 tehnologii
Echipa colaborează pentru a
C1 rezolva cerinţa
d)sinteza
- să explice importanţa
C1 Atmosferei pentru celorlalte
C2 geosfere
Asigură formarea competenţei
C2 3.2. Precizarea legăturilor
dintre realitatea geografică şi Lucrul cu Harta
fenomene din domeniul ştiinţe şi Grupa X: liderul menţioneazăcum fizică a lumii
C1 tehnologii au asociat straturile atmosferice cu
caracteristicile lor

e) aplicarea Grupa Y: menţionează Demonstraţia


C1 - să aprecieze importanţa unui caracteristicile stratosferei şi
aer curat termosferei Comunicarea Orală
Asigură formarea competenţei
3.1. Descrierea unor elemente, Grupa Z: sunt prezentate Practică
C2 fenomene şi procese geografice asemănările şi deosebirile ce există
folosind noţiuni din matematică, ȋntre climatul temperat oceanic şi
ştiinţe şi tehnologii cel temperat continental şi ȋntre Dialogull
3.2. Precizarea legăturilor climatul tropical arid şi tropical Conversaţia
dintre realitatea geografică şi musonic
fenomene din domeniul ştiinţe şi
C1 tehnologii Grupa Q: prezintă argumentele Orală
pentru cerinţele avute

C2 Grupa W: prezintă descrierile


cerute
Brainstormingul
C1 Grupa K: prezintă arealele ȋn care Problematizarea Practică
C7 se desfăşoară climatele respective Lucrul cu harta
C1… -adresează interogații privitoare Răspund cerinţelor Scrisă
Atingerea Conversaţia,
6. …C7 la conținuturile predate și Orală
feedback-ului descoperirea
învăţate Practică
7. C5 -Descrieți 2 caracteristici ale Răspund cerinţei Conversaţia
Obţinerea
C7 Atmosferei din zona Târgu Problematizarea Scrisă
performanţei
Mureș
8. Recomandă: aprofundarea Completează fişa de lucru Conversaţia
C4
Evaluarea cunoştinţelor asimilate prin Scrisă
C6
citirea lecţiei acasă
Precizarea Comunică sugestiile şi Ascultă şi notează. Explicaţia Observarea
activităţilor pe conţinuturile ce vor fi parcurse comporta
9. care elevii le vor spre studiu. mentului
desfăşura acasă. elevilor;
ANEXA 1

1. Învelișul gazos al Terrei situat la exteriorul celorlalte geosfere, sub forma unui strat continuu.
2. Vânt local care bate ȋn E şi SE țării noastre.
3. Zonă cu presiune scăzută ȋn care aerul se mişcă de la exterior spre interior, marcată cu simbolul “D”.
4. Strat atmosferic desfăşurat ȋntre 10 km şi 50 km.
5. Element chimic existent ȋn atmosferă în proporție de aproximativ 20.95%.
6. Temperatura aerului scade odata cu creşterea.
7. Liniile ce unesc punctele cu aceeaşi valoare a presiunii atmosferice
8. Vânturi periodice care bat ȋn Asia de S şi SE.
9. Strat al atmosferei ȋn care se desfăşoară principalele fenomene meteorologice
10. Strat care absoarbe cea mai mare parte din radiațiile solare ultraviolete, protejând viaţa pe Terra.
11. Element chimic ce predomină ȋn alcătuirea chimică a atmosferei.
3

1 2
7

4 8

6
9
5
11
10
ANEXA 2 ASOCIAZǍ

1. Asociază straturile atmosferice din coloana A şi caracteristicile acestora, din coloana B:


A B
troposfera reflecta undele radio emise de pe pamint
termosfera prezenţa stratului de ozon
stratosfera scadere accentuaata a temperaturii
mezosfera temperatura scade până la 83°C
exosfera

2. Asociază litera cu radiaţia corespunzătoare:


S radiaţia atmosferică
D radiaţia terestră
A radiaţia solară
R radiaţia difuză
T radiaţia reflectată

ANEXA 3 ANALIZEAZǍ

1. Analizează stratosfera şi termosfera:

a. Stratosfera:
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

b. Termosfera

ANEXA 4 COMPARǍ

1. Comparaţi climatul temperat oceanic cu climatul temperat continental, precizând două deosebiri şi două asemănări.

2. Comparaţi climatul tropical-arid cu climatul tropical-musonic, precizand două asemănări şi două deosebiri

ANEXA 5 ARGUMENTEAZǍ

1. Argumentează faptul că troposfera este cel mai important strat al atmosferei, precizănd trei argumente.

2. Argumentează urmatoarea afirmaţie:”Calmele ecuatoriale nu sunt vânturi”

ANEXA 6 DESCRIE

1. Descrie atmosfera terestră, precizând: straturile pe verticală şi compoziţia chimică;


2. Descrie climatul ecuatorial si climatul temperat oceanic, precizându-le câte 3 caracteristici climatice şi repartiţia geografică.

ANEXA 7 APLICǍ
Plasează pe harta de mai jos tipurile de climat marcate cu litere de la A la F, specificând câte o
caracteristică climatică pentru fiecare.
METODA CUBULUI

1. 2. 3.
ASOCIAZĂ ANALIZEAZĂ COMPARĂ
4. 5. 6.
ARGUMENTEAZĂ DESCRIE APLICĂ

ANEXA 8

Calculaţi bilanţul radiativ (Q) ştiind că:


S = 140 kcal/cm2/an; T = 25 kcal/cm2/an; R = 90 kcal/cm2/an;
A = 35 kcal/cm2/an; D = 55 kcal/cm2/an.

ANEXA 9

1. Se dă următoarea diagramă:

a) Precizaţi luna cu valoarea cea mai redusă a cantităţii de precipitaţii şi valoarea


acesteia.
b) Precizaţi luna cu valoarea maximă a cantităţii de precipitaţii şi valoarea acesteia.
c) Calculaţi diferenţa dintre luna iulie şi luna octombrie.
Luna I F M A M I I A S O N D
Temperatura -2 0 6 9 11 19 20 24 18 12 10 4
(°C)
2. Pe baza tabelului de mai sus, calculaţi temperatura medie anuală şi amplitudinea termică.

S-ar putea să vă placă și