Sunteți pe pagina 1din 5

Anexa 2

Proiect didactic
 Data: 24.11.2023

 Propunător: Vanghele Mirela

 Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Mărginenii de Sus

 Clasa: a V-a

 Disciplina de învăţământ: Geografie

 Unitatea de învățare: Relieful Terrei

 Subiectul/Tema lecţiei: Relieful Terrei – Continentele și bazinele oceanice

 Tipul lecţiei: Comunicare și însușire a noilor cunoștințe

 Scopul lecției: Însușire de noi cunoștințe

 Competenţe specifice vizate:

2.1. Utilizarea tehnicilor de orientare pe hartă/teren


4.2. Ordonarea elementelor geografice după anumite criterii
4.3. Aplicarea cunoștiințelor și a abilităților dobândite în contexte noi/situații reale de viață

 Obiective operaționale:

O1: Să utilizeze tehnicile de orientare pe hartă.

1
O2: Să identifice și să localizeze principalele forme / unități de relief de pe Glob;
O3: Să ordoneze elementele geografice după anumite criterii.
O4: Să explice termenii specifici geografiei.
O5: Aplicarea cunoștințelor și a abilităților dobândite în contexte noi/situații reale de viață.

 Metode, procedee și tehnici didactice:

 Mijloace de învăţământ: mijloace informativ demonstrative, mijloace moderne audio-vizuale, catalog, tablă, markere,
videoproiector,laptop, fișe de lucru.

 Forme de organizare: frontală, pe grupe

 Bibliografie: manual de Geografie. Clasa a V-a. Carmen Camelia Radulescu , Silviu Negut , Ionut Popa, Editura Grupul Editorial ART,
2022; https://youtu.be/gNxoIFyN1s4

 Durata: 50 de minute

I. LECŢIA DE COMUNICARE - ÎNSUŞIRE DE CUNOŞTINŢE

Nr. Etapele lecţiei / Ob. Eșalonarea conţinutului Strategia didactică Evaluare


crt. Timp Op.
Activitatea profesorului Activitatea
elevilor Metode, Mijloace de Forme de
procedee și înv. organizare
tehnici did.
1. Momentul  Profesorul salută; Elevii răspund la Conversați Catalogul Frontală -
organizatoric  Ulterior notează absenții. salut; a
(2 minute)  Își organizează materialele și
asigură condițiile optime pentru Menționează care
desfășurarea lecției. elevii sunt
Anexa 2

absenții.
2. Reactualizarea  Profeorul verifică dacă lecția Elevii transmit
cunoştinţelor și anterioară a fost înțeleasă răspunsul lor și Conversați
deprinderilor puând 2 întrebări . argumentează. a Tabla Frontală Orală
(5 minute)
Expunerea
3. Activitate/discuție Profesorul pune în discuție câteva Elevii transmit
introductivă întrebări cum ar fii: răspunsul lor și Conversați
(5 minute) ”Ce este relieful?” argumentează. a - Frontală Orală
”Ce este un continent?”
”Câte continente are Terra?” Expunerea
4. Anunţarea temei şi a Profesorul proiectează pe tablă titlul Elevii notează
obiectivelor lecției. titlul în caiet și
( 3 minute) Își exprimă așteptările pe care le are de la sunt atenți la Videoproiector Frontală -
elevi conform obiectivelor operaționale videoclip.
Expunerea
formulate și pune un videoclip.
5. Prezentarea optimă a 1.1.1. Cu ajutorul elevilor se vor defini
conţinutului şi termeni: (anexa 3, pct. 3)
dirijarea învăţării -Forme planetare;
(20 de minute)
-Continent;
1.2.1. Sunt delimitate procentele pe care le
ocupă continentele și oceanele. ( anexa 3, Conversația,
pct.1) Elevii notează
Expunerea și
1.2.2. Elevii sunt întrebați de către profesor ideile principale Videoproiector Frontală Feedback
explicația
ce este relieful și să de-a o definiție a proiectate pe tablă.
acestuia. ( anexa 3, pct. 2)
1.2.3. Identificarea continentelor. ( anexa
3, pct. 4)
1.2.4. Scrierea denumirile corecte ale
continentelor și oceanelor. ( anexa 3,
pct. 5)
6. Fixarea Profesorul v-a trece în revistă cuvintele Elevii participă la Expunerea și Fișa de Orală
cunoştinţelor**** cheie ale lecției. discuții. explicația evaluare

3
7. Asigurarea retenției Se va realiza frontal, prin evaluarea Elevii răspund la Conversația Orală
și transferului***** răspunsurilor obținute la solicitarile întrebări
profesorului.
8. Aprecieri şi Profesorul apreciază activitatea elevilor pe
recomandări parcursul lecției și vor fii evidențiați elvii
care au contribuit în mod deosebit la
desfășurarea eficientă a lecției.

*verificarea temei şi a achizițiilor realizate în lecţia/lecțiile anterioară(e)


** pregătirea elevilor pentru receptarea noului conținut, sensibilizarea acestora cu privire la tema nouă abordată
***transmiterea noului conținut informațional prin diverse modalități; antrenarea elevilor în rezolvarea unor sarcini didactice variate, introduse gradual, în funcție de nivelul de dificultate, de
componentele psihice implicate în procesul de învățare; activități diferențiate și individualizate, raportate la particularitățile psihologice de vârstă și individuale
**** repetare, sistematizare a cunoștințelor, aplicaţii ce implică transfer al cunoștințelor în contexte diferite de cele create în etapa de dirijare a învățării
***** precizarea temei pentru acasă, însoțită de explicațiile necesare pentru continuarea învățării și pentru asigurarea operării cu noile cunoștințe în condiții / contexte noi
Obs.: Din considerente didactice, secțiunea Eșalonarea conținutului își subsumează două rubrici distincte, vizând activitatea profesorului și, respectiv, activitatea elevilor. Respectarea
acestui format se impune numai în cazul studenților practicanți și al profesorilor debutanți/grad didactic definitiv.
Anexa 2

Notițe

- Începerea orei prin salutarea clasei și efectuarea prezenței;


- Adresarea unor întrebări din lecția anterioară.
- Captarea atenției punând întrebări cum ar fii:
”Ce este relieful?”
”Ce este un continent?”
”Câte continente are Terra?” după părerea lor.
- Anunț tema și scriu titlul lecției pe tablă.
- Încep lecția un videoclip mai detaliat de 5 minute.
- După videoclip le pun pe videoproiector prezentare Word (Anexa 1) despre Relieful Terrei –
Continentele și bazinele oceanice, adăugând precizări din manual.
- Voi trece în revistă cuvintele cheie ale lecției.
- La sfârșit le voi da o fișă de evaluare. ( Anexa 3)

S-ar putea să vă placă și