Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învăţământ: Școala cu clasele I-VIII, Nr 1 Mircea Vodă


Profesor: Ilie Aurora
Aria curriculară: Om și societate
Data: 03.02.2023
Disciplina: Geografie
Clasa: a VIII-a A
Unitatea de învăţare: Apele
Subiectul lecţiei: Marea Neagră
Tipul lecţiei: mixtă
Durata lecției: 50 minute

COMPETENŢE GENERALE
1. Prezentarea realităţii geografice, utilizând mijloace şi limbaje specifice;
2. Raportarea realităţii geografice spaţiale şi temporale la reprezentări cartografice;
3. Studierea spaţiului geografic, realizând conexiuni cu informaţii dobândite la alte discipline şcolare;
4. Elaborarea unui demers investigativ din perspectiva educaţiei permanente şi pentru viaţa cotidiană.

COMPETENŢE SPECIFICE
1.1. Utilizarea limbajului specific în explicarea unor elemente, fenomene şi structuri geografice;
1.2. Prezentarea structurată a informaţiei geografice;
2.2. Explicarea fenomenelor şi proceselor geografice utilizând reprezentări grafice şi cartografice;
3.1. Explicarea unor elemente, fenomene şi procese geografice folosind noţiuni din matematică, ştiinţe şi TIC/GIS;
4.2. Analizarea elementelor, fenomenelor şi proceselor din realitatea observată direct sau indirect;
4.3. Compararea unor sisteme şi structuri spaţiale după un algoritm dat.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
1. să localizeze pe harta fizică a Europei, Marea Neagră, şi statele riverane acesteia;
2 . să indice pe harta fizică a Europei, peninsula, golful, insulele, capurile, strâmtorile şi mările cu care comunică Marea Neagră;
3. să clasifice formele de relief ale Mării Negre în funcție de adâncime;
4. să definească mişcările, temperatura şi salinitatea apei din Marea Neagră;
5. să descrie biodiversitatea Mării Negre

Atitudini şi valori:
Atitudine pozitivă față de educaţie, cunoaştere, societate, cultură şi civilizaţie;

Strategia didactică: dirijată,inductiv-deductivă, explicativ-conversativă


Resurse procedurale: explicația, exercițiul, conversația, observarea liberă sau dirijată, aritmograful, lucrul cu harta și cu manualul,
brainstorming,Copacul ideilor, joc geografic online.
Resurse materiale: prezentarea power point, imagini, fișe de lucru, harta din manual, harta fizică a României/Europei, atlasul geografic, flipchart.
Bibliografie:
Dulamă, Maria Eliza -Didactica axată pe competenţe, Editura Presa Universitară Clujeană, Cluj-Napoca, 2009;
Ilinca, N., Mandruţ, O. -Elemente de didactică aplicată a geografiei, Ed. CD Press, Bucuresti,2006;
Mândruţ,O. – Competenţele în învăţarea geografiei , Editura Corint, București, 2010;
Săndulache Cătălina, Rașcu Mihaela, Sîăndulache Iulian- Manualul de clasa a VIII- a, Editura Sigma, 2020.
www.youtube.com
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele Dozarea Activitatea de predare-învăţare Strategii Evaluare


lecţiei timpului Activitatea profesorului Activitatea elevului
1. Organizarea Organizează clasa pentru lecţie. Notează elevii Pregătesc caietele şi Observaţia
clasei 2 min absenţi. materialele pentru lecţie

2. Verificarea Profesorul verifică cunoștințele din lecția anterioară Elevii sunt atenți Dialogul Evaluarea
cunoștințelor și 7 min Lacurile din România, utilizând un aritmogrif. Elevii citesc tema. corectitudinii
a temei Profesorul verifică tema de la pag 71/ Aplică: raspunsurilor
exercițiile I și II. oferite de
elevi
3. Pregătirea 2 min Prin intermediul videoproiectorului profesorul să Sunt atenți, apoi răspund. Conversaţia Stimularea
aperceptivă urmăreacă filmulețul Marea Neagra ,Constanța , Observația atenției
Mamaia filmare cu drona . - YouTube După elevilor
vizionarea, profesorul le cere elevilor să precizeze ce
redau imaginile respective.
5. Dirijarea Anunţă titlul și obiectivele urmărite. Notează în caiete titlul Expunere
activităților de lecţiei și sunt atenți la
predare-învăţa- 27/30min Notează și la tablă. explicațiile profesorului.
re
Cu ajutorul unui material Power Point, profesorul le Explicația Evaluarea
prezintă elevilor informații despre: Urmăresc prezentarea capacităţii de
power-point. comunicare
- aşezarea şi statele riverane Mării Negre
- relieful
- articulațiile ţărmurilor
- mişcările, temperatura şi salinitatea apei Mării
Negre
- biodiversitatea (vegetaţia şi fauna) Mării Negre
-poluarea Mării Negre

În timpul vizionării Power Point-ului profesorul îi


implică pe elevi și realizează și schița lecției la tablă.
Lucrul cu Evaluarea
Elevii arată la hartă harta corectitudinii
1. Profesorul cere elevilor să localizeze Marea Neagră Răspund oral cu Conversația raspunsurilor
și țările riverane, dar și exemple de orașe port pe informațiile solicitate oferite de
harta fizică a Europei. elevi
Lucrul cu
Răspund oral cu harta Aprecierea
2. Profesorul solicită elevilor să identifice pe informațiile solicitate Conversația răspunsurilor
imaginea de la pag. 72 formele de relief ale Mării Arată la hartă
Negre și adâncimile între care acestea se desfășoară.
Evaluarea
3. Profesorul cere elevilor să identifice pe harta din Răspund oral cu Explicația corectitudinii
manual dar și pe harta fizică a Europei, articulațiile informațiile solicitate raspunsurilor
țărmurilor (insulele, peninsula şi golful din nordul oferite de
Mării Negre, capurile, strâmtorile şi mările cu care elevi
comunică Marea Neagră). Conversația
Explicația
4. Profesorul precizează elevilor cum se formează Sunt atenți.
valurile, curenții marini și mareea.
Conversația
5. Cadrul didactic cere elevilor să dea exemple de Răspund.
specii de mamifere, pești, plante specifice Mării
Negre.
Sunt atenți.
6. Profesorul explică modalitățile de poluare ale Mării
Negre și dă citire unor informații interesante despre
Marea Neagră (curiozități geografice).
5. Asigurarea şi 7/ 10 min Gândesc Dialogul Evaluarea
intensificarea Împarte elevilor fișe de evaluare pe care le discută și Răspund finală
retenţiei şi le completează. Completează fișele.
transferului Împreună cu elevii completează pe foaia de Notează pe foaia de
cunoştinţelor flipchart, Copacul ideilor, cu informații din lecția flipchart
predată. Răspund oral cu
Propune elevilor să participe la jocul online informațiile solicitate
State Riverane MAREA NEAGRĂ - Diagramă
etichetată (wordwall.net

https://wordwall.net/ro/resource/6620766/marea-
neagra

La finalul lecției profesorul face aprecieri asupra Notează în caiete Conversația


6. Concluzii 2 min activității elevilor
Precizează tema pentru acasă: pag. 73, exercițiile I,II
și III.
SCHIȚA LECȚIEI
Marea Neagră

Așezare: - în sud-estul României, între Europa și Asia;


-mare de tip intercontinental;
- comunică cu Marea Azov, Marea Marmara
Țări riverane și orașe port:
● România (Constanța);
● Bulgaria (Burgas, Varna);
● Ucraina (Odessa);
● Rusia (Soci);
● Georgia (Suhumi, Batumi);
● Turcia (Trabzon, Samsun, Sinop, Istanbul).
Suprafața: 413 000 km p;
Adâncimea maximă: -2212 m (în partea central-sudică);
Relieful:
● platforma continentală (între 0 și -200 m);
● abruptul continental (între -200 m și -2000 m);
● câmpia abisală (sub - 2000m).
Articulațiile țărmurilor:
● insule : Sacalin, Șerpilor;
● peninsule: Crimeea;
● golfuri: Odessa;
● strâmtori: Kerci (face legătura cu Marea Azov), Bosfor (face legătura cu Marea Marmara);
● capuri: Midia, Kaliacra.
Mișcările apei sunt de 3 tipuri:
1. Valurile: determinate de vânt;
2. Curenții marini:
● determinați de vânt;
● tipuri -curenți de suprafață (au format lagunele, limanurile);
-curenți de compensație (apar în Strâmtoarea Bosfor, unde apele mai puțin sărate ale Mării Negre pătrund pe la suprafață în Marea
Mediterană, iar apele Mării Mediterane mai sărate pătrund prin adâncime în Marea Neagră);
- nu există curenți verticali.
3. Mareea: foarte slabă.
Temperatura: scade odată cu creșterea adâncimii
Salinitatea:- între 0 și -200m este de 17-18% datorită aportului de apă dulce (există oxigen, viețuitoare);
- la adâncimi mai mari de 200 m este de 22% (lipsa oxigenului, prezența gazului toxic hidrogenului sulfurat ).
Biodiversitatea:
● specii de alge (rol în fotosinteză, hrană);
● specii de pești: chefal, pălămidă, sturioni etc;
● specii de mamifere: delfinul, marsuinul;
● meduze
● specii de păsări: pescărușul, furtunarul.
Poluarea mării se realizează prin : deversari necontrolate de produse petroliere, reziduri (în special plastic) transportate de râurile din alte țări.
CURIOZITĂȚI DESPRE MAREA NEAGRĂ

1. În Marea Neagră există 270 specii de alge și alte 600 de alte specii de plante.

2. Marea Neagră este specială, oferind un ecosistem incredibil, evolutiv și primitor pentru noile specii care se formează prin transformarea
celor deja existente în acest habitat. În prezent, au apărut noi specii de plante și pești, fenomenul fiind cauzat de microevoluție.

3. Marea Neagră este pe atât de misterioasă și periculoasă în perioadele furtunoase, precum este la fel de frumoasă și primitoare cu turiștii în
momentele calme și călduroase. Așadar, marea găzduiește un muzeu chiar pe fundul mării, fiind un loc de fosilizare extrem de interesant.
Din cauza lipsei de oxigen la adâncimi foarte mari, de peste 2000 m, epavele care au ajuns acolo sunt perfect conservate.

4. Marea Neagră a devenit pentru o perioadă „Marea Turcoaz”, deoarece pe suprafața acesteia au putut fi observate numeroase vârtejuri
turcoaz, fiind cauzate de înfloririle recurente de fitoplancton. Mai exact, algele verzi s-au dezvoltat puternic și într-un timp foarte scurt,
rezultând o explozie de culoare impresionantă, excelentă de fotografiat de către toți turiștii care au luat parte la acest eveniment inedit!

5. Pentru ca apa din Marea Neagră să fie reciclată complet este nevoie de mai mult de 2.500 de ani. Există foarte multe râuri care se varsă
constant în Marea Neagră, de aceea are nevoie de o asemenea perioadă îndelungată. Cu atât mai mult, există și un flux primar, anume
Strâmtoarea Bosfor, care curge foarte lent și se revarsă în Marea Mediterană.
6. Marea Neagră a avut în trecut mai multe denumiri. Astfel, în vremea colonizării grecești se numea Pontos Euxenios adică Marea
primitoare. Romanii o numeau Mare Schiticum, în timpul stăpânirii bizantine, a fost numită Marea cea mare. Denumirea de azi a apărut în
secolul XV, odată cu extinderea Imperiului Otoman.

7. În anul 1901, pe țărmul Mării Negre a avut loc un cutremur puternic ce a determinat un tsunami ce a devastat coastele românești și
bulgare.

.
8. Un râu submarin uriaș curge sub ea. În 2010, un om de știință a descoperit un curent de apă salină care curge din Marea Mediterană, prin
strâmtoarea Bosfor și de-a lungul fundului mării Mării Negre. Deși de atunci au fost descoperite și alte râuri submarine, acesta a fost
primul din lume.
9. Datorită activității umane, rămâne una dintre cele mai afectate zone marine din lume. Menținerea ecosistemului extrem de unic și delicat
al Mării Negre depinde de salinitate (cantitatea de sare), nivelul apei și cantitatea de nutrienți. În ultimele decenii, activitatea umană a
afectat negativ toți acești factori.

10. În Marea Neagră există rechini. E vorba despre specia Caine de mare (Squalus acanthias), un rechin singuratic, ce trăieste la adâncimi
foarte mari. Rechinul de Marea Neagră are o lungime de 1,8 m și se hrănește cu scrumbii, guvizi și hamsii.

S-ar putea să vă placă și