Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehhnologic Moga Voievod Hălmagiu


Propunător: Avram Andrada Ramona
Clasa: a XI-a
Data: 15.11.2023
Disciplina: Geografie
Unitatea de învăţare: I. Mediul înconjurător – problemă fundamentală a lumii contemporane
A. Mediul înconjurător, factorii geoecologici, tipuri de medii și peisaje geografice
Lecţia: Tipuri de medii şi peisaje geografice
Tipul de lecţie: predare – învăţare – evaluare
Scopul lecţiei: dobândire şi însuşirea de cunoştinţe noi despre mediile şi peisajele geografice, de exersare şi evaluare a cunoştiinţelor
dobândire

COMPETENŢE GENERALE
1. Utilizarea adecvată a terminologiei și a limbajelor specifice, pentru explicarea mediului geografic.
2. Raportarea elementelor semnificative din societate, știință și tehnologie la mediul înconjurător ca întreg și la sistemele sale
componente.
3. Relaționarea elementelor și a fenomenelor din natură și din societate cu reprezentările lor cartografice, grafice sau pe modele.

COMPETENŢE SPECIFICE
1.1. Prezentarea în scris și orală a aspectelor definitorii ale mediului înconjurător, utilizând corect și coerent terminologia specifică
domeniului
1.2. Prezentarea rezultatelor investigațiilor realizate asupra mediului înconjurător, cu ajutorul terminologiei specifice geografiei
1.3. Explicarea unei realități investigate (direct sau indirect), prin utilizarea limbajului științific specific domeniului
1.4. Documentarea asupra problematicii domeniului, valorificând adecvat semnificațiile termenilor cheie de specialitate
3.1. Utilizarea unor reprezentări grafice și cartografice, pentru interpretarea și prezentarea realității observate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1 - să descrie tipurile de medii şi peisaje geografice;
O2 - să localizeze pe harta fizică a lumii tipurile de medii;
O3 - să compare diferite tipuri de medii geografice.

 STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE: explicaţia, conversaţia euristică, comparaţia, problematizarea, observarea, lucrul cu harta şi manualul
b) RESURSE MATERIALE: manualul, harta fizică a lumii, fişe de lucru, power point
c) RESURSE UMANE: elevii clasei a XI-a
d) FORME DE ORGANIZARE: frontală, sincron, dirijată, individuală
e) TIMP, SPAŢIU: 50 de minute, sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:
- Negruţ, S., Ielenicz, M., Mălteanu, D., Neacşu, M. C., Bărbulescu, A., (2012), Geografie – manual pentru clasa a XI-a, Editura
Humanitas Educational, Bucureşti
- Rus, D., (2018), Geografie - caietul elevului, Probleme fundamentale ale lumii contemporane, Editura CD Press, Bucureşti
- Nicolae Ilinca (2015), Didactica geografiei pentru cadrele didactice din învăţamântul gimnazial şi liceal, Editura C.D.Press,
Bucureşti
Demers didactic
Nr. ETAPELE ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII
Crt Dozare LECŢIEI Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode/
Resurse
Organizarea Verificarea prezenţei elevilor -elevul de serviciu face
1. 2 min. colectivului Pregătirea materialelor necesare desfăşurării prezenţa elevilor
de elevi lecţiei Stabilirea ordinii -îşi pregătesc cărţile şi
caietele de geografie
Verificarea Verifică tema. -prezintă tema.
2 min. cunoştinţelor Pădurea ecuatorială din Brazilia se (selvas) conversaţia
2. anterioare numeşte ...... Speciile de copaci apreciate pentru (tekul, abanos, santal)
calitatea lemnului din pădurile musonice
sunt ............ (subtropical/mediteraneean)
Maquis, garriga şi frigana sunt asociaţii
vegetale specifice mediului .................
Captarea Atenţionează elevii asupra momentelor lecţiei. -identifică pe hartă, răspund conversaţia
3. 2 min. atenţiei Solicită elevilor să identifice, pe suportul la întrebări euristică
cartografic, trei ţări ȋn care se desfăşoară harta
deşerturile tropicale.
Anunţarea Anunţă obiectivele lecţiei. - ascultă, scriu titlul lecţiei în
4. 1 min. subiectului Cere elevilor să scrie titlul lecţiei în caiete caiet
lecţiei şi a Tipuri de medii şi peisaje geografice
obiectivelor
operaţionale
Prezintă în power point: - notează în caiet explicaţia
-mediile şi peisajele temperate; - ascultă şi urmăresc harta fizică
-mediile şi peisajele polare; explicaţiile a lumii
Conducerea -mediile în bazinele oceanice. - identifică mediile şi conversaţia
5. 27 min. ÎNVĂŢĂRII -scrie pe tablă. peisajele pe Harta fizică a euristică
Cere elevilor să localizeze pe hatra fizică a lumii cu ajutorul profesorului power point
lumii, mediile şi peisajele geografice manualul
observarea
Obţinerea * Cere elevilor să rezolve fişa de lucru nr.1 - rezolvă fişa de lucru nr.1 problematiz
performanţei - sub îndrumarea area
6. 10 min şi feed-back- profesorului elevii identifică conversaţia
ului pe hartă euristică
comparaţia
fişă de lucru
7. 3 min Recapitulare Recapitulează tipurile de medii şi peisaje -ascultă şi identifică pe hartă harta
geografice
Asigurarea Aprecieri şi recomandări asupra activităţii - notează tema
8. 3 min retenţiei şi a elevilor
transferului TEMA: - realizează un eseu de 8-10 rânduri în
care să descrii mediul geografic din localitatea
ta. În realizarea eseului vei avea în vedere:
-identificarea tipului de peisaj, în funcţie de
treapta de relief,
-descrierea aspectelor vizibile (vegetaţie, faună,
soluri),
- precizarea modului în care omul a intervenit
asupra peisajului natural.
Schiţa lecţiei
Tipuri de medii şi peisaje ale Terrei

MEDII SI PEISAJE TEMPERATE


Localizare: 40˚-60˚ lat., în special în emisfera N
Caracteristicile factorilor de mediu: marea întindere a continentelor şi desfăşurarea lanţurilor montane au impus separarea mai multor
regiuni cu condiţii climatice diferite;

Tipuri de peisaje
Temperat-oceanic: 40˚-55˚lat.N, E Asiei, V Europei; veri răcoroase, ierni blânde; 800-1000 mm/p;
- păduri de foioase - fag, carpen, gorun; - soluri fertile;
- în zone montane - etajare; păduri de foioase la poale, conifere, pajişti alpine;
- antropizare: activităţi turistice, căi de comunicaţii, activităţi portuare, numeroase aşezări;

Temperat-continental - în centrul continentelor, din E României până în V Chinei; centrul SUA şi al Canadei; Argentina;
- mase de aer continental, sub 500 mm precipitaţii;
Semiarid de stepă şi silvostepă - secete frecvente, 450-500 mm precipitaţii;
- vegetaţie xerofilă: stepa euroasiatică, pampasul argentinian, preria N-americană;
- soluri - cernoziom, fertil; cele mai importante zone cu cereale de pe Glob;

Arid temperat - deşerturi: Karakum, Kâzâlkum, China, Mongolia, Marele Bazin;


- climat arid, sub 100 mm precipitaţii;
- plante xerofite (rogoz, ierburi ţepoase, saxaul alb şi negru);
- câmpuri de dune cu dimensiuni f. mari; văi seci; versanţi dezgoliţi;
- oaze; aşezări în lungul văilor, la contactul cu munţii;

Temperat rece - 50˚-60˚ lat., la trecerea către mediul subpolar;


- ierni lungi; -30˚C; minima absolută Oimeakon -77,8˚C; strat gros de zăpadă; veri scurte; sub 20˚C;
- păduri de conifere: molid, pin, zadă, în SUA, Canada, Siberia;
- antropizare: căi de comunicaţie transcontinentale ex. Transsiberianul; magistrale în Canada; exploatări de masă lemnoasă, combustibili,
minereuri.

MEDIILE POLARE
Localizare: N Canadei, Alaska, Groenlanda, N Eurasiei, Insulele arctice, Antarctica
2 tipuri de peisaje

SUBPOLAR (de tundră)


- iarna foarte rece, -30ºC, zăpadă, vânturi intense;
- vara sub 10ºC; precipitaţii sub 400 mm;
- tundră: ierburi, muşchi, licheni, mesteceni pitici, merişor, afin, salcii pitice;
- relief glaciar (circuri, văi, platouri) şi periglaciar (râuri de pietre, avalanşe); areale mlăştinoase;
- influenţe antropice limitate - în zone cu exploatări de petrol, cărbuni, minereuri

POLAR GLACIAR
- Groenlanda, Insulele arctice, Antarctica;
- minima termică - 88,3º C Vostok, Antarctica; - vara rar temp. pozitive;
- mase mari de zăpadă ce se transformă în gheată cu grosimi de până la 2000 m;
- vegetaţie saracă - muşchi, licheni; - morse, urs polar; pinguini în Antarctica

MEDII ÎN BAZINELE OCEANICE


- mediul litoral - în vecinatatea ţărmurilor, pe platformele continentale; condiţii bune de lumină, aerare; varietate de plante şi animale;
activităţi economice; rol nefast: poluarea cu produse industriale;
- pelagic - în stratul de apă de la suprafaţa mărilor şi oceanelor în care pătrunde lumina; bine oxigenat; plancton (vieţuitoare care plutesc) -
fitoplancton şi zooplancton; necton (vieţuitoare cu mobilitate proprie);
- abisal - cea mai mare parte din Oceanul Planetar; mediu afotic cu salinitate şi presiune mare; puţine specii de vieţuitoare.
Fişă de lucru Nr.1

1. Precizaţi două asemănări şi două deosebiri între mediile temperat oceanic şi temperat continental, după care localizaţi pe
hartă 3 ţări pentru fiecare mediu.

Asemănări Deosebiri
1. 1.

2. 2.

2. Cu ajutorul săgeţilor, realizaţi corespondenţa dintre tipul de peisaj, coloana A, şi spaţiul geografic căruia îi este specific,
coloana B.

A B
Deşet tropical Centrul Americii de Nord
Llanos Kalahari
Tundră Venezuela
Preerie Gobi
Deşert temperat

S-ar putea să vă placă și