Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Gimnaziala Dudesti


PROFESOR: Bunea Mioara
DATA: 04.12.2019
CLASA: a V-a
ARIA CURRICULARĂ: OM ȘI SOCIETATE PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL: GEOGRAFIE GENERALA


UNITATEA de INVATARE: Terra- o planeta in transformare
SUBIECTUL LECTIEI – Relieful-Relieful major al continentelor
TIPUL LECTIEI -mixtă
DURATA: 50 minute
LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de clasă
SCOPUL: dobândirea de cunoștințe privind formele de relief de pe continente și
orientarea pe hartă

COMPETENTE SPECIFICE:
1.1 Utilizarea termenilor in contexte diferite;
1.2 Descrierea unor elemente, fenomene sau procese geografice observate direct /
indirect;
2.1 Utilizarea tehnicilor de orientare pe harta;
2.3 Citirea reprezentarilor grafice si cartografice simple;
3.1 Descrierea unor elemente, fenomene si procese geografice folosind notiuni
dobandite la alte discipline;
3.3 Descrierea diversitatii naturale a realitatii geografice realizand corelatii cu
informatii dobandite la alte discipline;
4.2 Ordonarea elementelor geografice dupa anumite criterii.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfîrșitul lecției, elevii vor fi capabili:

a) Obiective de cunoaștere și analiză:


O1 să caracterizeze aspecte ale elementelor si fenomenelor geografice reprezentate pe
suporturi variate, pe baza unui algoritm dat;
O 2 să descrie repartitia spatială a unor procese si fenomene geografice pe baza
observatiilor directe / indirecte pe suporturi cartografice;
O.3 să prezinte fenomen si procese observate direct / indirect cu ajutorul diferitelor
aplicatii digitale;
O.4 să identifice deosebirile dintre spatii geografice diferite din perspectiva diversitatii
naturale;
O.5 să clasifice elementele geografice dupa caracteristici spatiale.

b) Obiective psihomotorii/procedurale
O.6 să identifice pe imagini principalele forme de relief;
O.7 să localizeze pe hartă principalele unități majore de relief.
c) obiectiv afectiv-atitudinale:
O.8 să manifeste interes pentru cadrul natural conștientizînd importanța mediului
natural

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia,
descoperirea, problematizarea, lucru cuharta si manualul;
MATERIALUL DIDACTIC- Harta fizica a lumii, atlasulgeografic, manualul,
imagini, caietul de lucru, flipchart, marker
FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe;
EVALUARE:sumativ- formativa;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
- manualul “ Geografie generala, cls a V-a, autori Rascu M, Lazar N.
- “Didactica geografiei” – N. Ilinca
- “ Geografie fizica generala” – M. Ielenicz
- Neacsu Cristian Marius, Caiet de lucru, Editura CD Press

DESFASURAREA LECTIEI

Nr. O Etapele lectiei Actv. prof. Actv. elevilor Resurse Resurse Evaluare
crt. biec Procedu materiale
tive rale
Moment - verificarea prezentei Pregatirea Observa Atentionare
1. organizatoric elevilor caietelor si a rea Aprecieri
- aranjarea materialului documentelor
necesar lectiei scolare

2. Verificare Adreseaza interogatii de control Elevii descopera Analiza


cunostintelor privitoare la continuturile raspunsurile si le raspunsuril
din lectia predade si invatate anterior; completeaza pe or,
anterioara Elevii sunt impartiti pe grupe, rand. stimularea
primesc cate o fisa cu un rebus Dialogul Imagini elevilor si
O. 1 Manualul
pe care il vor rezolva si il vor Toate evaluarea
completa apoi pe flipchart; neregularitatile Harta rezultatelor
Pe verticala A-B, vor descoperi scoartei terestre se Atlas invatarii
termenul RELIEF numeste relief. geografic
O.2 Ce numim relief? Continentele si
Ce cuprinde relieful? bazinele oceanice.

-Ce sunt continentele? Asculta,


-Cate continente sunt pe Terra si analizeaza,
care sunt acestea? gandesc si
-Enumerati bazinele oceanice: formuleaza
raspunsurile
Elevii sunt impartiti in 4 grupe. asteptate: Europa,
Fiecare grupa primeste o fisa pe Asia, Africa,
care trebuie sa o completeze. America de Nord
si de
Sud,Australia,
Antarctica.
Pacific, Atlantic,
Indian, Arctic.
3. Captarea Observa si Convers Imagini Observarea
atenției raspund: verde, atia comportam
O.6 O ghicitoare despre culorile galben, maro si euristica entului
folosite...... albastru; elevilor,
Mai exact: stimularea
Au păduri de brad Verde-campiile participarii
Vârfuri ascuţite Galben-dealurile elevilor la
Cărări şerpuite
si podisurile formularea
Maro-muntii raspunsului
Culmi încărunţite; Formele de relief
Locu-I minunat de pe continente;
Pantru colindat (Muntele)

4. Anunțarea Anunț titlul noii lecții și ce vor Elevi ascultă


lecției noi și a fi elevii capabili să realizeze informațiile
obiectivelor pănă la sfârșitul orei transmise
operaționale

O.3 Transmiterea Cere elevilor sa observe Harta Descope Harta Provoaca


5. O.4 informațiilor/ fizica a lumii si intreaba ce Elevii sunt rirea Fizică a participarea
dobândire de culori predomina pe harta; impartiti in 4 lumii tuturor
noi cunoștințe Cine de pe harta, au aceste grupe. Fiecare Atlas elevilor si ii
culori; grupa primeste o Observa geografic determina
Deci, ce sunt? fisa pe care rea sa
Se anunta lectia noua si se scrie trebuie sa o Manualul dialogheze
titlul pe tabla completeze.
„Relieful major al continentelor”
La sfarsitul orei, elevii vor fi Sunt atenti,
capabili : noteaza
-sa defineasca cu cuvinte proprii
termenul relief;
-sa enumere formele de relief ale
continenelor;
-sa identifice pe suportul
cartografic, formele de relief si
numele acestora.

O.5 Formele majore de relief ale


continentelor sunt: Sunt atenti la ce
* muntii arata profesorul la Idem
*dealurile harta;
*podisurile
*campiile
Provoaca
Grupa I MUNTII participarea
1.Ce reprezinta muntii? Fiecare grupa de tuturor
O.6 2.Cum se deosebesc muntii dupa elevi scriu elevilor la
altitudine? raspuns la Munca
lectie,
3.Ce tipuri de munti avem dupa intrebarile de pe cu manua
varsta? lul
stimularea
fisa, apoi participarii
4. Compara muntii tineri cu cei
vechi !
completeaza lor,
ciorchinele observarea
Grupa II PODISURILE semidirijat si
1.Ce este podisul? prezinta raspunsul Conversa
2.Cum se deosebesc podisurile lor. tia
dupa modul de formare?
3.Cum se deosebesc podisurile
dupa altitidine?
O.7
4.Enumerati cele mai mari
podisuri de pe Terra.
5.Identificati pe harta cele mai Fiecare grupa de
mari podisuri. elevi scriu Activitat Aprecieri
6.Prin ce se deosebesc podisurile raspunsul la e in
de munti? intrebarile de pe grup
fisa si
Grupa III DEALURILE
completeaza
1.Ce reprezinta dealul?
ciorchinele
2.Cum s-au format dealurile? semidirijat
3.Cum se deosebesc dealurile Activitat
dupa forma culmilor? e in
4.Identificati pe harta din fata grup Provoaca
voastra, cateva dealuri din tara
participarea
noastra.
Lucrul tuturor
Grupa IV CAMPIILE
cu harta elevilor si ii
1.Definiti notiunea de campie.
fizica determina
2.Cum se deosebesc campiile
sa
dupa caracterul suprafetei?
dialogheze
3.Ce tipuri de campii se cunosc
Expuner intre ei,
dupa modul de formare?
ea sau sa
4.Ce rol au campiile in
evalueze
activitatea umana?
rasunsul dat
5.Aratati pe harta cele mai mari
de ceilalti
campii de pe Terra.
colegi
6. O.1 Fixarea Fișă de
cunoștințelor/ Selectati raspunsurile adevarate: lucru
Feedback -principalele forme de relief sunt A
muntii, dealurile, podisurile si Frontal
campiile;
-fiecarei forme de relief ii revine F
O.2
cate un sfert din suprafata Stimularea
ocupata; participarii
elevilor,
-dealurile au inaltimi cuprinse F analiza
intre 250m si 2000m; raspunsuril
-muntii sunt formele de relief A or si
cele mai inalte; evaluarea
A
-campiile sunt forme de relief prin note.
netede si joase;
1.incretite (sub Frontal
Jocul Robingo
forma de valuri)
1.In munti straturile de roci
2.inclinate
sunt .......
3.orizontale
2.Podisurile au straturi de roci ...
4.Himalaya
3.Campiile au straturi de roci ...
4.Cei mai inalti munti de pe
8848m,varful
terra sunt .....
Everest
5.Ei ating altitudinea de .......in
6.Tibet,4000m Frontal
varful ........
6.Printre cele mai mari podisuri
de pe glob se numara ............ cu 7. coline
inaltimea de ..........
Asaltul Stimularea
7.Dealurile care au form unei 8.Subcarpatii- de idei participarii
culmi alungite se numesc ...... peste 1000m
8.Cele mai inalte dealuri din tara elevilor,
noastra sunt ........... cu inaltimi 9.campia analiza
de peste .......... raspunsuril
9.Cea mai joasa forma de relief 10.Campia or si
O.8 cu altitudinea de 200- 300m o Amazonului evaluarea

reprezinta ....... prin note.
10.Cea mai mare campie Elevii aduc
aluviala este ........... argumente pro și
Port o discuție legată de importanța contra față de
mediului natural geografic aspectele
1.Ce ati invatat nou azi la lectie? prezentate Evaluarea
2.Care sunt ideile principale ale finala
lectiei? Elevii raspund la
3. Ce ati mai vrea sa mai stiti intrebarile
nou? profesorului
Acum o sa va spun cateva
ghicitori. Voi,trebuie sa Elevii se intrec in
descoperiti raspunsul (forma de a da raspunsurile
relief)
7. Anunțarea Comunica sugestiile si Asculta si noteza. Explicati
temei pentru continuturile ce vor fi parcurse a
acasă spre studiu.
Relieful major al continentelor si
tema pentru acasa,ex Aplica-
pag.51-52
Metoda Ciorchine
Relieful continentelor
Relieful reprezintă ……………………………………………………………………………………….................................................. .
Anzi
Subcarpaţii
Alpi tineri

Munţi Dealuri şi
coline Dealurile de
Ural
Bătrâni Vest
Forme de relief

Scandinaviei prin acumulare de


sedimente
Câmpii Podişuri

C. Română
de acumulare fluvială Pod. Moldovei
litorale
Prin tocirea unor munţi
vechi

C. Amazonului
C. Litorală Pod. Dobrogei
C. Missisipi Atlantică
ACTIVITĂȚI REMEDIALE

În urma predării si evaluării noțiunilor legate de alcătuirea formelor de


relief am constatat că un număr de 9 elevi din 22 elevi ai clasei a V-a,
adică 40% nu si-au însușit cunoștințele legate de aceast aspect.Lucrul
acesta l-am constatat in urma evalurii prin intermediul jocului ,,Robingo”
Enunțurile necompletate sunt următoarele:
1. In munti straturile de roci sunt .......
2.Podisurile au straturi de roci ...
3.Campiile au straturi de roci ...
Pentru a remedia această neînsușire de cunoștinte corespunzătoare
competenței:
C.S.1.2 ,,Descrierea unor elemente, fenomene sau procese geografice
observate direct / indirect” aleg o altă metodă de predare a conținutului-
problematizarea.
Cu ajutorul calculatorului și a videoproiectorului prezint imagini 3 D
cu alcătuirea formelor de relief, activitate urmata de asocierea imaginilor
cu descrierea continutului, prin intermediul fișelor de lucru.
Voi verifica achiziția cunoștințelor prin întrebări adresate, în special
elevilor vizați, în următoarele ore.

S-ar putea să vă placă și