Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 10.06.2019
CLASA: a VII- a
DISCIPLINA - GEOGRAFIA CONTINENTELOR EXTRAEUROPENE
UNITATEA DE INVATARE - ASIA
SUBIECTUL LECTIEI: ASIA- RECAPITULARE ŞI CONSOLIDARE
TIPUL LECTIEI – de recapitulare, consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor
PROPUNĂTOR - SĂRĂCUȚĂ MARIAN

COMPETENTE GENERALE
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi străine
3. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic
4. Identificarea şi explicarea dimensiunii sociale, civice şi culturale a caracteristicilor spaţiului geografic
5. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă

COMPETENTE SPECIFICE VIZATE


1.1. Recunoaşterea termenilor geografici în texte diferite
1.2. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază
1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi
2.1. Identificarea denumirilor şi termenilor din geografie în limbi străine
3.3. Prezentarea structurată a componentelor geografice ale Americii, ale regiunilor şi ale ţărilor sale
4.1. Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe un suport cartografic
4.3. Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice ale Americii
7.1. Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor învăţate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


O1 – să identifice informaţii definitorii pentru Asia;
O2 – să localizeze pe Harta fizică a Asiei diverse elemente fizico-geografice;
O3 – să recunoască elemente fizico-geografice din spațiul natural asiatic;
O4 – să precizeze valoarea de adevăr a unor afirmații fizico-geografice;
O5 – să manifeste interes pentru studiul geografiei.

STRATEGIA: dirijată, cognitivă, euristică.


ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII: frontală , pe grupe
METODE: observatia, conversaţia euristica , descrierea, lucrul cu harta,ciorchinele. Jocul didactic.
MATERIALE DIDACTICE : Harta fizică a Asiei
Materiale auxiliare: markere, post- it, scotch, coli de scris, , laptop, videoproiector
MATERIALUL BIBLIOGRAFIC:
1. Octavian Mândruţ, Geografie, manual pentru clasa a VII a, Editura Corint,
Bucureşti 2003.
2. Nicolae Ilinca, Didactica Geografiei, Editura Corint, Bucureşti, 2008.
3. Maria Eliza Dulamă, Elemente din didactica geografiei, Editura Clusium,
Cluj-Napoca, 2000.
4. Grigore Posea, Geografie, ghidul profesorului pentru clasa a VII a, Editura
ALL, Bucureşti, 1999.
DESFASURAREA LECTIEI
operationale

Dozarea Momentele Activitatea de recapitualare, Strategii/ Evaluare


Obiective

timpului lectiei consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor Resurse


Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactice

1min Organizarea verifica prezenta elevilor Pregătesc hărţile, Conversatia Atentionare


clasei pregateste materialul materialele didactice Aprecieri
necesar lectiei primite
2 min Captarea Profesorul întreabă care este Elevii răspund Observaţia Apreciere
atenţiei cel mai întins și cel mai solicitării profesorului. orala
populat continent de pe
Glob?
1 min Anunţarea
lecţiei noi Profesorul anunţă tema Elevii ascultă
şi a lecţiei: ASIA: Recapitulare şi precizările făcute de Dialogul
obiectivelor consolidare şi obiectivele. profesor
operationale
42 Desfasurarea Comunică elevilor în ce Realizează sarcina Dialogul Apreciere
min lecţiei constă această tehnică de dată de profesor, apoi Lucrul cu orala , elevii
învăţare prin colaborare un reprezentant al harta apreciaza
Împărţirea în 4 grupe de grupului va citi cele Ciorchinele raspunsurile
elevi. Fiecare grupă va primi scrise de fiecare colegilor şi îi
un ciorchine pe care îl vor membru al grupului pe corectează
completa cu informaţiile foaie. Ceilalţi dacă greşesc
Cercul asimilate anterior. Veţi nota reprezentanţi ai grupei
informaţiilor fiecare idee pe care o aveţi identifică la hartă
O1 15 min despre Poziţie geografică, elementele din
limite şi ţărmuri şi Relief ciorchine.
(grupa 1)
Clima, hidrografia şi
vegetaţia (grupa2), Populaţia
şi aşezările umane ( grupa 3) ,
Resursele naturale şi
Economia ( grupa 4)
din Asia.

Profesorul solicită elevilor să Doi elevi din fiecare Lucru cu Apreciere


O2 extragă din bol 2 bilețele și grupă vor răspunde la harta verbală
Concursul să rezolve cerințele înscrise. cerințele de pe bilețele. Conversaţia
tripletelor Cere elevilor să localizeze pe Localizează pe hartă euristică
Harta fizică a Asiei răspunsul răspunsul identificat. Jocul
identificat. didactic
Profesorul solicită elevilor să Doi elevi din fiecare Jocul
extragă din bol 2 bilețele și grupă vor răspunde la didactic
să rezolve cerințele înscrise. cerințele de pe bilețele.
Cere elevilor să localizeze pe Localizează pe hartă Conversaţia Analiza
Harta fizică a Asiei răspunsul răspunsul identificat. răspunsurilor
O3 Jocul literelor identificat. Lucrul cu apreciere
harta
Adevarat sau Profesorul cere elevilor să Elevii rezolvă sarcina Dialogul; Analiza
fals? stabilească dacă afirmațiile dată de profesor. răspunsurilor,
14 min expuse la flip-chart sunt Jocul stimularea
adevărate sau false. Dacă sunt geografic elevilor sa se
O4 false, le cere să reformuleze
evalueze.
enunțurile pentru a deveni
adevărate.

Atingerea Profesorul invită elevii să Elevii urmăresc filmul Conversatia Apreciere


3 min feed-bakului urmărească un scurt filmuleț și răspund la euristica orala
despre Asia solicitările Filmul
profesorului. didactic
1 min Precizarea
activitatilor pe
De recapitulat Statele si
care elevii le Notează pe caiete Dialogul -
capitalele Asiei!
vor desfasura
acasa

S-ar putea să vă placă și