Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
2
Unitatea de învățământ:
Data: 7.04.2017
Clasa: a V-a
Profesor:
Aria curriculară: Om şi societate
Obiectul : Geografie Generală
Lecția: Așezările Umane - Așezările rurale
Tipul lecție: Mixtă (predare – învățare – evaluare)
Locul de desfășurare: Cabinetul de geografie
Timp: 50 minute
COMPETENȚE SPECIFICE
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
b). psihomotorii:
c). afectiv-atitudinale:
3
O7- să manifeste interes pentru specificul aşezărilor rurale, atât din punct de vedere geografic, dar şi
cultural şi istoric;
O8- să cultive interesul pentru studiul altor aşezări rurale în afara celei natale.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Cheval D., Manualul “Geografie generală” clasa a V-a, Editura Teora;
Vert C., „Geografia populaţiei şi aşezărilor umane”,Timişoara, 2000;
Nicolae Ilinca „Didactica geografiei ”, Editura Corint, București, 200;
Internet, imagini google, wikipedia.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
4
Timp
Ob.
Momentele Activitatea de predare-învăţare Resurse Resurse Evaluare
lecţiei materiale procedurale
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
lucru
O4
O7
5’ Atingerea feed- Propune elevilor rezolvarea Analizează mintal tipul Expunerea Animă
backului unei situaţii geografice. de sat cu ajutorul Problema- participarea
Cere elevilor să precizeze informaţiilor dobândite tizarea elevilor şi
ţinând cont de imaginile din în timpul activităţii de PPT Interoga-ţiile evaluează
O6 PPT, ce tip de sat este predare-învăţare şi de control răspunsu-rile
localitatea noastră natală,satul explică şi argumentează. formulate de
Şerbăneşti Satul Şerbăneşti este elevi.
după:structură,formă, -sat răsfirat Fişe de
nr.de locuitori,activităţile -sat liniar lucru
economice. -sat mijlociu
-sat cu caracter
predominant agricol
SCHEMA LECŢIEI
Aşezările umane: grupuri de locuinţe, gospodării sau alte amenajări social-economice ce satisfac nevoile
populaţiei.
Factorii antropici:
- prezenţa căilor de comunicaţie
- apropierea de oraşe
- grotă troglodită
- adăpost în arbori
- chilii în stâncă
Aşezările rurale
Definiţie: comunităţi umane care trăiesc în grupuri relativ puţin numeroase, de regulă în gospodării
individuale şi desfăşoară predominant activităţi agricole.
Sunt mai numeroase decât aşezările urbane, dar au un nr mai mic de locuitori.
1.Aşezări izolate( ferme, mai răspândite în Am. de Nord, Australia, Europa de vest).Fermele sunt
formate din: un ansamblu de clădiri din care fac parte adăposturile pentru unelte şi utilaje agricole,
pentru animale sau seminţe, depozitele pentru recoltă şi locuinţele pentru proprietarii fermei sau pentru
lucrători. Ferma poate fi locuită temporar sau permanent.
2.Cătune:aşezare rurală cu o populaţie mai mică de 100 locuitori. În România cele mai multe cătune sunt
în zonele de deal şi de munte. Cătunele în Munţii Apuseni se numesc „crânguri”.
3.Satul este cel mai mare tip de aşezare rurală, a cărui populaţie poate fi cuprinsă între 100 şi peste
10 000 locuitori).
Componentele satului:
9
3.Moşia satului: este suprafaţa folosită de populaţie pentru desfăşurarea activităţii. Moşia poate fi atât în
interiorul satului cât şi în afara acestuia.Poate fi folosită ca ogor, fâneaţă, podgorie, livadă.
2. Satul răsfirat: doar o parte din terenul agricol este păstrată lângă locuinţă, restul e în afara vetrei
satului. Caracteristic pentru zonele de deal şi podiş.
3.Satul adunat: case foarte apropiate una de alta, cea mai mare parte a terenului agricol se află în afara
vetrei satului.Vatra e foarte bine conturată de moşia satului.Acest tip de sat este întâlnit mai ales în zonele
de câmpie şi de podiş.
Satul adunat cunoaste mai multe variante: sat cu piaţa centrală (tipic pentru Germania, Marea Britanie),
satul circular (kraal) al crescătorilor de animale din Africa de Sud, satul linear sau satul- stradă.
Ca tip subsidiar -satul compact( ocupă spaţii mici, cu clădirile lipite unele de altele)
2.Sate cu formă liniară: de-a lungul unei văi, grind sau căi de comunicaţii .
10
3.Sate cu formă geometrică: sunt sate în care oamenii au primit iniţial terenuri parcelate.
-în V şi centru este tipic satul-târg (burg), cu case mari aşezate ordonat în jurul unei pieţe centrale.
-în ţările nordice predomină cătune şi satele risipite, formate din locuinţe construite în marea lor
majoritate din lemn, construcţiile sunt cu acoperişul înalt în “două ape”, predomină culorile vii:roşu şi
verde.
- în Munţii Alpi, Carpaţi sunt prezente aşezări temporare şi sate mici, risipite, ai căror locuitori se ocupă
cu pastoritul
-în special în Europa Occidentală, tipice pentru marile exploatări cerealiere sunt fermele izolate, formate
din clădiri dispuse în jurul unei curţi interioare.
- Satul palustru (zona musonică ) – locuinţe pe piloni, între locuinţe legătura se face cu barca
-Iurta ( structură rotundă asemănătoare unui cort), locuinţă mobilă pentru crescătorii de animale, în Asia
Centrală ( Mongolia,Kazahstan)
-kraal ( sat al negrilor bantu ), colibe amplasate în semicerc în jurul unei pieţe centrale din lut şi cu
acoperişuri din paie
-în savană, satele au o formă circulară, cu locuinţe rotunde din lut şi acoperişuri conice din paie. În
general, casele au o singură încăpere şi nu sunt dotate cu hambare, astfel încât se obişnuieşte
înmagazinarea recoltelor în grânare comune întregului sat.
AMERICA ŞI AUSTRALIA
-Aşezări de tip fermă având în centru locuinţe moderne, înconjurate de hangare metalice care
adăpostesc maşini agricole diverse, uneori chiar şi mici avioane utilitare. În Australia şi Noua Zeelandă
de tipul rezervaţiilor în care trăiesc băştinaşii.
-Aşezări de tip concentrat în SUA şi Canada întemeiate de imigranţi
-Iglu ( locuinţă din blocuri de gheaţă tipică pentru eschimoşi) în N statului Alaska,Canadei, pe ţărmurile
Groenlandei
2. Sate agro-industriale
Modernizarea satelor
Efecte negative ale modernizării aşezărilor rurale :
-depopularea satelor
-locuinţe transformate sau înlocuite cu unele mai mari şi din materiale mai rezistente