Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE DATA CLASA VII PROFESOR - Isar Constantin OBIECTUL - GEOGRAFIA CONTINENTELOR EXTRAEUROPENE EDITURA Corint

t SUBIECTUL LECTIEI Brazilia TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi COMPETENTE GENERALE 1. 2. 4. 7. Utilizarea limbajului specific n prezentarea i explicarea realitii geografice Utilizarea corect a numelor proprii i a termenilor n limbi strine Raportarea realitii geografice la un suport cartografic i grafic Dobndirea unor deprinderi i tehnici de lucru pentru pregtirea permanent

COMPETENTE SPECIFICE
1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli n contexte cunoscute sau n contexte noi 2.2. Citirea corect a denumirilor i termenilor geografici din limbi strine 3.3. Prezentarea structurat a componentelor geografice ale continentelor extraeuropene, a regiunilor i rilor acestora 4.1 indentificarea principalelor elemente naturale si socio economice reprezentate pe harta Lumiii 4.3 Poziionarea corect a elementelor geografice pe reprezentrile cartografice 7.8 S analizeze elemente din realitatea observata direct sau indirect ;

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili : O1 s precizeze pozitia geografica si limitele Braziliei in conditiile utilizarii hartii fizice a Lumii. O2 - s indentifice cel putin 4 aspecte specifice ale cadrul natural al Braziliei ( relief, clima, ape, vegetatie) citind si interpretand hartile din manual, atlas, sau harta murala O3 - sa expuna informatii generale privitoare la populatia si asezarile omenesti din aceasta tara , utilizand imagini si hartile din manual . O4 sa prezinte caracteristicile generale privind resursele naturale si economia Braziliei, facand uz de imagini si harti adecvate. O5 sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare. STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica METODE SI PROCEDEE -: observarea liber i dirijat, conversaia, problematizarea, expunerea, lucrul cu harta, comparaia, descrierea MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica si politica a Lumii, reprezentari grafice, atlasul geografic, manualul, imagini videoproiectate . MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul Geografia continentelor clasa VII, Octavian Mandrut - Statele lumii- S. Negut, I. Nicolae - Didactica geografiei- M. Dulama - Elemente de didactica aplicata Nicolae Ilinca si Colab

Ob. Opert . Dozar

DESFASURAREA LECTIEI Momentele lectiei 1 e Organiz. clasei

Activ. de predare - invatare Actv. prof. Actv. elevilor Pregatirea caietelor si a docum. scolare

Strategii didactice Observar ea

Evaluare

10

Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul Mexic prin intreb. scurte

- verif. prezentei elevilor - aranj. materialului necesar lectiei Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predade si invatate anterior

Atentionare Aprecieri

1 Pregatirea 2 aperceptiva

Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof. - Un elev arat la harta i precizeaz poziia geografic Se vaor prezenta cateva Indentifica imagini din America de sud statele in care printre care si orasul Rio sunt aceste de Janeiro monumente ale naturii inclusiv orasul Rio de Janeiro si Brazilia

Dialogul

Analiza raspunsuril or, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii

Conversa tia

20 O1

25

Anunarea leciei noi i a obiectivelor propuse Dirijarea predarii invatarii

- Noteaz titlul leciei pe tabl i anun oral obiectivele urmrite: Brazilia Sa citim harta fizica a Americii de Sud din manual si sa precizam pozitia geografica si vecinii acestui stat . Care sunt caracteristicile ce se pot desprinde din

Noteaz titlul i ascult cu atenie

Conversa tia

Citesc pe harta din atlasul geografic ( sau manual) si formuleaza raspunsul corect sub indrumarea

Conversa tia euristica

Lucrul cu harta

Observarea comportam entului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului. Anunarea leciei noi i a obiectivelor propuse Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze,

aspectul general al acestei tari ?

profesorului.

O2

- Sa citim harta fizica a lumii precum si hartile din manual si sa observe caracteristicile reliefului . - sa identificam tinand cont de semnele conventionale prezentate in legenda formele si unitatile de relief Sa ne reamintim care sunt factorii ce influenteaza clima Americii n acest context, in Brazilia se ntlnete o clim predominant calda:ecuatoriala in Amazonia -subecuatoriala -semiarida in NE Pod.Braziliei S urmrim harta din manual i s precizeam care sunt elementele hidrografiei. n urma rspunsurilor date profesorul mai adaug: cascade ncercati, n baza celor nvate i privind harta vegetaiei, - ce formaiuni vegetale credei c se ntlnesc aici? Sunt artate imagini cu specii de vegetaie. Sa indentificam caracteristicile populatiei

Elevii citesc hrile i precizeaz faptul c aceasta tara. are un relief variat. Elevii citesc hrile i precizeaz principalele trepte i uniti de relief Elevii noteaza in caiete -Localizeaza fiecare unitate de relief si precizeaza principalele rauri si fluvii. - Pe baza unor imagini descopera tipurile de vegetatie si inteleg in ce conditii de clima se dezvolta acestea.

Conversa tia

Problema tizare

Lucru cu manualul si harta

sa se autoevaluez e sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevaluez e sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi

O3

- Citesc documentele

Braziliei Sa indentificam marile orase pe harta din manual

O4

Profesorul prezinta principalele ramuri economice ale Braziliei: -ind automobile, chimica, productia de energie electrica Sa indentificam pe harta din manual princiupalele culturi agricole cultivate in aceasta tara Cile de comunicaie i transporturi sunt unele dintre cele mai moderne i mai complexe, sunt n continu modernizare.. Le prezint cateva imagini cu unele obiective turistice pe care elevii le vor nota in caiete. Explicati diversitatea faptelor geografice din Brazilia

expuse spre analiza. - Localizeaza - Reflecteaza - Sub indrumarea profesorului, elevii explica faptele sesizate, le mentioneaza si aplica in alte situatii cunostintele invatate. - Analizeaza documentele expuse si sub indrumarea profesorului constata deosebiri.

Lucru cu harta Conversa tia

Idem

Elevii privesc imaginile expuse. Noteaz n caiete.

Conversa tia euristica Lucru cu harta

Idem

3 - Atingerea 4 feedbackului

Reanalizeaza, sintetizeaza si explica varietatea geografica in functie de suprafata, diversitatea reliefului, a conditiilor de

Exercitii geografic e

Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsuril or si evaluarea prin note.

10 O5

1 2

Asigurarea si intensificare a retentiei si transferului cunostintelo r Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa

Completati fisa de evaluare cu informatiile corespunzatoare.

Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.

clima si de vegetatie, a modului de populare a teritoriului. Selecteaza informatiile pentru completarea si formularea corecta a raspunsurilor. Asculta si noteza.

Interogati Evaluarea ile de finala control si dialogul.

Explicare a

Observarea comportam entului elevilor

SCHEMA LECTIEI Schema lectiei se va intocmi la tabla BRAZILIA CADRUL NATURAL Suprafata:-cel mai intins stat din America de Sud, -al cincea tara dupa:Rusia, Canada, China, S.U.A., Pozitia geografica:-partea central-estica a Americii de Sud, -litoral la Oceanul Atlantic Tarmuri:putin crestate-I.Marajo, la varsarea Amazonului Relieful:predomina podisurile si campiile. Podisuri:-in N-Podisul Gyanei,peste 3000m altitudine -in partea central-estica:Podisul Braziliei cu Podisul Matto Grosso in V peste 800m -in S:culmi paralele cu tarmul numite serra. Campii:-Campia Amazonului-peste 50%din suprafata tarii, -Campia Parana la S de Matto Grosso. Clima:predominant calda:-ecuatoriala in Amazonia -subecuatoriala -semiarida in NE Pod.Braziliei. Hidrografia:Amazonul cu afluenti: Madeira,Tapajos,Rio Negro. Vegetatia-specifica zonei calde -padurea ecuatoriala=selvas, cu peste 3000 de specii de palmieri=1/3din padurile lumii, -savana=campos in S -sertao=vegetatie xerofila,cactusi mari,arbusti spinosi -caatinga=paduri uscate=arbori mici cu frunze cazatoate in anotimpul secretos CADRUL UMAN SI ECONOMIC Populatia-153 mil.locuitori -neuniform raspandita in teritoriu-densitate mai mare pe tamul atlantic sudic=80%din pop, -densitate foarte mica sub 1loc/km:Amzonia,Matto Grosso -predomina rasa alba 60% urmasi ai portughezilor, spaniolilor,italienilor. -religia: catolica este predominata 88%, -predomina mediul urban 75% Orasele-capitala =Brasilia -principale:Sao Paolo-fosta capitala,Rio de Janeiro, Salvador,Manaus. Economia-dezvoltata, este a 8-a putere a lumii, -agricultura-de tip latifundiar, se practica monocultura, -productii mari de:trestie de zahar-locul I,cafea-loculI,cauciuc natural, cacao, porumb, maniocul,ananas, banana. -zootehnia:bovine-locul I, ovine, porcine,caprine. -resursele naturale-foarte ebundente:petrol, aur, diamante, fier, sare, bauxite. -industria-dezvoltata pe baza capitalului strain din S.U.A., afectata frecvent de recesiuni. -ramuri:siderurgia, metalurgia neferoasa, constructiile de masini, nave maritime. Turismul-favorizat de fatada atlantica -carnavalul de la Rio de Janeiro,Amazonia. Caile de comunicatie-navigatia fluviala dezvoltata, -cai rutiere=400 mii km, Transamazonica -cai ferate mai putin dezvoltate.

S-ar putea să vă placă și