Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamint: Scoala gimnaziala IANCU ROSETTI,com.Roseti,jud.Calarasi


Profesor:Ungur Gabriel
Data:08.10.2015
Clasa:aVI-a A,
Unitatea de invatare: Europa caracterizare generala(elemente de geografie fizica)
Lectia: Relieful-caracteristici generale ,unitati majore
Tipul lectiei:mixta
Timp :50 min.
Competente generale:
-Utilizarea limbajului specific in prezentarea si explicarea realitatii geografice
-Utlilizarea corecta a numelor proprii si a termenilor in limbi straine
-Raportarea realitatii geografice la un suport cartografic
Competente specifice:
Prezentarea structurată a componentelor geografice ale Europei, ale regiunilor şi ale ţărilor sale
Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe un suport cartografic
Citirea hărţii şi utilizarea corectă a semnelor convenţionale
Obiectivele lectiei:
O1-sa pozitioneze corect teritoriul Europei pe glob
O2-sa localizeze pe harta principalele unitati de relief montane, de deal si podis si campie
O3-sa completeze datele pe foi de tip flipchart pe care sa le prezinte
Metode didactice folosite:conversatia euristica, observatia, lucrul cu harta, explicatia, lectura geografica
Materialul didactic:harta fizica a Europei, manualul , atlase scolare, fise de lucru, prezentare Power Point,foi flipchart
Bibliografie
Manualul de geografie clasa a VI-A Editura Corint

DESFASURAREA LECTIEI

Momentele lectiei Dozare Activitati de predare Invatare Strategii Evaluare


1.Moment 2 min Notarea absentelor si Elevii pregatesc -observarea -atentionare
organizatoric pregatirea climatului pentru manualele, caietele
lectie
2.Captarea atentiei 1 min Profesorul intreaba elevii Elevii vor raspunde -problematizare Stimularea
numele lectiei pe care au participarii elevilor
avut –o de pregatit.

3.Verificarea 3 min Se verifica cunostintele din


cunostintelor lectia anterioara Elevii prezinta -conversatia -analiza raspunsurilor
anterior predate. “Tarmurile :golfuri si rezolvarea fisei -stimularea si
peninsule” completind fisa evaluarea elevilor
de evaluare continind
urmatoarele intrebari:
1.Ce denumire poarta
peninsula din nordul
Europei?
2.Care sunt cele trei mari
peninsule din sudul
Europei?
3.Cel mai mare golf de la
Oc.Atlantic se afla in dreptul
teritoriului Frantei si se
numeste..........................
4.Care sunt cele mai
importante insule din
M.Mediterana?
5.Punctul extrem vestic al
Europei este.................. .
4.Pregatirea 5 min -se solicita elevilor sa -formuleaza intrebari conversatia Analiza raspunsurilor
aperceptiva formuleze orice intrebari cu elevilor
referire la continentul
Europa.
5.Precizarea 2 min -impartirea elevilor in 4 Elevii asculta si explicatia -observarea
activitatilor pe care grupe si explicarea noteaza tema propusa comportamentului
elevii le vor modului de desfasurare a in caiet elevilor
desfasura lectiei , se anunta tema:
“Relieful caracteristici
generale ,unitati majore.”
6.Dirijarea 20 min -elevii citesc lectia si fiecare -asculta, reflecteaza -descoperirea - provoaca
predarii-invatarii grupa va avea de notat pe participarea tuturor
foile de flipchart pe care le- elevilor si ii
au primit date referitoare la -participare active -lucru in echipa determina sa
evolutia paleogeografica dialogheze si sa
,aspect general si -raspund la solicitari se autoevalueze
dispunere,unitati majore de
relief din cadrul
continentului
7.Atingerea feed- 15min Se va prezenta un material -asculta si intreaba -descoperirea -apreciere orala
back-ului despre relieful Europei.
Fiecare grupa va scrie pe
cite o foaie de flipchart Analizeaza lucreaza
raspunsurile la sarcinile si prezinta -lucrul cu manualul
solicitate pe care un
reprezentant al fiecarei
grupe o v-a prezenta in fata
clasei.Ceilalti elevi vor nota
pe rand datele in caiete
8.Precizarea 2 min Se va comunica tema pentru -asculta si noteaza -explicarea -observarea elevului.
activitatilor pe care acasa.
elevii le vor
desfasura acasa.

S-ar putea să vă placă și