Sunteți pe pagina 1din 4

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

PROFESOR:

PROIECT DIDACTIC
- CLIMA ȘI SOCIETATEA OMENEASCĂ -
Obiectul
Geografie fizică

Clasa
a IX-a

Subiectul
Clima și societatea omenească

Data

Tipul de lecție
Mixtă

Competențe specifice
 Utilizarea terminologiei stiintifice si disciplinare specifice pentru prezentarea unei informatii pertinente
 Construirea unui text structurat utilizand o informatie grafica sau cartografica
 Descrierea si explicarea faptelor observate pe teren sau indentificate pe modele
 Utilizarea unor metode si tehnici simple pentru analiza unor elemente ale climei in contextul mediului
inconjurator.
 Sesizarea unor succesiuni de fenomene si de procese naturale
 Utilizarea reprezentarilor grafice si cartografice in investigarea mediului geografic

Competențe derivate
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili :
C1 – să explice , pe baza informatiilor primite si a cunostintelor anterioare , influenta climei asupra societatii.
C2 – să analizeze raspandirea populatiei si tipurile de activitati economice conditionate de clima, utilizand
imagini si Harta fizica a lumii
C3 – să mentioneze cel putin trei tipuri de modificari topoclimatice favorabile dezvoltarii asezarilor
C4 – să prezinte cauzele schimbarilor climatice pe baza imaginilor si a cunostintelor anterioare

Organizare
Frontal , pe grupe

Resurse materiale
 Fișe de lucru - Urmările poluării aerului – efectul de seră, subțierea stratului de ozon, ploile acide
 Harta fizica a lumii
 Imagini
 Atlasul geografic
 Manualul

Resurse procedurale
Explicatia, problematizarea, lucrul cu harta si manualul, conversatia euristica, descoperirea, exercitiul
geografic, demonstratia figurala

Desfăşurarea situaţiilor de învăţare


Obiective Doza Momentele Activitatea Activitatea elevilor Strategii Evaluare
- rea
operatio- lectiei profesorului didactice
nale

1’ Organizarea Pregatirea clasei; Pregatirea caietelor, Observare Atentionare ,


clasei controlul manualului si a a aprecieri
prezentei si Atlasului geografic
ordinei
8’ Verificarea Adreseaza Asculta, analizeaza si
cunostintelor interogatii de formuleaza Analiza
anterioare control cu privire raspunsurile asteptate, raspunsurilor,
la continuturile fiind indrumati de Dialogul
stimularea
predate si profesor elevilor si
invatate anterior evaluarea
“Zonele de rezultatelor
climă” invatarii

2’ Pregatirea Intreaba: Asculta gandesc si Stimularea


aperceptiva raspund: Tipul de participarii
▪ Ce influenta Conversa-
climat are influenta elevilor la
are climatul tia
directa asupra formularea
asupra societatii euristica
raspandirii populatiei raspunsurilor
umane?
pe Glob
2’ Anuntarea Precizeaza
temei obiectivele si Asculta, , se Observarea
conditiile de mobilizeaza, participa,
lucru. Scrie titlul Expunerea comportamen-
scriu titlul lectiei in tului elevilor
lectiei pe tabla : caiet
“CLIMA SI
SOCIETATEA Lucrul la
OMENEASCA.” tabla
31’ Dirijarea Precizati Asculta, reflecteaza si
predarii - modalitatea de raspund si noteaza
O1
invatarii influenta a
conditiilor Conversa-
climatice asupra Influenta tia
societatii ▪ directa (desimea
populatiei)
▪ indirecta (modalitati
variate de desfasurare Observarea
a activitatilor Observatia comportamen-
economice) tului elevilor

Analiza
Mentionati Asculta, reflecteaza si
climatele raspund
O2 favorabile Localizeaza pe harta
locuirii Explicatia

Analizeaza imaginile, Analiza


formuleaza raspunsuri: raspunsurilor
Priviti harta si Lucrul cu
- Deserturile
indentificati harta
- Zonele polare
climatele cu rol
si subpolare
restrictiv
Localizeaza pe harta si
in atlas
Stimularea
Conversa-
O3 participarii
tia
-Pescuit, vanat , elevilor
O4 euristica
Explicati exploatari petroliere in
influenta regiunile reci
climatului asupra -Agricultura de
activitatilor Observarea
subzistenta in climatul Demonstr
economice comportamen-
ecuatorial si desertic atia
tului elevilor
figurala
-Culturi comerciale in
climatul mediteranean
si temperat

Formuleaza Stimularea
Imagini
raspunsuri: participarii
Care sunt elevilor
-schimbarile climatice
efectele globale, rezultat al Conversa-
activitatilor modificarii alcatuirii tia
economice atmosferei terestre euristica
asupra climatului Analiza
? Cauzele incalzirii raspunsurilor
globale sunt:
Enumerati
Problemat
O5 cauzele care -efectul de sera izarea
determina -deteriorarea stratului
incalzirea de ozon
globala a climei Lucrul pe
-poluarea grupe

Precizati efectele
incalzirii Rezolva cerintele de
climatice globale pe fisa de lucru

Atingerea Pe baza celor


feed – back- invatate,
3’ Formuleaza Discutia Evaluarea
ului precizati raspunsuri finala
caracteristicile
si obtinerea
climatice ale
performantei
orizontului local
1’ Precizarea De pregatit
activitatilor capitolul Asculta si isi noteaza
pe care elevii Atmosfera
le vor terestra in Expunerea
desfasura vederea
acasa sustinerii testului
scris

Bibliografie
*** (2012) - Statele Lumii, Editura Rombay, Bucureşti
Marin I. (2010) - Continentele. Geografie regională, Universitatea Bucureşti
Vlăsceanu Gh., Negoescu B. (1998) – Terra. Geografie economică, Editura Teora, Bucureşti

S-ar putea să vă placă și