Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Clasa:a VI-a
Obiectul:Geografie
Subiectul:Suedia
Obiective de referinţă:
 Dobândirea de noi cunoştinţe cu privire la specificul geografic al Europei Nordice
şi, respectiv, al Suediei;
 Exersarea deprinderilor de localizare pe hartă,
 Exersarea deprinderilor, priceperilor şi capacităţilor de analiză a unei ţări după un
algoritm dat.
Obiective operaţionale:
O1-să localizeze pe hartă Suedia, precizând limitele, vecinii, caracteristicile
ţărmurilor, precum şi consecinţele aşezării geografice asupra climei, densităţii şi
răspândirii populaţiei etc.;
O2-să identifice pe hartă principalele unităţi de relief, precizând principalele
caracteristici ale acestora;
O3-să caracterizeze din punct de vedere climatic Suedia, precizând şi explicând
principalii factori care determină clima acestei ţări şi principalele elemente
climatice;
O4-să descrie reţeaua hidrografică, subliniind importanţa ei economică,
O5-să analizeze din punct de vedere boigeografic Suedia, subliniind influenţa
climei asupra dispunerii principalelor zone şi etaje de vegetaţie,
O6-să descrie cadrul uman şi economic, localizând pe hartă principalele oraşe,
capitala Stockholm, analizând „modelul suedez” şi comparând economia
Suediei cu economia altor state dezvoltate ale Europei, deja studiate.
Metode şi procedee: conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, munca cu manualul,
demonstraţia, observaţia, problematizarea, algoritmizarea, jocul didactic, explicaţia, munca
independentă, „Cubul”, „Masa rotundă”, „Mozaicul de bază”, „Diagrama Venn”,
„Cvintetul”, „Brainstorming”, „Ciorchinele”, „Eseul de 5 minute”, filmul didactic
Material didactic (Mijloace de învăţământ): Harta fizică a lumii, harta fizică a Europei,
atlase, calculatorul, planşe cu ilustraţii, fişe de lucru, „Cubul”
Material bibliografic:
 Dulamă, Maria Eliza (2002)-Modele, strategii şi tehnici activizante cu aplicaţii în
geografie, Ed. Clusium, Cluj-Napoca;
 Ilinca, N. (2006)-Didactica geografiei, E.D.P., Bucureşti;
 Marin, I.-Continentele. Geografie regională, Ed. Univ., Bucureşti;
 *** (2003)-Atlas geografic general, Ed. Teora, Bucureşti;
 Internet: link-ul este http://www:youtube.com/watch?v=22dT4x
Instrumente şi tehnici de evaluare: fişa de evaluare
Strategia pedagogică: algoritmică, semialgoritmică, dirijată, euristică
Tipul lecţiei: lecţie de comunicare şi însuşire a noilor cunoştinţe
Profesor: Stîlpenau Virginia
Grup Şcolar Tehnic „Sf. Mucenic Sava” Berca
Jud. Buzău

1
Aurora boreală

Suedia-Harta politică

2
Stockholm

3
Malmo

4
Uppsala-Catredala

Desfăşurarea lecţiei:

Momentele Actvitatea profesorului Comportamentul psiho- Strategii Resurse Evaluare


lecţiei pedagogic (Activitatea didactice
elevilor)
1.Moment -se notează absenţele; -elevii îşi pregătesc Conversaţia, Manuale Atenţion
organizatoric -se pregătesc materialele materialele necesare lecţiei; problemati- Atlase are
necesare lecţiei, -se organizează pe echipe zarea fişe Aprecier
-elevii sunt organizaţi în grupe de câte 4 elevi; Jocul de rol i
de câte 4 elevi; -fiecare echipă poartă
-se comunică regulile numele unei ţări europene Frontal,
desfăşurării lecţiei şi rolurile (Grecia, Germania, Spania, pe grupe
fiecărui membru. Italia), are un lider, un
secretar, un raportor şi câte
un membru.
2.Captarea -pentru aceste momente se -are loc un concurs între „Cubul” -Harta Aprecier
atenţiei+3.Ve- foloseşte metoda „Cubul”: pe echipe folosind metoda fizică a i
rificarea feţele acestuie sunt înscrise „Cubul”. conversaţia Europei
cunoştinţelor diverse sarcini de -pe feţele cubului sunt euristică Evaluare
lucru(Aplică!, Descrie!, înscrise diferite sarcini; individu
Compară! etc.)prin care se -echipa care răspunde cel demonstraţi ală
verifică cunoştinţe din lecţia mai bine câştigă; a
„Franţa”; se realizează un observaţia -atlase
concurs între echipe. problematiz
-Localizează pe hartă Franţa! -localizează Franţa şi area
Spune din ce regiune a Europei vecinii acesteia; „Cubul” Stimular
face parte! Numeşte şi jocul ea
localizează vecinii Franţei! didactic participă

5
-Localizează pe hartă munţii -localizează munţii tineri rii
tineri ai Franţei! din Franţa, dar şi alte frontal, elevilor
-Ce consecinţe are aşezarea unităţi de relief; pe grupe la
geografică a Franţei asupra -precizează consecinţele formular
dezvoltării sale economice? aşezării geografice asupra ea
-Localizează pe hartă economiei Franţei; răspunsu
principalele câmpii sau bazine rilor
de sedimentare ale Franţei!
Spuneţi cu ce alt bazin de -realizează comparaţii între
sedimentare al Europei Vestice Franţa şi alte ţări europene;
seamănă!Localizaţi-l pe hartă!
-Numiţi factorii ce determină
clima Franţei!caracterizează -caracterizează clima
clima temperat-oceanică! Franţei; realizează
Realizează o comparaţie între comparaţii;
clima Franţei şi cea a Marii
Britanii! etc.
-profesorul consemnează în
centralizator participarea -numesc resursele Franţei
fiecărei echipe cu + sau -. şi localizează principalele
bazine.
4.Reactualizar -sunt reactualizate acele
ea cunoştinţe care servesc la
cunoştinţelor înţelegerea noii lecţii; Conversaţia Fişe de Aprecier
însuşite -se foloseşte metoda „masa -grupurile deja organizate de verificare lucru i ale
anterior rotundă”: copiii sunt organizaţi primesc fişele de lucru cu grupuril
în grupuri de câte 4 elevi; sarcini diferite. Se folosesc Culori or şi
fiecare grup primeşte câte o culori diferite pentru Conversaţia diferite individu
fişă de lucru cu sarcini diferite rezolvarea lor; euristică ale
ce vizează câte 4 răspunsuri
posibile. Tema o reprezintă „Masa
„Specificul geografic al rotundă”
Europei Nordice”. Elevii
fiecărei grupe folosesc culori problematiz
diferite (liderii cu roşu, area
raportorii cu albastru,
secretarii cu verde şi membrii -elevii completează fişele
cu negru). de lucru; munca
1.Numiţi vecinii Europei independent
Nordice:a)N………………… ă
…b)S…………………………
…c)E………………………
…d)V………………………
2.Daţi exemple de:
a)o mare mărginaşă: pe echipe şi
b)o peninsulă: individual
c)o insulă:
d)un golf:
3.Numiţi 4 elemente
caracteristice Europei Nordice:

6
a)paralela cea mai importantă..
b)extremitatea nordică a
Europei………….
c)principalul tip de ţărmuri….
d)numele celui mai important
curent oceanic care
influenţează clima Europei
Nordice………….
4. Explicaţi noţiunile:
a)fiorduri………………..
b)morene…………………
c)tundră…………………..
d)taiga…………………….
5.Daţi exemple de :
a)munţi:…………………….
b)podişuri:……………………
c)câmpii:…………………….
d)oraşe:……………………..
6.Numiţi 4 ţări ale Europei
Nordice, împreună cu
capitalele lor:
…………………………….
……………………………….. -la final liderii comunică
………………………………. rezultatele;
……………………………….
-profesorul poate adresa şi alte Harta Aprecier
întrebări grupurilor, care fizică a i şi
vizează înţelegerea lecţiei Europei notări
referitoare la Europa Nordică.
5.Enunţarea -li se precizează elevilor că azi -conştientizează ceea ce au Algoritmiza Harta
scopurilor şi a vor studia o altă ţară din de învăţat azi; rea fizică a
obiectivelor Europa Nordică, după -află că vor dobândi noile Problematiz Europei
noii lecţii algoritmul cunoscut. cunoştinţe prin colaborare, area
prin joc, prin activitate pe Conversaţia atlase
grupe sau independent, prin euristică
muncă cu manualul.
6.Pregătirea -mai întâi se realizează un -mai întâi se gândesc la ce „Brainstorm Fişe de Aprecier
aperceptivă+ „Brainstorming” şi un ştiu ei despre Suedia; ing” lucru i
7.Anunţarea „Ciorchine” despre Suedia; -apoi realizează un Caiete
temei -apoi profesorul prezintă un ciorchine pe grupe şi „Ciorchine”
film de 6 minute de pe transmit informaţiile Stimular
Youtube despre Suedia. profesorului care realizează filmul Calculat ea
-se notează titlul pe tablă şi pe un ciorchine pe tablă; didactic orul, elevilor
caiete: „Suedia”. -vizionează filmul despre Internet pentru
Suedia. problemeati formular
-notează titlul lecţiei pe zarea ea
caiete. conversaţia răspunsu
euristică rilor
individual,
pe echipe,

7
frontal
8.Dirijarea -acest moment se realizează -elevii se organizează pe „Mozaicul Fişe cu
învăţării prin metoda „Mozaicul de grupe; de bază” temele
bază”.Elevii sunt organizaţi în -elevii mai bine pregătiţi de
echipe de câte 4, au numere de studiază teme mai dificile, pe echipe studiat
la 1 la 4, se formează gruprile pe când cei mai puţin
de experţi(nr.1, nr.2, nr.3, pregătiţi pot studia teme
nr.4).Se studiază tema mai accesibile, adaptate
„Suedia” în 4 părţi.Experţii de nivelului lor intelectual. problematiz Caiete
la nr.1 studiază aşezarea area
geografică, vecinii, relieful; nr.
2 studiază clima, apele,
vegetaţia; nr.3 studiază algoritmizar Manual
resursele, populaţia şi ea de la ed.
aşezările, iar nr.4 industria şi Teora
agricultura, precum şi alte -grupurile de experţi
activităţi economice. Apoi studiază temele; conversaţia
experţii prezintă temele în -experţii prezintă tema euristică
grupurile-casă.Se poate realiza grupului-casă,
şi o activitate diferenţiată, prin
împărţirea temelor în funcţie învăţarea
de gradul de dificultate şi prin
adaptarea lor la nivelul grupei. -oferă informaţii descoperire
-profesorul completează treptat profesorului care
*Obţinerea schema lecţiei pe tablă cu completează schema Harta
performanţei informaţii obţinute de la elevi; lecţiei, sunt permanent demonstraţi fizică a Profesor
-oferă explicaţii acolo unde verificaţi, corectaţi, li se a Europei ul
este necesar; oferă explicaţii pentru buna observaţia Atlase provoac
-Ce tip de climă se întâlneşte înţelegere a lecţiei; ă
în Suedia?De ce?De ce cad -…climă rece:subpolară, explicaţia participa
mai puţine precipitaţii în temperată-rece, cu rea
Suedia faţă de Norvegia? influenţe baltice în S….; tuturor
dispare influenţa problematiz elevilor
Curentului Atlanticului de area şi îi
N; M. Alpii Scandinaviei frontal şi determin
sunt o barieră climatică… pe grupe ă să
-De ce este Suedia slab -…din cauza climei reci, a dialoghe
populată? pădurilor de conifere, a ze, să se
-De ce se spune că relieful munţilor… autoeval
Pen. Scandinave este -argumentează de ce ueze sau
asimetric? relieful este asimetric…. să
-Ce direcţie de curgere au -NV-SE; râurile au debite evalueze
râurile din Suedia?Cum sunt mari; din cauza zăpezilor, răspunsu
debitele lor?De ce? ploilor…. rile date
-Ce este taigaua? -…pădurea de conifere din de colegi
Europa şi Asia…
-Ce sunt morenele? -…acumulări de nisipuri şi Stimular
pietrişuri de origine ea
glaciară… participă
-Numiţi regiunile fertile ale -…Svealand, Gotaland… rii

8
Suediei în care se poate elevilor,
practica agricultura! analiza
-De ce este un climat temperat- -…din cauza Vânturilor de răspunsu
oceanic în Sud (Gotaland)? Vest care pătrund prin Str. rilor şi
Kattegat până la M. evaluare
Baltică…. a
-Cine au fost strămoşii -…vikingii; în anul 1000 acestora
suedezilor?Ce ştiţi despre ating coastele Groenlandei prin note
vikingi? şi chiar ale Labradorului…
-De ce se numeşte capitala -…se întinde pe 14 insule
Stckholm, „Veneţia Nordului”? ale L. Malaren, insule Aprecier
-Ce înseamnă „Modelul legate prin 50 de poduri… i ale
suedez”?Citiţi din manual, de -folosesc manualul; Manualu grupuril
la pag.125! Munca cu l or de
-Numiţi şi localizaţi manualul experţi,
principalele oraşe!Ce porturi -numesc şi localizează Planşe ale
asigură exportul de fier? principalele oraşe Demonstraţi cu grupuril
(Stockholm, Goteborg, a ilustraţii or-casă,
Malmo, Uppsala, Lulea, Observaţia din aprecieri
Pitea, Kiruna). Numesc Explicaţia Suedia individu
porturi specializate în fier ale
-Ce sunt aurorele boreale?Se (ex. Kiruna).
poate viziona un film despre -explică formarea aurorelor Filmul calculat
aurore sau se pot observa boreale, pe baza didactic, orul
ilustraţii cu acestea. cunoştinţelor anterioare; demonstraţi
observă ilustraţiile. a, observaţia
9.Conexiunea -se realizează de către copii o -elevii realizează diagrama „Diagrama Caiete aprecieri
inversă „Diagramă Venn”: se face o individual sau pe echipe; Venn”, ale
comparaţie între Franţa şi algoritmizar grupelor,
Suedia privind aşezarea ea ale
geografică, relieful, clima, problematiz Harta elevilor
apele, vegetaţia, economia. area
Fiecare echipă realizează o
diagramă. Câştigă echipa care
a realizat cea mai bună Atlase
diagramă. munca Manualu
-apoi, fie individual, fie pe independent l
grupe, se realizează un ă
„Cvintet” despre Suedia. pe grupe
Câştigă echipa care a realizat -realizează cvintetul, de sau
cel mai frumos cvintet, urmând exemplu: individual
paşii: Suedia
1.cuvântul (substantiv) ce Nordică, misterioasă
descrie tema; Plutind, visând, navigând „Cvintetul” Fişe de Aprecier
2.două adjective (descrierea Admiraţie, visare, călătorie, lucru i ale
temei); aurore cvintetel
3.trei cuvinte ce exprimă Seriozitate. pe grupe culori or
acţiuni (verbe la gerunziu); sau realizate,
4.patru cuvinte ce exprimă individual notări
sentimentele copilului faţă de

9
subiect (atitudini, emoţii); conversaţia
5.un cuvânt care să exprime euristică
esenţa temei respective.
10.Asigurarea -se dă spre completare o scurtă -elevii primesc fişele şi le Problematiz Fişa Evaluare
şi fişă de evaluare individuală, completează individual; area de finală
intensificarea însoţită de „Eseul de 5 evaluare
retenţiei şi minute”:
transferului 1.Numiţi cele trei regiuni ale Munca notări
Suediei! independent
2.De ce Suedia are mai puţine ă
precipitaţii decât Norvegia? Individua
3.Numiţi două resurse l
importante ale Suediei! „Eseul de 5
4.Spuneţi, pe scurt, părerea -la final, se transmit fişele minute”
voastră despre lecţia de azi! profesorului.
11.Verificarea -profesorul observă care este -participă la aprecieri, Conversaţia Idem
şi aprecierea echipa câştigătoare, o autoaprecieri.
rezultatelor premiază, dar apreciază şi frontal
celelalte echipe; face notări.
12.Tema -se dă tema, împreună cu -notează tema şi ascultă Conversaţia Manual,
pentru acasă explicaţiile necesare. explicaţiile profesorului caiete
pentru a o putea rezolva . frontal

10

S-ar putea să vă placă și