Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Nume:
Şcoala:
Clasa: a IX-a A
Disciplina: Geografie (Geografie fizică – „Pământul – planeta oamenilor”)
Subiectul lecţiei: Coordonatele geografice
Durata: 50 minute
Scopul lecţiei: Însuşirea cunoştinţelor cu privire la coordonatele geografice

Competenţe specifice:
1.1 Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice (concepte, noţiuni) pentru prezentarea unei
informaţii pertinente;
4.1 Citirea şi interpretarea informaţiei cartografice şi grafice;
4.2 Operarea cu simboluri, semne şi convenţii;

Activităţi de învăţare:
C1 – să descrie liniile de pe hartă;
C2 – să analizeze dispunerea meridianelor şi paralelelor;
C3 – să identifice, pe hartă, principalele paralele şi meridiane
C4 – să descrie coordonatele geografice
C5 – să identifice, pe hartă, obiective pe baza coordonatelor geografice;

Tipul lecţiei: mixtă


Resurse procedurale: conversaţia euristică, problematizarea, lucrul cu manualul, exerciţiul la hartă
Resurse materiale: manualul, harta fizică a lumii
Tipul de organizare a activităţii: frontală
Bibliografia: - programa şcolară de geografie clasa a IX-a.
- Neguț S., Ielenicz M., Apostol G., Bălteanu D., Geografie fizică generală, Ed. Humanitas Educațional, Manual
pentru clasa a IX a, 2004;
- Mândruţ O., Competenţele în învăţarea geografiei, Ed. Corint, Bucureşti, 2010.
Desfăşurarea lecţiei
Ob. Do- Momen- Activitatea de predare – învăţare Strategii Evaluare
opera- zare tele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactice
ţionale min.
2’ Organiza- Atenţionează elevii asupra Pregătesc caietele şi celelalte Observarea Atenţionare,
rea clasei modului de desfăşurare a lecţiei documente şcolare aprecieri
10’ Verifica- Adresează întrebări privitoare la Ascultă, gândesc/analizează şi Dialogul Stimularea
rea cunoş- conţinuturile predate şi învăţate formulează răspunsurile elevilor, analiza
tinţelor anterior respectiv Caracteristicile aşteptate fiind îndrumaţi de răspunsurilor şi
anterioare Pământului şi consecinţele profesori evaluarea rezul-
geografice tatelor învăţării
2’ Pregătirea Cere elevilor să specifice cum Observă şi răspund Conversaţia Observarea
apercepti- identificăm o localitate sau un euristică comportamentu-
vă punct pe hartă lui elevilor
1’ Anunţarea Precizează obiectivele, strategia Ascultă, notează titlul lecţiei Expunere Observarea
temei de rezolvare şi condiţiile de comportamentu-
lucru. lui elevilor
Scrie titlul lecţiei pe tablă:
Coordonatele geografice.
C1 29’ Dirijarea Apelează la cunoştinţe dobândite Ascultă, gândesc/analizează şi Conversaţia, Evaluarea
predării - anterior, de către elevi, la alte formulează răspunsurile problematiz răspunsurilor
învăţării discipline, pentru a descrie liniile area
de pe hartă
C2 Îndrumă elevii să analizeze Ascultă, analizează şi Conversaţia, Evaluarea
dispunerea pe glob a paralelelor formulează răspunsul lucrul cu răspunsurilor
şi meridianelor manualul

C3 Ajută elevii să identifice corect, Prezintă pe hartă principalele Conversaţia, Evaluarea


pe hartă, principalele paralele şi paralele şi meridiane lucrul cu răspunsurilor
meridiane harta
C4 Introduce concepte noi cum ar fi Ascultă şi notează în caiete Conversaţia Evaluarea
latitudinea şi longitudinea cele expuse pe tablă. răspunsurilor
C5 Îndrumă elevii să identifice Prezintă răspunsurile Conversaţia, Evaluarea
corect, pe hartă, obiective cu concepute în cadrul grupului şi lucrul cu răspunsurilor
ajutorul coordonatelor notează în caiete cele expuse harta
geografice pe tablă.

5’ Atingerea Invită elevii să completeze fişele Rezolvă fişa de lucru Problemati- Stimularea
feed-back- de lucru cu informaţiile zarea participării
ului corespunzătoare elevilor, analiza
răspunsurilor şi
evaluarea prin
note

1’ Precizarea Profesorul cere elevilor ca, Ascultă şi notează Explicarea


activităţi- pentru acasă, să identifice ce
lor pentru paralele şi meridiane traversează
acasă România
Schema lecţiei
Coordonatele geografice
Ecuatorul – cercul imaginar care împarte Pământul în două jumătăţi egale:

a) emisfera nordică (la N de Ecuator)

b) emisfera sudică (la S de Ecuator)

Paralele – linii imaginare paralele cu Ecuatorul (de la 0°- Ecuator la 90° - polii)

Alte paralele importante: Tropicul Racului (23° lat. N)

Tropicul Capricornului (23° lat. S)

Cercul Polar de Nord (66° lat. N

Cercul Polar de Sud (66° lat. S)

Meridianele – linii imaginare (semicercuri) care unesc polii (de la 0° la 180°)

- meridianele de 0 (primul meridian – lângă Londra) şi 180 grade se unesc, şi împart planeta în două emisfere:

1) emisfera estică (la E de primul meridian)

2) emisfera vestică (la V de primul meridian)

Coordonatele geografice sunt latitudinea şi longitudinea

Latitudinea – distanţa măsurată în grade de la Ecuator către nord (latitudine nordică) sau către sud (latitudine
sudică)

Longitudinea – distanţa măsurată în grade de la primul meridian către est (longitudine estică) sau către vest
(longitudine vestică)
Fişa de lucru

Identificaţi coordonatele geografice ale punctelor A, B, C, D

S-ar putea să vă placă și