Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Bejan Dumitrița


Clasa: a VI-a
Data: 18.10.2022
Disciplina: Geografia
Unitatea de învăţare: Africa
Lecţia: Relieful Africii – caracteristici generale.
Tipul de lecţie: consolidare
Scopul lectiei: consolidarea cunoştiinţelor dobândite despre poziţia geografică şi unităţile majore de relief ale Africii
COMPETENŢE SPECIFICE
1.1. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici identificaţi în contexte diferite
2.1. Localizarea elementelor geografice pe reprezentări cartografice
2.2. Interpretarea fenomenelor şi proceselor geografice pe baza reprezentărilor grafice şi cartografice
2.3. Corelarea elementelor și fenomenelor geografice date prin raportare la suporturi grafice și cartografice
3.4. Prezentarea patrimoniului mondial utilizând diverse surse
4.3. Explicarea relaţiilor dintre grupuri de elemente, fenomene şi procese ale mediului geografic.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1 - să identifice aşezarea geografică a Africii
O2 - să precizeze oceanele şi mările la care are ieşire Africa
O3 - să numească şi să identifice pe harta fizică a Africii unităţile majore de relief
O4 - să precizeze cea mai mare altitudine a Africii
O5 – să facă corelaţii între munţii Africii şi modul specific de formare al acestora

 STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, problematizarea, observarea, descrierea, explicaţia, lucrul cu harta, lucrul cu
manualul digital
b) RESURSE MATERIALE: manualul/manualul digital, harta fizică a Africii (digitală), fişe de lucru, resurse online, internet, laptop,
puzzle https://im-a-puzzle.com/#/play?&ref=user/look_i_m_a_puzzle_8Fns1wil&difficulty=3&mode=2
film: https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VII-a/Geografie/U0MgQVJUIEtMRVRUIFNS/#book/u2-54-55
c) RESURSE UMANE: elevii clasei a VII-a
d) FORME DE ORGANIZARE: frontală, sincron, individuală
e) TIMP, SPAŢIU: 45 de minute,
Demers didactic

Nr. ETAPELE ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII


Crt. Dozare LECŢIEI Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode/
Resurse
Verificarea prezenţei elevilor -elevul de serviciu face
1. 2 min. Pregătirea materialelor necesare desfăşurării prezenţa elevilor
lecţiei -fiecare elev îşi va pregăti
Stabilirea ordinii cartea şi caietul de geografie
Evocarea
Verific tema. -elevii prezintă tema. -conversaţia
2. 3 min. euristică
Atenţionez elevii asupra momentelor lecţiei
3. 5 min. Realizarea Le cer sa rezolve un puzzle în google classroom. -elevii rezolvă puzzle-ul -conversaţia
sensului https://iampuzzle.com/#/play?&ref=user/ şi argumentează alegerea euristică
look_i_m_a_puzzle_8Fns1wil&difficulty=3&m facută -resusă
ode=2 online
Le cer sa numeasca primele 4 cuvinte care le vin puzzel
în minte despre Africa când văd imaginea din
puzzle.
Anunţ obiectivele lecţiei. - ascultă, scriu titlul lecţiei în
4. 1 min. Cer elevilor sa scrie titlul lecţiei în caiete caiet
Coordonez discuția despre:
Se prezintă: - în prima parte exerciţii din - elevii citesc exerciţiile şi dau conversaţia
manualul digital, cer elevilor sa raspunda oral şi răspunsuri euristică
să scrie în caiete (Anexa 1) - scriu în caiet lucrul cu
5. - în a doua parte exerciţii din manualul
18 min. manualul digital şi din fişa de lucru (Anexa 2), - elevii rezolvă exerciţiile şi le lucrul cu
cer elevilor să scrie răspunsurile în caiete notează în caiet harta
Elevii au la dispoziție 3-5
minute pentru rezolvarea
fiecărei cerințe.
Reflecție - sub îndrumarea profesorului, Conversaţia
* Cer elevilor să rezolve fişa de lucru nr.3 elevii rezolvă fişa de lucru euristică
6. 6 min nr.3
fişa de lucru
7. 3 min Prezint din manualul digital un scurt filmuleţ - elevii urmăresc şi ascultă cu
Marele Rift African. atenţie filmuleţul explicaţia
video/film
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a
%20VIIa/Geografie/
U0MgQVJUIEtMRVRUIFNS/#book/u2-54-55
Aprecieri şi recomandări asupra activităţii - elevii notează tema pentru
8. 2 min elevilor acasă/primesc fişa de lucru fişa de lucru
Temă pentru acasă pe classroom să rezolve nr.4 classroom
rebusul din fişa de lucru nr.4
Fişă de lucru Nr.1 (ANEXA1)

I. Bifează afirmaţiile care crezi că se potrivesc Africii:


1. Este strabătut de Ecuator. A/F
2. Pe continent este cel mai întins deşert. A/F
3. Este mărginit în nord de Marea Mediterană. A/F
4. Este cel mai populat continent. A/F
5. În cuprinsul continentului pot fi întâlniţi urşi polari. A/F
6. Este singurul continent care se desfăşoară în toate cele 4 emisfere. A/F
7. Are deschidere la 3 oceane. A/F

II. Selectează caracteristicile care definesc cel mai bine poziţia Africii pe Glob:
- Ecuator;
- Meridianul de 0 grade;
- Oceanul Atlantic;
- Marea Caspică;
- Marea Mediterană;
- Marea Neagră.

III. Selectează litera corespunzătoare răspunsului corect:


1. Canalul Suez face trecerea din Marea Roşie în:
a. Marea Mediterană; b. Marea Neagră, c. Oceanul Indian, d. Oceanul Atlantic.

2. Extremitatea sudică a Africii o reprezintă Capul:


a. Bunei Speranţe, b. Acelor, c. Verde, d. Blanc.

3. Nu se regăseşte printre golfurile Africii, Golful:


a. Sidra, b. Guineei, c. Gabes, d. Bengal.
Fişă de lucru Nr.2 (Anexa 2)
Pe harta alăturată Fig.1 sunt marcate: - unităţi montane, cu litere de la A la E,
- podișuri, cu litere de la F la H,
- depresiuni, cu literele I și J,
- câmpii, cu literele K și L
- deșerturi, cu literele M și N.

1. Identifică fiecare unitate de relief marcată pe hartă. Fig.1

2. Scrie, pe caiet, informaţia care completează spaţiile punctate din enunţurile de mai jos:
a. Vârful montan situat la cea mai mare altitudine din Africa este situat în unitatea de relief marcată cu litera. . .
b. Din punct de vedere genetic, unitatea de relief marcată, pe hartă, cu litera A s-a format prin . . .
c. Cel mai mare deşert de pe Glob este marcat, pe hartă, cu litera. . .
d. Cea mai mare insula care aparţine Africii este ….
e. Ţară, câmpie şi strâmtoare, cu acelaşi nume, este unitatea de relief marcată pe hartă cu litera ……..
Fişă de lucru Nr.3 (Anexa 3)

Fig.1 Masivul Kilimanjaro

I. Analizează imaginea din fig.1 si rezolvă urmatoarele cerinte:


- Care este înălţimea vârfului din imagine?
- Identifică ce paralelă trece prin apropierea Masivului Kilimanjaro.
- Unde este situat Masivul Kilimanjaro?

II. Corelaţi munţii din coloana A cu modul specific de formare din coloana B.

A B
M. Atlas
M. Capului munţi de încreţire
M. Kenya
M. Kilimanjaro munţi vulcanici
M. Tibesti
Fişă de lucu Nr.4 (Anexa 4)
Rebus Africa

Completează pe orizontală numele care corespund cel mai bine definiţiilor date. (Nu folosi diacritice!) Descoperă cuvântul for-
mat pe verticala A-B! Ce reprezintă?

1. Munte vulcanic situat în apropierea Ecuatorului, totodată și numele unei țări africane.
2. Ocean care scaldă țărmurile estice ale Africii.
3. Plante specifice pădurii ecuatoriale, cu tulpini foare lungi, subțiri, care se agață de copaci (la plural).
4. Ca Madagascar, o bucată de uscat înconjurată din toate părțile de apă.
5. Strâmtoare, câmpie, țară, toate cu același nume, situate în sud-estul Africii.
6. Munţi de încrețire situaţi în nord-vestul Africii.
7. Un deşert situat pe un ţărm african.
8. Cel mai mare oraș din statul Africa de Sud.
9. Un Nil mai colorat.
10. Falie uriaşă care traversează Africa, în partea de est a continentului.
11. Fluviu african care nu mai găsește drumul către ocean, pierzându-se în dunele de nisip ale Deşertului Kalahari.

S-ar putea să vă placă și