Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Disciplina: Chimia;
Clasa: a IX-a ;
Data: ;
Subiectul lecţiei: Proprietăţile chimice și fizice. utilizarea metalelor.
Tipul lecţiei: Mixtă (de formare a capacităţilor şi de dobândire a cunoştinţelor);
Profesor:Bejan Dumitrița
Subcompetenţe: Elevul va fi capabil:
S1 Să caracterizeze proprietăţile chimice generale ale metalelor în baza Sistemului periodic, Seriei tensiunii metalelor şi Seriei legăturilor genetice a
claselor de compuşi anorganici;
S2 Să rezolve exerciţii şi probleme în baza proprietăţilor chimice generale ale metalelor ;
S3 Să argumenteze importanţa metalelor pentru activitatea cotidiană;
Obiective:
Elevul va fi capabil:
O1 Să deducă proprietăţile chimice generale ale metalelor în baza Sistemului periodic, a Seriei Tensiunii electrochimice a metalelor şi Seriei genetice a
claselor de compuşi anorganici;
O2 Să scrie ecuaţiile reacţiilor chimice ce ilustrează proprietăţile chimice generale ale metalelor;
O3.Să rezolve probleme de calcul şi exerciţii în baza proprietăţilor chimice ale metalelor;
O4. Să indice rolul biologic şi utilizarea metalelor, studiind textul din manual;

Metode şi procedee: Conversaţia euristică, explicaţia, descoperirea dirijată, problematizarea, metoda ciorchinelui,exerciţiul, algoritmizare, Copacul
chimic,experimentul chimic virtual , rezolvarea de probleme,comparare, Dictare Chimică; Jocul didactic,, Cel mai...,, Prezentate Power Point, Soarele
ideilor, dictarea chimică.

Mijloace educaţionale: Fişe de lucru, manualul, Sistemul periodic, Seria activităţii metalelor, fişa de lucru cu păianjenul chimic, Seriile genetice ale claselor
de compuşi anorganici, postere cu ciorchine, Tabelul Solubilităţii; laptop, videoproiector, televizor.

Forme de organizare a colectivului de elevi: Individual, Frontal;


Scenariul lecției:
Etapele lecției Obiec- Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii
tive didactice
Evocarea Bună ziua, dragi elevi.
Comentați motto-ul lecției:
,, Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, Comentează motto-ul lecției.
gândește.,, (Aristotel)

Astazi vă invit într-o călătorie neobișnuită, în lumea


Metalelor. Este o țară unde traiesc metale. Ele sunt lânga noi
, ne înconjoară peste tot. Deaceea vă invit ca pe parcursul
călătoriei sa fim activi și atenți la orice detaliu legat de
metale. Ascultă poezia și 2 elevi vor trece la tablă și Dictare chimică
Ascultați atenți următoarea poezie și scrieți cît mai vor scrie simbolurile elementelor chimice:
repede simbolurile elementelor chimice auzite :
Al, Cu, Fe, Ba, Zn, Ca, Ni, Hg, Cr, K, Mn,
Aluminiu, cupru, fier, Au, Pt, Ag
Le gasești oriunde-n jur
Tot la fel și bariu, zinc
Calciu, nichel si mercur
Crom, potasiu și mangan,
Aur, platina, argint
Unele modeste tac
Altele mai mândre sunt.

Pentru a merge în călătorie trebuie să cumpărăm bilete.


Plata constă în cunoștințele noastre despre proprietățile
Selectează proprietățile fizice ale metalelor, Soarele ideilor
fizice ale metalelor. Selectați proprietățile fizice ale
metalelor. completând ,,Soarele ideilor,,
-Lucioase Analiza
Pe strada elevilor, e-o casă periodica,cu multe- Comparare
-Conduc căldura și electricitatea
apartamente -Sunt plastice
Aici traiesc metale , ce-s bune si frumoase, -Se topesc ușor
Iar unele-s lucioase , stau in departamente -Au temperaturi mari de topire
Trăiesc și nu se ceartă deși sunt diferite, -Metale moi și dure
Căci fiecare-n parte au locuri anumite -Puțin și mult active
Conduc căldura bine și electricitatea. -Reducătoare și radioactive
Sunt caracterizate și de plasticitate
Din ele sunt și metale ce-n palmă se topesc,
Iar altele din contra călduri mai mari iubesc
Metale moi și dure , putin și mult active,
Jocul ,,Cel mai..,,
Sunt și reducatoare si radioactive.
Activit.
Realizarea Bilete ati obtinut, acum pentru a urca în transport va fi o frontală
1.Aluminiu
sensului verificare a controlorului: Jocul ,,Cel mai,,:
2.Litiu
1.Cel mai răspândit metal în scoarța terestră
3.Osmiu
2.Cel mai usor metal
4.Fierul
3.Cel mai greu metal
5.Franciu
4.Dă culoarea roșie a sângelui
6.Argintul
5.Cel mai activ metal
7.Calciu
6. Cel mai bun conductor electric și termic
8.Cromul
7. Cea mai mare concentrație în organismul omului o are
9.Aurul
8.Cel mai dur metal
10.Wolframul
9. Cel mai plastic metal
11. Sodiu și potasiu
10.Cel mai greu fuzibil metal
12. Argintul
O1 11.Cele mai moi metale
12.Cel mai puternic reflectă lumina Elevii notează Subiectul lecției în caiet.
O2 Citesc obiectivele lecției.
În timpul călătoriei noastre vom studia ,,Proprietățile
chimice ale metalelor,, Pentru a ști ce trebuie să cunoașteți
când veți ajunge la sfârșitul călătoriei, vă propun să faceți
cunoștință cu următoarele obiectivele: Studiază seria legăturii genetice și deduc
proprietățile chimice ale metalelor. Scriu
Se propune elevilor să cerceteze ,,Seria Legăturii reacțiile chimice.
genetice,, și să deducă proprietățile chimice ale metalelor, Analiză
completând Ciorchinele (Anexa 1) Ciorchinele
chimic
Notează ecuațiile reacțiilor în caiet.
I.Interacțiunea metalelor cu substanțele simple nemetale. Formulează concluzii Explicarea
1.Reacţia metalelor cu oxigenul: Experimentul
4Na + O2 = 2Na2O 4 Li + O2 = 2Li2O virtual
2Mg + O2 = 2MgO 4 Fe +3O2 =2Fe2O3
Au + O2 = nu reacţionează
Se prezină, virtual, reacția de ardere a metalelor Fe și Mg.

Concluzie: Metalele reacţionează cu oxigenul,


formând oxizi. Metalele nobile (Pt, Au) nu reacţionează cu
oxigenul.
2. Reacţia metalelor cu halogenii (Cl2, F2, I2, Br2)
2Na + Cl2 = 2NaCl
2K + I2 = 2KI
Concluzie: Majoritatea metalelor formează săruri, numite
halogenuri.
3. Reacţia metalelor cu sulful. Se formează sulfuri .
2 Na + S = 2Na2S
II.Interacțiunea metalelor cu substanțele compuse:
1.Reacţia metalelor cu apa: Prezentarea
2Na + 2H2O = 2NaOH + H2 Experimentului
Virtual
Mg + 2H2O = Mg(OH)2 + H2 (la încălzire) Urmăresc experimentul virtual
2Al + 6H2O = 2 Al(OH)3 + 3 H2  Noteză ecuațiile reacțiilor cimice în caiet. PPT
Fe + H2O(vapori) = Fe3O4 + 4 H2
Au + H2O = nu reacţionează
Se prezintă,virtual, reacția dintre Na, Ca, Li cu apa.

Concluzie: Metalele aflate în faţa hidrogenului în seria de


activitate reacţionează cu apa, formând hidroxizi (sau oxizi)
şi hidrogen. Metalele aflate după hidrogen în seria de
activitate nu substituie hidrogenul din apă (nu reacţionează
cu apa).
Reflecția O3 2. Reacţia metalelor cu acizii:
Mg + 2HCl = MgCl2 + H2
2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2
O4 Fe + 2HCl = FeCl2 + H2
Cu + HCl = nu reacţionează
Se prezintă,virtual, reacția dintre Zn și Al cu HCl

Concluzie: Metalele aflate în faţa hidrogenului în


seria de activitate reacţionează cu acizii,
substituind hidrogenul din aceştia. Metalele aflate
după hidrogen în seria de activitate nu substituie
hidrogenul din acizi (nu reacţionează). Experimentul
3.Reacţia metalelor cu sărurile: virtual
Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu↓ Analizează experimentul virtual propus de
Cu + FeSO4 = nu reacţionează profesor. Formulează concluzii.
2Al + 3CuSO4 = Al2 (SO4)3 + 3Cu↓
Cu + Al2 (SO4)3 = nu reacţionează Problematizare
Zn + 2AgNO3 = Zn (NO3)2 + 2Ag↓
Ag + Zn (NO3)2 = nu reacţionează Un elev rezolvă o problemă la tablă. Lucru individual
Ceilalți elevi citesc individual Lucru cu manualul
Se prezintă,virtual, reacția dintre Fe și CuSO4 subtema ,,Utilizarea metalelor,, apoi fiecare Tehnica ,,Copacul
numește câte o utilizare a metalelor, chimic,,
Concluzie: Un metal poate substitui din compuşii săi completând fișa ,,Copacul chimic,,
metalele situate după el în seria de activitate. Schema

Activitate frontală
Extindere Acum dragi elevi am ajuns la Stația Chimică. Ne vom opri Rezolvă schema, scriind ecuațiile reacțiilor
PPT
și vom rezolva o problemă. Ceilalți elevi citesc
individual ,,Utilizarea metalelor,,pag.34 manual, apoi vor
completa fișa ,,Copacul chimic,, Anexa 2
Completați schema:

Un elev prezintă câteva curiozități despre


rolul biologic al metalelor,
O2+ Prezentare Power Point Jocul
didactic ,,Expresii
figurative,,
Descoperă din poezia citită de profesor,
expresiile figurative:
Caracter de aur, Nervi de otel
Statia chimica a fost mai lunga, dar am ajuns la Statia Raze argintii , Zăpada de argint.
biologica. Prezentare Power Point Nori de plumb.,
(Conținutul de metale în alimente) Păr de-aramă, luciu arămiu
Pumni de Fier , Păr auriu.
Următoarea statie : Stația Literară
Descoperiti expresii figurative unde se folosesc
denumiri de metale:
Spunem nume de metale, fara a gândi defel
Caracterul e de aur,are nervii de oțel
Raze argintii de soare si zapada de argint.
Ploua cad intro caldare, nori de plumb purtati de vint.
Cei roscati au par de-arama sau doar luciu aramiu
Pumni de fier au toti boxerii, zinele- par auriu.
Notează tema pentru acasă
Am visat și ne-am jucat, Ce-am stiut am repetat
Multe lucruri am aflat , și sunteți de laudat

Elevi călătoria noastră a ajuns la sfârsit. Am ajuns la


ultima stație, unde va trebui să coborâm. Dacă v-a
impresionat această frumoasă călătorie , rămâne să apreciați
singuri.
Aprecierea elevilor.
Tema pe acasa: Ex.1 pag.35.
Vreau sa închei cu urmatoarele versuri:
Cu totii știm ca toate au sfârsit ,
A păsării , a frunzei și a florii viață
Dar ce-i chimia ? E un infinit.
E pretutindeni . Și te rog învaț-o.

S-ar putea să vă placă și