Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,VASILE LUCACIU” APA


PROPUNĂTOR: PROF. APAN IOANA FLORICA
OBIECTUL: GEOGRAFIA CONTINENTELOR EXTRAEUROPENE
CLASA: A VII-A
DATA: 11.11.2020
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ASIA
LECŢIA: Elemente de diversitate umană (diversitate etnică, lingvistică, culturală, confesională)
TIPUL LECŢIEI: acumulare de noi cunoștințe
SCOPUL: CUNOAŞTEREA POPULAŢIEI ASIEI

1. COMPETENŢE SPECIFICE

1.1. Utilizarea limbajului specific în explicarea unor elemente, fenomene şi structuri


geografice
2.2. Explicarea fenomenelor şi proceselor geografice utilizând reprezentări grafice şi
cartografice
3.3. Argumentarea diversităţii naturale, umane şi culturale a realităţii geografice realizând
corelaţii cu informaţiile dobândite la alte discipline şcolare
3.4. Argumentarea importanţei patrimoniului local şi naţional în context european şi
mondial

2. COMPETENŢE GENERALE

1. Prezentarea realităţii geografice, utilizând mijloace şi limbaje specifice


2. Raportarea realităţii geografice spaţiale şi temporale la reprezentări cartografice
3. Studierea spaţiului geografic, realizând conexiuni cu informaţii dobândite la alte discipline
şcolare
4. Elaborarea unui demers investigativ din perspectiva educaţiei permanente şi pentru viaţa
cotidiană

3. ATITUDINI ŞI VALORI

Atitudinea pozitivă faţă de educaţie, cunoaştere, societate, cultură, civilizaţie


Interes pentru cunoaşterea Asiei şi a lumii contemporane
Respectul pentru diversitatea naturală şi umană a lumii contemporane
Conservarea şi ocrotirea mediului de viaţă din ASIA şi din lume
Disponibilitatea pentru învăţarea permanentă

1
4. OBIECTIVE OPERAŢIONALE

a. cognitive:

O1 : să interpreteze harta din manual stabilind regiunile slab populate şi cele foarte populate;

O2: să explice cauzele repartiţiei neuniforme a populaţiei pe teritoriul Asiei;

O3: să identifice pe harta politică statele cu cele mai ridicate valori ale densităţii populaţiei;

O4: să desprindă din text diverse aspecte;

b. procedurale:

O5: să localizeze pe hartă principalele elemente geografice;

O6: să identifice etniile, limbile vorbite, confesiunile, diversitățile culturale specifice diverselor
state;

c. afective:

O7: să participe activ la lecţie;

O8: să manifeste disponibilitate şi interes pentru învăţare.

5. STRATEGIA

inductivă, dirijată, cognitivă

6. METODE

brainstorming, expunerea, conversaţia, explicaţia, observaţia, comparaţia, lucrul cu


harta şi manualul, jocul geografic folosind instrumente digitale, descoperirea, analiza,
sinteza

7. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT

harta fizică a Asiei, instrumente digitale: docs, learningapps, Zoom, manualul, platforma
Kinderpedia a școlii

2
8. FORME DE ORGANIZARE

frontală, în grup, în perechi, individuală

9. EVALUARE

evaluare curentă evaluare orală ( stimularea participării elevilor la formulări de


răspunsuri; analiza şi aprecierea răspunsurilor prin note) evaluare practică ( lucrul cu harta,
interpretări de hărţi şi planşe, completarea documentului deschis)

BIBLIOGRAFIE

***** Geografia continentelor extraeuropene – manual pentru clasa a VII-a


***** Atlasul geografic şcolar
Ribana Linc, Geografia Continentelor, ed. Universităţii din Oradea, 1999
Nicolae Ilinca, Didactica geografiei, ed. Corint, Bucureşti, 2000.
Maria Dulamă, Metodica predării geografiei, ed. Clusium, Cluj-Napoca, 2001.
***** PREDAREA INTERACTIVĂ CENTRATĂ PE ELEV
***** EVALUAREA CONTINUĂ LA CLASĂ

3
NR. ETAPELE LECŢIEI ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII
CRT. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR RESURSE
-notează absenţii;
1. Moment -pregătirea celor necesare pentru buna desfăşurare a lecţiei; - elevii se pregătesc pentru începerea exerciţiul
organizatoric activităţii; organizatoric

Verificarea - adresez întrebări de control privitoare la conţinuturile învăţate - ascultă, analizează, gândesc şi dialogul
2. cunoştinţelor anterior; formulează răspunsurile aşteptate fiind conversaţia
anterioare îndrumaţi de profesor;

3. Captarea atenţiei -atenţionez elevii asupra momentelor lecţiei; -pregătirea caietelor şi a documentelor conversaţia
şcolare;
- cer elevilor să precizeze cine joacă rolul decisiv în păstrarea
sau distrugerea zonelor naturale ale Asiei; - elevii răspund explicând influenţa dialogul
4. Pregătirea - precizez elevilor faptul că pe parcursul orei vor afla lucruri noi factorului uman;
aperceptivă despre populaţia din Asia; conversaţia

Anunţarea temei şi a - informez elevii cu privire la obiectivele lecţiei; expunerea


5. obiectivelor - scriu titlul lecţiei pe tabla digitală; - ascultă, scriu titlul lecţiei în caiet; explicaţia
operaţionale
Comunic sarcinile de lucru: ciorchinele
- profesorul prezintă un joc în cadrul cărora elevii vor avea de -elevii vor lucra individual; explicaţia
căutat cuvintele cheie ale lecției: natalitate, mortalitate, spor exerciţiul
natural, rasă, populatie, natiune, densitate. jocul geografic
6. Comunicarea noilor https://learningapps.org/display?v=pham52rqn20 digital
cunoştinţe conversaţia
-împarte elevii în 4 grupe în aplicația Zoom. Fiecare grupă va - elevii lucrează pe grupe comparaţia
avea o temă dintre următoarele: Aspecte generale, etnii, limbi - aceștia vor completa online un expunerea
vorbite, religii. doument docs de tip prezentare, fiecare activitatea in grup
grupă va lucra pe pagina ei. dialogul

4
* cer elevilor să ofere o informaţie din principalele ţinte. Ascult - elevii vor prezenta informaţia lucrul cu manualul
ideile şi definesc noţiunile utile pentru lecţia nouă şi le scriu pe solicitată. lucrul cu harta
tablă online. -elevii vor nota în caiet activitatea frontală
* solicit elevilor să pună întrebări suplimentare profesorului sau - elevii formulează răspunsurile sub descoperirea
colegilor care au lucrat pe fiecare caz. îndrumarea profesorului completând observarea
fişa de lucru. jocul geografic
digital
* cer elevilor să explice De ce numărul locuitorilor Asiei este - sub îndrumarea profesorului elevii analiza
mare dar neuniform repartizată în comparaţie cu vastitatea răspund la întrebare; sinteza
7. Asigurarea retenţiei teritoriul său? explicaţia
şi performanţei * pentru fixarea lecţiei cer elevilor să un scurt test de verificare conversaţia
online aferent manualului digital, care poate fi consultat aici: -după explicaţiile profesorului elevii comparaţia
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VII- completează quizul; lucrul cu fișe online
a/Geografie/U0MgQ0QgUFJFU1MgU1JM/book.html?book#22
- aprecieri şi recomandări asupra activităţii elevilor; analiza
8. Încheierea activităţii - temă pentru acasă să completeze exercițiile 1 și 2 pagina 22 - elevii notează tema pentru acasă; conversaţia
din manual.

5
SCHIȚA LECȚIEI

POPULAŢIA ASIEI-Elemente de diversitate umană

Asia deține în prezent peste jumătate din populația mondială (4,6 mild. locuitori în 2018,
adică 58,60%); două state (China și India) au peste un miliard de locuitori fiecare.

Densitatea populației variază de la o regiune la alta. Ca o particularitate actuală, importante


deplasări interne și internaționale de populație sunt determinate de conflictele armate și de
amplificarea terorismului (mai ales în Afghanistan, Siria, Irak, Yemen), dar și de catastrofe
naturale – cutremure, uragane/taifunuri, inundații, secete etc. (de exemplu, în India,
Bangladesh, Sri Lanka, Nepal).

Asia se distinge printr-o mare diversitate umană. Aici trăiesc două treimi dintre popoarele
indigene ale lumii și numeroase grupuri etnice, fiecare remarcându-se prin limbă, tradiții și
obiceiuri specifice.

Se vorbesc aproximativ 2 300 de limbi, care fac parte din mai multe familii
lingvistice: indoeuropeană (rusa, armeana, hindi, persana, ebraica, araba etc.), sino-
tibetană (chineza, tibetana, thai ș.a.), uralo-altaică (turca, mongola), altaică (japoneza,
coreeana) etc.
Asia poate fi supranumit continentul religiilor, deoarece aici au apărut marile credințe
religioase ale lumii: creștinismul (practicat în Rusia, Georgia, Armenia,
Filipine), islamismul (larg răspândit în Turcia, țările arabe, Iran, Pakistan, Bangladesh,
Indonezia etc.), budismul (China, Japonia, Mongolia etc.).

Pe lângă aceste structuri socio-culturale, o importanță majoră în evoluția demografică și


economică a statelor asiatice o au diferențierea populației după vârstă și după mediul de
viață.

6
7

S-ar putea să vă placă și