Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Colegiul Național ”B. P. Hașdeu” Buzău


Profesor: Stîlpeanu Virginia
Disciplina: Geografie
Clasa a XI-a A
Data: 8 aprilie 2022
Unitatea de învățare: Populația, resursele naturale și dezvoltarea lumii contemporane
Titlul lecției: Gestionarea resurselor, dezvoltarea economică și dezvoltarea durabilă. Dezvoltarea
durabilă a resurselor de apă
Tipul lecției: mixtă (consolidare, dobândirea de noi cunoștințe)

Competențe generale:
1. Utilizarea adecvată a terminologiei și a limbajelor specifice, pentru explicarea mediului
geografic
2. Raportarea elementelor semnificative din societate, știință și tehnologie la mediul
înconjurător ca întreg și la sistemele sale componente
3. Relaționarea elementelor și fenomenelor din natură și din societate cu reprezentările
cartografice, grafice sau pe modele.
Competențe specifice:
1.1 Documentarea asupra problematicii domeniului, valorificând adecvat semnificațiile termenilor-
cheie de specialitate
2.4 Explicarea relațiilor observabile dintre sistemele naturale și umane (integrate)
3.3 Utilizarea unor reprezentări grafice și cartografice minime, pentru interpretarea și exprimarea
realității analizate mediat.

Obiective operaționale:
 Cognitive:
O1-să definească noțiunile de bază: dezvoltare durabilă, ecodezvoltare, amprentă ecologică, pornind
de la raportul resurse-dezvoltare economică-populație;
O2-să precizeze elementele de specificitate ale dezvoltării durabile;
O3-să prezinte principalele obiective ale Agendei 2030;
O4-să prezinte componentele hidrosferei, prin prisma utilizării resurselor acesora;
O5-să localizeze pe hartă principalele elemente de hidrografie analizate;
O6-să analizeze dezvoltarea durabilă a resurselor de apă, pornind de la principalele probleme legate
de resursele de apă pe Terra (disponibilul de apă, consumul de apă, poluarea apei).
 Atitudinale:
O7-să exprime puncte de vedere pertinente și argumentate referitoare la necesitatea aplicării unor
măsuri de gestionare a resurselor de apă la nivel internațional.

Valori și atitudini vizate:


 Atitudinea pozitivă față de educație, cunoaștere, societate, cultură, civilizație
 Curiozitatea pentru explorarea realității înconjurătoare

1
 Respectul pentru diversitatea naturală și umană
 Conservarea și ocrotirea mediului de viață
 Disponibilitatea pentru învățarea permanentă, utilizând metode și tehnici investigative.

Strategia didactică: dirijată, inductiv-deductivă, conversativ - explicativă

Metode didactice: conversația euristică, demonstrația, observația, explicația, problematizarea,


algoritmizarea, brainstorming, investigația, studiul de caz.
Instrumente de evaluare: verificarea frontală, observarea sistematică, fișa de evaluare
Forme de organizare a activității: frontală, individuală, pe grupe
Resurse:
 Umane: clasa a XI-a A
 De timp : 50 min.
 Materiale: harta fizica a lumii, manualul, calculatorul, videoproiectorul, postere, fișe de lucru

Bibliografie/webografie:
 Gâștescu, P. (2008). Lacurile Terrei. Ed. CDPress. București;
 Neguț, S., Nicolae, I. (2012). Superlativele Terrei. Ed. Meronia. București;
 Zăvoianu, I. (1988). Râurile-bogăția Terrei. Ed. Albatros. București.
 https://www.mae.ro/node/35919
 https://gcap.global/agenda-2030/
 https://calatorim.ro/articole/lacul-aral-catastrofa-ecologica-provocata-de-omenire-id458.html
 https://www.historia.ro/sectiune/general/articol/tragedia-din-inima-asiei-in-1975-apa-lacului-
aral-scadea-cu-cate-un-metru-pe-zi

Scenariul didactic:

Momentele Obi Desfășurarea lecției Activitatea Strategii Evaluare


lecției ecti (Activitatea elevilor didactice
ve profesorului)
1.Moment -profesorul își -elevii se pregătesc Conversația
organizatoric pregătește materialele pentru lecție și se frontal
necesare lecției, organizează pe
organizează colectivul grupe de câte 4-5
de elevi pe grupe, elevi.
notează absențele.
2.Reactualizare -se reactualizează -răspund la Conversația
a cunoștințelor frontal, mai mult întrebările adresate de verificare
însușite calitativ, noțiuni din de profesor, pentru Observare
anterior lecția anterioară, fiecare aspect al sistematică
referitoare la ”Resursele lecției: a activității
naturale și agricultura. -definesc mediul şi
Impactul exploatării și natural, antropic și Frontal comportam

2
valorificării resurselor antropizat; entului
asupra mediului”. -analizează Demonstrația elevilor
-Sarcini de lucru: Revoluția agricolă Observația
1. Ce este mediul și impactul ei
natural? asupra mediului;
2.Ce reprezintă -analizează
revoluția agricolă? Revoluția Problematiza
Când a apărut? Ce industrială: rea
modificări a adus în momentul apariției,
mediu? cauze, efecte, Explicația
3.Când a izbucnit regiuni
Revoluția industrială? -analizează Frontal
Care au fost efectele? problema
4.Problema resurselor. resurselor;
Ce tipuri de resurse -explică decalajul Explicația
cunoașteți? Dați N-S;
exemple de resurse -explică tipul de
regenerabile! societate
5. Explicați Raportul informațională și
Nord-Sud din punctul efectele asupra Problematiza
de vedere al evoluției rea
industrializării și al demografice, a
evoluției numărului de resurselor și
locuitori! dezvoltării
6. Explicați termenul de economice; Frontal
societate -explică fenomenul
informațională!Care de suprapopulare
sunt valorile pe care le pe Glob,
promovează în prezentând efectele
domeniul dezvoltării acesteia;
economice? Care sunt -localizează pe
efectele asupra evoluției hartă aspecte
numerice a populației și geografice
a dezvoltării menționate.
economice?
7. Precizați efectele
suprapopulării pe Glob.
8. Precizați
componentele mediului
cel mai afectate de
dezvoltarea economică!
-precizează
elemente de mediu
afectate: apa, Explicația
aerul,relieful, solul, Problematiza
componenta biotică rea

3
frontal
3.Captarea -profesorul precizează
atenției că sunt zile în an care
marchează importanța -elevii menționează Conversația
componetelor mediului activități pe care le- euristică
înconjurător: ”Ora au desfașurat cu Frontal
Pământului”-26 martie prilejul acestor zile;
2022, Ziua Pamântului-
22 aprilie, Ziua
Mondială a Apei-22
martie, Luna Pădurii-15
martie-15 aprilie,
Saptamâna Educației
Globale-15-21 nov.
2021.
-li se prezintă elevilor Problematiza
un material (ppt) cu rea
Lacul Aral-considerat Demonstrația
un dezastru ecologic. -vizionează Observația
materialul despre
Lacul Aral. frontal
4.Enunțarea -li se precizează
scopurilor și elevilor că azi vor
obiectivelor studia un nou concept
lecției geografic care propune -conștientizează Problematiza
o dezvoltare ceea ce au de rea
economică, un anumit studiat în lecția de Conversația
tip de evoluție numerică azi. euristică
a populației și o folosire
a resurselor Terrei în
ritm constant, echilibrat
și de durată.
5.Anunțarea -se notează titlul lecției
temei pe tablă: ”Gestionarea
resurselor, dezvoltarea
economică și -își notează titlul
dezvoltarea durabilă. lecției pe caiete. Independent
Dezvoltarea durabilă a și individual
resurselor de apă”.
6. Dirijarea -profesorul împarte -elevii primesc fișe
învățării elevilor fișe cu punctele de lucru
pe care le vor parcurge
în lecție;
-pe videoproiector, se -participă la lecție,
realizează o prezentare argumentează,
despre dezvoltarea notează ideile

4
O1 economică, dezvoltarea principale.
durabilă și -analizează harta Demonstrația Observare
caracteristicile amprentei Observația sistematică
acesteia, ecodezvoltare, ecologice, cu Problematiza a activității
O2 amprentă ecologică. exemple de țări; rea şi
-sunt prezentate cele 17 comportam
obiective din Agenda Explicația entului
O1 2030 privind elevilor
dezvoltarea durabilă.
-profesorul precizează
că, datorită faptului că
O3 pe 22 martie a fost Ziua -observă și Problematiza
Apei, s-a ales spre analizează rea
studiu Dezvoltarea obiectivele Brainstormin
durabilă a resurselor dezvoltării g
de apă. durabile-Agenda
-se prezintă punctele 2030.
principale care vor fi
analizate:
1.Componentele
hidrosferei-cu -observă fișa de
localizarea geografică a lucru.
acestora
Conexiune -se da spre rezolvare o -rezolvă fișa de independent
inversă fisa de lucru-fluviile lucru-”Fluviile
Terrei Terrei”
2.Importanța apei, rolul -pe grupe, elevii Problematiza
apei vor prezenta fiecare rea
O4 3.Repartiția resurselor aspect al lecției-pe
O5 de apă pe Terra videoproiector sau
4.Resursele hidrosferei postere.
5.Consumul de apă pe -se localizează pe Algoritmizar
Glob hartă componetele ea
6.Criza apei, deficitul hidrosferei-fluvii,
de apă lacuri, mări etc.
7.Poluarea apei și -prezintă Conversația
măsuri de combatere a componentele euristică
poluării hidrosferei prin
8.Gestionarea resurselor prisma utilizării Frontal/pe
O6 de apă resurselor acestora; grupe
9.Apa și civilizațiile -prezintă
principalele
O7 probleme legate de
apă: poluare,
consumul de apă pe
Glob, criza apei;
-exprimă puncte de

5
vedere referitoare
la necesitatea
aplicării unor
măsuri de Problematiza
gestionare a rea
resurselor de apă la Conversația
nivel internațional. euristică
-analizează
influența apei Frontal
asupra dezvoltării
localităilor. Laptop/
videoproiecor
/ppt
7.Asigurarea -elevii primesc o fișă de
retenției și evaluare:
transferului 1.Definiți dezvoltarea
durabilă.
2.Numiți cele 4 Evaluare
caracteristici ale Fișa de formativă
dezvoltării durabile. evaluare
3.Precizați trei elemente -elevii rezolvă fișa Independemn
prin care să demonstrați de evaluare t și individual
importanța apei.
4.Numiti două tipuri de
resurse marine.
4. Numiți 2 elemente
care poluează apele și
două măsuri care se pot
lua pentru a preveni
poluarea apelor.
3. Pentru localitatea
voastră precizați trei
aspecte ale dezvoltării
durabile.
8. Tema pentru -elevii au de realizat o -notează tema conversația
acasă analiză SWOT a pentru acasă și
dezvoltării durabile în ascultă explicațiile
localitatea natală; se profesorului, pentru
oferă și explicațiile a o putea rezolva
necesare rezolvării corect.
temei.
9.Verificarea și -se fac notări, aprecieri -elevii participă la
aprecierea asupra activității aprecieri,
rezultatelor grupurilor și a elevilor autoaprecieri. conversația
care s-au remarcat.

6
GESTIONAREA RESURSELOR, DEZVOLTAREA ECONOMICĂ ȘI DEZVOLTAREA
DURABILĂ

Dezvoltarea economică: este o dimensiune a dezvoltării umane care vizează creșterea cantității și
calității bunurilor și serviciilor, urmărindu-se creșterea bunăstării și a nivelului de traiși sporirea
venitului real pe cap de locuitor.

Dezvoltarea durabila reprezinta capacitatea omenirii de a asigura satisfacerea cerintelor


generatiei prezente, fara a compromite capacitatea generatiilor viitoare de a-si satisface proprile
nevoi. (conform Raportului Brundtland, publicat in 1987). Acest concept a fost mentionat pentru
prima data de primul ministru al Norvegiei, d-na Gro Harlem Brundtland in 1987, in Raportul
Comisiei Mondiale pentru Mediu si Dezvoltare, intitulat Our Common Future (Viitorul nostru comun
sau Raportul Brundtland).
Raportul considera ca economia mondiala trebuie sa ia in seama cresterea economica cu
respectarea mediului inconjurator.
Caracteristicile de baza ale dezvoltarii durabile sunt:
• Durabilitatea: satisfacerea cerintelor prezentului fara a compromite aceeasi posibilitate
generatiilor viitoare, in contextul cresterii sau cel putin mentinerii la acelasi nivel a bunastarii umane.
Aceasta presupune conservarea ecosistemelor naturale sau păstrarea capacității lor de a se regenera.
• Dimensiunea economica: inlocuirea criteriului pur economic (crestere economica cu orice pret)
cu cel al dezvoltarii armonioase si de durata (intr-un mediu sanatos, produse calitativ superioare,
tehnologii avansate si nepoluante, folosirea unor resurse nepoluante, accentul pe calitatea producției
etc.)
• Dimensiunea sociala: asigurarea cresterii numerice a populatiei la un nivel tolerabil si eliminarea
saraciei.
• Dimensiunea ecologica: protejarea si conservarea mediului inconjurator.

Ecodezvoltarea-dezvoltarea economica in acord cu respectarea mediului inconjurator, a biosferei


in special.
Amprenta ecologica: cuantifica suprafata de teren si apa necesare unui individ pentru a sustine
propriul sau stil de viata. De fapt, acest indice exprima gradul de agresivitate asupra mediului.
De ex. in E.A.U.-fiecare locuitor are nevoie de cel putin o suprafata de 16ha pentru a trai,
potrivit modului de viata, in conditiile in care, din intreaga suprafata a tarii, revin fiecaruia
aproximativ 3ha.
Exista si o harta a amprentei ecologice.(2007)

7
AGENDA 2030 PENTRU DEZVOLTARE DURABILĂ

România s-a alăturat liderilor celor 193 state membre ale ONU la Summit-ul privind dezvoltarea
din septembrie 2015 adoptând Agenda 2030 pentru dezvoltare durabilă, un program de acţiune
globală în domeniul dezvoltării cu un caracter universal şi care promovează echilibrul între cele trei
dimensiuni ale dezvoltării durabile – economic, social şi de mediu. Pentru prima oară, acţiunile
vizează în egală măsură statele dezvoltate şi cele aflate în curs de dezvoltare.

Agenda 2030 cuprinde cele 17 Obiective de Dezvoltare Durabilă (ODD), reunite informal şi sub
denumirea de Obiective Globale. Prin intermediul Obiectivelor Globale, se stabileşte o agendă de
acţiune ambiţioasă pentru următorii 15 ani în vederea eradicării sărăciei extreme, combaterii
inegalităţilor şi a injustiţiei şi protejării planetei până în 2030.

1. Fără sărăcie – Eradicarea sărăciei în toate formele sale şi în orice context.


2. Foamete „zero” – Eradicarea foametei, asigurarea securităţii alimentare, îmbunătăţirea nutriţiei şi
promovarea unei agriculturi durabile.
3. Sănătate şi bunăstare – Asigurarea unei vieţi sănătoase şi promovarea bunăstării tuturor la orice
vârstă.
4. Educaţie de calitate – Garantarea unei educaţii de calitate şi promovarea oportunităţilor de învăţare
de-a lungul vieţii pentru toţi.
5. Egalitate de gen – Realizarea egalităţii de gen şi împuternicirea tuturor femeilor şi a fetelor.
6. Apă curată şi sanitaţie – Asigurarea disponibilităţii şi managementului durabil al apei şi sanitaţie
pentru toţi.
7. Energie curată şi la preţuri accesibile – Asigurarea accesului tuturor la energie la preţuri
accesibile, într-un mod sigur, durabil şi modern.
8. Muncă decentă şi creştere economică – Promovarea unei creşteri economice susţinute, deschise
tuturor şi durabile, a ocupării depline şi productive a forţei de muncă şi a unei munci decente pentru
toţi.
9. Industrie, inovaţie şi infrastructură – Construirea unor infrastructuri rezistente, promovarea
industrializării durabile şi încurajarea inovaţiei.
8
10. Inegalităţi reduse – Reducerea inegalităţilor în interiorul ţărilor şi de la o ţară la alta.
11. Oraşe şi comunităţi durabile – Dezvoltarea oraşelor şi a aşezărilor umane pentru ca ele să fie
deschise tuturor, sigure, reziliente şi durabile.
12. Consum şi producţie responsabile – Asigurarea unor tipare de consum şi producţie durabile.
13. Acţiune climatică – Luarea unor măsuri urgente de combatere a schimbărilor climatice şi a
impactului lor.
14. Viaţa acvatică – Conservarea şi utilizarea durabilă a oceanelor, mărilor şi a resurselor marine
pentru o dezvoltare durabilă.
15. Viaţa terestră – Protejarea, restaurarea şi promovarea utilizării durabile a ecosistemelor
terestre, gestionarea durabilă a pădurilor, combaterea deșertificării, stoparea şi repararea degradării
solului și stoparea pierderilor de biodiversitate.
16. Pace, justiţie şi instituţii eficiente – Promovarea unor societăți pașnice și incluzive pentru o
dezvoltare durabilă, a accesului la justiție pentru toţi şi crearea unor instituţii eficiente, responsabile
şi incluzive la toate nivelurile.
17. Parteneriate pentru realizarea obiectivelor - Consolidarea mijloacelor de implementare și
revitalizarea parteneriatului global pentru dezvoltare durabilă.

DEZVOLTAREA DURABILĂ A RESURSELOR DE APĂ

1. Componentele hidrosferei
2. Importanța apei, rolul apei
3. Resursele hidrosferei și repartiția geografică a resurselor de apă
4. Consumul de apă pe Glob
5. Criza apei, deficitul de apă
6. Poluarea apei și măsuri de prevenire a poluării apei
7. Gestionarea resurselor de apă
8. Apa și civilizațiile
9. Știați că?...Curiozități despre apa

FIȘĂ DE EVALUARE

1. Definiți dezvoltarea durabilă. 1p


2.Numiți cele 4 caracteristici ale dezvoltării durabile. 2p
3.Precizați trei elemente prin care să demonstrați importanța apei. 1,5
4. Numiți 2 elemente care poluează apele și două măsuri care se pot lua pentru a preveni
poluarea apelor. 2p
4. Numiti două tipuri de resurse marine. 1p
3. Pentru localitatea voastră precizați trei aspecte ale dezvoltării durabile. 1,5

+1p din oficiu


Total: 10 puncte

S-ar putea să vă placă și