Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Disciplina opţională: Degradarea şi protejarea mediului înconjurător
Clasa: a IV-a
Locul de desfăşurare: Cabinetul de geografie
Unitatea de învăţare: Poluarea mediului înconjurător
Subiectul lecţiei: Măsuri de protejare a mediului
Tipul lecţiei: recapitulare şi sistematizare
Obiective fundamentale:
1. Înţelegerea efectelor poluării manifestate prin dezechilibre climatice, hidrologice, dispariţia unor specii de
plante şi animale, apariţia unor afecţiuni şi boli cronice la om.
2. Sensibilizarea şi educarea ecologică a elevilor în vederea reducerii ponderii poluării cauzate de populaţie la
nivel local şi planetar.
Obiective operaţionale:
1. Să utilizeze noţiunile şi cunoştinţele privind degradarea şi protecţia mediului.
2. Să recunoască (în imagini şi surse de informare) efectul degradării mediului înconjurător.
3. Să anticipeze impactul pe care îl are acţiunea omului (activităţile cotidiene şi turismul) asupra poluării
mediului.
4. Să identifice consecinţele pe care le are poluarea asupra vieţuitoarelor, implicit a omului.
5. Să găsească soluţii pentru problemele pe care le ridică poluarea.
6. Să găsească (să promoveze) cele mai adecvate măsuri practice pentru diminuarea poluării.
7. Să realizeze un set de acţiuni (proiect) pentru reducerea fenomenului de poluare în localitate.
8. Să promoveze necesitatea protecţiei mediului înconjurător.
Strategia didactică:
a. Metode şi procedee: - explicaţia
- expunerea
- conversaţia euristică
- problematizarea
- dezbaterea pe baza unui plan anunţat.
b. Mijloace de realizare: - planşe ilustrative pentru poluare;
- diapozitive / casete video (imagini pe calculator);
- imagini din ziare şi reviste de specialitate;
- colecţiile: „Terra Magazin”, „Arborele Lumii”;
- „Terra – planeta pe care trăim”
- „Pământenii – prieteni sau duşmani?”

Bibliografie: - Ghid metodologic de aplicare a programei de geografie la clasele IV – VIII;


Bucureşti 2001 / Editura Aramis Print S.R.L.
- Reviste de pedagogie
Resurse
Secvenţele Obiective Conţinuturile Activităţi de învăţare Forma de Metode şi Modalităţi de
lecţiei vizate lecţiei organizare mijloace de evaluare Observaţii
a elevilor învăţământ
Moment I. Pregătirea dezbaterii frontal, cu explicaţia Atenţionări
organizatoric - reamintirea tematicii şi întreaga aprecieri
prezentarea obiectivelor clasă
lecţiei.
-sublinierea bibliografiei
şi a tuturor materialelor
ce trebuiau studiate.
- prezentarea planului
dezbaterii pe care fiecare
elev îl are pe bancă
(Anexa1).
Reactualizarea O1 Clarificarea II. Introducere în frontal, cu expunerea Analiza
cunoştinţelor noţiunilor tematică întreaga răspunsurilor,
- degradarea - Se relevă importanţa clasă dialogul stimularea
mediului temei, a problemelor elevilor
- poluare / surse puse în discuţie, se evaluarea
de poluare clarifică noţiunile şi orală a
- consecinţele conceptele întâlnite în răspunsurilor
poluării lecţie.
- protejarea
mediului
O2 Aspecte ale - Se solicită elevilor să individual expunerea - evaluare
poluării reale a expună evenimente şi pe bază de orală
componentelor fapte cu care se imagini sau - stimularea
mediului din confruntă societatea texte scrise participării
diverse cauze umană în general şi elevilor la
comunitatea locală în conversaţia dezbatere, la
particular (aflate din euristică dialogare
mass-media, din ziare şi
Resurse
Secvenţele Obiective Conţinuturile Activităţi de învăţare Forma de Metode şi Modalităţi de
lecţiei vizate lecţiei evaluare Observaţii
organizare mijloace de
a elevilor învăţământ
reviste: defrişări, eroziu-
nea solului, degradarea
terenurilor, alunecări de
teren, dislocarea stânci-
lor, inundaţii, dezastre
naturale provocate de
efectul de seră etc.)
Dirijarea O1 Se explică şi se III. Desfăşurarea dezba- Frontal explicaţia Atenţionări
învăţării completează terii asupra
unele noţiuni de - Cadrul didactic reia pe aspectelor
poluare a scurt cunoştinţele însu- care vor fi
mediului şite la lecţiile anterioare urmărite
înconjurător. pentru clarificarea,
precizarea şi adâncirea
acestora.
O3 Impactul - Elevii – prin luări de Grupe dezbaterea Observarea
comportamentulu
acţiunilor cuvânt şi prin intervenţia mici de pe baza i elevilor şi provo
omului asupra cadrului didactic – lucru unor -carea participării
poluării explică impactul pe care materiale elevilor la dezba -
mediului îl are poluarea asupra culese din tere.
Analiza
mediului înconjurător. mass- răspunsurilor şi
media, aprecieri verbale.
publicaţii
O4 Efectele poluării - Elevii explică proble- Grupe dezbaterea Observarea
comportamentulu
asupra omului mele care pot apărea mici de pe baza i elevilor şi provo
(vieţii pe datorită poluării mediu- lucru unor -carea participării
Pământ) lui înconjurător asupra materiale elevilor la dezba -
vieţii pe Pământ în de studiu tere.
Analiza
general şi a omului în răspunsurilor şi
mod special: aprecieri verbale.
Resurse
Secvenţele Obiective Conţinuturile Activităţi de învăţare Forma de Metode şi Modalităţi de
lecţiei vizate lecţiei organizare mijloace de evaluare Observaţii
a elevilor învăţământ
- apariţia unor boli
- dispariţia unor specii
etc.
O5 Măsuri de - Elevii propun soluţii Grupe de - explicaţia - Observarea
- expunerea comportamentulu
protejare diverse pentru lucru cu i elevilor în
problematizarea
existente sau diminuarea poluării: sarcini cadrul grupei şi
- pliante cu
propuse de elevi - acţiuni în masă de stabilite de aspecte ale apreci- erea
ecologizare a parcurilor, propunător soluţiilor mai
ecologizării interesante prin
obiectivelor turistice etc. parcurilor şi a note.
- reducerea despăduriri- obiective –lor
lor exagerate. turistice
- exemple de
- împiedicarea deversării
modele de
în sol /ape a substanţelor fluturaşi - Analiza şi
toxice. publicitari aprecierea prin
- punerea în practică a sau afişe note a activităţilor
practice realizate
mijloacelor de transport - ghiduri şi
de elevi în cadrul
mai puţin poluante. regulamente
grupei (ghiduri,
pentru micii
- plantarea mai multor fluturaşi
ecologişti publicitari, afişe
arbori şi spaţii verzi în
etc.)
marile oraşe.
- măsuri severe împotri-
va activităţilor turistice
poluante.
- conştientizarea popula-
ţiei prin materiale
publicitare asupra riscu-
rilor pe care le prezintă
poluarea în habitatul
fiecăruia (ghiduri, flutu-
raşi publicitari, afişe
etc.)
Resurse
Secvenţele Obiective Conţinuturile Activităţi de învăţare Forma de Metode şi Modalităţi de
lecţiei vizate lecţiei organizare mijloace de evaluare Observaţii
a elevilor învăţământ
- reciclarea materialelor
- ghid de comportament
în natură.
Obţinerea O6 IV. Formularea Pe grupe Conversaţia - Analiza
concluziilor
performanţei concluziilor euristică fiecărei grupe şi
- Se sistematizează idei- evaluarea prin
le de bază desprinse din Explicaţia note.
discuţii.
- Se stabilesc concluziile
finale, sintetizând aspec-
tele fundamentale ale
temei şi implicaţiile
practice ale problemelor
abordate.
O7 - Se stabilesc reguli de
protejare a spaţiului
apropiat elevilor (un set
de acţiuni).
Asigurarea şi O8 Grupa 1: Pe grupe Exerciţiul - Evaluare
intensificarea Din înţelepciunile Explicaţia practică
retenţiei şi a copacului
transferului (explicaţia unor maxime)
cunoştinţelor Grupa 2: (eseu)
Scrisoare ecologistului
Grupa 3: (pictură-colaj)
Afişe care să promoveze
protejarea mediului
Temă pentru Realizarea unui porto- Frontal Explicaţia
acasă foliu: „Măsuri de
protejare a mediului”
ANEXA

MĂSURI DE PROTEJARE A MEDIULUI


(plan de dezbatere)

1. Importanţa protejării mediului

2. Poluarea solului (cauze şi efecte)


- defrişările
- eroziunea solului
- degradarea terenurilor

3. Poluarea apei (cauze şi efecte)


- surse de poluare

4. Poluarea aerului (cauze şi efecte)


- surse de poluare

5. Măsuri de protecţie a mediului înconjurător

S-ar putea să vă placă și