Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Propunător: Camelia Elena BUCŞA


Clasa: a V-a ;
Disciplina: Biologie;
Unitatea de învățare: Alte medii de viață din țara noastră și din alte zone ale planetei;
Tema: Delta Dunării;
Timp: 50 min;
Tipul lecţiei: mixtă;
Locul de desfăşurare: Laboratorul de biologie.
Competente specifice;
1.1 Extragerea informaţiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, ca surse pentru
identificarea caracteristicilor unor sisteme biologice, a unor procese şi fenomene;
1.2 Realizarea dirijată a unor activităţi simple de investigare pe baza unor fişe de lucru date;
2.2 Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală şi scrisă;
3.1 Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor;

Obiectivele operaţionale: La finalul lecției elevii vor fi capabili să:


a) Obiective cognitive:
O1: identifice factorii biotopului din Delta Dunării;
O2: recunoască specii reprezentative de plante și animale din Delta Dunării;
O3: menționeze caractere generale și adaptări viețuitoarelor la mediul de viață
O4: alcătuiască lanțuri trofice cu viețuitoarele din Delta Dunării;
b) Obiective pshio-motorii:
O5: localizeze pe harta fizică a României, delta Dunării;
c) Obiective afectiv-emotionale:
O6: manifeste interes si curiozitate stiintifică față de diversitatea mediilor de viață din
țara noastră.
Strategia didactică :
- resurse procedurale: explicaţia, conversaţia euristică, brainstorming-ul, explozia
stelară, problematizarea, învățare prin descoperire, analiza, lucrul cu harta;
-resurse materiale: manualul, harta fizică și climatică a lumii, fişe de lucru,
flipchart, , atlas zoologic, atlas botanic , markere, lipici, filmulețe, patafix, videoproiectorul;
- forme de organizare: pe grupe, individuală și frontală;
- metode de evaluare: : orală, observarea sistematică a elevilor, autoevaluare;
Bibliografie :
1. Costică Naela -Metodica predării biologiei, Editura Graphys, Iași, 2008
2. Cârstoiu J., Grasu A., Biologie, manual pentru clasa a -V-a , Editura Litera,
București, 2017;
3. Crocnan E., Biologie, manual pentru clasa a -V-a, Editura Didactică și Pedagogică
R.A., București 2017;
Structura organizatorică a lecţiei

Ob.
Secvenţele opera- Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Evaluare
lecţiei ţionale Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1. 2. 3. 4. 5. 6 7 8
1. Organizarea Organizează clasa pentru lecţie; Activitate
clasei Atenţionează elevii asupra modului de Pregătesc caietele şi Observaţia Catalog individuală
1 min. desfăşurare a lecţiei; materialele pentru lecţie și frontală
Solicită lista cu prezența;
2.Actualizarea -Recapitulează cunoştinţele elevilor de
cunostintelor la tema anterioară: „Ecosistemele -elevii răspund Conversatia Stimularea
10 min acvatice”; Manual elevilor la
Activitate formularea
-Actualizarea cunostințelor se
realizează prin întrebari succesive -sunt atenți la indicații, Analiza Atlas individuală răspunsurilor
despre componentele unui ecosistem, răspund zoologic și și frontală
viețuitoarele din ecosistemele acvatice Descrierea botanic Apreciere
studiate, adaptări ale viețuitoarelor la -adrează întrebări la rândul verbală
mediul acvatic; lor; Dialogul
- Solicită elevilor să precizeze
exemple de ecosisteme acvatice.

3. Captarea Se va face cu ajutorul unor imagini si Elevii vor descoperi că


atentiei filmulețe din cadrul manualului digital imagininile si filmulețele Observația
4 min. și de pe internet ducând la prezintă Delta Dunării. Fimul Activitate Stimularea
descoperirea titlului lecției: Delta Descrierea didactic individuală elevilor la
Dunării; și frontală formularea
-sunt atenti la prezentarea Conversatia răspunsurilor
Prezintă ceea ce trebuie să ştie şi să obiectivelor lectiei; euristică Caietul de Activitate
facă elevii la sfârşitul lecţiei; - notează titlul lecţiei în notițe individuală
caiete;
Scrie titlul pe tablă
4. Dirijarea Solicită elevilor să identifice diferite
Învățării caracteristici ale biotopului și -elevii recunosc factorii Observaţia Filmul Apreciere
15 min. O1 componente ale biocenozei observate abiotici şi biotici didactic Activitate verbală
în filmulețul prezentat; Dialogul frontală
O5 -localizează Delta Dunării
Atlas
Organizarea clasei în 6 grupelor; pe harta României; zoologic
- fiecare grupă primeşte fişa de lucru, Conversația Activitate
coli flipchart, markere, lipici şi euristică pe grupe; Stimularea
îndrumări cu ajutorul cărora elevii vor -elevii sunt atenti la Flipchart elevilor la
rezolva sarcinile de lucru; indicatii; Descrierea formularea
- recunoasterea unor specii Fișe de răspunsurilor
O2 reprezentative de plante și animale din Analiza lucru
Delta Dunării; -cu ajutorul informaţiilor Activitate
-identificarea caracterelor generale și Manual
O3 puse la dispoziţie de catre pe grupe;;
adaptărilor viețuitoarelor la mediul de digital
viață; profesor, elevii rezolvă Învăţarea
O4 -alcătuirea lanțurilor trofice cu sarcina de lucru prin Observare
Atlas
viețuitoarele din Delta Dunării; descoperire; sistematică
botanic
O6 - timpul de lucru- 10 minute pentru -elevii colaborează in Activitate
Patafix
realizarea sarcinii în cadrul grupelor ; vederea rezolvării Explicatia pe grupe;
sarcinilor
- pe parcursul activităţii profesorul
supraveghează şi îndrumă fiecare
grupă, dacă este nevoie;
5.Obtinerea Solicită grupelor să își prezinte sarcina - prezintă rezultatele
Feedback-ului de lucru în cate 4 minute fiecare; completării fiei de lucru Conversația Fișe de Activitate Stimularea
10 min -se vor corecta greselile; -prezintă adaptări euristică lucru frontală elevilor la
-realizează lanțuri trofice Manualul
Pe parcusul prezentărilor se va formularea
-răspund la posibilele digital
completa schița lecției pe tablă cu Explicația răspunsurilor
întrebări ale colegilor
ajutorul elevilor;

6.Evaluare Evaluarea activităţii grupelor prin


8 min acordarea de note grupei care a lucrat Sunt atenţi Dialogul Fișa de Activitate Evaluarea
cel mai bine. Conversaţia evaluare individuală finală
Evaluarea activitatii printr-o fisa de -elevii răspund la intrebări explozia Carnetul de și frontală
solară note
evaluare- explozia stelară
Catalogul

7.Precizarea Realizarea unui poster A3, care să Sunt atenţi, reţin şi Conversaţia Caietul de Activitate Aprecieri
activităţilor cuprindă imagini din Delta Dunării și notează. notițe individuală globale şi
pentru acasă măsuri care trebuie respectate pentru și frontală individuale
protecția viețuitoarelor din această
2 min.
rezervație naturală.
Schița lecției
Delta Dunării
-ansamblu de ecosisteme: ape dulci, sărate, terenuri inundabile, păduri, așezări umane
-1990: Delta Dunării= Rezevație a biosferei (zonă protejată)
Biotopul:- diferă în funcție de ecosistem
Biocenoza:
Plante:
 stuful-formează PLAURI (insule plutitoare)
 nuferi albi, galbeni-plante plutitoare
 brădișul-plantă cufundată în apă, frunze divizate (adaptare la mediul acvatic)
Animale:
 tânțari, melci, scoici, raci
 pești:crap somn, scrumbie
 broaște, broaște țestoase, șopârle, șerpi
 păsări: pelicani, egrete, cormorani, gâște, rațe sălbatice
 mamifere: nurca, vidra, cai sălbatici

Fișa de evaluare-metoda exploziei stelare

Cine sunt plantele și animale


Cine? care formează biocenoza deltei?

De ce un animal poate trăi


în mai multe medii de viață?

Ce tipuri de ecosisteme
se găsesc în delta Dunării?

De ce? Ce?
Delta Dunării

Ce adaptări prezintă
viețuitoarele deltei?
Când a fost declarată Delta
Dunării, rezervație a biosferei ?

Când? Unde?
Unde mai este
întâlnit stuful?
Fișa de lucru-Delta Dunării

1. Analizaţi imaginile următoare şi identificaţi ecosistemul, apoi identificați tipurile de


ecosisteme ale deltei : ..........................................................................................

2.

Identificaţi factorii abiotici şi factorii biotici din mediul de viaţă ilustrat:

Factori abiotici:...........................................................................................................................
Factori biotici:..............................................................................................................................

3. Analizați textul din manual referitor la sturioni și prezentați caracteristicile


următorilor pești:
a. Morunul……………………………………………………………………………………...
b. Păstruga……………………………………………………………………………………
4. Priviţi imaginile alăturate recunoaşteţi viețuitoarele (a-d) , apoi precizaţi pentru
fiecare, mediul de viaţă în care trăieşte şi o adaptare a acestuia mediu;

a. b. c. d.
a ……………….……….……………………………
b. …………......................……………………........ c.…………….….……….
…………………………… d. ……………….……….
……………………………
5.Alcătuiți 2 lanțuri trofice cu viețuitoarele din deltă.

S-ar putea să vă placă și