Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

UNITATEA DE INVATAMANT: GRUPUL COLAR AGRICOLIULIAN DRACEA


TIMIOARA
DATA: 26.11.2014
CLASA: a X - a
PROFESOR: URLEA VLAD
MODULUL I: GENETIC
UNITATEA DE COMPETENTA: ELABORAREA PROGRAMELOR DE REPRODUCERE
I AMELIORARE A SPECIILOR DE ANIMALE
UNITATEA DE INVATARE: GENETIC MOLECULAR
TEMA LECTIEI: Acizii nucleici
LOCUL DE DESFASURARE: laborator de specialitate
TIPUL DE LECTIE: recapitulare sistematizarea cunotinelor
SCOPUL LECTIEI:- consolidarea i aprofundarea cunotinelor referitoare la acizii
nucleici dezvoltarea capacitii de sintez, sistematizare i de reproducere logic a
cunotinelor referitoare la acizii nucleici
Durata: 1 h
Competente specifice:
Efectuarea lucrrilor de hibridare
S defineasc noiuni specifice geneticii moleculare
Comunicarea oral i scris utiliznd corect terminologia specific geneticii
S manifeste interes pentru studiul disciplinelor biologice
S exerseze abiliti de comunicare si cooperare
Competente individuale:
- s specifice structura chimica a acizilor nucleici
- s enumere tipurile de ADN si ARN
- s descrie fenomenele de denaturare-renaturare si replicarea ADN-ului
- s aplice algoritmi de rezolvare a problemelor
Metode:
o explicaia,
o conversatia euristica,
o problematizarea,
o exercitiul,
o observatia.
Mijloace materiale :- pt. intreaga clasa:CD, imagini PowerPoint, calculator,manual,
fie de activitate
Forma de activitate:
o frontala,

o individuala,
Evaluare: - evaluare formativ prin chestionare oral si prin rezolvarea unei fie de
lucru
Locul desfasurarii: laboratorul de specialitate
Bibliografie:
Gabriel Corneanu, Aurel Ardelean, Gheorghe Mohab Biologie Manual
pentru clasa a X a, Editura Corint 2007
Stelica Ene, Gabriela Brebenel, Elena Emilia Iancu Biologie Manual
pentru clasa a X a, Editura Gimnasium,
Planificarea calendaristica;
Proiectare unitatii de invatare;
MECI- programa scolara;
www. Fitoclinica.ro;
Genetic, Irina Petrescu. Ed. Mirton, Timioara

DESFASURAREA LECTIEI
Etape

1. Moment
organizatoric
2. Anuntarea
subiectului
lectie de
recapitulare

3. Recapitularea
cunostintelor

Anunarea temei
i a planului de
recapitulare

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Tim
p

Verificarea prezentei si
notarea absentelor.
Solicit pregtirea celor
necesare leciei
Anuna elevilor inca din
ora anterioara planul de
recapitulare al unitatii
Acizi nucleici
La nceputul leciei de zi
realizeaz o reactualizare
a titlului leciei ce
urmeaz a fi recapitulat
i a planului de
recapitulare
Adreseaza ntrebri de
tipul:
Cum definii
genetica moleculara?

Raspund la solicitarile
profesorului, se
pregatesc de lectie

5
min

Sunt atenti la profesor.

5
min

-expunerea
-explicatia

manualul

frontal

- explicatia
- conversatia
euristica
- descoperirea
- metoda
ciorchinelui

fisa de
lucru
coli
flipchart
markere

individual

Oral
Scris

Specificati care
sunt tipurile de acizi
nucleici din celula
umana?

- In celula umana se
intalnesc doua tipuri de
acizi nucleici: ADN si
ARN (acid ribonucleic).

individual

Scris

45
min.

- conversatia
euristica
- exercitiul

Precizati din ce
este alcatuita o
nucleotida?

- O nucleotida este
alcatuita dintr-o baza
azotata, un glucid si o

Elevii rspund:
Genetica moleculara
este o ramura a geneticii
care studiaza ereditatea
la nivel

Strategii didactice
Metode
Mijloace
Forme de
organizar
e
- conversatia catalogul
frontal

Evaluare

grupare fosfat
Care sunt tipurile
de legaturi intalnite la
nivelul moleculei de
ADN bicatenar? Dar la
nivel de ARN?

- In molecula de ADN
bicatenar se intalnesc
doua tipuri de legaturi:
intracatenare si legaturi
intercatenare

- explicatia
- conversatia
euristica

individual

Oral

- Enumerati tipurile de - ADN poate fi de tip B,


ADN si ARN.
A si Z
ARN-ul prezinta doua
clase:
1. ARN viral
2. ARN celular:
ARNm, ARNt,
ARNr
Cate nucleotide prezinta
un codon?
Un codon prezinta 3
Care este numarul nucleotide.
codonilor?
- Exista 64 codoni:

4. Evaluarea
performantei
elevilor

Prin chestionare orala pe


tot parcursul lectiei si
scrisa completand fisa de
evaluare.
Se pun note elevilor
participanti la lectie,
justificandu-le nota.
Formuleaza aprecieri
privind desfasurarea
lectie, face recomandari
daca este cazul.

Raspund la intrebari.
Se gandesc si rezolva
fisa de evaluare.

10
min.

- conversatia
euristica

fisa de
evaluare

Individual

Scris
Oral

PLAN DE RECAPITULARE
GENETICA MOLECULARA- Acizi nucleici
-

Definiia geneticii moleculare


Structura chimic a acizilor nucleici:
baz azotat
glucid
grupare fosforic

legturi intracatenare
legturi intercatenare
rolul acizilor nucleici

ADN spirala vieii:


structura primar si secundar a ADN:
structur primara monocatenar
structur secundar dublu helix

denaturarea renaturarea ADN-ului


replicarea ADN-ului
tipuri de ADN

Structura si tipurile de ARN:


structura ARN-ului
tipuri de ARN:
ARN viral
ARN celular:
ARN m (acidul ribonucleic mesager)
ARN t (acidul ribonucleic de transport)
ARNr (acidul ribonucleic ribozomal)

Funcia autocatalitic si heterocatalitic:


funcia autocatalitic
funcia heterocatalitic
codul genetic
etapele sintezei proteice
transcripia
translaia

Fisa de lucru

I. Scriei, pe foaia de examen, litera corespunztoare rspunsului corect.


1. Baza azotat pirimidinic specific moleculei de ARN este:
a)
adenina
b)
guanina
c)
timina
d)
uracilul
2. n transportul aminoacizilor la locul sintezei proteice intervine ARN-ul:
a)
mesager
b)
de transfer
c)
ribozomal
d)
viral
II. Acizii nucleici reprezint materialul genetic al virusurilor, procariotelor si eucariotelor.
a) Pentru sinteza unei proteine este necesar informatia continut de un fragment de ADN bicatenar, alctuit
din 880 de nucleotide dintre care 320 contin adenin.
Stabiliti urmtoarele:
- numrul nucleotidelor cu citozin din fragmentul de ADN bicatenar
- numrul legturilor duble si al legturilor triple din fragmentul de ADN bicatenar;
- succesiunea nucleotidelor din ARN-ul mesager format prin transcriptie, dac a fost
copiat informatia continut de o caten de ADN cu urmtoarea secvent de nucleotide:
GCAATG.
b) Completati aceast problem cu o alt cerint pe care o formulati voi; rezolvati cerinta pe
care ati propus-o.
III. a) Precizati dou caracteristici ale ARN-ului ribozomal.
b) Stabiliti o asemnare si o deosebire ntre compoziia chimic a ADN-ului si compozitia
chimic a ARN-ului
IV. Scriei, pe foaia de examen, noiunile cu care trebuie s completai spaiile libere din afirmaia
urmtoare, astfel nct aceasta s fie corect.
Maturarea ARNm precursor presupune eliminarea...............................i asamblarea............................
V. Definii transcripia i translaia.

S-ar putea să vă placă și