Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

I. PARTEA INTRODUCTIVA

NUME, PRENUME: Macovei Ioana-Roxana, grupa 3, an 3, Biologie DATA: 19.03.2009 SCOALA: Scoala Generala Nr.88 CLASA: clasa a VII-a DISCIPLINA: Anatomie DURATA DE DESFASURARE A LECTIEI: 40 minute SCOPUL LECTIEI: Elevii sa cunoasca procesul transformarile mecanice, chimice si fizice la care sunt supuse alimentele in procesul de digestie. OBIECTIVE OPERATIONALE: Elevii vor fi capabili: O1: Sa explice transformarile mecanice, fizice si chimice ale alimentelor in cavitatea bucala pe baza cunostintelor predate; O2: Sa descrie compozitia sucului gastric si transformarile ce au loc in digestia gastrica pe baza informatiilor din manual; O3: Sa descrie compozitia si actiunea bilei, a sucului pancreatic si a sucului intestinal asupra alimentelor in digestia intestinala pe baza informatiilor predate O4: Sa explice transformarile ce au loc in intestinul gros in digestia intestinala pe baza cunostintelor predate;

TIPUL SI VARIANTA DE LECTIE: de asimilare de noi cunostinte si formare de noi deprinderi. RESURSE PROCEDURALE ( METODE DE INVATAMANT): explicatia, conversatia, demonstratia. RESURSE MATERIALE ( MIJLOACE DE INVATARE): planse BIBLIOGRAFIA: Ardelean Aurel, Rosu Ionel, Istrate Calin Biologie, manual pentru clasa a XI-a, editura Corint, Bucuresti ANTICIPAREA DIFICULTATILOR: - Dificulatea de intelegere a transformarilor chimice ce au loc in timpul digestiei

II.

DESFASURAREA LECTIEI
ETAPA LECTIEI 1. MOMENT ORGANIZATORIC 2. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ACTIVITATEA PROFESORULUI Profesorul saluta elevii si intreaba daca sunt absenti. Profesorul cere elevilor sa-si reaminteasca din lectia Elemente de anatomie ale sistemului digestiv: - Care sunt elementele componente ale sistemului digestiv? - Care sunt componentele tubului digestiv? - Care sunt glandele anexe? Profesorul anunta elevii ca tema noii lectii este Transformari ale alimentelor in tubul digestiv si noteaza pe tabla titlul lectiei.  Profesorul explica elevilor: Hrana ingerata, pe masura cu strabate tubul digestiv, este supusa unui ansamblu de transformari mecanice, fizice si chimice numit digestie Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete.: Digestia ansamblul de transformari mecanice, fizice si chimice la care ste supusa hrana ingerata, de-a lungul tubului digestiv .  Profesorul explica elevilor: Alimentele sunt mai intai transformate mecanic si fizic pentru a usura prelucrarea lor chimica sub actiunea unor substante din sucurile digestive, numite enzime. Sa urmarim fluxul tehnologic al prelucrarii si transformarii alimentelor in segmentele tubului digestiv. Digestia incepe in cavitatea bucala cu transformari: mecanice ( taierea, marumtirea, inmuierea cu saliva) masticatia; fizice ( dizolvarea unor substante in saliva: sare, zahar); chimice: amilaza ( enzima din saliva) descompune amidonul in produsi glucidici putin mai simpli, cu 2 ACTIVITATEA ELEVULUI EVALUARE

OBIECTIVE OPERATIONALE

Elevii raspund:

3.ANUNTAREA OBIECTIVELOR 4. PREZENTAREA NOILOR CUNOSTINTE

Se realizeaza evaluare orala - Tubul digestiv si glandele anexe a - Cavitatea bucala, faringele, cunostintelor esofagul, stomacul, intestinul anterior dobandite. subtire, intestinul gros - Glandele salivare, ficatul, pancresul Elevii sunt atenti la profesor si isi noteaza in caiete titlul lectiei.
 Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

O1

 Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

O2

gust dulce. Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete.: Digestia in cavitatea bucala transformari: - mecanice ( taierea, marumtirea, inmuierea cu saliva) masticatia; fizice ( dizolvarea unor substante in saliva: sare, zahar); - chimice: amilaza ( enzima din saliva) descompune amidonul .  Profesorul explica elevilor: Rezultatul  Elevii sunt atenti la profesorului si isi noteaza digestiei bucale este formarea bolului alimenatar. scrie pe tabla. In timpul deglutitei, acesta trece din cavitatea bucala in faringe si apoi in esofag. Laringele este inchis automat de catre un capacel epiglota, pentru a evita inecarea cu fragmente alimentare. Este riscant sa vorbesti in timp ce mananci! Atunci calea respiratorie este deschisa, neacoperita de epiglota. Atunci, calea respiratorie este deschisa, neacoperita de epiglota. Acum puteti intelege indemnul: nu vorbi la masa . Bolurile alimentare ajung in esofag, il strabat pe rand datorita undelor peristaltice si intra in stomac prin orificiul cardia. Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: Bolul alimentar: Cavitatea bucala faringe esofag- orificiul cardia- stomac .  Elevii sunt atenti la  Profesorul explica elevilor: Digestia profesorului si isi noteaza gastrica. Stomacul depoziteaza temporar hrana si, scrie pe tabla. prin amestecarea cu sucul gastric, rezulta o masa pastoasa numita chim gastric . Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: Digestia gastrica Hrana+ sucul gastric= chim gastric  Profesorul explica elevilor: Sucul gastric  Elevii sunt atenti la profesorului si isi noteaza contine: apa, acid clorhidric, enzime si mucus. scrie pe tabla. Acid clorhidric impiedica alterarea alimentelor ai activeaza enzimele gastrice. Mucusul protejeaza 3

explicatiile in caiet ce

explicatiile in caiet ce

explicatiile in caiet ce

mucoasa stomacului impotriva aciditatii severe si chiar impotriva aciditatii severe si chiar impotriva atacului enzimelor proprii. Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: suc gastric: apa, acid clorhidric, mucus, enzime ( proteaze, lipaze)  Profesorul explica elevilor: Hrana ajunsa in stomac este transformata chimic de doua categorii de enzime: proteaze si lipaze, astfel: proteine- proteaze- proteine mai simple; lipide lipaze lipide mai simple Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: proteine- proteazeproteine mai simple; lipide lipaze lipide mai simple  Profesorul explica elevilor: In portii mici, chimul gastric trece prin orificiul piloric in duoden. Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: Chimul gastric: Stomac orificiul piloric- duoden  Profesorul explica elevilor: Digestia intestinala este rezultatul actiunii: bilei si sucului pancreatic ajunse in duoden de la ficat si pancreas, prin canale speciale; sucului intestinal produs de glandele mucoasei intestinale. 1. Bila contine apa si pigmenti biliari care-i dau culoarea verzuie; este depozitata in pauzele dintre mese in vezica biliara; mai contine saruri biliare care emulsioneaza lipidele facandu-le mai usor de atacat de catre lipazele intestinale. Bila nu contine enzime. Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: Digestia intestinala bila ( produsa de ficat) , contine: apa, pigmenti biliari, saruri biliare emulsioneaza lipidele.  Profesorul explica elevilor: Sucul pancreatic 4

 Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

 Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

 Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

 Elevii

sunt

atenti

la

explicatiile

O3

este, ca si bila, alcalin, si astfel neutralizeaza profesorului si aciditatea ridicata a chimului gastric, protejand scrie pe tabla. mucoasa intestinala. Contine enzime ( amilaze, proteaze, lipaze). Acestea actioneza puternic asupra tuturor produsilor descompusi numai partial la nivelul stomacului sau chiar asupra celor neatacati . Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: sucul pancreatic ( produs de pancreas) , contine: amilaze, proteaze, lipaze; este alcalin, neutralizeaza aciditatea gastrica.  Profesorul explica elevilor: Sucul intestinal  Elevii sunt profesorului si contine si el apa, proteaze, lipaze si unele enzime scrie pe tabla. care ataca treptat glucidele mai simple rezultate in urma actiunii amilazei pancreatice. Toate acestea continua actiunea enzimelor din sucurile gastric si pancretic pana la obtinerea produsilor finali ai digestiei nutrimentele. Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: sucul intestinal ( produs de glandele mucoasei intestinale) , contine: apa, proteaze, lipaze, enzime ce ataca glucidele  Profesorul explica elevilor: Deci, de-a lungul  Elevii sunt tubului digestiv, incepand cu cavitatea bucala, profesorului si stomac si apoi intestin, are loc transformarea scrie pe tabla. chimica treptata a substantelor organice complexe, in substante mai simple, care, prin absorbtie, trec direct in circulatie. Resturile nedigerate sunt preluate de intestinul gros si supuse unor transformari la care participa bacteriile prezente aici. Acestea: sintetizeaza vitamine ( grupul B si vitamina K); fermenteaza resturile cu degajare de gaze; realizeaza procesul de putrefactie din care rezulta substante urat mirositoare. Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: Intestinul gros: - sunt 5

isi noteaza in caiet ce

atenti la explicatiile isi noteaza in caiet ce

atenti la explicatiile isi noteaza in caiet ce

preluate resturile nedigerate si supuse unor transformari la care participa bacteriile prezente in intestin - bacteriile: sintetizeaza vitamine ( grupul B si vitamina K); fermenteaza resturile cu degajare de gaze; realizeaza procesul de putrefactie din care rezulta substante urat mirositoare.  Profesorul explica elevilor: La nivelul intestinului gros are loc si absorbtia apei. ateriile fecale vor fi eliminate prin orifciul anal in procesul de defecatie. Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: - are loc absorbtia apei materiile fecale sunt eliminate prin orifciul anal in procesul de defecatie.  Profesorul explica elevilor: Pentru a impiedica ramanerea lor mai indelungata in intestinul gros si pentru stimularea peristaltismului acestuia, consuma des alimente care contin fibre de celuloza, pentru ca acestea cresc peristaltismul chiar daca nu sufera transformari chimice. Roadeti deci cu pofta morcovi, varza, telina. Astfel evitati constipatia.Nu inghititi antibiotice pentru orice, ci doar la recomandarea medicului. Ele pot distruge flora microbiana din intestin, care munceste mult si in folosul tau. 5. FIXAREA Profesorul rezolva cu elevii exercitiile din manual, pagina 117, si ii ajuta acolo unde au nevoie.

 Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

 Elevii sunt profesorului.

atenti

la

explicatiile

Elevii rezolva profesorului.

exercitiile

cu

ajutorul

S-ar putea să vă placă și