Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

coala Gimnazial nr.99, Bucureti


Profesor: Buturug Maria- Daniela
Data: 08.03.2016
Clasa: a-VII-a A
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de invatare: Funciile de nutriie:Digestia-Sistemul digestiv
Tema: Digestia i absorbia intestinal
Tipul lectiei: Dobndire de noi cunotine
Scopul: Fixarea i nelegerea ct mai clar a proceselor suferite de chimul gastric in intestinul
subire i absorbia nutrimentelor la nivelul vilozitilor intestinale.
OBIECTIVELE OPERAIONALE :
La sfritul lectiei elevii trebuie s fie capabili s realizeze urmtoarele:
O1- S descrie compoziia si aciunea bilei, a sucului pancreatic si a sucului intestinal asupra
alimentelor in digestia intestinala
O2- S explice transformrile ce au loc in intestinul gros n digestia intestinala
O3- S defineasc noiunea de absorbie.
STRATEGIA DIDACTIC.
Resurse materiale: atlase, film didactic, laptop, televizor, fie de lucru, manuale, lame de
sticl, hrtie de filtru, ulei, ap, bil,
Resurse procedurale: conversaia euristic, explicaia, experiment, nvarea prin
descoperire.
Tipul de organizare a activitii: activitate frontal combinat cu activitate individual;
Anticiparea dificultilor: ntrebri ale elevilor ce depesc programaasigurarea unui fond
de documentare
Locul de desfurare: Laboratorul de biologie.
BIBLIOGRAFIA:
1. Partin Z., Logoftu L., Niculescu Th. C. Biologie - manual pentru clasa a VII-a
2. Viorel Lazar,Daniela Caprarin:Metode didactice utilizate in predarea biologiei,Ed.Arves,2008
3. Programa de biologie pentru gimnaziu, clasa a VII-a, aprobat cu ordinul MedCT
4. Marieta Ghee, Mariana Florena Grosu- Activiti practice de biologie pentru gimnaziu- Editura
Didactic i pedagogic R.A. Bucureti
DESFURAREA LECIEI
ETAPELE
OBIECTIVE
OPERATIONALE
(EVENIMENTELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI EVALUARE
LECTIEI)
Profesorul noteaz n catalog elevii
Momentul Elevii pregatesc crile i
abseni i verific dac sunt condiii
organizatoric caietele
optime pentru desfurarea orei.
Profesorul Adreseaz elevilor urmtoarele Elevii raspund:
ntrebri: 1.Totalitatea transformrilor pe
1.Ce este digestia? care le sufer alimentul de a
2.Care sunt procesele ntlnite la nivelul lungul tubului digestiv. Evaluare oral
Reactualizarea
cavitii bucale? 2.Masticaia (mestecarea
cunotinelor
3.Ce rezult n urma digestiei bucale? alimentelor) i deglutiia
4.Ce rezult n urma digestiei gastrice? (nghiirea alimentului)
3.bolul alimentar
4. chim gastric

Profesorul prezint pe scurt pe baza unui Elevii urmresc cu atenie.


Captarea ateniei filmulet didactic digestia bucal i
gastric.
Profesorul noteaz titlul leciei pe tabl i Elevii noteaz titlul leciei n
Anunarea temei i a
prezint obiectivele leciei. caiete i urmresc obiectivele
obiectivelor
prezentate.
Profesorul prezint lecia cu ajutorul
Prezentarea optim a
filmului didactic, imaginilor power-
coninutului
point,,imaginilor din atlase i manual.
O1 Dirijarea nvrii Profesorul explica elevilor: In Elevii sunt atenti la
portii mici, chimul gastric trece prin explicatiile profesorului si
orificiul piloric in duoden. isi noteaza in caiet ce scrie Obsevarea
Profesorul scrie pe tabla si le cere pe tabla. sistematic a
elevilor sa noteze si ei in caiete: Chimul elevilor
gastric: Stomac orificiul piloric-
duoden
Profesorul explica elevilor:
Digestia intestinala este rezultatul
actiunii: bilei si sucului pancreatic ajunse
in duoden de la ficat si pancreas, prin
canale speciale; sucului intestinal produs
de glandele mucoasei intestinale. 1. Bila Elevii sunt atenti la
contine apa si pigmenti biliari care-i dau explicatiile profesorului si
culoarea verzuie; este depozitata in isi noteaza in caiet ce scrie
pauzele dintre mese in vezica biliara; mai pe tabla.
contine saruri biliare care emulsioneaza
lipidele facandu-le mai usor de atacat de
catre lipazele intestinale. Bila nu contine
enzime.
Profesorul scrie pe tabla si le cere
elevilor sa noteze si ei in caiete: Digestia
intestinala - bila ( produsa de ficat) ,
contine: apa, pigmenti biliari, saruri biliare
emulsioneaza lipidele.
Profesorul explica elevilor: Sucul
pancreatic este, ca si bila, alcalin, si astfel
neutralizeaza aciditatea ridicata a chimului
gastric, protejand mucoasa intestinala.
Contine enzime ( amilaze, proteaze,
lipaze). Acestea actioneza puternic asupra
tuturor produsilor descompusi numai
partial la nivelul stomacului sau chiar
asupra celor neatacati. Elevii sunt atenti la
Profesorul scrie pe tabla si le cere explicatiile profesorului si
elevilor sa noteze si ei in caiete: sucul isi noteaza in caiet ce scrie
pancreatic ( produs de pancreas) , contine: pe tabla.
amilaze, proteaze, lipaze; este alcalin,
neutralizeaza aciditatea gastrica.
Profesorul explica elevilor: Sucul
intestinal contine si el apa, proteaze,
lipaze si unele enzime care ataca treptat
glucidele mai simple rezultate in urma
actiunii amilazei pancreatice. Toate
acestea continua actiunea enzimelor din
sucurile gastric si pancretic pana la
obtinerea produsilor finali ai digestiei
nutrimentele.
Profesorul scrie pe tabla si le cere
elevilor sa noteze si ei in caiete: sucul
intestinal ( produs de glandele mucoasei
intestinale) , contine: apa, proteaze, lipaze, Elevii sunt atenti la
enzime ce ataca glucidele explicatiile profesorului si
Profesorul explica elevilor: Deci, de- isi noteaza in caiet ce scrie
a lungul tubului digestiv, incepand cu pe tabla.
cavitatea bucala, stomac si apoi intestin,
are loc transformarea chimica treptata a
substantelor organice complexe, in
substante mai simple, care, prin absorbtie,
trec direct in circulatie. Resturile
O2 nedigerate sunt preluate de intestinul gros
si supuse unor transformari la care Elevii sunt atenti la
participa bacteriile prezente aici. Acestea: explicatiile profesorului si
sintetizeaza vitamine ( grupul B si isi noteaza in caiet ce scrie
vitamina K); fermenteaza resturile cu pe tabla.
degajare de gaze; realizeaza procesul de
putrefactie din care rezulta substante urat
mirositoare.
Profesorul scrie pe tabla si le cere
elevilor sa noteze si ei in caiete:
Intestinul gros: - sunt preluate resturile
nedigerate si supuse unor transformari la
care participa bacteriile prezente in
O3 intestin - bacteriile: sintetizeaza vitamine Elevii sunt atenti la
(grupul B si vitamina K); fermenteaza explicatiile profesorului si
resturile cu degajare de gaze; realizeaza isi noteaza in caiet ce scrie
procesul de putrefactie din care rezulta pe tabla.
substante urat mirositoare.
Profesorul explica elevilor: La
nivelul intestinului gros are loc si
absorbtia apei. materiile fecale vor fi
eliminate prin orifciul anal in procesul de
defecatie.
Profesorul scrie pe tabla si le cere Elevii sunt atenti la
elevilor sa noteze si ei in caiete: - are loc explicatiile profesorului si
absorbtia apei - materiile fecale sunt isi noteaza in caiet ce scrie
eliminate prin orifciul anal in procesul de pe tabla.
defecatie.
Profesorul explica elevilor:
Pentru a impiedica ramanerea lor mai
indelungata in intestinul gros si pentru
stimularea peristaltismului acestuia,
consuma des alimente care contin fibre de
celuloza, pentru ca acestea cresc
peristaltismul chiar daca nu sufera
transformari chimice. Roadeti deci cu
pofta morcovi, varza, telina. Astfel evitati
constipatia.Nu inghititi antibiotice
pentru orice, ci doar la recomandarea
medicului. Ele pot distruge flora
microbiana din intestin, care munceste
mult si in folosul tau.

O1 Asigurarea feed-back- Profesorul ofer grupurilor de elevi cte 2 Liderul grupului efectueaz Evaluare practic
ului lame de sticl pe care vor aplica hrtie de experimentul , ceilali elevi din Observare
filtru una mbibat cu ap cealalt cu bil grup rspund c pictura de sistematic
cu o pipet se pune cte o pictur de ulei ulei de pe hrtia mbibat cu a elevilor
pe fiecare hrtie de filtru. ap i menine forma, cealalt
Profesorul cere s compare cele dou pictur (de pe hrtia mbibat
picturi de ulei de pe cele dou lame. cu bil a desfcut uleiul n
particule mici)

O1, O2, O3 Solicit elevilor s rezolve fia de lucru. Completeaza fia de lucru Evaluare scris
Fixarea cunotinelor
Anexa 2
Se realizeaz pe baza rspunsurilor date Rspund la ntrebri Evaluare oral
Evaluare pe parcursul orei, a modului de rezolvare a Observare
sarcinilor de lucru se apreciaz elevii. sistematic
a elevilor
Profesorul va ncheia lecia exprimndu-i
Transferul de cunotine
convingerea c elevii au neles noiunile
predate
Profesorul solicit elevilor s rezolve
Tem pentru acas rebusul din fia de lucru.
Anexa 1
SCHIA TABLEI
DIGESTIA I ABSORBIA INTESTINAL

Chimul gastric: Stomac orificiul piloric- duoden


Intestinul subire:

1. bila ( produs de ficat) , conine: apa, pigmeni biliari, sruri biliare emulsioneaz
lipidele.
2. sucul pancreatic ( produs de pancreas) , conine: amilaze, proteaze, lipaze; este alcalin,
neutralizeaz aciditatea gastrica.
3. sucul intestinal ( produs de glandele mucoasei intestinale) , conine: apa, proteaze, lipaze,
enzime ce ataca glucidele
Rezult n urma digestiei :
-un lichid albicios= chil
Absorbia intestinal= trecerea-nutrimentelor, srurilor minerale i a apei prin pereii
vilozitilor intestinale n snge
Nutrimentele= substane simple rezultate n urma digestiei

Intestinul gros:
resturile nedigerate sunt supuse unor transformri :
- bacteriile: 1.sintetizeaza vitamine (grupul B si vitamina K);
2.fermenteaza resturile cu degajare de gaze
are loc absorbia apei
materiile fecale sunt eliminate prin orifciul anal n procesul de defecaiei
Anexa 2
Nume i prenume
Clasa a VII-a
Fi de lucru

Tem

S-ar putea să vă placă și