Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr. 206

PROFESOR: Coman Andreea-Daiana

DATA: 21.12.2020

CLASA: a VI-a A

DISCIPLINA: Biologie

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Funcțiile de nutriție în lumea vie

TITLUL LECȚIEI : Respirația

TIPUL LECȚIEI: transmitere și dobândire de noi cunoștințe

SCOPUL LECTIEI : elevii să cunoască și să înteleagă respirația ca funcție de nutriție, să descopere


tipurile de respirație din lumea vie, precum și importanța acestui proces în industrie.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:

O1 – să precizeze care este importanța procesului de respirație pentru organismele vii, pe baza
explicațiilor primite anterior de la profesor.

O2 – să numească cele două tipuri de respirație, precum și condițiile în care se realizează, având în vedere
descrierea anterioară a acestor procese de către profesor.

O3 – să precizeze deosebirile dintre respirația aerobă și cea anaerobă, având în vedere explicațiile primite
de la profesor de-a lungul activității didactice (să precizeze cel puțin trei deosebiri între respirația aerobă
și cea anaerobă).

O4 – să numească și să descrie cel puțin un proces fermentativ, pe baza informațiilor obținute în timpul
orei.

DEMERSUL DIDACTIC

Resurse procedurale : conversația , observația, explicația

Resurse materiale : laptop, internet, imagini sugestive, fișe cu temă


FORMELE DE ORGANIZARE A ACTIVITATII DIDACTICE : frontal, individual

ANTICIPAREA DIFICULTĂȚILOR:

⮚ probleme în ceea ce privește conexiunea la internet – mă asigur că dispun de resurse alternative


de internet
⮚ neîncadrarea în timp – în cazul în care lecția nu acoperă întreaga oră, dedic mai mult timp fixării
informațiilor predate; dacă timpul este insufcient, nu-i forțez pe elevi prezentându-le într-un mod
alert lecția, ci continui data viitoare
⮚ lipsa de feedback din partea elevilor – în cazul în care elevii sunt dezinteresați, încerc să le spun
curiozități despre conținutul lecției și să păstrez un dialog constant

BIBLIOGRAFIE:

⮚ Olteanu S., Tanur I., Miricel F., Giersch Ș., Manea C., Afrim C.E., Biologie: manual pentru clasa
a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2020, 46-47.
⮚ Lazăr V., Măruțescu L.G., Chifiriuc M.C., Microbiologie generală și aplicată, Editura
Universității din București, București, 2016.
⮚ Programa școlară pentru disciplina Biologie, clasa a VI-a.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Obiective Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Eva-


operaționale
luare

Momentul Profesorul face prezența și notează absenții. Elevii confirmă prezența la oră.
organizatoric

Reactualizarea Reactualizarea cunoștințelor se realizează Elevii răspund întrebărilor Oral


cunoștințelor prin întrebări din lecțiile anterioare: profesorului, pe baza
cunoștințelor acumulate de-a
„Cum se numesc funcțiile pe care le
lungul timpului, în cursul orelor
îndeplinesc organismele vii?”
de Biologie.
„Despre ce fel de funcții discutăm în clasa a
VI-a?”

„Care sunt funcțiile de nutriție ale


organismelor vii?”

„Despre ce funcție de nutriție am discutat în


cursul orelor de Biologie până acum?”

Captarea atenției Pentru captarea atenției, profesorul le solicită Elevii răspund solicitării Oral
elevilor să completeze un rebus, cu profesorului.
Scris
informații dobândite în lecțiile anterioare,
astfel încât aceștia să obțină pe verticală, de
la A la B, titlul lecției (Anexa1- document
Excel).

Anunțarea temei Profesorul anunță tema lecției noi și enunță Elevii noteaza in caiete titlul
lecției noi obiectivele lecției. lectiei si sunt atenti la anunțarea
obiectivelor lectiei.

Prezentarea Cadrul didactic începe prin a defini procesul Elevii sunt atenți la explicațiile
conținutului de respirație. profesorulu și își notează în caiete
noile informații.
„Respirația reprezintă procesul fiziologic,
O1
prin care organismele vii obțin energia
necesară realizării tuturor proceselor de
creștere, dezvoltare, mișcare, înmulțire etc.
Respirația constă în reactii de degradare a
substanțele organice, cu eliberare de
energie.”

Acesta continuă cu descrierea celor două


tipuri de respirație (aerobă și anaerobă).

„În funcție de prezența sau absența

O2 oxigenului, respirația se clasifică în:

- Respirație aerobă, atunci când


degradarea substanțelor organice are
loc în prezența oxigenului
- Respirație anaerobă, atunci când
degradarea substanțelor are loc în
absența oxigenului.”

În paralel, cadrul didactic le prezintă elevilor


reacțiile celor două tipuri de respirație,
explicându-le deosebirile dintre acestea.

Ulterior, le solicită acestora să completeze


împreună un tabel, pe baza explicațiilor
primite de-a lungul orei, pentru o mai bună
fixare a cunoștințelor (Anexa2 – schema
O3 tablei).

În timp ce îi ajută pe elevi să completeze


tabelul, profesorul facilitează procesul de
fixare a cunoștințelor, reluând noțiunile Elevii realizeaza tabelul în caiete
prezentate. și îl completează cu informațiile
primite, beneficiând, totodată, de
Cadrul didactic continuă prin a le explica, că
ajutorul profesorului. Scris
cele mai răspândite procese anaerobe sunt
cunoscute sub numele de fermentații și sunt Oral
realizate de către unele microorganisme.

În cele din urmă, le descrie elevilor câteva


procese fermentative, invitându-i să se
implice în discuție. Explicațiile sunt însoțite
de imagini sugestive.

De-a lungul orei, cadrul didactic răspunde


curiozităților elevilor și oferă informații
suplimentare.

O4

Elevii vin cu idei și încearcă să


coreleze informațiile primite cu
O4
situații din viața cotidiană.

Conexiunea Profesorul reia informațiile predate de Elevii răspund solicitărilor. Oral


inversă și fiecare dată când își dă seama că este nevoie
fixarea și se asigură că elevii au înțeles informațiile Scris
cunoștințelor transmise, punându-le întrebări din lecția de
zi. De asemenea, acesta s-a folosit si de
tabelul din schema tablei.

Evaluarea finală Cadrul didactic le pregătește elevilor câte o Scris


fișă de evaluare, dar din cauza neîncadrării în
timp, aceasta rămâne ca temă pentru acasa,
urmând să realizeze verificarea temei în ora
urnătoare.

Anexa1.

Completați spațiile punctate cu noțiunile corespunzătoare, referitoare la funcția de nutriție pe care ați
studiat-o. Adăugați noțiunile în rebusul alăturat și remarcați cuvântul obținut pe verticală, de la A la B.

I. Ultima lecție despre care am discutat se numește 1. ADAPTĂRI ale 2. ……………...

5. …………… la 8. ………………. .

II. Majoritatea plantelor de hrănesc prin procesul de 3. …………………… .

III. Fotosinteza constă în producerea de substanțe 6....................., pornind de la 7. ..............., săruri


9. ................. și dioxid de 10. ................. .

IV. Sediul fotosintezei - 4. ......................... .


Rezolvarea rebusului
Anexa2 – Schema tablei
)
(
C
a
m
e
t
n
ș
u
d
r
P
E
H
2
O
C

2
O
+
c
i
g
r
o
e
ț
n
a
t
s
b
u
S
Caracteristici

Se întâlnește la:

Substanțe utilizate:

Gaz utilizat:

Produși rezultați:

Cantitatea
produsă:
de energie
RESPIRAȚIA

Respirația aerobă

majoritatea organismelor
Respirația anaerobă

bacterii
anaerobe
și ciuperci
Completare tabel

Caracteristici Respirația aerobă Respirația anaerobă

Se întâlnește la: majoritatea organismelor bacterii și ciuperci


anaerobe

Substanțe utilizate: substanțe organice substanțe organice

Gaz utilizat: oxigen nu utilizează oxigen

Produși rezultați: CO2, H2O, E produsi intermediari, E și


CO2 (uneori)

Cantitatea de energie mare mica


produsă:
Fermentații:

❖ Fermentația alcoolică: glucoză → alcool etilic + CO2

Importanță: în prepararea pâinii, vinului, berii


❖ Fermentația lactică: glucidele → acid lactic

Importanță: în industria laptelui; la prepararea murăturilor

❖ Fermentația acetică: alcool etilic → acid acetic

Importanță: în industria oțetului


Anexa3.

Disciplina: Biologie Data: 21.12.2020

Clasa a VI-a A Punctaj: 10P

Timp de lucru: 10 minute Barem: I, II, IV– 2P

III – 3P
Fișă de evaluare
1P din oficiu

I. Precizați importanța procesului de respirație pentru organisme.


II. Numiți cele două tipuri de respirație și precizați condițiile în care se
realizează.
III. Completați tabelul de mai jos:

Caracteristici Respirația anaerobă Respirația aerobă

Se întâlnește la: bacterii și ciuperci


anaerobe

Gaz utilizat:

Produși rezultați: Produși intermediari; E; CO2, ………… și E


uneori și CO2

Cantitatea de energie
produsă:

IV. Numiți și descrieți un proces fermentativ.


Anexa 4.

Rezolvarea itemilor

I. Respirația este procesul prin care organismele își produc energia necesară realizării
tuturor proceselor de creștere, dezvoltare, mișcare, înmulțire etc.
II. Respirația aerobă – se realizează în prezența oxigenului
Respirația anaerobă – are loc în lipsa oxigenului
III.

Caracteristici Respirația anaerobă Respirația aerobă

Se întâlnește la: bacterii și ciuperci majoritatea organismelor


anaerobe

Gaz utilizat: nu utilizează oxigen oxigen

Produși rezultați: Produși intermediari; E; CO2; H2O; E


uneori și CO2

Cantitatea de energie mică mare


produsă:

IV. Fermentația alcoolică – aceasta constă în transformarea glucozei în alcool etilic și


dioxid de carbon.
Importanță: în industria berii, vinului, panificației

S-ar putea să vă placă și