Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA:
GRUP INT: Tinere cu vrste cuprinse ntre 18 i 35 de ani
STUDENT PROPUNTOR: Andronache Stan Corina
ARIA CURRICULAR: Educaie pentru sntate
OBIECTUL: Sntatea snului
SUBIECTUL: Cauzele apariiei cancerului de sn
TIPUL LECEI: Curs Predare nvare
OBIECTIVE SPECIFICE:
1. Evaluarea unor concepte, teorii i opinii personale referitoare la problemele de sntate.
2. Analiza factorilor care determin starea de sntate / boal, activitate / odihn, echilibrul
fizico-mintal.

OBIECTIVE OPERAIONALE
1. s-i nsueasc cauzele apariiei cancerului de sn;
2. s contientizeze importana depistrii cancerului de sn n faza incipient.

STRATEGII DIDACTICE:
a. Metode i procedee: conversaia, conversaia euristic, turul galeriei, rezumatul, explicaia,
expunerea, problematizarea, lucrul pe grupe, video-proiecie, lucrul pe echipe.
b. Mijloace de nvmnt: imagini, suportul de curs, foi de flipchart, fiiere video, laptop,
video-proiector.

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontal, activitate colectiv, pe grupe, pe echipe.


DURATA: 100 min.

BIBLIOGRAFIE
1. Davidoff A. M., Herndon J. E, Glover N. S. et al, Relation between P53 overexpression
and established prognostic factors in breast cancer Surgery, 110 (2 ), 1991
2. Carbone, D. P.; Minna, J. D., Antioncogenes and human cancer, Annual Review of
Medicine, 1993
3. N.Coja i V. Vasiliu(coord), Ginecologie, Ed medical, Bucureti, 1966
4. Conf. Dr. Florea Ion, Dr. Carmen Mihai, Dr. Ciprian Aldea, Cancetologie. Elemente de
diagnostic i tratament, Ed Naional, 1999
5. Hortobagyi GN, Developments in chemotherapy of breast cancer, Cancer. 2000 Jun
15;88(12 Suppl)
6. Chang HR, Bland KL, An overview of breast conserving surgery in breast cancer
treatment, The Breast Journal. 1995
7. Fisher B., Ravdin R.G., Ausman R.K., Surgical adjuvant chemotherapy in cancer of the
breast, JCO, 1989
8. M Paradis, KS Wilson, MA Knowling, CML Coppin, J Ragaz, AJ Coldman, SM.
Jackson, IA Olivotto, N Le, H Plenderleith, JJ Spinelli, VE Basco, Adjuvant
radiotherapy and chemotherapy in node-positive premenopausal women with breast cancer,
Cancer/Radiothrapie,1998
9. Million Women Study Collaborators, Breast cancer and hormone-replacement therapy in
the Million Women Study, Lancet 2003; 362: 419-427 www.thelancet.com
10. Baselga, J., Norton, L., Albanell, J., Kim, Y. M., Mendelson, J., Recombinant humanized
anti-Her2 antibody (Herceptin) echances the antitumor activity of paclitaxel and
doxorubicin against HER2/neu overexpressing human brest cancer xenografts,Cancer
Research, 1998
Nr. Momentele Ob. Coninutul activitii didactice Strategia didactic
crt. leciei op. Activitatea profesorului Activitatea studenilor Metode i Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
I. Moment Se salut elevii i astfel se creaz o Rspund la salutul profesorului Conversaia Frontal
organizatoric atmosfer plcut, necesar i se pregtesc pentru nceperea
( 2 minute ) desfurrii cursului. orei.
II. Captarea ateniei Se prezint studenilor un material Studenii privesc cu atenie Conversaia Material video Frontal
(10 minute) video tematic ce ofer informaii i materialul video prezentat de euristic Laptop
date statistice privind cancerul de profesor i se strduiesc s ofere Conversaia Video-proiector
sn. Apoi studenii sunt chestionai rspunsuri ct mai corecte i Video-proiecie
n privina materialului vizionat. argumentate la ntrebrile
acestuia.
III. Anunarea temei Pornind de la rspunsurile Studenii i noteaza titlul leciei Conversaia Tabla, caietele Frontal
i a obiectivelor studenilor, se anun titlul leciei i ascult cu atenie explicaiile Explicaia de notie
( 3 minute) i se noteaz pe tabl. profesorului.
Se comunic studenilor
obiectivele leciei ntr-o manier
accesibil acestora.
IV. Dirijarea Pornind de la materialele vizionate Studenii sunt ateni la Explicaia Tabla, caietele Frontal
nvrii i de la rspunsurile argumentate explicaiile profesorului, iau Expunerea de notie
(45 minute) primite de la studeni, profesorul notie i rspund la ntrebrile Conversaia Fiiere video
ncepe predarea cursului. Noiunile acestuia cnd sunt solicitai. euristic Laptop
teoretice predate vor viza Video-
informaii generale privind proiector
cancerul de sn, cauzele apariiei
acestuia si importana depistrii
acestuia nc din faza incipient.
V. Asigurarea O1 Se mparte colectivul de studeni n Studenii astfel grupai vor Explicaia Foi de flipchart Pe grupe
feed-back-ului, a O2 dou grupe i li se adreseaz rezolva sarcina propus, Problematizarea Activitate
reteniei i a urmtoarea ntrebare: Cancerul de aducnd argumente solide, Conversaia colectiv
transferului. sn poate provoca moartea? (Este urmnd ca apoi s desemneze unLucrul pe grupe Activitate
(20 minute) oare posibil?). Astfel c prima lider al grupei care va expune Turul galeriei frontal
grup va aduce argumente pro, iar ceea ce au lucrat. Foile de
grupa a doua va aduce argumente flipchar vor fi lipite pe tabl,
contra. urmnd ca prin metoda turului
Studenii vor lucra pe grupe, pe foi galeriei, fiecare student care are
de flipchart i apoi vor expune completri la ceea ce au lucrat
ceea ce au lucrat. colegii lor s treac la tabl i s
adauge cu o alt culoare
informaia ce lipsete.
VI. Evaluare O1 Studenii vor fi mprii n echipe Studenii sunt ateni la Explicaia Fie de lucru Frontal
(15 minute) O2 de cte doi membri i vor primi explicaiile profesorului privind Expunerea Colectiv
urmtoarea sarcin de lucru: sarcina de lucru primit i Conversatia Pe echipe
Pornind de la informaiile primite consultndu-se n linite, duc la Lucrul pe echipe Frontal
referitor la cauzele apariiei bun sfrit aplicaia propus. Metoda
cancerului de sn realizai schia Verificarea corectitudinii ciorchinelui
leciei folosind metoda rezultatului studenilor se va Rezumatul
ciorchinelui. (Anexa) face prin sondaj.
VII. ncheierea Se ncheie cursul. Sunt ateni i salut profesorul. Conversaia Frontal
cursului Profesorul face aprecieri cu privire
(5 minute) la activitatea desfurat de
studeni i salut.

S-ar putea să vă placă și