Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: C.N. TUDOR VLADIMIRESCU


Candidat: POPESCU D. CLAUDIA
Clasa: a IX-a
Disciplina: BIOLOGIE
Unitatea de învăţare: DIVERSITATEA LUMII VII
Data: 11.06. 2015
Tema lecţiei: MAMIFERELE
Tipul lecţiei: lecţie de comunicare/însuţire de noi cunoştinţe

COMPETENŢE GENERALE:
1.1. Culegerea de date din surse variate de informare/documentare despre organizarea
lumii vii
1.2. Clasificarea indiviyilor biologici pe baza caracterelor generale
2.1. Utilizarea investigaţiei pentru identificarea unor caractere generale ale
organismelor şi evidenţierea componentelor şi proceselor celulare
2.2. Prelucrarea rezultatelor obţinute din investigaţii şi formularea concluziilor
3.1. Reprezentarea lumii vii pe baza modelelor
3.2. Aplicarea unor algoritmi de identificare şi reyolvare de probleme
4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diverse situaţii de
comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:


La sfârşitul lecţiei, elevii vor avea următoarele competenţe:
C1 – definirea noţiunii de mamifer
C2 – recunoaşterea caraterelor generale ale mamiferelor
C3 – clasificarea mamiferelor după particularităţile de reproducere
C4 – precizarea importanţei mamiferelor

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: conversaţia euristică, observaţia, explicaţia,
învăţarea prin descoperire, brainstormingul, lotusul
b) FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe.
c) MIJLOACE DIDACTICE: tabla, creta, videoproiector, manual, atlase, fişe de
lucru, fişe de lucru.

BIBLIOGRAFIE:
1. Coord. Stelică Ene, Lucia Ene, Ofelia Tănase – Ghid pentru bacalaureat de nota
10 (zece), Editura Gimnasium
2. Elena Huţanu, 2004 – Manual de biologie pentru clasa a IX-a, EDP
3. Tatiana Ţiplic, Sandală Liţescu, Cerasela Paraschiv, 2004 – Manual de biologie
pentru clasa a IX-a, ED. Aramis
4. Mariana Iancu, 2011 – Pedagogie aplicată, Editura Didactică şi pedagogică, R:A:
5. Mariana Marinescu, 2010 – Didactica biologiei, Editura Paralela 45
6. Tatiana Ţiplic, 2006 – Manual de biologie pentru clasa a XI-a, Editura ARAMIS
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR


PROFESORULUI
MOMENT Verific prezenţa. Comunică absenţii.
ORGANIZATORIC Pregătesc materialul didactic. Pregătesc cărţile, caietele şi instrumente de scris.
Asigur ordinea şi disciplina

VERIFICAREA Prin chestionare orală, adresez Răspund la întrebări:


CUNOŞTINŢELOR următoarele întrebări: 1. În funcţie de prezenţa sau absenţa coloanei
ANTERIOARE 1. Cum clasificăm animalele vertebrale animalele se împart în::
în funcţie de prezenţa sau - Animale vertebrate
absenţa coloanei - Animale nevertebrate
vertenrale?
2. Grupele de vertebrate studiate sunt:
- Peşti
- Amfibieni
- Reptile
2. Care sunt grupele de - Păsări
vertebrate studiate până în
prezent?

CAPTAREA ATENŢIEI Împart elevilor plicuri cu diferite


animale.
Elevii separă imaginile, lăsând în plic doar imaginile
Solicit elevilor să lase în plic doar care nu fac parte din grupele studiate anterior.
imaginile cu animalele care nu fac
parte din clasele studiate până în Elevii precizează că acele animale fac parte din clasa
prezent. Mamifere (Mamalia)

Rog elevii să precizeze cum se


numeşte clasa de animale din care
fac parte animalele ce există acum
în plicuri.

ANUNŢAREA TEMEI Plecând de la informaţiile culese Notează în caiete titlul lecţiei.


ŞI A de la elevi, anunţ şi scriu pe tablă
COMPETENŢELOR titlul lecţiei.
SPECIFICE VIZATE Sunt atenţi la informaţii
Anunţ obiectivele ce urmează a fi
atinse la sfârşitul lecţiei.

DESFĂŞURAREA Pentru a putea da o definiţie a


ACTIVITĂŢII mamiferelor, prin intermediul
brainstormingului apelez la
cunoştinţele elevilor. Elevii notează pe foaie cuvinte corecte care duc cu
gândul la mamifere.
Împart elevilor câte o foaie
(ANEXA 1) şi îi invit pe aceştia să
definească printr-un cuvânt
termenul deja scris.

Din informaţiile culese de la elevi Elevii urmăresc prezentarea.


definesc mamiferele ca fiind
vertebratele care nasc pui vii, pe
care îi hrănesc cu lapte produs de Comunică răspunsurile la întrebările din fişele de
mamele.. activitate.

Pe baza unei prezentări power


point, voi arăta elevilor diverse
mamifere.

Împart elevii pe grupe de lucru. Răspund activ la întrebările adresate.


Distribui fiecărei grupă de elevi
fişe de activitate în care aceştia vor
grupa mamiferele pe care le-au
recunoscut în prezentare conform
cerinţelor din fiecare fişă.
Notează schiţa lecţiei în caiete.
Adresez elevilor întrebări
referitoare la mediile de viaţă,
tipurile de deplasare şi de hrănire
ale mamiferelor pentru a corecta
împreună cu elevii fişele de
activitate.

OBŢINEREA Pe baza unei prezentări power


PERFORMANŢEI point şi cu ajutorul elevilor, pe Răspund activ la întrebări
baza cunoştinţelor dobândite în
clasa a VI-a, prezint caracterele
generale ale mamiferelor şi
clasificarea acestora după
particularităţile de reproducere.
Completez schema lecţiei pe tot
parcursul orei.

EVALUAREA Prin chestionare orală pe tot


PERFORMANŢEI parcursul lecţiei. Completează fişa de evaluare
Prin completarea unei fişe de
evaluare

ANUNŢAREA TEMEI Precizez elevilor că vor avea de Vor realiza tema propusă.
PENTRU ACASĂ ales un număr între 1 şi 2.. Fiecare
număr va reprezenta o clasificare a
animalelor:
- numărul 1 – după modul de
hrănire
- numărul 2 – după modul de
reproducere
Rog elevii să realizeze o floare în
care sepalele să reprezinte tipul de
animal, în funcţie de modul de
clasificare ales, iar petalele să fie
reprezentate de reprezentanţi ai
acestor grupe.
SCHEMA LECŢIEI

MAMIFERELE – vertebratele care nasc pui vii, pe care îi hrănesc cu lapte produs de mamele.

CARACTERE GENERALE :
- sunt tetrapode homeoterme
- corpul este acoperit cu păr produs de piele
- pielea prezintă anexe glandulare (glande mamare, sudoripare, sebacee) şi anexe
cornoase (coarne, solzi, copite)
- dentiţia este dublă: de lapte şi definitivă
- cavitatea abdominală este separată complet de cea abdominală prin diafragm
- respiraţia este pulmonară
- circulaţia este închisă, dublă şi completă; inima este tetracamerală
- reproducerea este asexuată, sexele fiind separate; fecundaţia este externă
- embrionul se dezvoltă în uterul matern

Mediile de viaţă:
- acvatic
- terestru
- aerian
- arboricol
- subteran

Modalităţi de deplasare:
- mers
- salturi
- înnot
- zbor

CLASIFICARE
După particularităţile de reproducere şi cele de dezvoltare ale puilor, mamiferele se
împart în:
1- MONOTREME:
 Sunt mamifere primitive, cu caractere de reptile şi mamifere
 Se înmulţesc prin ouă, protejate de un înveliş pergamentos
 Puii sunt hrăniţi cu lapte prelins pe firele de păr(nu se diferenţiază
mamelele)
 Reprezentanţi: ornitorincul, echidna.

2- MARSUPIALE:
 Sunt vivipare
 Embrionul se dezvoltă în uter; placenta este slab dezvoltată, puii sunt slab
dezvoltaţi şi sunt introduşi în marsupiu unde se află şi glandele mamare
 Reprezentanţi: cangurul, veveriţa marsupială, lupul marsupial.
3- PLACENTARE:
 Sunt mamifere superioare, vivipare, cu placentă dezvoltată
 Embrionul se dezvoltă complet în uterul matern
 Se clasifică:
 Insectivore: cârtiţa, ariciul.
 Carnivore: lupul, ursul brun, râsul, leul.
 Rozătoare: iepurele, hârciogul, castorul, veveriţa, popândăul
 Cetacee: delfinul, balena
 Pinipede: foca, morsa
 Chiroptere: liliacul, vampirul
 Edentate: leneşul, furnicarul
 Paricopitate: mistreţul, cerbul, capra, oaia
 Imparicopitate: calul, zebra
 Proboscidieni: elefanţii
 Primate: maimuţele, omul

IMPORTANŢA MAMIFERELOR:
- sunt importante verigi în lanţurile trofice din ecosisteme
- cele domestice au importanţă economică în alimentaţie, pielărie, marochinărie,
produse farmaceutice.

S-ar putea să vă placă și