Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data:
Clasa: a-VI-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Biologie animala
Unitatea de invatare: Principalele grupe de animale vertebrate
Profesor: Ramona Mancu
Scoala: nr.5 Elena Doamna Tecuci
Tema: Pestii ososi- Crapul
Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Scopul: fixarea i consolidarea cunotinelor privind structura, funciile i importana pestilor ososi.

I. OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa identifice grupe si specii de animale (1.1)
Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3)
Sa utilizeze mijloace si metode adecvate explorarii/investigarii lumii animale (2.1)
Sa realizeze activitati experimentale si sa interpreteze rezultatele (2.2).
Sa exerseze utilizarea unor surse de informare (3.1).

II. OBIECTIVE OPERAIONALE.

La sfritul lectiei elevii trebuie s fie capabili s realizeze urmtoarele:

O1. S recunoasca si sa denumeasca pe materialul didacticelementele de alcatuire externa


caracteristice pestilor.
O2. S indice mediul de via al pestilor.
O3. S evidentieze alcatuirea interna la pesti completand fisa de lucru.
O4. S precizeze adaptarile pestilor la mediul de viata.
O5. S evidenieze importana economica a pestilor.
O6. S prezinte alte specii de pesti ososi inrudite cu crapul.

III. STRATEGIA DIDACTIC.

METODE I PROCEDEE:

Observaia;
Explicaia;
Conversaia euristic;
Demonstraia;
Problematizarea;
nvarea prin descoperire

MIJLOACE DE NVMNT:

Preparate conservate in formol;


Planse cu structura interna si externa a crapului;
Fise de lucru;
Manual;
Atlase botanice.

FORME DE ORGANIZARE:

Individual;
Pe grupe;
Frontal.

Locul de desfasurare: laboratorul de biologie

IV. RESURSE DE SPECIALITATE CONSULTATE.

Programa colar;
IORDACHE ION: Metodica predrii biologie.
BRANDUSOIU M., ANDRONE C.: Biologie, manual clasa a VI-a, Ed. Didactica si
Pedagogica, 1999.
Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: Cartea- forma de baza a organizarii
procesului de predare invatare la disciplina Biologie, Ed. ARVES, 2007.

EVENIMENTELE LECIEI

I. ETAPA INTRODUCTIV timp: 5 minute.


CAPTAREA ATENIEI I REACTUALIZAREA CUNOTINELOR NVATE ANTERIOR.

Prin chestionare orala:


1. Prezenta sau absenta coloanei vertebrale imparte lumea animala in doua categorii. Care sunt
acelea?
2. Ce categorie de animale am studiat pana in prezent?
3. Care sunt principalele grupe de nevertebrate studiate?
Profesorul prezinta elevilor materialul pregatit pentru lectie( preparat formolizat) si cere elevilor sa
deduca ce animal vom studia.
II. ETAPA FUNDAMENTAL timp: 35 minute.
PREZENTAREA NOULUI CONINUT, A SARCINILOR DE NVARE I CONDUCEREA
PROCESULUI DIDACTIC.

Elevii sunt anunai c vor trece la un capitol nou de sistematic animala i anume:
PRINCIPALELE GRUPE DE ANIMALE VERTEBRATE PESTII de apa dulce i vor trece titlul
leciei pe caiete.
Elevii au pe mesele de lucru preparate formolizate ce reprezinta diferite specii de pesti.

Evenimentul didactic Activitatea de nvare Metode i


Ce face profesorul Ce face elevul procedee
evaluare
1. Captarea ateniei Pregtesc climatul socio afectiv Pregtete materialul necesar
necesar actului nvarii pentru lecie
2. Reactualizarea - lucrez frontal, adresez ntrebri, Ascult, gndesc, rspund Conversaia
cunotinelor urmresc elaborarea frontal
anterioare rspunsurilor, dac realiazeaz comparaia
conexiuni ntre noiunile discutate
3. Enunarea - anun titlul leciei, l scriu pe Ascult, scriu explicaia
obiectivelor tabl
operaionale - comunic clar obiectivele
operaionale ale leciei:
O1. S recunoasca si sa
denumeasca pe materialul
didacticelementele de alcatuire
externa caracteristice pestilor.
O2. S indice mediul de
via al pestilor.
O 3. S evidentieze
alcatuirea interna la pesti
completand fisa de lucru.
O 4. S precizeze adaptarile
pestilor la mediul de viata.
O 5. S evidenieze
importana economica a pestilor.
O6. S prezinte alte specii
de pesti ososi inrudite cu crapul.
4.Prezentarea - prezint notiunile noii - ascult, observ, scriu, Conversaia
coninutului i - explic noiunile noi deseneaza Observaia
sarcinile noii nvri - realizez schema logic sub
forma unui tabel(prezentat in
anexa 1)
5.Obinerea - cer elevilor s aplice cele - ascult, gndesc, rspund Activitate
performanei nvate frontal
- adresez ntrebri clasei
6. Asigurarea feed - urmresc activitatea elevilor - rezolv cerinele de pe fia Activitate
back-ului de lucru individual
ANEXA1-asa va arata tabla si caietul elevilor

ANIMALE VERTEBRATE
Pestii de apa duce- CRAPUL

Mediul de viata: apele dulci


Forma corpului: alungita si turtit lateral= forma hidrodinamica
Alcatuirea corpului:
Cap-fara solzi
- 2 perechi de mustati cu rol in pipait
- Ochi rotunzi fara pleope
- Opercule=capacele osoase ce acopera branhiile
Trunchiul acoperit cu sozi rotunzi
- glandele din piele secreta mucus
- linia laterala cu ajutorul careia simte curentii de apa si obstacolele
Coada puternica
- se termina cu o inotatoare codala formata din 2 lobi
notatoarele-in numar de 7-2 perechi( pectorala si abdominala)
- 3 neperechi: anala, codala, dorsala
Deplasarea- prin inot:
a) pe orizontala- cu ajutorul inotatoarelor
b) pe verticala- cu ajutorul vezicii inotatoare
Hranirea- omnivor
Respiratia- cu ajutorul branhiilor
Circulatia inima bicamerala ( un atriu si un ventricul)
- vase de sange ( artere, capilare, vene)
- sangele oxigenat nu se amesteca cu cel neoxigenat
nmultirea sexe separate
- prin icre pe care femele le depune in apa peste care masculul varsa laptii
( fecundatie externa)
- au temperatura corpului variabila ( iarna stau in amortire pe fundul ape pana
primavara)

ADAPRATILE PESTILOR LA MEDIUL DE VIATA:


- forma corpului
- asezarea solzilor
- prezenta mucusului
- inotatoarele
- linia laterala
- vezica inotatoare
- respiratia branhiala

PESTI INRUDITI CU CRAPUL

- STIUCA
- BIBANUL
- SALAUL
- SOMNUL
- PASTRAVUL

S-ar putea să vă placă și