Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

Profesor: P.C.
Scoala: Liceul Teoretic „TUDOR ARGHEZI” Craiova
Data: 25.04.2018
Obiectul: Biologie
Clasa: a V-a A
Unitatea de învățare: Grupe de vietuitoare
Tema lecției: Regnul Monera(Procariota)
Tipul lecției: Lectie mixta- de formare de priceperi si deprinderi practice(lectie de laborator)
Scopul lecției: Insusirea, fixarea și consolidarea cunoștințelor privind structura, funcțiile și
importanța existenței bacteriilor

Competențe specifice:
C1.1. extragerea informatiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme,ca surse pentru dentificarea
caracteristicilor unor sisteme biologice, a unor procese si fenomene
C1.2. realizarea dirijata a unor activitati simple de investigare pe baza unor fise de lucru date
C2.2. utilizarea adecvata a terminologiei specifice biologiei in comunicarea orala si scrisa
C3.1. identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor
C4.1. utilizarea achizitiilor din domeniul biologiei in viata cotidiana

Obiective operaţionale:
O1: să indice mediul de viață al bacteriilor ;
O2: să compare structura celulei bacteriene cu structura celulei vegetale tipice pentru a înțelege
noțiunea de procariote și eucariote și să deseneze corect structura unei bacterii;
O3: să explice modul de hrănire al bacteriilor, definind noțiunile de heterotrof și autotrof, saprofit
și parazit;
O4: să evidențieze importanța bacteriilor pentru mediu și om, enumerând cel puțin 2 domenii în
care sunt utilizate.

Metode și procedee: conversația euristică, descoperirea dirijată, explicația, demonstrația,


problematizarea, experimentul.

Mijloace de învățământ: pentru activitatea individuală – caiet, fişă de evaluare, atlas botanic
pentru activitatea frontală – tablă sau videoproiector , laptop, planşă, microscop, lame, lamele.

Evaluare: formativă prin chestionare orală şi prin fişe de evaluare

Bibliografie: www.didactic.ro.,wikipedia, Gheorghe Mohan – Mic atlas de biologie, Ed.


Corint,2007; Atia Fodor, Monica Suna, Carmen Ciuculescu- Biologie, Manual pentru clasa a Va ,
Ed. Sigma, 2017;

1
Organizarea și desfășurarea lecției

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor


Organizarea clasei Notarea absențelor și pregătirea Se pregătesc pentru lecție.
materialului pentru lecție.
Reactualizarea cunoștințelor Prin chestionare orală se verifică: Răspund la întrebări:
• Ce ecosisteme complexe am  Delta Dunarii, Marea
studiat? Neagra, pestera, padurea
 Dati exemple de organisme vii ecuatoriala, savana, desertul,
care traiesc in aceste ecosisteme zona polara, tundra si taigaua.
si incercati sa precizati grupa din - dau exemple si incadreaza
care fac parte. unele organisme in grupele
corespunzatoare.

Captarea atenției și Lumea vie este diversa iar pe baza


anunțarea temei și caracterelor generale, vietuitoarele
obiectivelor sunt impartite in 5 grupe.
Se anunță titlul : GRUPE DE
VIETUITOARE. REGNUL Notează titlul în caiete.
MONERA(PROCARIOTA) precum
și obiectivele lecției

.
Dirijarea învățării Se va realiza prin prezentarea lecției Elevii
în PowerPoint(sau la tablă) și prin descoperă,analizează,compară,
învățare prin descoperire. Se stabilesc concluziile și notează
prezintă mediul, în caiete.
alcătuirea,clasificarea după formă,
hrănirea, înmulțirea și importanța
bacteriilor. Explică noțiuni cheie:
organism procariot, eucariot, nutriție
heterotrofă, saprofită și parazită,
chemosinteză, simbioză.
Se prezintă secvențial schema lecției
la tablă.
Profesorul efectueaza experimentul Elevii observa.
de laborator : ia cu ajutorul unei
pipete o picatura de apa dintr-un vas
in care s-a adaugat fan si o pune pe
lama. Apa provine dintr-un lac si a
fost pastrata 7 zile.La suprafata s-a
format o crusta subtire. Elevii vor
observa la microscop bacterii
numite bacilii fanului.
Fixarea cunoștințelor Se realizează prin chestionare orală Răspund la întrebări.
formativă pe tot parcursul lecției. Se
verifică corectitudinea
răspunsurilor.
Evaluarea performanței Se face oral şi în scris prin fișa de Elevii răspund oral.
evaluare .
Notează elevii care au fost activi la Elevii rezolvă în scris fișa
oră. timp de 10′ și prezintă oral
rezultatele.
2
SCHEMA LECȚIEI

5 REGNURI: 1. MONERA(PROCARIOTA) - BACTERII


- ALGE ALBASTRE-VERZI
2. PROTISTA – ALGE
- PROTOZOARE
3. FUNGI - CIUPERCI
4. PLANTE- MUSCHI, FERIGI, CONIFERE, PLANTE CU FRUCTE
5. ANIMALE- NEVERTEBRATE
- VERTEBRATE

REGNUL MONERA( PROCARIOTA)


Bacteriile si algele albastre verzi

• Mediul de viață: pretutindeni (aer, apă, sol, organismul plantelor,animalelor,omului,preparate


alimentare)
• Clasificare: → coci  formă sferică
→ bacili  formă de bastonaş
→ spirili  formă spirală
→ vibrioni  formă de virgulă

• Alcătuire:
 microscopice, unicelulare
 fără clorofilă; algele albastre-verzi au clorofila
 cu nucleu difuz→organisme procariote
Membrană

Nucleu
Procariote Nucleu difuz Eucariote
Cloroplast
Citoplasmă

• Hrănire: heterotrofă → saprofită


→ parazită
autotrofă → chemosinteză
→ simbioză
• Înmulțire:  prin diviziune
 prin spori
• Importanţa: □ folositoare → bacterii de putrefacţie (descompun organismele moarte)
→ bacterii fixatoare de azot (îmbogăţesc solul cu azotaţi)
→ bacterii fermentative (transformă laptele în iaurt)
□ dăunătoare →bacterii parazite (boli la plante, animale, om - tuberculoza,
holera)
→ bacterii saprofite (acresc mâncarea)

3
4

S-ar putea să vă placă și