Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala ,, Smaranda Apostoleanu,, Colonesti


Data:17.04.2018
Aria curriculara: Matematica și științe ale naturii
Disciplina:Biologie
Unitatea de invatare: Diversitatea lumii vii
Titlul lectiei: Regnul Fungi - Ciuperci
Scopul lectiei: Cunoasterea de catre elevi a particularitatilor alcatuirii organelor si functiilor
Ciupercilor ,in vederea intelegerii relatiei cu mediul de viata si a corelatiei
dintre structura si functiile acesteia
Tipul lectiei: predare-invatare cu experiment integrat
Clasa: a V-a
Durata:50 minute
Propunator:Dinu Mădălina Elena

Competente generale:
 receptarea informatiilor despre lumea vie;
 explorarea sistemelor biologice;
 comunicarea orala si sccrisa utiliand corect terminologia spcifica biologiei.

Competente specifice:
 identificarea unor grupe si specii din Regnul Plante (1.1.);
 explicarea alcatuirii generale a unei plante cu flori (1.4.);
 utilizarea metodelor si mijloacelor adecvate explorarii/ investigarii lumii vegetale
(2.1.);
 realiarea de activitati experimentale si interpretarea rezultatelor (2.2.);
 utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare
(4.2.);
Competente derivate:
 identificarea mediului de viata al ciupercilor inferioare;
 recunoasterea reprezentantilor acestiu grup;
 precizarea alcatuirii, modul de hranire si de inmultire al ciupercilor inferioare;
 prezentarea importantei acestiu grup de ciuperci in viata omului;

Strategie didactică
a)Resurse procedurale:
 expunerea;
 explicația.
 fise de lucru folosind ,, Explozia stelara,,
 experimentul de laborator
 observația;
 conversația euristică;

b)Resurse materiale:
 manual;
 caiete
 atlase
 drojdie de bere
 zahar
 pahar
 pipeta
 lama
 lamela
 microscop
 lamaie
 punga de plastic
 ac spatulat
 bisturiu.

c). forma de activitate: fontala , individuala.


d). locul de desfasurare : sala de clasa
e). Bibliografie:
 Ghe. Mohan , A. Ardelean , Aurora Mihail „Manual Biologie clasa a V – a„ , Editura All,
Bucuresti, 1999.
 Floarea Dobran,, Manual Biologie clasa a V-a,, , Editura Teora, 1997;
 V. Lazăr, M. Nicolae, Lecţia-forma de bază a organizării procesului de predare –învăţare-
evaluare la disciplina Biologie , editura ARVES, 2007;
 Camelia Ureche, Corina Cucu ,, Metodica predării biologiei,, , Editura Zedax , Focșani,
2003.

SCENARIU DIDACTIC

DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA


LECŢIEI PROFESORULUI ELEVILOR

-verifică dacă sunt condiţii optime pentru -îşi pregătesc caietul, manualul,
1.Momentul desfăşurarea orei; creioanele colorate, atlasul
organizatoric -notează elevii absenţi şi solicită elevilor
să-şi pregătească cele necesare
desfăşurării lecţiei

2.Verificarea -Verifică lecția Regnul Protista – Alge si Elevii răspund la întrebări:


cunoştinţelor protozoare prin chestionare orală:
1.Unde sunt raspandite algele? 1.Se gasesc in mediul acvatic , dar si
terestru.

2. Cum se clasifica acestea ? 2. Unicelulare si pluricelulare.

3. Precizati care este alcatuirea lor? 3.Corpul nu este diferentiat in


organe si se numeste tal.
4. Prezentati modul de hranire si de 4. Ziua se hraneste autotrof – prin
inmultire al algelor? fotosinteza, iar noapte heterotrof.
Se inmultesc prin conjugare si
diviziune.
6. Precizati unde traiesc protozoarele si 6. Traiesc in mediul acvatic si au
ce mod de hranire au acestea? hranire autotrofa – euglena verde si
heterotrof.
7. Dati exemple de alge si protozoare! 7. Verzeala – zidurilor, matasea
broastei. alge verzi, rosii si brune.
- euglena verde si parameciul.

3.Captarea Imparte elevilor cate o fisa de lucru Completeaza titlul lectiei si


atenţiei pentru a descoperi pe verticala titlul descopera pe vericala titlul lectiei si
lectiei anume ,, Regnul Fungi,,.

4.Anuntarea Anunţă şi scrie pe tablă subiectul lecţiei Notează în caiet titlul lecţiei şi
temei şi a şi prezintă obiectivele pe care trebuie să urmăresc obiectivele
obiectivelor le rezolve la sfârşitul lecţiei prin evaluare

5.Prezentarea Notează pe tablă schema lecției. Elevii răspund la întrebări,urmăresc


noilor explicațiile și rețin că:
informații
Specifică informatii cu privire la - sunt mai raspandite pe uscat si nu
raspandirea ciupercilor inferioare au clorofila.

Prezinta reprezentanti ce vor fi studiati


astazi: Drojdia de bere , Mucegaiul alb si
Ciupercile cu palarie
1 . Drojdia de bere
Precizează utilizarea drojdiei de bere La fabricarea berii si la dospirea
painii.

Prezinta alcatuirea drojdiei de bere Alcatuire: talul este unicelular,


format dintr-o singura celula
ovala.In citoplasma se gasesc
substante numite – fermenti care au
rolul de a descompune substantele
dulci din mediul in care traieste
ciuperca. Acest proces se numeste
fermentatie.
Defineste procesul de fermentatie Fermentatia este procesul in urma
careia se formeaza alcool si dioxid
de carbon.
Specifica cele doua tipuri de inmultire Inmultire: - vegetativa - prin
inmugurire ( in conditii favorabile)
si asexuat – prin spori ( in conditii
nefavorabile.
Cu ajutorul imaginilor din atlas
observa inmultirea la drojdia de
bere.

Realizarea de catre profesor a Sunt atenti la activitatea profesorului


experimentului de laborator pentru si vizualizaeaza pe rand la
evidentierea alcatuirii drojdiei de bere. microscop alcatuirea drojdiei de bere
Explica etapele realizarii acestuia. Noteaza faptul ca drojdia- vinului
Enunta faptul ca drojdia- vinului este este inrudita si rolul acesteia,
inrudita cu drojdia de bere si specifica transforma mustul de struguri in vin.
importanta acesteia.

2. Mucegaiul alb Traieste pe locuri umede,


Prezinta mediul de viata si specifica intunecoase si nearisite , pe
principalele caracteristici alimente, haine si incaltaminte.
Alcatuirea corpului: corpul este
alcatuit dintr-o celula mare sub
forma de fire subtiri unde formeaza
un paienjinis alb numit miceliu.
Miceliul este format din filamente-
hife care in interior au o citolpasma
cu multi nuclei.
Prezinta inmultirea la mucegaiul alb Inmultire: asexuat prin spori . Sporii
se formeaza in in sporangi care la
maturitate crapa si sunt pusi in
libertate.
Sexuat- prin celula ou. se formeaza
din unirea a doua micelii diferite ca
sex.
- mucegaiul verde-albastrui care este
Ofera informatii cu privire la alti folosit la prepararea antibioticelor
reprezentanti - mucegaiul negru

Precizeaza unde sunt raspandite Se gasesc in mediul terestru – paduri


ciupercile cu palarie si care este si pajisti
alcatuirea lor. Corpul lor este alcatuit din picior si
palarie cu spori si hife in sol ( care
traieste mai multi ani)

Da exemple ciuperci comestibile si Ghebe, hribul si ciuperca de camp


otravitoare ( ciuperci comestibile) si hribul
dracului, palaria sarpelui, buretele
mustelor ( ciuperci otravitoare)
6.Asigurarea Recapitularea notiunilor de pe tabla si
retenției fixarea cunostintelor dobandite
Elevii răspund la întrebări.
7.Evaluarea Verificare orală si fisa de lucru flosind
rezultatelor ,,Explozia stelara,, Completează fișa de lucru

Regnul Fungi – Ciuperci

Ciupercile sunt talofite raspandite mai ales pe uscat, nu au clorofila si se hranesc heterotrof
( saprofit sau parazit).
Clasificare: - drojdii si mucegaiuri – ciuperci inferioare
- ciuperci cu palarie – ciuperci superioare

1. Drojdii
Drojdia de bere – traieste pe maltul de orz si pe sucurile dulci din fructe si este utilizata la
fabricarea berii si dospirea painii.
Alcatuire- talul este unicelular, format dintr-o celula ovala. In citoplasma se gasesc substante
numite fermenti .
Fermentii au rolul de a descompune substantele dulci din mediul in care traieste ciuperca. Acest
proces se numeste fermenatie.
Inmultire: - vegetativa- prin inmugurire ( in conditii favorabile)
- asexuat – prin spori (in conditii nefavorabile)
Hranire – heterotrofa cu substante dulci pe care le descompun.
Drojdia – vinului este inrudita si folosita pentru transformarea mustului de struguri in vin.

2. Mucegaiul alb – traieste in locuri umede, intunecate si nearisite, pe haine si alimente.


Alcatuirea corpului - corpul este alcatuit dintr-o celula mare sub forma de fire subtiri unde
formeaza un paienjinis alb numit miceliu. Miceliul este format din filamente numite hife.
Inmultire:- asexuat prin spori . Sporii se formeaza in in sporangi care la maturitate crapa si sunt
pusi in libertate.
- sexuat- prin celula ou. se formeaza din unirea a doua micelii diferite ca sex.
Alti reprezentanti- mucegaiul verde-albastrui si mucegaiul negru.

3. Ciuperci cu palarie
Sunt raspandite in paduri si pajisti.
Alcatuire: picior si palrie cu spori si hife in sol(care traiesc mai multi ani).
Au hranire heterotrofa si se inmultesc prin spori.
Clasificare:- ciuperci comestibile (ghebe, hribi, ciuperca de camp, ciuperca de balegar);
- ciuperci otravitoare ( hribul dracului, palria sarpeluyi si buretele mustelor)

FISA DE LUCRU
1. Algele si protozoarele fac parte din Regnul...................
2. .......... verde se deplaseaza prin flagel
3. Animal erbivor care traiste in zona savcanelor
4. Mamifer acvatic
5. Animal care iarna hiberneaza
6. Singurul mamifer zburator de la noi din tara
7. Se mai numesc si broaste
8. Midia si scoica fac parte din
9. Totalitatea plantelor din mediul acvatic formeaza
10. Mamifer carnivor care traiste in sadavana
11. Din Regnul Monera fac parte..............

FISA DE LUCRU

A
P R O T I S T A
E U G L E N A
G I R A F A
D E L F I N
U R S
L I L I A C
A M F I B I E N I
M O L U S T E
P L A N C T O N
G H E P A R D
B A C T E R I I I E
B

FISA DE EVALUARE

Scrieţi sub fiecare întrebare răspunsul corect:

CUM se hranesc ?

Regnul
Fungi
Ciuperci
CE tip de inmultire au ?
CINE sunt
reprezentanţii?

UNDE traiesc? CARE este alcatuirea ?

FISA DE EVALUARE

Scrieţi sub fiecare întrebare răspunsul corect:

CUM se hranesc ?

saprofit sau parazit.


CINE sunt
reprezentanţii?
CE tip de inmultire
au?
Ciuperci
inferioare
drojdia de bere
vegetativa- prin inmugurire
mucegaiul
ciuperci cu palarie sexuata – prin celula-ou
asexuat – prin spori

UNDE traiesc? CARE este alcatuirea


corpului la drodia de bere?

sunt raspanditi pe
uscat corpul este alcatuit dint-
o singura celula

S-ar putea să vă placă și